ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1
ОКРЕМА ДУМКА
судді Буравльова С.І. стосовно прийнятої 02.04.2025 р. постанови Північного апеляційного господарського суду у справі № 910/751/22 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Господарського суду міста Києва від 01.02.2023 р. за його позовом до Релігійної організації "Релігійна громада парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецької Єпархії Православної Церкви України села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області", Державного реєстратора Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації, Чернівецької обласної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів, статуту, зобов`язання державного реєстратора вчинити дії, визнання незаконним та скасування розпорядження.
Відповідно до ст. 34 ГПК України питання, що виникають під час колегіального розгляду справи судом, вирішуються більшістю голосів суддів. Головуючий голосує останнім. При ухваленні рішення з кожного питання жоден із суддів не має права утримуватися від голосування та підписання рішення чи ухвали. Судді не мають права розголошувати міркування, що були висловлені при обговоренні під час ухвалення судового рішення. Суддя, не згодний з рішенням, може письмово викласти свою окрему думку. Про наявність окремої думки повідомляються учасники справи без оголошення її змісту в судовому засіданні. Окрема думка приєднується до справи і є відкритою для ознайомлення.
Постановою Північного апеляційного господарського суду України від 02.04.2025 р. у справі № 910/751/22 у складі колегії суддів: Сітайло Л.Г. (головуючий суддя (суддя-доповідач), судді: Буравльов С.І., Шапран В.В., апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, рішення Господарського суду міста Києва від 01.02.2023 р. у справі № 910/751/22, яким відмовлено в позові, залишено без змін.
На підставі наведеної вище ст. 34 ГПК України вважаю можливим викласти свою окрему думку стосовно постанови Північного апеляційного господарського суду України від 02.04.2025 р. у справі № 910/751/22, оскільки не погоджуюсь з її мотивувальною та резолютивною частинами з огляду на такі аргументи.
У січні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Релігійної організації "Релігійна громада парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецької Єпархії Української Церкви України села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області", Державного реєстратора Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації, Чернівецької обласної державної адміністрації про:
- визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів членів Релігійної організації "Релігійна громада парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецької Єпархії Православної Церкви України с. Васловівці Заставнівського району Чернівецької області", оформленого протоколом від 27.01.2019 р. № 1/19;
- визнання недійсним та скасування статуту Релігійної організації "Релігійна громада парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецької Єпархії Православної Церкви України с. Васловівці Заставнівського району Чернівецької області" у новій редакції, затвердженого рішенням загальних зборів членів Релігійної організації "Релігійна громада на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецької Єпархії Української Православної Церкви с. Васловівці Заставнівського району Чернівецької області", оформленим протоколом від 27.01.2019 р. № 1/19;
- зобов`язання державного реєстратора Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації привести відомості про Релігійну організацію "Релігійна громада парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецької Єпархії Української Православної Церкви с. Васловівці Заставнівського району Чернівецької області", які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у відповідність до відомостей статуту Релігійної організації Української Православної Свято-Успенської Церкви села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області у попередній редакції;
- визнання незаконним та скасування розпорядження Чернівецької обласної державної адміністрації від 07.05.2019 р. № 441-р "Про реєстрацію Статуту релігійної організації" в новій редакції з новою юридичною назвою релігійної організації.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням порядку скликання зборів членів релігійної громади на 27.01.2019 р., прийняття зборами рішень, які порушують ст. 14 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" та статут релігійної організації, а також взяття участі у зборах особами, які не є членами вказаної релігійної організації, наслідком чого є протиправна перереєстрація релігійної організації та реєстрація нової редакції статуту.
Рішенням Виконавчого комітету Чернівецької обласної ради народних депутатів від 09.10.1991 р. № 270 "Про реєстрацію статутів релігійних організацій" зареєстровано статут Релігійної організації Української православної Свято-Успенської Церкви с. Васловівці та видано відповідне свідоцтво № 39 про реєстрацію статуту релігійної організації.
З моменту створення релігійна організація належить до Української Православної Церкви і її статут був затверджений керуючим Чернівецькою єпархією Української Православної Церкви єпископом Чернівецьким і Буковинським.
Рішенням загальних зборів релігійної громади від 20.08.2017 р., оформленим протоколом № 1/1, затверджено нову редакцію статуту Релігійної організації "Релігійна громада парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області", яку також затверджено розпорядженням голови Чернівецької обласної державної адміністрації від 17.11.2017 р. № 1016-р.
До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 23.11.2017 р. внесені відповідні реєстраційні зміни щодо відповідача-1.
Пунктами 1.1, 1.2 статуту, зареєстрованого розпорядженням Чернівецької обласної державної адміністрації від 17.11.2017 р. № 1016-р, визначено, що Релігійна організація "Релігійна громада парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області" (далі - парафія) є неприбутковою релігійною організацією, яка безпосередньо входить до складу Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви, що утворена та зареєстрована в порядку, визначеному Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації".
Парафія створюється за добровільною згодою віруючих осіб православного віросповідання, які досягли повноліття, та з благословення єпархіального архієрея, керуючого Чернівецько-Буковинською єпархією Української Православної Церкви і виступає первинним канонічним (структурним) підрозділом Української Православної Церкви. Віросповідна (конфесійна) приналежність парафії - Українська Православна Церква.
Згідно з п. 1.4 статуту парафія здійснює свою діяльність при дотриманні чинного законодавства України, статуту про Управління Української Православної Церкви, статуту Управління Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ, а також цього статуту.
У відповідності до п. п. 2.1, 2.4, 2.5 статуту парафію очолює настоятель, якого призначає та звільняє єпархіальний архієрей. У своїй діяльності настоятель підзвітний єпархіальному архієрею. Вищим органом парафіяльного управління є Парафіяльні збори, які за посадою очолює настоятель. До складу Парафіяльних зборів належать священнослужителі, церковнослужителі, а також миряни члени Парафіяльних зборів, які досягли 18-річного віку, визнають обов`язковість статуту про управління Українською Православною Церквою, регулярно беруть участь у богослужінні, сповідуються та причащаються, перебувають у канонічному послухові до настоятеля і не перебувають під забороною чи церковним судом, що забороняє повноцінну участь у богослужбовому житті.
Як передбачено п. 2.8 статуту, Парафіяльні збори скликаються настоятелем спільно з Парафіяльною радою або, за благословенням єпархіального архієрея, благочинним або іншим представником єпархіального архієрея, у міру потреби, але не рідше ніж один раз на рік.
Парафіяльні збори вважаються чинними за умови присутності на них не менше 2/3 від числа членів Парафіяльних зборів (пункт 2.9 статуту).
Відповідно до п. 9 статуту Парафіяльні збори складаються з православних віруючих, кліриків та мирян, які досягли 18-річного віку, визнають обов`язковість статуту Української Православної Церкви, регулярно відвідують богослужіння та сповідь, перебувають у канонічному послухові настоятелю і не перебувають під забороною чи церковним судом, що забороняє повноцінну участь у богослужбовому житті.
За змістом пункту 2.11 статуту Парафіяльні збори, на яких розглядається питання про зміну підлеглості (юрисдикції) релігійної громади, вважаються чинними за умови присутності усіх членів Парафіяльних зборів.
Рішення Парафіяльних зборів про зміну підлеглості (юрисдикції) релігійної громади приймається шляхом консенсусу за згодою всіх членів Парафіяльних зборів (пункт 2.12 статуту).
Відповідно до п. 2.14 статуту протокол Парафіяльних зборів підписується настоятелем (головуючим), секретарем та п`ятьма членами зборів, які обираються для цього. Протоколи Парафіяльних зборів затверджуються єпархіальним архієреєм, і тільки після цього ухвалені рішення набувають чинності.
Згідно з п. 2.20 статуту всі документи парафії підписуються настоятелем та головою Парафіяльної ради.
Зміни і доповнення до статуту вносяться на розгляд Парафіяльних зборів уповноваженими представниками парафії виключно з письмової згоди єпархіального архієрея і реєструються в тому ж порядку що і статут (п. 5.1 статуту).
Відповідно до рішення Парафіяльних зборів парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області, оформленим протоколом від 18.02.2018 р. № 1/1, вирішено обрати Парафіяльну раду у такому складі: Настоятель протоієрей Іоан Петрович Кузь, Голова Парафіяльної ради (староста) ОСОБА_3 , заступник голови Парафіяльної ради Вінничук Михайло Юзефович, Скарбник ОСОБА_2, помічник скарбника ОСОБА_4 , голова ревізійної комісії ОСОБА_5 , заступник голови ревізійної комісії ОСОБА_6 , член ревізійної комісії ОСОБА_7 , секретар Осадчук Валерій Сільвестрович, псаломщик ОСОБА_8 , пономарь ОСОБА_9 , просфорниця ОСОБА_10 , члени комісії: ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 .
27.01.2019 р. скликані Парафіяльні збори членів Релігійної організації "Релігійної громади парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області", на яких особисто був присутній позивач - ОСОБА_1 , рішення яких оформлені протоколом від 27.01.2019 р. № 1/1 Парафіяльних зборів парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області, прийнятого на засіданні під головуванням настоятеля парафії, про визначення юрисдикції/підпорядкованості релігійної громади.
Копія вказаного протоколу підписана головою парафіяльних зборів (настоятелем) Кузем І.П. , секретарем парафіяльних зборів ОСОБА_1 , затверджена керуючим Чернівецькою єпархією Української Православної Церкви, скріплена печаткою релігійної громади, а також наявні додатки 1, 2 до вказаного протоколу, які містять список та підписи членів церковної громади парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці села Васловівці, які брали участь у голосуванні. Протокол з додатками 1, 2 наявні в матеріалах даної справи.
Додатком № 1 до вказаного протоколу є список, який складається з 272 членів церковної громади парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці с. Васловівці, які прийняли участь в голосуванні, із зазначенням прізвищ, імен, по батькові та року народження осіб.
За змістом вказаного рішення, оформленого протоколом від 27.01.2019 р. № 1/1, вирішено зберегти релігійну громаду парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області у складі Української Православної Церкви на чолі з Блаженнійшим Онуфрієм, Митрополитом Київським і всієї України.
У той же день, 27.01.2019 р. у селі Васловівці у приміщенні адміністративного будинку, який розташований по вул. Головна, 52, під головуванням ОСОБА_24 , відбулися інші загальні збори Релігійної організації "Релігійної громади парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області", рішення яких оформлені протоколом від 27.01.2019 р. № 1/19, і які є предметом оспорювання.
Питанням 8 зборів вирішено змінити підлеглість у канонічних та організаційних питаннях Релігійної організації "Релігійної громади парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області" та перейти до релігійного об`єднання - Православної Церкви України під канонічне підпорядкування Управління Чернівецької єпархії Православної Церкви України, змінивши при цьому назву релігійної організації на "Релігійна громада парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецької Єпархії Православної Церкви села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області".
Внесено зміни та прийнято статут релігійної організації шляхом викладення його в новій редакції зі зміною назви релігійної організації на "Релігійна громада парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецької Єпархії Української Православної Церкви села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області".
По десятому питанню ухвалили переобрати керівний орган та ревізійну комісію релігійної організації у такому складі: керівний орган: Голова Парафіяльної ради - Глевко Іван Олександрович , заступник - Хабайло Іван Васильович, скарбник - ОСОБА_24 ; ревізійна комісія: Голова ревізійної комісії - ОСОБА_26 , член ревізійної комісії - ОСОБА_27 , член ревізійної комісії - ОСОБА_28 .
Вирішено обрати Хабайла І.В. уповноваженим для представництва релігійної громади в органах державної влади, проведення реєстраційних дій (з правом підпису статутних та інших документів), засвідчення копій документів громади.
Уповноважено підписати статут Релігійної організації "Релігійна громада парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецької Єпархії Православної Церкви села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області" голову зборів ОСОБА_24 та секретаря зборів ОСОБА_29 .
Уповноважено Хабайла І.В. подати статут і заяву до Чернівецької обласної державної адміністрації, а також провести реєстраційні дії у державного реєстратора щодо державної реєстрації юридичної особи з правом подання заяв та інших документів, отримання виписок, витягів, тощо, з правом підпису про їх отримання, здійснення необхідних платежів.
Позивач зазначає, що вказані збори членів релігійної громади від 27.01.2019 р., які оформлені протоколом № 1/19, скликані під виглядом загальних зборів парафіян, але безпосереднього відношення до релігійної організації не мають, позаяк в них приймали участь громадяни села, які не мали членства у вказаній релігійній громаді-юридичній особі, та відносяться до жителів села і є членами територіальної громади. Отже позивач вважає проведені збори загальносільськими, тобто зборами територіальної громади, а не парафіяльними зборами. Позивач також стверджує, що цим же рішенням зборів порушено норми Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", а також незаконно позбавлено юридичну особу відповідного статусу та незаконно змінено її керівний склад особами, які не є її членами.
За твердженням позивача, за результатами вказаних зборів рішення, у тому числі про зміну підлеглості релігійної громади, а також про реєстрацію статуту Релігійної громади у новій редакції, ухвалені з порушенням норм чинного законодавства, статуту Української Православної Церкви, а також статуту релігійної громади на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області.
Крім того, позивач зазначає про незаконність прийнятого виконуючим обов`язки голови Чернівецької обласної державної адміністрації розпорядження від 07.05.2019 р. № 441-р, яким вирішено зареєструвати у новій редакції статут Релігійної організації "Релігійна громада парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецької Єпархії Православної Церкви села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області", як такого, що прийнято всупереч нормам чинного законодавства, зокрема, ст. 14 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації".
Відтак, на думку позивача, вищезазначене в сукупності призвело до порушення його прав, як члена парафіяльних зборів та члена релігійної громади, закріплених в ст. 35 Конституції України та ст. ст. 3, 8 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", оскільки оспорюваний статут прийнятий особами, які не є членами релігійної організації, за відсутності необхідного кворуму, без дотримання процедур, передбачених статутом (в редакції, чинній на момент прийняття спірного статуту); із порушенням компетенції органу, який затвердив нову редакцію статуту, позаяк посадовими особами обласної державної адміністрації не було перевірено відповідність поданих на реєстрацію документів законодавству та статуту релігійної громади, а також порушено права членів релігійної громади та позивача особисто, які висловились за духовну і канонічну єдність з Українською Православною Церквою під предстоятельством Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того самого культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об`єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб. Членство в релігійній громаді ґрунтується на принципах вільного волевиявлення, а також на вимогах статуту (положення) релігійної громади. Релігійна громада на власний розсуд приймає нових та виключає існуючих членів громади у порядку, встановленому її статутом (положенням).
Як передбачено ст. 7 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами (положеннями).
За змістом Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» повідомлення державних органів про утворення релігійної громади не є обов`язковим. Членство в релігійній громаді ґрунтується на вимогах статуту (положення) релігійної громади.
Отже, управління релігійною організацією здійснюється відповіднодо цього закону, а також відповідно до традицій та внутрішніх настанов релігійних організацій, їх статутних документів, у яких визначена ієрархічна та інституційна структура. Суд при цьому має проаналізувати положення статуту, які регулюють питання членства в парафії та фактичні обставини справи.
Позивач звернувся до суду за захистом свого права на свободу віросповідання, яке вважає порушеним у зв`язку з позбавленням його можливості сповідувати обрану релігію спільно з тими, хто поділяє його переконання.
В матеріалах справи наявний додаток № 1 до протоколу засідання парафіяльних зборів парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Української Православної Церкви с. Васловівці Заставнівського району Чернівецької області від 27.01.2019 р., затверджених протоколом № 1/1, який є списком, що складається з 272 членів церковної громади парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці с. Васловівці, які прийняли участь в голосуванні, із зазначенням прізвищ, імен, по батькові кожного та вказано їх рік народження.
Таким чином, збори, які були проведені членами релігійної організації Релігійної громади парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Васловівці Заставнівського району Чернівецької області у церковній будівлі, є правомірними і відповідають як статуту такої релігійної громади так і Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», а рішення, яке було прийнято на даних зборах, є дійсним, ніким не скасованим та не визнано нечинним, оскільки таке рішення прийнято виключно членами релігійної організації Української Православної Церкви.
Отже, вказані парафіяльні збори були проведені саме членами релігійної організації Української Православної Церкви відповідно до статуту, є законними, оскільки на них проголосуло 272 діючих члени, які були скликані у встановлений чинним законодавством спосіб.
В той же день, 27.01.2019 р. відбулися інші збори у селі Васловівці в приміщенні адміністративного будинку, який розташований по вул. Головна, 52, вони були скликані ОСОБА_24 , на яких були присутні громадяни села, які не мали членства у релігійній громаді, належали до жителів територіальної громади.
На вказаних зборах було прийнято рішення, оформлене протоколом № 1/19 від 27.01.2019 р., яке оспорюється позивачем.
Учасники у складі 214 осіб, які приймали участь у таких зборах, не є членами релігійної громади Укранської Православної Церкви с. Васловівці Заставнівського р-ну Чернівецької області, не були уповноважені діяти від імені релігійної громади, приймати рішення від імені даної релігійної громади, не мали членства у такій релігійній громаді та є членами лише територіальної громади с. Васловівці.
При цьому, у матеріалах справи відсутній список осіб, які приймали участь у голосуванні на спірних зборах, із зазначенням прізвищ, імен та по батькові кожного. На вказані збори не були запрошені настоятель, голова Парафіяльної ради та дійсні члени релігійної громади. Спірний протокол зборів не підписаний настоятелем та секретарем парафіяльних зборів.
Таким чином, загальні збори членів Релігійної організації "Релігійна громада парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецької Єпархії Православної Церкви України с. Васловівці Заставнівського району Чернівецької області", оформлені протоколом від 27.01.2019 р. № 1/19, скликано та проведено з порушенням вимог статуту, відтак є неповноважними та порушують права позивача на свободу віросповідання.
Якщо у зборах брали участь особи, які не вправі були діяти як орган юридичної особи, повноважний приймати нову редакцію статуту, то така нова редакція статуту є нечинною, бо вона не була прийнята юридичною особою в особі відповідного органу. Реєстрація статуту в новій редакції, прийняті не органом юридичної особи, а невповноваженими на це особами, може порушувати інтерес у правовій визначеності як членів Релігійної організації, так і самої Релігійної організації як юридичної особи. Такий спосіб та інтерес підлягає судовому захисту (постанова Великої Палати Верховного суду від 06.04.2021 р. у справі № 910/10011/19).
Отже спірний статут був прийнятий не органом юридичної особи, який повноважний приймати нову редакцію статуту, яка є незаконною, нечинною, та яка порушує право позивача як члена релігійної організації на вільне сповідування обраної ним релігії, також право приймати участь у діяльності даної релігійної організації у розумінні вимог її статуту.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі № 77703/01 «Свято-Михайлівська Парафія проти України» вказав, що держава не може зобов`язати легально існуюче приватноправове об`єднання прийняти нових та виключити обраних членів. Втручання такого роду суперечитиме свободі релігійних об`єднань вільно регулювати свою поведінку та вільно вести свої справи. Суд має розглянути положення статуту, які регулюють питання членства в парафії, та фактичні обставини справи.
Основним критерієм членства у релігійній громаді є регулярне відвідування богослужінь, релігійних обрядів, церемоній тощо цієї релігійної громади, а не територіальна належність (наближеність) особи до певної місцевості, де розташована та чи інша релігійна споруда, оскільки саме об`єднання віруючих громадян одного й того самого віросповідання з метою спільного задоволення релігійних потреб і є сутнісною метою існування релігійної громади.
Позивач, з огляду на обґрунтування заявлених вимог, звернувся до суду за захистом права на свободу віросповідання, яке вважає порушеним у зв`язку з позбавленням його можливості сповідувати обрану релігію спільно з тими, хто поділяє його переконання, тобто позов поданий на захист цього права саме в його колективному аспекті.
Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється загальними зборами релігійної громади. Такі загальні збори релігійної громади можуть скликатися її членами. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до статуту (положення) релігійної громади. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту засвідчується підписами членів відповідної релігійної громади, які підтримали таке рішення (ч. 4 ст. 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»).
Саме питання скликання та проведення спірних зборів, кількості осіб у релігійній громаді, складу осіб, які прийняли відповідне рішення, приналежності цих осіб до відповідної релігійної громади тощо і є тими обставинами, які повинні бути досліджені та встановлені судом.
Стосовно врахування мною правових висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 03.04.2024 р. у справі № 906/1330/21, як подібних правовідносин, зазначаю наступне.
Згідно з ч. 7 ст. 75 ГПК України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов`язковою для господарського суду.
Як передбачено ч. 4 ст. 236 ГПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Предмет позову становить матеріально-правову вимогу позивача до відповідача, щодо якої суд повинен ухвалити рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту свого права та охоронюваного законом інтересу.
Під судовим рішенням у подібних правовідносинах слід розуміти такі рішення, де схожими є предмети спору, підстави позову, зміст позовних вимог та встановлені фактичні обставини, а також має місце однакове матеріально-правове регулювання спірних правовідносин (постанова Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 р. у справі № 922/371/16).
Вбачається, що у справі № 906/1330/21 підстава позову, зміст правових вимог та фактично встановлені обставини не є схожими з даною справою. У зазначеній справі № 910/751/22 наявний реєстр членів Релігійної громади Української Православної Церкви, який є додатками до протоколу.
Крім цього, вважаю, що позивачем обрано належний та ефективний спосіб захисту його порушених прав та охоронюваних законом інтересів в частині визнання незаконним рішення загальних зборів членів Релігійної організації "Релігійна громада парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецької Єпархії Православної Церкви України с. Васловівці Заставнівського району Чернівецької області", оформленого протоколом від 27.01.2019 р. № 1/19, а також визнання недійсним статуту Релігійної організації "Релігійна громада парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецької Єпархії Православної Церкви України с. Васловівці Заставнівського району Чернівецької області". Наведене не суперечить правовим висновкам, викладеним у постанові об`єднаної палати Верховного Суду від 27.01.2020 р. у справі № 598/157/15ц та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.04.2021 р. у справі № 910/10011/19.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права або інтересу залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненими цими діяннями наслідками.
Застосування судом того чи іншого способу захисту має призводити до відновлення порушеного права позивача без необхідності повторного звернення до суду (принцип процесуальної економії).
Так, внаслідок незаконних дій відповідача-1 позивач як член загальних Парафіяльних зборів був позбавлений участі та членства в релігійній організації, можливості проводити богослужіння, сповідувати обрану релігію спільно з тими, хто поділяє його переконання.
Підсумовуючи викладене, вважаю, що рішення Господарського суду міста Києва від 01.02.2023 р. у справі № 910/751/22 підлягало частковому скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позову в частині визнання незаконним рішення загальних зборів, оформлених протоколом від 27.01.2019 р. № 1/19, та визнання недійсним статуту Релігійної організації "Релігійна громада парафії на честь Успіння Пресвятої Богородиці Чернівецької Єпархії Православної Церкви України с. Васловівці Заставнівського району Чернівецької області" у новій редакції.
Суддя
Північного апеляційного
господарського суду С.І. Буравльов
"17" квітня 2025 р.
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2025 |
Оприлюднено | 18.04.2025 |
Номер документу | 126680226 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, з них оскарження рішень загальних зборів учасників товариств, органів управління |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Буравльов С.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні