Рішення
від 29.10.2010 по справі 2-1254
ТЕЛЬМАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2- 1254

2010 рік

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И

29 жовтня 2010 року Тельмані вський районний суд Донецько ї області

у складі: голов уючого судді Ковальова І.П.,

при секретарі Сокирко І.М.,

розглянувши у відкрит ому судовому засіданні в смт . Тельманове справу за позово м ОСОБА_1 до Управл іння Пенсійного Фонду Україн и в Тельманівському районі Д онецької області про зобов' язання суб' єкта владних пов новажень вчинити дії щодо на рахування та виплати недопла ченого підвищення до пенсії за статус дитини війни,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позов ною заявою до Управління Пенсійного Фонду України в Т ельманівському районі Донец ької області про зобов' язан ня суб' єкта владних повнова жень вчинити дії щодо нараху вання та виплати недоплачено го підвищення до пенсії за ст атус дитини війни , мотив уючи тим, що він віднесений до категорії дітей війни, а тому відповідно до ст. 6 Закону Укр аїни «Про соціальний захист дітей війни», який набрав чин ності з 01.01.2006 року, має право на щ омісячне підвищення до пенсі ї у розмірі 30 відсотків мініма льної пенсії за віком. Відпов ідач порушував його право, ви значене законом, не нарахову вав та не виплачував йому щом ісячне підвищення до пенсії. Позивач просив суд поновити йому строк звернення до суду за захистом прав, визнавши пр ичину пропущення строку пова жною, визнати протиправною б ездіяльність відповідача що до ненарахування щомісячног о підвищення до пенсії та зоб ов' язати відповідача вчини ти дії щодо нарахування та ви плати недоплаченого підвище ння до пенсії за статус дитин и війни з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по те перішній час та довічно.

Сторони в судове засідання не з' явились. Позивач надав до суду письмову заяву про ро згляд справи за його відсутн ості, на позові наполягав. Пре дставник відповідача надав д о суду заяву про розгляд спра ви без участі представника у правління, позов не визнав.

Відповідач - Управління П енсійного Фонду України в Те льманівському районі Донець кої області надав до суду зап еречення на позовну заяву, в я кому посилається на те, що від повідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист діте й війни» (в редакції, що діяла на момент спірних відносин), д ітям війни пенсії або щоміся чне довічне грошове утриманн я чи державна соціальна допо мога, що виплачується заміст ь пенсії, дійсно повинно підв ищуватися на 30 відсотків міні мальної пенсії за віком, але в ідповідно до ч. 2 ст. 95 Конституц ії України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видат ки держави на загальносуспіл ьні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків, зг ідно п. 5 ст. 18 Закону України «П ро загальнообов' язкове дер жавне пенсійне страхування » страхові внески не можуть з араховуватися до Державного бюджету України, бюджетів ін ших рівнів та не підлягають в илученню з Пенсійного Фонду або з Накопичувального фонду і не можуть використовувати ся на цілі, не передбачені цим Законом, відповідно до ч. 2 ст. 7 2 Закону України «Про загальн ообов' язкове державне пенс ійне страхування» кошти Пенс ійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України і не підлягають опод аткуванню, відповідно до ч. 2 с т. 73 Закону України «Про загал ьнообов' язкове державне пе нсійне страхування» заборон яється використання коштів П енсійного Фонду для оплати д оговорів страхування довічн их пенсій і одноразових випл ат та на цілі, не передбачені ц им Законом. Рішенням Констит уційного Суду України від 09.07.20 07 року у справі № 1-29/2007р. (справа п ро соціальні гарантії громад ян) визнано не конституційни ми положення п. 12 ст. 71, ст. 111 Закон у України «Про Державний бюд жет України на 2007 рік» та ці пол оження втратили чинність. Та ким чином, норми ст. 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни» є діючими з 09.07.2007 р оку. Разом с тим, Законом Украї ни «Про Державний бюджет Укр аїни на 2007 рік» не передбачені виплати відповідно до Закон у України «Про соціальний за хист дітей війни». Крім того, з аконодавчим органом не прийн ято жодного нормативного акт у на виконання вказаних вимо г Закону, не визначено на зако нодавчому рівні які органи п овинні виплачувати підвищен ня пенсії, за рахунок яких кош тів і джерел, в якому порядку, яким чином обчислювати вказа ний розмір. Відповідно до Зак ону України «Про соціальний захист дітей війн?» позивачу з 01.01.2008 року виплачується підви щення до пенсії з 01.01.2008 року - 47, 00 гривень, з 01.04.2008 року - 48,10 гриве нь, з 01.07.2008 року - 48,20 гривень, з 01.10.2 008 року - 49,80 гривень.

Дослідивши матеріали спра ви, суд вважає, що позов підляг ає задоволенню за наступними підставами.

Як встановлено судом і таке підтверджується матеріалам и справи ОСОБА_1 на родився ІНФОРМАЦІЯ_1 і мешкає в АДРЕСА_1 , має правовий статус дитин и війни та перебуває на облік у відповідача.

Відповідно до ст. 3 ЦПК Украї ни кожна особа має право в пор ядку, встановленому цим Коде ксом, звернутися до суду за за хистом своїх порушених, неви знаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 15 ЦПК Украї ни суди розглядають у порядк у цивільного судочинства спр ави щодо спорів з приводу при значення, обчислення, перера хунку, здійснення, надання, од ержання пенсійних виплат, со ціальних виплат непрацездат ним громадянам, виплат за заг альнообов' язковим державн им соціальним страхуванням т а інших соціальних виплат, со ціальних послуг, допомоги, за хисту, пільг, речового майна, п айків або грошової компенсац ії замість них.

Статтею 19 Конституції Украї ни встановлено, що правовий п орядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яки х ніхто не може бути примушен ий робити те, що не передбачен о законодавством. Органи дер жавної влади та органи місце вого самоврядування, їх поса дові особи зобов' язані діят и лише на підставі, в межах пов новажень та у спосіб, що перед бачені Конституцією та закон ами України.

За Преамбулою Закону Украї ни «Про загальнообов' язков е державне пенсійне страхува ння» цей Закон, розроблений в ідповідно до Конституції Укр аїни та Основ законодавства України про загальнообов' я зкове державне соціальне стр ахування, визначає принципи, засади і механізми функціон ування системи загальнообов ' язкового державного пенсі йного страхування, призначен ня, перерахунку і виплати пен сій, надання соціальних посл уг з коштів Пенсійного фонду , що формуються за рахунок стр ахових внесків роботодавців , бюджетних та інших джерел, пе редбачених цим Законом, а так ож регулює порядок формуванн я накопичувального пенсійно го фонду та фінансування за р ахунок його коштів видатків на оплату договорів страхува ння довічних пенсій або одно разових виплат застраховани м особам, членам їхніх сімей т а іншим особам, передбаченим цим Законом.

Закон України «Про соціаль ний захист дітей війни» уста новлює правовий статус дітей війни і визначає основи їх со ціального захисту та гаранту є їх соціальну захищеність ш ляхом надання пільг і держав ної соціальної підтримки.

Відповідно до ст. 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року № 2195-IV , що набрав чинності 01.01.2006 року д ітям війни пенсії або щоміся чне довічне грошове утриманн я чи державна соціальна допо мога, що виплачується заміст ь пенсії, підвищуються на 30 ві дсотків мінімальної пенсії з а віком.

Водночас, ст. 7 цього Закону п ередбачено, що фінансове заб езпечення державних соціаль них гарантій, передбачених з азначеним Законом, здійснюєт ься за рахунок коштів Держав ного бюджету України.

Статтею 111 Закону України «П ро Державний бюджет України на 2007 рік» у 2007 році підвищення д о пенсії або щомісячного дов ічного грошового утримання ч и державної соціальної допом оги, яка виплачується заміст ь пенсії, відповідно до статт і 6 Закону України «Про соціал ьний захист дітей війни» вип лачується особам, які є інвал ідами (крім тих, на яких поширю ється дія Закону України «Пр о статус ветеранів війни, гар антії їх соціального захисту »), у розмірі 50 відсотків від ро зміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Відповідно до п. 12 ст. 71 цього З акону з метою приведення окр емих норм законів у відповід ність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону Україн и «Про соціальний захист діт ей війни». Рішенням Конститу ційного Суду України від 09.07.2007 р оку № 6-рп/2007 визнані такими, що н е відповідають Конституції У країни (є неконституційними) , у тому числі, п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюдж ет України на 2007 рік». Рішення К онституційного суду України у цій справі має преюдиціаль не значення для судів загаль ної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв' язку з пра вовідносинами, які виникли в наслідок дії положень статей зазначених законів, що визна ні неконституційними. Відпов ідне рішення Конституційног о Суду України є обов' язков им для виконання на всій тери торії України, остаточним і н е може бути оскаржене.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 52 Конституції України закони , інші правові акти або їх окре мі положення, що визнані неко нституційними, втрачають чин ність з дня ухвалення Консти туційним Судом України рішен ня про їх неконституційність .

Згідно до ч. 2 ст. 19 Конст итуції України органи держав ної влади та органи місцевог о самоврядування, їх посадов і особи зобов' язані діяти л ише на підставі, в межах повно важень та у спосіб, що передба чені Конституцією та законам и України.

Відповідно до ст. 22 Констит уції України при прийнятті н ових законів або внесенні зм ін до чинних законів не допус кається звуження змісту та о бсягу існуючих прав та свобо д.

Таким чином, суд вважає, що п озовні вимоги позивача за 2007 р ік підлягають задоволенню за період з 09 липня 2007 року, тобто з дня прийняття Конституційни м Судом України рішення про н еконституційність положенн я Закону України «Про Держав ний бюджет України на 2007 рік», з окрема п. 12 ст. 71, яким зупинено д ію ст. 6 Закону України «Про со ціальний захист дітей війни» .

Також, слід відзначити, що п ідпунктом 2 пункту 41 розділу II З акону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких зако нодавчих актів України» внес ені зміни до Закону України « Про соціальний захист дітей війни», а саме, текст статті 6 в икладений в такій редакції: « Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону Украї ни «Про статус ветеранів вій ни, гарантії їх соціального з ахисту») до пенсії або щоміся чного довічного грошового ут римання чи державної соціаль ної допомоги, що виплачуєтьс я замість пенсії, виплачуєть ся підвищення у розмірі надб авки, встановленої для учасн иків війни».

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 ро ку визнані такими, що не відпо відають Конституції України (є неконституційними), положе ння, зокрема, п. 41 розділу II Зако ну України «Про державний бю джет України на 2008 рік та про вн есення змін до деяких законо давчих актів України».

Рішення Конституційного С уду України, як викладено вищ е, є обов' язковими до викона ння на території України, ост аточними, не можуть бути оска ржені та мають преюдиціальне значення для судів загально ї юрисдикції при розгляді ни ми позовів у зв'язку з правові дносинами, які виникли внасл ідок дії положень статей заз начених законів, що визнані н еконституційними.

Відповідно до принципу дії нормативно-правового акту у часі, у зв' язку з прийняттям нової редакції ст. 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни» (пп. 2 п. 41 розділу II Закону України «Про Державн ий бюджет України на 2008 рік та п ро внесення змін до деяких за конодавчих актів України»), р едакція зазначеної статті до 01.01.2008 року втратила свою чинніс ть. На підставі Рішення Конст итуційного Суду України № 10-рп /2008 від 22.05.2008 року втратила чинні сть і нова редакція ст. 6 Закон у України «Про соціальний за хист дітей війни».

Відповідно до ст. 60 ЦПК Украї ни кожна сторона зобов' язан а довести ті обставини, на які вона посилається як на підст аву своїх вимог і заперечень , крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

В даному випадку відповіда ч, заперечуючи проти позову, н е надав суду доказів та не дов ів правомірності свого рішен ня щодо ненарахування та нев иплати позивачу підвищення д о пенсії відповідно до Закон у України «Про соціальний за хист дітей війни» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 рок у та з 01.01.2010 року.

Враховуючи викладене, суд в важає за можливе визнати без діяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачеві підвищення до пен сії як дитині війни за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 рок у по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 р оку та з 01.01.2010 року по день прийн яття рішення судом неправомі рною та зобов' язати відпові дача зробити нарахування та виплату позивачеві підвищен ня до пенсії у розмірі 30 % мінім альної пенсії за віком як дит ині війни з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року , з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 рок у по 31.12.2009 року та з 01.01.2010 року по де нь прийняття рішення судом з а рахунок коштів Державного бюджету України.

За приписами абзацу 1 части ни 5, частини 3 статті 62 Закону У країни «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19 гру дня 2006 року (у редакції Закону У країни від 15 березня 2007 року № 749 -V, який набрав чинності 28 берез ня 2007 року) для визначення міні мального розміру пенсії за в іком відповідно до абзацу пе ршого частини першої статті 28 Закону України «Про загальн ообов' язкове державне пенс ійне страхування» для осіб, я кі втратили працездатність з атверджений прожитковий мін імум на одну особу в розрахун ку на місяць: з 1 січня 2007 року - 380 гривень, з 1 квітня 2007 року - 41 0 гривень 06 копійок, з 1 жовтня 2007 року - 415 гривень 11 копійок. Ви ходячи з цього, підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальн ої пенсії за віком за статтею 6 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни» скла дає: з 9 липня 2007 року - 123 гривні 02 копійки, з 1 жовтня 2007 року - 124 гривні 53 копійки.

Згідно статті 58 Закону Укр аїни «Про Державний бюджет У країни на 2008 рік та про внесенн я змін до деяких законодавчи х актів України» на 2008 рік було затверджено прожитковий мін імум на одну особу для осіб, як і втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривн і, з 1 жовтня - 498 гривень, а відп овідач в наданому до суду зап ереченні зазначив, що з 01.01.2008 ро ку позивачу виплачується під вищення до пенсії відповідно з Законом України «Про соціа льний захист дітей війни» в т аких розмірах: з 01.01.2008 року - 47 г ривень, з 01.04.2008 року - 48 гривень 10 копійок, з 01.07.2008 року - 48 гривен ь 20 копійок, з 01.10.2008 року - 49 гриве нь 80 копійок.

Стосовно позовних вимог п озивача про визнання бездіял ьності відповідача щодо нара хування та виплати доплати д о пенсії, зобов' язання вчин ити певні дії щодо нарахуван ня та виплати підвищення до п енсії як дитині війни за 2009 рік суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 71 Зако ну України «Про Державний бю джет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року № 835-УІ Кабінету Міністрі в України було надано право у 2009 році встановлювати розмір и соціальних виплат, які відп овідно до законодавства визн ачаються залежно від розміру мінімальної заробітної плат и в абсолютних сумах у межах а сигнувань, передбачених за в ідповідними бюджетними прог рамами.

На виконання вищезазначен ої норми Кабінетом Міністрів України не приймалось окрем ої постанови щодо встановлен ня у 2009 році розміру підвищенн я до пенсії особам, віднесени м до категорії дитини війни, д ія Закону України «Про со ціальний захист дітей війни» не призупинялася, тому суд вважає чинними положенн я ст. 6 вказаного Закону і позовні вимоги щодо покладе ння на відповідача зобов ' язання здійснити нарахува ння та виплату підвищення до пенсії як дитині війни за 2009 рі к такими, що підлягають задов оленню.

Згідно статті 52 Закону Укра їни «Про Державний бюджет Ук раїни на 2010 рік» від 27.04.2010 року № 21 54-VI на 2010 рік було затверджено пр ожитковий мінімум на одну ос обу в розрахунку на місяць дл я осіб, які втратили працезда тність: з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень.

Враховуючи викладене, те, що дія Закону України «Про соціальний захист дітей війн и» не призупинялася, суд вважає чинними положення ст. 6 вказаного Закону і поз овні вимоги позивача щодо по кладення на відповідача зобов' язання здійснити нар ахування та виплату підвищен ня до пенсії позивачу як дити ні війни за 2010 рік такими, що пі длягають задоволенню.

При цьому, суд не може при йняти до уваги твердження ві дповідача про правомірність його дій у спірних правовідн осинах з посиланням на відсу тність бюджетного фінансува ння в обсязі, передбаченому З аконом України «Про соціальн ий захист дітей війни» для зд ійснення соціальних виплат, оскільки судові рішення ухва люються в межах норм діючого законодавства в незалежност і від причин ненадходження к оштів з Державного бюджету У країни на виплату допомоги, в ідповідно до вимог частини 2 с татті 3 Конституції України, з а якою права і свободи людини та їх гарантії визначають зм іст і спрямованість діяльнос ті держави, держава відповід ає перед людиною за свою діял ьність, утвердження і забезп ечення прав і свобод людини є головним обов' язком держав и.

Відповідно до ст. 257 ЦК Укра їни загальна позовна давніст ь встановлюється тривалістю у три роки.

Відповідно до ст. 261 ЦК Украї ни перебіг позовної давності починається від дня, коли осо ба довідалася або могла дові датися про порушення свого п рава або про особу, яка його по рушила.

Відповідно до ч. 3 ст. 267 ЦК Укра їни позовна давність застосо вується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Згідн о ч. 5 ст. 267 якщо суд визнає поваж ними причини пропущення позо вної давності, порушене прав о підлягає захисту.

Враховуючи те, що позивач є людиною похилого віку, довго тривалий час сподівався на т е, що відповідач, як державний орган влади, самостійно випл атить йому доплату до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенс ії за віком, за наявності заяв и позивача про поновлення йо му строку звернення до суду, с уд приходить до висновку, що с трок звернення до суду позив ачем пропущено з поважних пр ичин і вважає можливим причи ну пропущення позивачем проц есуального строку, встановле ного ст. 257 ЦК України визнати п оважною й поновити йому стро к звернення до суду з даним по зовом.

Частиною 1 статті 88 ЦПК Укр аїни передбачено, стороні, на користь якої ухвалено рішен ня, суд присуджує з другої сто рони понесені нею і документ ально підтверджені судові ви трати.

Вивчивши матеріали справ и та враховуючи характер поз овних вимог, сума витрат на ін формаційно-технічне забезпе чення розгляду справи, яка по винна бути стягнута з відпов ідача на користь позивача ск ладає 37 гривень.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3, 8, 10, 15, 60, 88, 213-215 Ц ПК України, ст. ст. 6, 7 Закону Укр аїни «Про соціальний захист дітей війни», суд,

В И Р І Ш И В:

Визнати поважною причин у пропущення строку для звер нення до суду.

Поновити ОСОБА_1 строк звернення з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Тельманівському р айоні Донецької області.

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Тельманівському р айоні Донецької області про зобов' язання суб' єкта вла дних повноважень вчинити дії щодо нарахування та виплати недоплаченого підвищення до пенсії за статус дитини війн и задовольнити.

Визнати протиправною безд іяльність Управління Пенсій ного Фонду України в Тельман івському районі Донецької об ласті щодо ненарахування ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії в розмі рі 30 % мінімальної пенсії за ві ком за період з 09 липня 2007 року п о 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 ро ку по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 20 09 року по 31 грудня 2009 року, з 01 січ ня 2010 року по 29 жовтня 2010 рок у .

Зобов' язати Управлін ня Пенсійного Фонду України в Тельманівському районі Дон ецької області здійснити нар ахування та виплату щомісячн ого підвищення до пенсії ОСОБА_1 як дитині ві йни в розмірі 30 % мінімальної п енсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соці альний захист дітей війни», в иходячи з розміру мінімально ї пенсії за віком, встановлен ого ч. 1 ст. 28 Закону України «Пр о загальнообов' язкове держ авне пенсійне страхування», виходячи зі встановленого за конодавством розміру прожит кового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 09 липня 2007 року по 31 гру дня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з 01 січня 2010 ро ку по 29 жовтня 2010 року за рахунок коштів Державног о бюджету України з урахуван ням фактично отриманих сум т а з подальшим щомісячним нар ахуванням та виплатою.

Стягнути з Управлінн я Пенсійного фонду України в Тельманівському районі Доне цької області на користь ОСОБА_1 витрати на інф ормаційно-технічне забезпеч ення розгляду справи у розмі рі 37 гривень.

Апеляційна скарга на ріше ння суду може бути подана апе ляційному суду Донецької обл асті через Тельманівський ра йонний суд протягом десяти д нів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у спра ві, але не були присутні у судо вому засіданні під час прого лошення судового рішення, мо жуть подати апеляційну скарг у протягом десяти днів з дня о тримання копії цього рішенн я.

Суддя

Рішення ухвалено в нар адчій кімнаті в одному примі рнику.

СудТельманівський районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення29.10.2010
Оприлюднено09.12.2010
Номер документу12652920
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-1254

Рішення від 02.09.2010

Цивільне

Оріхівський районний суд Запорізької області

Плечищева О. В.

Рішення від 30.08.2010

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Вілюк М. П.

Рішення від 24.02.2012

Цивільне

Новоселицький районний суд Чернівецької області

Оленчук І. В.

Рішення від 23.04.2009

Цивільне

Дзержинський міський суд Донецької області

Мамедова Л.М.

Ухвала від 29.12.2010

Цивільне

Олевський районний суд Житомирської області

Стратович Олександр Володимирович

Рішення від 20.12.2010

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

Мула Олег Дмитрович

Рішення від 24.11.2010

Цивільне

Чаплинський районний суд Херсонської області

Кузьменко Анатолій Дмитрович

Рішення від 20.09.2010

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Єгорова Наталія Іванівна

Рішення від 29.10.2010

Цивільне

Тельманівський районний суд Донецької області

Ковальов Ігор Павлович

Рішення від 29.07.2010

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Галянчук Микола Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні