Спр. № 2-1538\10
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2010 року.
Тячівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого судді Розман М.М. , при секретарі Цех Г.М. , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Тячів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 стягнення боргу ,
В с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 стягнення боргу. В позовній заяві зазначив , що 3 квітня 2010 року між ним та відповідачем укладено договір позики , за яким він передав відповідачу 35000 доларів США гривень , що еквівалентне 277375 гривень , а відповідач зобов’язався повернути 23000 дол. США через декілька днів , а решту 12000 дол. може прострочити і в разі прострочення зобов’язався сплачувати 7% за кожний день прострочки.
Свої зобов’язання за договором відповідач не виконав , а тому просить стягнути з відповідача заборгованість за договором позики в сумі 277375 гривень основного боргу та проценти за прострочення виконання зобов’язань від суми 12000 дол. США за період з 09.04.2010 року по 15.07.2010 року в сумі 95000 гривень , всього 321983 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав посилаючись на викладені в позовній заяві і просить позов задовольнити.
Відповідач в підготовчій частині судового засідання просив оголосити перерву і скористатися правовою допомогою адвоката і це його клопотання було судом задоволено , однак на продовження розгляду справи відповідач не з’явився повторно та про причини своєї неявки на повторний виклик суду не повідомив , а тому суд в порядку ст. 169 ЦПК України розглянув справу у його відсутності на підставі наявний у справі доказів.
Дослідивши всі обставини справи, суд дійшов наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що 3 квітня 2010 року між сторонами укладено договір позики , за яким позивач ОСОБА_1 передав відповідачу 35000 доларів США гривень , що еквівалентне 277375 гривень , а відповідач ОСОБА_2 зобов’язався повернути борг до 9 квітня 2010 року , а вразі неповернення сплачувати 7% за кожний день прострочки від 12000 дол. США , що стверджується письмовою розпискою відповідача , оригінал якої наданий суду для огляду в судовому засіданні представником позивача.
У відповідності до ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні ( позичальникові) грошові кошти або інші речі , визначені родовими ознаками , а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Договір позики , згідно до ст.. 1047 цього Кодексу укладається в письмовій формі , якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян.
А згідно до ст. 1049 цього Кодексу позичальник зобов’язаний повернути позику у строк та в порядку , що встановлені договором.
За змістом ст. 1051 ч.2 ЦК України якщо договір позики мав бути укладений в письмовій формі , рішення суду не може грунтуватися на свідченнях свідків для підтвердження того , що гроші насправді не були одержані. Ці положення не застосовуються тільки до випадків , коли договір був укладений під впливом обману , насильства , зловмисної домовленості представника позивальника з позикодавцем або під впливом тяжкої обставини.
Відповідно до ст. 11 ч.1 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб , поданих відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб , які беруть участь у справі.
А згідно до ст.60 цього Кодексу кожна сторона зобов’язана довести ті обставини , на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. ст. 58 , 59 цього Кодексу докази повинні бути належними і допустимими. Обставини справи , які за законом можуть бути підтверджені певними засобами доказування , не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи наведене , суд вважає , що позов в частині стягнення основної суми боргу слід задовольнити і стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за договором позики від 03.04.2010 року в сумі 277 375 гривень із розрахунку 792.63 гривень за 100 дол. США(а.с. 8).
При вирішенні позовних вимог про стягнення суми боргу з урахуванням процентів за весь час прострочення суд бере до уваги , що згідно до ст. 1048 ч.1 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики , якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором.
Пунктом 5 розділу 8 "Прикінцевих положень" Закону України " Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" передбачено , що до приведення законодавства у відповідність із цим законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині , що не суперечать цьому закону , якщо інше не передбачено цим законом.
Відповідно до положень зазначеного Закону надання коштів ( грошових) у позику є фінансовою послугою ( п.6 ст.4 Закону ) , фінансова послуга надається з метою отримання прибутку , різновидом якого є проценти ( п.5 ч.1 ст.1 Закону ). Фінансові послуги надаються фінансовими установами , а також фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності, якщо це прямо передбачено законом. А отже в інших випадках надання коштів на умовах позики зі сплатою процентів не допускається.
Враховуючи наведене , вимоги позивача про стягнення суми боргу з урахуванням процентів по договору позики за весь час прострочення до задоволення не підлягають.
Судові витрати в частині сплати судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду цивільної справи покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 4 , 10 , 60 , 169 , 209 , 212-215 ЦПК України , ст.ст. 218 , 625 , 1046 , 1047 , 1048 , 1051 ЦК України , п. 5 розділу 8 "Прикінцевих положень" Закону України " Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" , суд ,
Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 277 375 ( двісті сімдесят сім тисяч триста сімдесят п’ять ) гривень боргу , 1700 гривень сплаченого судового збору та 120 гривень сплачених витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду.
В решті позову відмовити.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Закарпатської області через Тячівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення , а особами , які брали участь у справі , але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення , протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий : М.М.Розман
Суд | Тячівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 17.11.2010 |
Оприлюднено | 08.12.2010 |
Номер документу | 12643261 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тячівський районний суд Закарпатської області
Розман Михайло Михайлович
Цивільне
Бородянський районний суд Київської області
Унятицький Дмитро Євгенович
Цивільне
Веселівський районний суд Запорізької області
Нагорний Анатолій Олександрович
Цивільне
Голопристанський районний суд Херсонської області
Охтень Аліна Андріївна
Цивільне
Чернігівський районний суд Запорізької області
Ломейко Віталій Валерійович
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Прокулевич Володимир Степанович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні