Справа № 537/6394/24
Провадження №1-кп/524/410/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.03.2025 року Автозаводський районний суд міста Кременчука в складі:
Головуючої судді - ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
за участю прокурора - ОСОБА_3
захисника - ОСОБА_4
обвинуваченого - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Кременчук Полтавської області кримінальне провадження, що зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за № 12024170500000997, по обвинуваченню:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Богданівка, Семенівського району, Полтавської області, українця, громадянина України, освіта вища, не одруженого, солдат військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України,
В С Т А Н О В И В:
До Автозаводського районного суду м. Кременчука надійшло вище вказане кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчинені кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ст. 336 КК України. Згідно обвинувального акта встановлено, що Законом України N? 2102-IХ від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»», дію якого продовжено Законом України N? 3564-IX від 06.02.2024 Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», на території України діє воєнний стан.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про оборону України» N? 1932-XII від 06.12.1991, особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Таким чином, в Україні діє особливий період.
Відповідно до Закону України "Про військовий обов?язок і військову службу" N 2232-ХІI від 25.03.92, Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" N 3543 - XII від 21.10.93, ОСОБА_5 перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , як військовозобов`язаний.
У період дії Закону України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" N 2105-IX від 03.03.2022, дію якого неодноразово продовжено, в тому числі відповідно до Закону України «Прс затвердження Указу Президента України "Про продовження строку проведення загальної мобілізації» N? 3565-1X від 06.02.2024, військовозобов?язаний ОСОБА_5 , перебуваючи на обліку військовозобов?язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 , у період з 28.02.2024 по 13.03.2024 пройшов у медичному закладі комунальному медичному підприємстві «Лікарня Придніпровська», що розташована за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Юрія Руфа, буд. 12, обстеження та медичний огляд відповідно до картки №1/719 та 13.03.2024 у порядку передбаченому Наказом Міністерства оборони № 402 від 14.08.2008 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", за результатами якого, ОСОБА_5 визнаний придатним до військової служби, що засвідчується довідкою військово-лікарської комісії.
Цього ж дня, 13.03.2024, у приміщенні КМП «Лікарня Придніпровська», розташованої за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Юрія Руфа, 12, діючи всупереч вимогам статті 65 Конституції України, статті 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ОСОБА_5 , будучи військовозобов`язаним, визнаним придатним до військової служби та попередженим про кримінальну відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, реалізуючи свій протиправний умисел спрямований на ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, тобто на особливий період, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій, без поважних на те причин і підстав, у присутності свідків, відмовився від отримання повістки на відправку до військової частини НОМЕР_2 з вимогою про необхідність з`явитися о 20 годині 00 хвилин 18.03.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_4 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , в тому числі від підписання розписки про її отримання, що засвідчено актом про відмову від отримання повістки.
В подальшому, ОСОБА_5 продовжуючи реалізацію свого протиправного умислу, діючи умисно, з метою ухилення від призову на військову службу під час загальної мобілізації, на особливий період, не з`явився у визначений уповноваженою особою та вказаний у повістці час та місце, а саме о 20.00 год. 18 березня 2024 року у ІНФОРМАЦІЯ_5 , розташований за адресою: АДРЕСА_2 , при цьому не повідомивши про поважність причин своєї неявки, тим самим порушив процес комплектування Збройних Сил України під час мобілізації, ухилився від призову на військову службу під час загальної мобілізації, на особливий період.
Таким чином, ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ст. 336 КК України, тобто ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Обвинувачений ОСОБА_5 в підготовчому судовому засіданні подав суду клопотання, в якому просить кримінальне провадження щодо нього закрити та звільнити його від кримінальної відповідальності за ст. 336 КК України на підставі ст. 48 КК України, у зв`язку із зміною обстановки.
Клопотання мотивує тим, що він вперше притягується до кримінальної відповідальності, на даний час проходить службу у лавах Збройних сил України, на момент розгляду кримінального провадження внаслідок зміни обстановки перестав бути суспільно небезпечним, а тому є підстави для звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі ст.48 КК України.
Захисник ОСОБА_4 в підготовчому судовому засіданні клопотання підтримала, вказала, що на момент розгляду кримінального провадження внаслідок зміни обстановки ОСОБА_5 перестав бути суспільно небезпечним, а тому є підстави для звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі ст.48 КК України.
Прокурор в судовому засіданні не заперечував щодо звільнення обвинуваченого ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності за ст. 336 КК України на підставі ст. 48 КК України у зв`язку із зміною обстановки та закриття кримінального провадження.
Беручи до уваги наведене, заслухавши думку інших учасників провадження, суд дійшов наступного висновку.
Згідно зі ст. 48 КК України особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.
У відповідності до ст. 12 КК України злочин, передбачений ст. 336 КК України є умисним нетяжким злочином.
Згідно з п.1 ч.2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
За змістом ч. 4 ст. 286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п.7 Постанови №12 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності», звільнення від кримінальної відповідальності за ст. 48 КК України можливе у разі, коли особа вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості. Судам слід мати на увазі, що в зазначеній статті передбачено дві самостійні підстави звільнення особи від кримінальної відповідальності втрата суспільної небезпечності внаслідок зміни обстановки на час розслідування чи розгляду справи в суді або діянням, або особою, яка його вчинила. Для застосування ст. 48 КК України необхідно встановити, що після вчинення певного злочину обстановка змінилася таким чином, що вчинене діяння вже не є суспільно небезпечним. Особу можна визнати такою, що перестала бути суспільно небезпечною, у разі, коли вона сама або обстановка навколо неї зазнала таких змін, що унеможливлюють вчинення нею нового злочину.
Судом встановлено, що обвинувачений ОСОБА_5 вперше вчинив нетяжкий злочин.
Згідно з довідкою командира військової частини НОМЕР_1 від 11.03.2025 № 7000/102, солдат ОСОБА_5 перебуває на військовій службі за контрактом в військовій частині НОМЕР_1 з 18 лютого 2025 і по теперішній час.
Отже, після вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України та на момент розгляду матеріалів кримінального провадження в суді, змінилася обстановка, оскільки обвинувачений ОСОБА_5 перестав бути суспільно небезпечною особою, оскільки на даний час проходить службу у лавах Збройних сил України, за час проходження служби у розвідувальній роті військової частини № НОМЕР_3 оператор 3 відділення радіоелектронної розвідки взводу радіоелектронної розвідки розвідувальної роти ОСОБА_5 зарекомендував себе позитивно, до вивчення військової справи, та виконання своїх службових обов`язків ставиться відповідально, вимоги Статутів Збройних сил України, настанов, свої обов`язки по займаній посаді знає добре, та завжди правильно використовує їх у повсякденній службовій діяльності, серед товаришів користується авторитетом, ініціативний, у зв`язку з чим обстановка навколо обвинуваченого зазнала таких змін, що унеможливлюють вчинення ним нового злочину.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе на підставі ст. 48 КК України звільнити обвинуваченого ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України, у зв`язку із зміною обстановки, а кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України слід закрити.
Запобіжний захід відносно ОСОБА_5 в даному кримінальному провадженні не обирався.
Процесуальні витрати та речові докази відсутні.
Керуючись ст.ст. 284, 285, 286, 288, 371КПК України, ст.48 КК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
На підставі ст.. 48 КК України звільнити ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності за ст. 336 КК України в зв`язку із зміною обстановки.
Кримінальне провадження № 12024170500000997 по обвинуваченню ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України - закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Автозаводський районний суд м.Кременчука протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Автозаводський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 24.03.2025 |
Оприлюднено | 01.04.2025 |
Номер документу | 126202834 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері охорони державної таємниці, недоторканності державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації Ухилення від призову за мобілізацією |
Кримінальне
Автозаводський районний суд м.Кременчука
Обревко Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні