Ухвала
від 21.03.2025 по справі 607/13911/24
ГУСЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" березня 2025 р. Справа № 607/13911/24

Провадження № 2/596/34/2025

Гусятинський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Лисюк І.О.

за участю секретаря Туткалюк В.Р.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача адвоката Кренцеля І.М.,

розглянувши в відкритому підготовчому засіданні в залі судових засідань Гусятинського районного суду Тернопільської області в смт. Гусятин в режимі відеоконференції клопотання експерта про уточнення експертного завдання, забезпечення експертного дослідження автомобіля, погодження строків проведення судової автотоварознавчої експертизи в цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрний Край» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И В :

Ухвалою суду від 12.11.2024, клопотання представника відповідача ТзОВ Аграрний Край» адвоката Саламандри Г.М. про призначення судової автотоварознавчої експертизи, задоволено. Призначено судову автотоварознавчу експертизу, проведення якої доручено експертам Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (адреса: 46001, Україна, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., місто Тернопіль, вулиця Січових Стрільців, будинок, 4).

Ухвалою суду від 27.01.2025, клопотання представника відповідача адвоката Кренцеля І.М. про призначення експертизи, заміну експертної установи, задоволено частково. Проведено заміну експертної установи Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз на Львівський науково-дослідний інститут судових експертиз (вулиця Липинського, 54, Львів, Львівська область, 79000, lndise@ukr.net, тел.0322317613).

Доручено проведення судової автотоварознавчої експертизи, призначеної ухвалою Гусятинського районного суду Тернопільської області від 12 листопада 2024 року, експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз.

На вирішення експертизи поставлено наступні запитання: 1. Яка ринкова вартість транспортного засобу марки «Jeep Grand Cherokee», державний номерний знак НОМЕР_1 , у непошкодженому стані до дорожньо- транспортної пригоди, яка мала місце 23.10.2023? 2. Яка вартість залишків транспортного засобу «Jeep Grand Cherokee», державний номерний знак НОМЕР_1 ? 3. Яка вартість матеріального збитку станом на 23.10.2023 року, заподіяного позивачу, як власнику пошкодженого автомобіля «Jeep Grand Cherokee», державний номерний знак НОМЕР_1 , пошкодженого в результаті ДТП, що мало місце 23.10.2023? 4. Яка ринкова вартість колісного транспортного засобу - автомобіля ««Jeep Grand Cherokee», державний номерний знак НОМЕР_1 в аварійному (пошкодженому) стані після ДТП станом на 23.10.2023?

Витрати, пов`язані із проведенням експертизи покладено на відповідача ТзОВ «Аграрний Край».

Роз`яснено сторонам наслідки ухилення від участі в експертизі, передбачені статтею 109 ЦПК України, а саме, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Надано строк для проведення судової автотоварознавчої експертизи терміном два місяці з дня отримання експертною установою ухвали суду. Провадження по справі зупинено до отримання висновку експерта. Для дослідження в розпорядження експерта надано матеріали цивільної справи №607/13911/24.

14.03.2025 до суду надійшло клопотання від судового експерта Львівський науково-дослідний інститут судових експертиз Білого О.О. про уточнення експертного завдання, забезпечення експертного дослідження автомобіля, погодження строків проведення судової автотоварознавчої експертизи.

Звертаючись з вказаним клопотанням до суду, судовий експерт просить:

1.Забезпечити експертне обстеження автомобіля «Jeep Grand Cherokee» ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_1 , у тому ж пошкодженому стані, в якому він перебував після ДТП 23.10.2023, з повноцінним доступом до автомобіля, вказане обстеження слід організувати на спеціалізованому ремонтному підприємстві (забезпечити при цьому розбирання, діагностування, дефектування на предмет технічної справності складників відповідно до вимог п. 7.20 Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів (у чинній редакції), присутністю необхідних осіб - сторін справи, наявністю його реєстраційних документів і, якщо є, то і документів, які впливають на його вартість на момент до пошкодження у ДТП.

За умови оплати експертизи до 24.04.2025, день, час, місце огляду попередньо узгодити (мінімально за три робочих дні) з експертом тел. (032) 231-76-13 (згідно п. 3.9. Інструкції «Якщо необхідно провести експертизу (дослідження) на місці події або огляд об`єкта за його місцезнаходженням, орган (особа), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта) (замовив(ла) дослідження), повинен(на) забезпечити прибуття експерта, безперешкодний доступ до об`єкта, а також належні умови для його роботи, а в разі потреби викликати учасників процесу або інших осіб. У разі неявки осіб чи їх законних представників, що викликалися, у визначений час на місце події або огляду об`єкта дослідження (огляд) проводиться без їх участі, про що зазначається у висновку.»).

2.Уточнити друге питання ухвали, а саме дату на яку необхідно оцінити «.. .вартість залишків транспортного засобу...».

3.Погодити терміни виконання призначеної судової транспортно- товарознавчої (автотоварознавчої) експертизи, в строк понад 90 календарних днів з дня задоволення клопотання експерта, що зумовлено надмірною експертною завантаженістю (понад 10 експертних проваджень), відповідно до п. 1.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 (надалі - «Інструкція»).

Ухвалою суду від 14.03.2025, у зв`язку з надходженням клопотання експерта провадження в справі було поновлено.

В підготовчому судовому засіданні представник відповідача адвокат Кренцель І.М. вважав клопотання експерта про уточнення експертного завдання, погодження строків проведення судово-економічної експертизи обґрунтованими. Щодо уточнення другого питання, поставленого перед експертом, вважав доцільним оцінку вартості залишків транспортного засобу «Jeep Grand Cherokee», державний номерний знак НОМЕР_1 проводити на дату ДТП, що мала місце 23.10.23?

Позивач ОСОБА_1 заперечив щодо покладення на нього обов`язків по транспортування автомобіля до місця його обстеження (спеціалізованого ремонтного підприємства), посилаючись на те, що це для нього буде надмірними тягарем. Щодо уточнення питання перед експертом, то вважав доцільним оцінку вартості залишків транспортного засобу «Jeep Grand Cherokee», державний номерний знак НОМЕР_1 проводити на дату огляду автомобіля експертом та надання експертного висновку.

Вважав, що суду слід визначити для відповідача більш стислі строки для оплати експертизи, і, відповідно, не буде підстав для погодження проведення експертизи в строк понад 90 днів.

Розглянувши клопотання судового експерта, враховуючи позиції представників сторін, викладені в заявах та запереченнях, суд зазначає про таке.

Згідно ст.72 ЦПК України експерт має право: 1) ознайомлюватися з матеріалами справи; 2) заявляти клопотання про надання йому додаткових матеріалів і зразків, якщо експертиза призначена судом; 3) викладати у висновку експертизи виявлені в ході її проведення факти, які мають значення для справи і з приводу яких йому не були поставлені питання; 4) бути присутнім під час вчинення процесуальних дій, що стосуються предмета і об`єктів дослідження; 5) для цілей проведення експертизи заявляти клопотання про опитування учасників справи та свідків; 6) користуватися іншими правами, що надані Законом України "Про судову експертизу".

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про судову експертизу», експерт має право: 1) подавати клопотання про надання додаткових матеріалів, якщо експертиза призначена судом або органом досудового розслідування або ознайомлюватися з матеріалами справи, що стосуються предмета судової експертизи; 2) вказувати у висновку експерта на виявлені в ході проведення судової експертизи факти, які мають значення для справи і з приводу яких йому не були поставлені питання; 3) з дозволу особи або органу, які призначили судову експертизу, бути присутнім під час проведення слідчих чи судових дій і заявляти клопотання, що стосуються предмета судової експертизи.

У відповідності до ст. 3 Закону України «Про судову експертизу», судово-експертна діяльність здійснюється на принципах законності, незалежності, об`єктивності і повноти дослідження. Згідно абз. 5 ст. 4 цього ж Закону, незалежність судового експерта та правильність його висновку забезпечуються в тому числі створенням необхідних умов для діяльності судового експерта, його матеріальним і соціальним забезпеченням.

Порядок призначення експертизи судом регулюється § 6 глави 5 розділу І Цивільного процесуального кодексу України. Так, згідно із ч.1 ст.102 ЦПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Ч.2 ст.102 ЦПК України встановлено, що предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.

Відповідно до ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Згідно із ч.1 ст.104 ЦПК України експертиза призначається ухвалою суду, де зазначаються: підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. Згідно з ч.4, 5 ст.103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких на їхню думку потребує висновок експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Аналізуючи ці положення закону, можна дійти висновку, що визначення питань для проведення експертизи є правом суду, при цьому учасники справи мають право запропонувати суду свої питання.

Як встановлено, ухвалою суду від 27.01.2025, проведення судової автотоварознавчої експертизи, призначеної ухвалою Гусятинського районного суду Тернопільської області від 12 листопада 2024 року, доручено експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз. Ухвала суду набрала законної сили, сторонами не оскаржувалась.

Також, згідно з п.2.1. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998 року, експерт має право відповідно до процесуального законодавства заявляти клопотання про надання додаткових матеріалів і зразків та вчинення інших дій, пов`язаних із проведенням експертизи; у разі виникнення сумніву щодо змісту та обсягу доручення невідкладно заявляти клопотання органу (особі), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), щодо уточнення поставлених експертові питань. Експерт може відмовитися від проведення експертизи, якщо наданих йому матеріалів недостатньо для виконання покладених на нього обов`язків, а витребувані додаткові матеріали не надані, або якщо поставлені питання виходять за межі його спеціальних знань. Повідомлення про відмову повинно бути вмотивованим. Тобто в разі виникнення необхідності для дослідження додаткових документів для проведення призначеної експертизи, необхідності уточнення поставлених питань або ж виходу цих питань за межі спеціальних знань експерт має право на вчинення відповідних дій. За результатами проведення дослідження експерт надає відповіді на поставленні питання, виходячи з обставин та наявних матеріалів.

Згідно п.3.9. Інструкції, якщо необхідно провести експертизу (дослідження) на місці події або огляд об`єкта за його місцезнаходженням, орган (особа), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта) (замовив(ла) дослідження), повинен(на) забезпечити прибуття експерта, безперешкодний доступ до об`єкта, а також належні умови для його роботи, а в разі потреби викликати учасників процесу або інших осіб. У разі неявки осіб чи їх законних представників, що викликалися, у визначений час на місце події або огляду об`єкта дослідження (огляд) проводиться без їх участі, про що зазначається у висновку.

Як встановлено, що для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідно безпосередньо дослідити автомобіль «Jeep Grand Cherokee» ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_1 , у тому ж пошкодженому стані, в якому він перебував після ДТП 23.10.2023, з повноцінним доступом до автомобіля, власником якого є позивач ОСОБА_1 . Обстеження слід організувати на спеціалізованому ремонтному підприємстві (забезпечити при цьому розбирання, діагностування, дефектування на предмет технічної справності складників відповідно до вимог п. 7.20 Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів (у чинній редакції), присутністю необхідних осіб - сторін справи, наявністю його реєстраційних документів і, якщо є, то і документів, які впливають на його вартість на момент до пошкодження у ДТП.

Також суд, з врахуванням позицій учасників справи, приходить до висновку про необхідність уточнення другого питання, яке поставлене на вирішення судового експерта, що проводить судову автотоварознавчу експертизу в цивільній справі.

Як встановлено, предметом позовних вимог у цивільній справі є відшкодування шкоди у вигляді матеріального збитку за фізично знищений автомобіль як різниця між ринковою (дійсною) вартістю автомобіля до ДТП та залишків цього ж автомобіля після ДТП, як це визначено статтею 30 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів».

Тому, на вирішення судової автотоварознавчої експертизи слід уточнити друге питання ухвали, а саме дату на яку необхідно оцінити «..вартість залишків транспортного засобу...». З врахуванням наведеного, питання 2 слід викласти в наступній редакції: 2. Яка вартість залишків транспортного засобу «Jeep Grand Cherokee», державний номерний знак НОМЕР_1 після ДТП, станом на 23.10.2023?

Щодо клопотання про погодження строків, то суд визнає його обґрунтованим з наступних підстав.

У відповідності до п.1.13. Інструкції, строк проведення експертизи встановлюється керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу) і не повинен перевищувати 90 календарних днів.

У разі значного завантаження експерта (за наявності у нього на виконанні одночасно понад десять експертиз, у тому числі комісійних та комплексних) більший розумний строк установлюється за письмовою домовленістю з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів. Час попереднього вивчення матеріалів не повинен перевищувати п`ятнадцяти робочих днів. У разі відмови органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), у погодженні запропонованого розумного строку проведення експертизи матеріали справи повертаються з пропозицією призначити експертизу іншим суб`єктам судово-експертної діяльності, визначеним у статті 7 Закону України «Про судову експертизу».

У разі невиконання клопотань експерта щодо надання додаткових матеріалів, несплати вартості експертизи протягом 45 календарних днів з дня направлення клопотання в порядку, передбаченому чинним законодавством, незабезпечення прибуття експерта, безперешкодного доступу до об`єкта дослідження, а також належних умов для його роботи (учинення перешкод з боку сторін, що беруть участь у справі, в обстеженні об`єкта) матеріали справи повертаються органу (особі), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), із зазначенням мотивованих причин неможливості її проведення.

Строк проведення експертизи починається з робочого дня, наступного за днем надходження матеріалів до експертної установи, і закінчується у день складання висновку експерта (повідомлення про неможливість надання висновку). Якщо закінчення встановленого строку проведення експертизи припадає на неробочий день, днем закінчення строку вважається наступний за ним робочий день.

У строк проведення експертизи не включається строк виконання клопотань експерта, усунення недоліків, допущених органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта).

Суд визнає обгрунтованими доводи позивача про визначення для відповідача більш стислих строків для оплати вартості експертизи. Тому відповідачу ТзОВ «Аграрний Край» провести оплату вартості проведення експертизи до 10.04.2025.

Також, враховуючи завантаженість експертів, з метою створення необхідних умов для виготовлення судовим експертом висновку експертизи на основі повного та об`єктивного дослідження всіх обставин, що мають для цього значення, подане експертною установою клопотання про погодження терміну виконання експертизи в термін понад 90 днів, слід задовольнити.

У зв`язку з тим, що для проведення експертизи потрібен значний проміжок часу, то на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити, згідно з п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 12,13,104,107,252, 258-261, 535,355 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання судового експерта судового експерта Львівський науково-дослідний інститут судових експертиз Білого О.О. про уточнення експертного завдання, забезпечення експертного дослідження автомобіля, погодження строків проведення судової автотоварознавчої експертизи в цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрний Край» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, задовольнити.

Зобов`язати позивача ОСОБА_1 в призначений експертом день надати в розпорядження експерта автомобіль «Jeep Grand Cherokee» ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_1 та забезпечити наявність реєстраційних та інших документів на автомобіль, безперешкодний, вільний доступ до нього, його пошкоджених зон та складових частин, забезпечити при цьому розбирання, діагностування, дефектування на предмет технічної справності складників відповідно до вимог п. 7.20 Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів в умовах спеціалізованого ремонтного підприємства.

Уточнити друге питання, яке поставлене на вирішення судового експерта, який проводить судово автотоварознавчу експертизу, призначену ухвалою Гусятинського районного суду Тернопільської області від 12 листопада 2024 року, та викласти його в наступній редакції:

2. Яка вартість залишків транспортного засобу «Jeep Grand Cherokee», державний номерний знак НОМЕР_1 , після ДТП, станом на 23.10.2023?

Відповідачу ТзОВ «Аграрний Край» провести оплату вартості проведення експертизи до 10.04.2025.

Погодити термін виконання судової автотоварознавчої експертизи в строк понад 90 днів.

На час проведення експертизи провадження у справі зупинити.

Копію ухвали направити до Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз для виконання, а також учасникам судового провадження.

Повний текст ухвали складено 21.03.2025.

Суддя Гусятинського районного суду

Тернопільської області Ірина ЛИСЮК

СудГусятинський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення21.03.2025
Оприлюднено25.03.2025
Номер документу126027257
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них

Судовий реєстр по справі —607/13911/24

Ухвала від 21.03.2025

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 14.03.2025

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 27.01.2025

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 27.01.2024

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 27.01.2025

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 27.01.2025

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 16.01.2025

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 08.01.2025

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 12.11.2024

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

Ухвала від 12.11.2024

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Лисюк І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні