Справа № 951/180/25
Провадження №2/951/130/2025
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
26 березня 2025 року селище Козова
Суддя Козівського районного суду Тернопільської області Лавренюк О.М., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей Козівської селищної ради про визначення місця проживання дитини разом з батьком,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 через представника - адвоката Моленя Ростислава Богдановича звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей Козівської селищної ради про визначенням місця проживання дитини разом з батьком.
На виконання вимог частини шостої статті 187 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) 25.03.2025 на запит судді надійшла інформація з реєстру територіальної громади про зареєстроване місце проживання відповідача.
Позовна заява не відповідає вимогам статті 175 ЦПК України та підлягає залишенню без руху.
Відповідно до частини першої статті 42 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.
Згідно з пунктом 2 частини третьої статті 175 ЦПК України позовна заява повинна містити, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
За змістом частин першої та другої статті 161 Сімейного кодексу України (далі - СК України), якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.
Частинами четвертою, п`ятою статті 19 СК України визначено, що при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Пунктом 72 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року №866 передбачено, що для розв`язання спору, що виник між батьками, щодо визначення місця проживання дитини, один з батьків подає службі у справах дітей за місцем проживання дитини заяву, копію паспорта, довідку з місця реєстрації (проживання), копію свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу (у разі наявності), копію свідоцтва про народження дитини, довідку з місця навчання, виховання дитини, довідку про сплату аліментів (у разі наявності).
Під час розв`язання спорів між батьками щодо визначення місця проживання дитини служба у справах дітей має захищати інтереси дитини з урахуванням рівних прав та обов`язків матері та батька щодо дитини.
У постанові Верховного Суду від 15.01.2020 у справі № 200/952/18 (провадження № 61-14859св19) зазначено, що під час вирішення питання про визначення місця проживання дитини участь органу опіки та піклування є обов`язковою, а позивач до заяви про визначення місця проживання дитини повинен надати висновок органу опіки та піклування про доцільність проживання дитини з одним із батьків, характеристики з місця проживання, роботи, місця навчання дитини (гуртків), медичні довідки (суд обов`язково враховує стан здоров`я і батьків, і дитини), довідки про доходи (інші документи, які підтверджують матеріальне становище заявника), акти обстеження житлово-побутових умов, документи, що підтверджують право власності на житло.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, малолітня дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання якого є спірним у вказаній цивільній справі, проживає разом з матір`ю за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивачем в якості органу опіки та піклування визначено Службу у справах дітей Козівської селищної ради. Водночас необхідним є залучення до участі у справі в якості третьої особи органу опіки та піклування за місцем проживання дитини.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України № 807-IX від 17.07.2020 «Про утворення та ліквідацію районів» у Тернопільській області утворено Тернопільський район (з адміністративним центром у місті Тернопіль) у складі територій Байковецької сільської, Бережанської міської, Білецької сільської, Великоберезовицької селищної, Великобірківської селищної, Великогаївської сільської, Залозецької селищної, Збаразької міської, Зборівської міської, Золотниківської сільської, Іванівської сільської, Козівської селищної, Козлівської селищної, Купчинецької сільської, Микулинецької селищної, Нараївської сільської, Озернянської сільської, Підволочиської селищної, Підгаєцької міської, Підгороднянської сільської, Саранчуківської сільської, Скалатської міської, Скориківської сільської, Теребовлянської міської, Тернопільської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації №441-од від 22.07.2015 «Про утворення Козлівської селищної об`єднаної територіальної громади», утворено Козлівську селищну об`єднану територіальну громаду, до складу якої увійшли селище Козлів, села Дмухівці, Покропивна, Слобідка, Таурів.
На підставі наведеного, з урахуванням місця проживання дитини, позивачем невірно визначено орган опіки та піклування - Службу у справах дітей Козівської селищної ради. Відтак позивачу необхідно визначитись з питанням залучення до участі у справі в якості третьої особи органу опіки та піклування за місцем проживання дитини, зазначивши відомості щодо третьої особи у позовній заяві відповідно до вимог пункту другого частини третьої статті 175 ЦПК України та надати для неї примірник позовної заяви з додатками.
Відповідно до пункту 6 частини третьої статті 175 ЦПК України позовна заява повинна містити відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору.
Суд звертає увагу, що у разі визначення чинним законодавством позасудового порядку врегулювання спору, учасники цивільних правовідносин повинні його дотримуватися. Разом із тим позивачем не зазначено про те, чи ініціювалося ним перед відповідними органами питання щодо визначення місця проживання дитини та яке такими органами прийнято рішення.
До позовної заяви про визначення місця проживання дитини не доданий висновок органу опіки та піклування щодо розв`язання вказаного спору, у позовній заяві відсутнє посилання на звернення позивача до відповідного органу для отримання такого висновку.
Також суд зауважує, що до матеріалів позовної заяви не долучено копій документів, що підтверджують особу позивача, зокрема, копії паспорта громадянина України на його ім`я, а також відсутня копія довідки про присвоєння позивачу реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Згідно з вимогами частин першої та другої статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене, позовну заяву слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення її недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:
- копій документів, що підтверджують особу позивача, зокрема, копії паспорта громадянина України на ім`я позивача, копії довідки про присвоєння позивачу реєстраційного номера облікової картки платника податків;
- позовної заяви у новій редакції (у примірниках відповідно до кількості учасників справи), у якій уточнити суб`єктний склад учасників справи, зазначивши в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, належний орган опіки та піклування та вказавши визначені пунктом 2 частини третьої статті 175 ЦПК України відомості щодо такої третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору,
- висновку органу опіки та піклування щодо розв`язання спору про визначення місця проживання дитини, або доказів на підтвердження звернення позивача до відповідних органів для отримання такого висновку.
Керуючись статтями 175, 177, 185, 258-261, 353 ЦПК України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей Козівської селищної ради про визначенням місця проживання дитини разом з батьком залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що у випадку виконання позивачем вимог ухвали у визначений судом строк позовна заява буде вважатись поданою у день первісного подання її до суду. У разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя О.М. Лавренюк
Суд | Козівський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2025 |
Оприлюднено | 28.03.2025 |
Номер документу | 126129570 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Козівський районний суд Тернопільської області
Лавренюк О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні