ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" квітня 2025 р. справа № 300/5432/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вигодської селищної ради Івано-Франківської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Комунальне підприємство Вигодський комбінат комунальних підприємств, Товариство з обмеженою відповідальністю Нова Долина, про визнання дій протиправними та скасування рішень від 26.02.2020 № 24 та від 26.06.2020 № 59, -
Стислий виклад позицій сторін. Процесуальні дії суду.
ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_2 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Вигодської селищної ради Івано-Франківської області (далі відповідач), в якому просила суд: визнати протиправними та скасувати рішення відповідача від 26.02.2020 № 24 Про перелік будинків щодо яких необхідно провести конкурс з визначення (призначення управителя) в частині включення будинку АДРЕСА_1 ) до переліку будинків (об`єктів) щодо яких необхідно проводити конкурс на визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку; визнати протиправними та скасувати рішення Виконавчого комітету Вигодської селищної ради Івано-Франківської області від 26.06.2020 № 59 Про списання з балансу багатоквартирних будинків в частині списання з балансового обліку комунального підприємства Вигодський комбінат комунальних підприємств будинку АДРЕСА_1 ) та зобов`язати відповідача відновити права позивача шляхом відновлення будинку АДРЕСА_1 на балансовому обліку комунального підприємства Вигодський комбінат комунальних підприємств.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 є співвласником квартири АДРЕСА_2 . На підставі рішення відповідача від 26.02.2020 № 24, будинок АДРЕСА_1 , включено до переліку будинків (об`єктів) щодо яких необхідно проводити конкурс на визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку, а на підставі рішення від 26.06.2020 № 59 такий будинок АДРЕСА_1 списано з балансового обліку комунального підприємства Вигодський комбінат комунальних підприємств. Так, новим управителем багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , визначено Товариство з обмеженою відповідальністю Нова Долина. Позивач зазначила, що вищевказані рішення Виконавчого комітету Вигодської селищної ради Івано-Франківської області прийнято без відома мешканців будинку АДРЕСА_1 , що порушує права ОСОБА_1 на участь в управлінні багатоквартирним будинком, в якому знаходиться її квартира. Позивач зазначила, що в порушення вимог Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відповідач безпідставно включив будинок АДРЕСА_1 , до переліку будинків (об`єктів) щодо яких необхідно проводити конкурс на визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку, оскільки відсутній обов`язковий протокол зборів співвласників будинку із проханням призначити управителя. Так, ОСОБА_1 зазначила, що жодних зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , з питань призначення управителя співвласники вказаного будинку не збирали і не проводили, протокольного рішення зборів співвласників з проханням призначення управителя не приймалось. Відсутність протоколу співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , підтверджується листами Вигодської селищної ради від 28.06.2024 № 14/02-35 та КП «Вигодський комбінат комунальних підприємств» від 02.07.2024 № 29. За вказаних обставин, позивач вважає протиправними рішення від 26.02.2020 № 24 та від 26.06.2020 № 59.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
05.08.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Виконавчого комітету Вигодської селищної ради Івано-Франківської області від 29.07.2024 № 1164/02-38 на позовну заяву. Представник відповідача зазначив, що пунктом 6 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласниками не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та не оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», виконавчий орган місцевої ради (або інший орган - суб`єкт владних повноважень, якому делеговані функції із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг) зобов`язаний оголосити і провести такий конкурс у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя. Вказана норма зобов`язує виконавчі органи місцевих рад на території яких розташовані багатоквартирні будинки оголосити і провести конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя, проте не позбавляє відповідну раду призначати та провести конкурс за власною ініціативою згідно з пунктом 5 статті 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», якщо відповідне звернення від співвласників будинку взагалі не надійшло. Оскільки співвласниками будинку АДРЕСА_1 , не створено об`єднання співвласників, не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком, з метою належного утримання, вказаного будинку прийнято рішення № 24 від 26.02.2020 «Про перелік будинків щодо яких необхідно провести конкурс з визначення (призначення управителя)». 26.05.2020 Виконавчим комітетом Вигодської селищної ради Івано-Франківської області укладено договір з переможцем конкурсу - Товариством з обмеженою відповідальністю Нова Долина за № 55 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 . Представник відповідача звернув увагу на те, що співвласники багатоквартирного будинку після укладення договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, мають право на прийняття рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя. Таким чином, ухвалені рішення не перешкоджають співвласникам у будь-який час відмовитися від послуг обраного відповідачем управителя. Представник відповідача вважає правомірними прийняті рішення від 26.02.2020 № 24 та від 26.06.2020 № 59, а тому просить суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 60-69).
05.08.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Вигодської селищної ради Івано-Франківської області від 29.07.2024 № 1165/02-38 про розгляд справи № 300/5432/24 в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 70-71).
05.08.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Вигодської селищної ради Івано-Франківської області від 29.07.2024 № 1166/02-38 про заміну неналежного відповідача (а.с. 72-73).
07.08.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла відповідь ОСОБА_1 від 07.08.2024 на відзив. Так, позивач зазначила, що відповідач підтвердив той факт, що на час прийняття 26.02.2020 рішення № 24 «Про перелік будинків щодо яких необхідно провести конкурс з визначення (призначення) управителя» не проводились збори співвласників будинку АДРЕСА_1 , та не приймалось рішення з проханням призначити управителя. При цьому, згаданий відповідачем трьохмісячний строк для проведення конкурсу з призначення управителя будинку нерозривно пов`язаний з отриманням протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя. Позивач також просила суд відмовити в задоволенні клопотання Вигодської селищної ради Івано-Франківської області від 29.07.2024 № 1166/02-38 про заміну неналежного відповідача (а.с. 78-83).
19.08.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло заперечення Вигодської селищної ради Івано-Франківської області від 13.08.2024 № 1261/02-38 на відповідь на відзив. Так, представник відповідача зазначив, що пунктом 6 розділу VI Закону України «Про житлово-комунальні послуги» зобов`язує виконавчі органи місцевих рад, на території яких розташовані багатоквартирні будинки, оголосити і провести конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя, проте не позбавляє вказані виконавчі органи призначати та проводити конкурс за власною ініціативою з гідно з пунктом 5 статті 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», якщо відповідне звернення не надійшло. Окрім цього, представник відповідача звернув увагу на те, що оскарженим рішенням включено до переліку ще 31 багатоквартирний будинок селища Вигода, а, отже, воно стосується також інших мешканців селища, договір вже укладений, оскаржувані рішення вичерпали свою дію і їх скасування призведе до невизначеності характеру управління (а.с. 84-95).
Ухвалою від 03.10.2024 відмовлено в задоволенні клопотання Вигодської селищної ради Івано-Франківської області від 29.07.2024 № 1165/02-38 про розгляд справи № 300/5432/24 в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін; відмовлено в задоволенні клопотання Вигодської селищної ради Івано-Франківської області від 29.07.2024 № 1166/02-38 про заміну неналежного відповідача; витребувано у ОСОБА_1 належним чином засвідчені копії рахунків на оплату за послуги з управління (утримання) будинку АДРЕСА_1 , за період з лютого 2020 року по червень 2024 року, та докази їх оплати; письмові пояснення: чи створене об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 та чи скликалися та проводилися збори щодо його утворення в 2016-2024 роках, чи у вказаний період мешканцями - співласниками цього будинку ініціювалися та проводилися збори щодо обрання управителя багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 ; витребувано у Виконавчого комітету Вигодської селищної ради Івано-Франківської області належним чином засвідчені копії: договору, укладеного з переможцем конкурсу згідно рішення Виконавчого комітету Вигодської селищної ради Івано-Франківської області від 14.05.2020 № 37 Про затвердження Протоколу № 1 від 08.04.2020 засідання конкурсної комісії щодо призначення управителя з управління багатоквартирними будинками; акта про списання з балансу Комунального підприємства Вигодський комбінат комунальних підприємств багатоквартирного будинку № 14 по вулиці Стуса, селище Вигода, Калуський район, Івано-Франківська область.
Ухвалою від 03.10.2024 залучено Комунальне підприємство Вигодський комбінат комунальних підприємств та Товариство з обмеженою відповідальністю Нова Долина до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача; витребувати в Товариства з обмеженою відповідальністю Нова Долина належним чином засвідчені копії рахунків на оплату за послуги з управління (утримання) будинку АДРЕСА_1 , за період з червня 2020 року по червень 2024 року, направлених ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 , та докази оплати таких рахунків; копію акту по списанню будинку АДРЕСА_1 , складеному на виконання рішення виконкому Вигодської селищної ради № 59 від 26.06.2020.
21.10.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло письмове пояснення ОСОБА_1 від 21.10.2024, в якому позивач зазначила, що рахунок на оплату за послуги з управління (утримання) будинку АДРЕСА_1 , отримала за червень 2024 року. Інших рахунків за послуги з управління (утримання) будинку АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 не отримувала, оплату не проводила. Окрім цього, позивач надала суду чеки про проведені платежі за квартплату на користь Комунального підприємства Вигодський комбінат комунальних підприємств за період з лютого 2020 року по червень 2024 року, а саме: від 20.02.2020, від 17.03.2020, від 16.04.2020, від 21.05.2020. ОСОБА_1 повідомила суд, що не здійснювала інших платежів за послуги з управління будинку АДРЕСА_1 (а.с. 109-113).
21.10.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло письмове пояснення Товариства з обмеженою відповідальністю Нова Долина від 21.10.2024, згідно якого повідомлено суд, що в 2015 році вступив у силу Закон України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», згідно якого, співвласники багатоквартирних будинків були зобов`язані визначитись із формою управління своїм будинком в один із способів передбачених ст.9 вищевказаного Закону, а основними формами такого управління законодавством встановлено ОСББ або залучення управителя. Щодо тих будинків, які з будь яких причин у встановлений законодавством термін не визначились з формою управління та не подали відповідний протокол на зберігання до уповноваженого місцевого органу Вигодською селищною радою було оголошено конкурс на визначення управителя. За результатами проведеного конкурсу ТзОВ «Нова Долина» визначено переможцем (як єдиного учасника конкурсу). Відповідно до рішення виконавчого комітету Вигодської селищої ради № 37 від 14.05.2020 ТзОВ «Нова Долина» призначено управителем багатоквартирних будинків в смт. Вигода а також підписано Договір № 55 від 26.05.2020 на управління будинками, яким нас зобов`язано забезпечувати належне утримання будинків з 1 червня 2020 року. Відповідно будинки, згідно Додатку № 1 до рішення виконавчого комітету № 24 від 26.02.2020 було передано по Актах передачі - приймання багатоквартирних житлових будинків, в тому числі і будинок АДРЕСА_1 . Інформація про результати конкурсу була оприлюднена на офіційному сайті Вигодської селищної ради, як це передбачено третім абзацом п.6 розділу 5 Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженого наказом міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016 № 150, оскільки чинним законодавством цей обов`язок покладено саме на орган місцевого самоврядування, що проводив конкурс. З метою забезпечення інформування мешканців смт. Вигода про визначеного управителя, ТзОВ «Нова Долина», було проведено збори співвласників та розміщено інформаційні оголошення на інформаційних стендах будинків. ОСОБА_1 також була присутня на зборах, а тому була повідомлена та поінформована про всю процедуру з визначення управителя, хто такий управитель та для чого їм (мешканцям) його призначили та на яких підставах. Кожного місяця Товариство з обмеженою відповідальністю Нова Долина розносить повідомлення на оплату послуг, що підтверджується випискою з особового рахунку за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_1 за період з 01.06.2020 по 01.06.2024 роки, де відображено всі нарахування, оплати та заборгованість. Так, 20.12.2021 позивач здійснила оплату в сумі 1938,50 грн., що свідчить про визнання нею Товариства з обмеженою відповідальністю Нова Долина законно призначеним управителем в її будинку. Окрім цього, в підтвердження того, що позивач знала про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю Нова Долина є управителем будинку, вказує той факт, що в березні 2023 року ОСОБА_1 зверталася до Товариства з обмеженою відповідальністю Нова Долина із письмовою заявою Вх. № 791 від 10.03.2023 про затоплення її квартири (а.с. 114-127).
23.10.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Вигодської селищної ради Івано-Франківської області від 22.10.2024 про долучення до матеріалів справи: копію договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 26.05.2020 №55; копію акту про списання багатоквартиного будинку з балансу КП "Вигодський ККП" від 30 червня 2020 р.; копію акту передачі-приймання багатоквартирного житлового будинку № 14, по вул.В.Стуса смт. Вигода в управління ТзОВ "Нова Долина" від 01 червня 2020 р. (а.с. 128-136).
25.10.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло письмове пояснення ОСОБА_1 від 21.10.2024, в якому повідомлено про те, що в період з 2016-2024 мешканцями співвласниками будинку АДРЕСА_1 не ініціювалися та не проводилися збори щодо обрання управителя багатоквартирного будинку (а.с. 137).
04.12.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю Нова Долина від 03.12.2024 про приєднання до матеріалів справи витягу з електронного реєстру АТ Укрпошта прийнятих платежів Товариства з обмеженою відповідальністю Нова Долина, в якому міститься запис про оплату 16.12.2021 ОСОБА_1 1938,50 грн з призначенням платежу: Обслуговування будинку (смт Вигода) (а.с. 139-140).
Ухвалою від 10.12.2024 залишено без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вигодської селищної ради Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та скасування рішень від 26.02.2020 № 24 та від 26.06.2020 № 59, та надано позивачу п`ятиденний строк для усунення недоліків у спосіб: подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду заяву про поновлення строку із зазначення причин пропуску строку звернення до суду з цим позовом та надати докази поважності причин пропуску такого строку.
23.12.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 від 23.12.2024, згідно якої позивач просила суд визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду з цим позовом та поновити такий строк (а.с. 158-162).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 визнано поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду з цим позовом до Виконавчого комітету Вигодської селищної ради Івано-Франківської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Комунальне підприємство Вигодський комбінат комунальних підприємств, Товариство з обмеженою відповідальністю Нова Долина, про визнання дій протиправними та скасування рішень від 26.02.2020 № 24 та від 26.06.2020 № 59, поновлено такий строк та продовжено розгляд справи № 300/5432/24.
Встановлені судом обставини справи та відповідні правовідносини:
ОСОБА_1 є співвласником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується копіями свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 27.08.2004 за № 222 та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 08.02.2005 № 6437911 (а.с. 8-9).
Рішенням Вигодської селищної ради сьомого скликання четвертої сесії від 11.04.2019 №32-4/2019 «Про організацію управління та утримання багатоквартирних будинків у Вигодській селищній раді» вирішено: 1) виступити організатором конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку Вигодської селищної ради щодо будинків, в яких не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком та здійснити організаційні заходи, щодо підготовки та проведення конкурсу в установленому законодавством порядку; 2) створити конкурсну комісію з призначення управителя багатоквартирного будинку Вигодської селищної ради та затвердити її склад згідно з додатком 1; 3) затвердити положення про конкурсну комісію з призначення управителя багатоквартирного будинку Вигодської селищної ради згідно з додатком 2; 4) доручити конкурсній комісії з призначення управителя багатоквартирного будинку Вигодської селищної ради: розробити план роботи з підготовки та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку Вигодської селищної ради; разом з комунальним підприємством «Вигодський комбінат комунальних підприємств» сформувати об`єкти конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків у Вигодській селищній раді та визначити технічні характеристики багатоквартирних будинків; розробити конкурсну документацію для проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку Вигодської селищної ради та подати на її затвердження виконавчому комітету Вигодської селищної ради; 5) комунальному підприємству «Вигодський комбінат комунальних підприємств» ознайомити співвласників багатоквартирних будинків Вигодської селищної ради з даним рішенням; 6) установити, що до моменту укладення з переможцем конкурсу договорів про надання послуги з управління багатоквартирним будинкам, послуги з управління таких будинків і споруд та прибудинкових територій продовжує надавати КП «Вигодськиий комбінат комунальних підприємств», яке надавало відповідні послуги до проведення визначеного цим рішенням конкурсу; 7) у разі якщо на дату проведення конкурсу співвласниками обрано управителя будинку чи створено об`єднання співвласників будинків, дане рішення на такі будинки не розповсюджується.
З метою реалізації рішення Вигодської селищної ради від 11.04.2019 № 32-4/201 виконавчим комітетом затверджено перелік будинків (об`єктів) щодо яких необхідно проводити конкурс на визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку, в яких станом на 25.02.2020 не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, про що прийнято рішення від 26.02.2020 № 24 «Про перелік будинків щодо яких необхідно провести конкурс з визначення «призначення» управителя». В такому переліку міститься будинок АДРЕСА_1 (а.с. 11-12).
26.02.2020 виконавчим комітетом Вигодської селищної ради прийнято рішення № 25 «Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку», яким вирішено: 1) затвердити текст оголошення та конкурсні вимоги на визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку в якому не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком (додаток 1); 2) визначити, що конкурс проводиться для будинків (об`єктів) визначених додатком 1 рішення Виконавчого комітету Вигодської селищної ради № 24 від 26.02.2020; 3) затвердити текст оголошення та конкурсні вимоги на визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку в якому не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком (додаток 1); 4) затвердити конкурсну документацію для проведення конкурсу із визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку в якому не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком (додаток 2); 5) конкурсній комісії організувати проведення конкурсу із визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку в якому не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком відповідно до своїх повноважень та законодавства України; 6) якщо в період визначення управителя для будинку щодо якого необхідно проводити конкурс на визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку (до дати укладення договору із Управителем) співвласники багатоквартирного будинку, який був у складі об`єкту конкурсу про форму управління багатоквартирним будинком та\або обрали управителя та подали належним чином оформлений протокол зборів співвласників будинку, то з переможцем конкурсу угода на надання послуг із управління на такий будинок не укладається (а.с. 13-33).
Згідно протоколу № 1 від 08.04.2020 засідання членів комісії по призначенню управителя, ТзОВ «Нова Долина» визначено переможцем конкурсу і призначено управителем багатоквартирних будинків, в яких станом на 25.02.2020 не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком для об`єктів визначених рішенням Виконавчого комітету Вигодської селищної ради № 24 від 26.02.2020. Рекомендовано Виконавчому комітету Вигодської селищної ради затвердити дане рішення та укласти з переможцем конкурсу договір на управління (утримання) багатоквартирних будинків (а.с. 36-38).
Рішенням Виконавчого комітету Вигодської селищної ради № 37 від 14.04.2020 вирішено: затвердити протокол № 1 від 08.04.2020 засідання комісії по призначенню управителя багатоквартирних будинків в смт. Вигода; визначити управителем багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники якого не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком ТзОВ «Нова Долина» терміном на один рік; затвердити примірний договір (додаток 1 до рішення) на управління об`єктів, щодо яких проводився конкурс визначених додатком 1 рішення комітету Вигодської селищної ради № 24 від 26.02.2020; уповноважити заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів на підписання договору про надання послуги за кожним багатоквартирним будинком, що входив до об`єкту конкурсу, строком на один рік від імені співвласників багатоквартирного будинку, за винятком, будинків у складі об`єкту конкурсу, які прийняли рішення про форму управління багатократним будинком та/або обрали управителя, а також подали належним чином оформлений протокол зборів співвласників будинку уповноваженій особі протягом п`яти календарних днів з дня прийняття виконавчим комітетом рішення про визначення управителя та укласти з ТзОВ «Нова Долина» договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком; забезпечити доведення до відома співвласників багатоквартирних будинків інформації про управителя, з яким укладено договір, шляхом розміщення інформації на офіційному веб-сайті Вигодської селищної ради; ТзОВ «Нова Долина», як переможцю конкурсу, забезпечити доведення до відома співвласників багатоквартирних будинків інформації про управителя, з яким укладено договір, шляхом розміщення на інформаційних стендах у під`їздах будинків та біля них відповідного оголошення, що має містити інформацію про повне найменування управителя, його контактні телефони, номер та дату укладення договору, ціну послуги; КП «Вигодський ККП» в місячний термін після прийняття рішення здійснити всі необхідні дії щодо передачі багатоквартирних будинків в управління управителю, призначеному цим рішенням, в порядку передбаченому умовами конкурсу; рекомендувати ТзОВ «Нова Долина», у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), протягом 2020 року розмір плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій не збільшувати; технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем тепловодопостачання, водовідведення і зливової каналізації та витрати на виконання цих робіт здійснюються відповідно Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 (а.с. 34-35).
На виконання рішення Виконавчого комітету Вигодської селищної ради № 37 від 14.04.2020, представником органу місцевого самоврядування, який уповноважений рішенням Виконавчого комітету Вигодської селищної ради № 37 від 14.05.2020, укладено з Товариством з обмеженою відповідальністю «Нова Долина» договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 55 від 26.05.2020 (а.с. 131-133).
01.06.2020 між ТзОВ «Нова Долина» та Комунальним підприємством «Вигодський комбінат комунальних підприємств» складено акт передачі-приймання багатоквартирного житлового будинку № 14 по вулиці Стуса в селищі Вигода, Калуський район, Івано-Франківська область (а.с. 134-135).
26.06.2020 Виконавчий комітет Вигодської селищної ради прийняв рішення № 59 «Про списання з балансу багатоквартирних будинків», згідно з пунктом 1 якого вирішено провести списання багатоквартирних житлових будинків з балансового обліку Комунального підприємства «Вигодський комбінат комунальних підприємств» у відповідності та у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301 «Про затвердження Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків» (а.с. 39-40). В переліку багатоквартирних будинків, які підлягають списанню з балансового обліку Комунального підприємства «Вигодський комбінат комунальних підприємств» міститься будинок № 14 по вулиці Стуса в селищі Вигода, Калуський район, Івано-Франківська область (а.с. 41).
30.06.2020 складено акт про списання багатоквартирного будинку № 14 по вулиці Стуса в селищі Вигода, Калуський район, Івано-Франківська область, з балансу Комунального підприємства «Вигодський комбінат комунальних підприємств» (а.с. 129-130).
03.06.2024 ОСОБА_1 звернулася до Вигодської селищної ради із запитом про надання публічної інформації, в якому просила надати копії: рішення Виконавчого комітету Вигодської селищної ради № 24 від 26.02.2020 «Про перелік будинків щодо яких необхідно провести конкурс з визначення «призначення» управителя»; рішення Виконавчого комітету Вигодської селищної ради № 25 від 26.02.2020 «Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку»; рішення Виконавчого комітету Вигодської селищної ради № 37 від 14.05.2020 «Про затвердження протоколу № 1 від 08.04.2020 засідання комісії по призначенню управителя багатоквартирних будинків» з переліком таких багатоквартирних будинків; протоколу № 1 від 08.04.2020 засідання комісії по призначенню управителя багатоквартирних будинків в селищі Вигода; наступні рішення Виконавчого комітету Вигодської селищної ради про зміну чи продовження строку дії управителя з управління багатоквартирними будинками (а.с. 46).
Листом № 13/02-35 від 11.06.2024 Вигодська селищна рада надала позивачу копії запитуваних в запиті від 03.06.2024 документів (а.с. 10-43).
28.06.2024 ОСОБА_1 звернулася до Вигодської селищної ради та Комунального підприємства «Вигодський комбінат комунальних підприємств» із запитами про надання публічної інформації, в яких позивач просила надати копію протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 (а.с. 48-49).
Листом № 14/02-35 від 28.06.2024 Вигодська селищна рада повідомила позивача про відсутність протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку по вулиці В.Стуса, 14 в селищі Вигода, Калуський район, Івано-Франківська область (а.с. 44).
Листом № 29 від 02.07.2024 Комунальне підприємство «Вигодський комбінат комунальних підприємств» повідомило позивача про відсутність інформації про збори співвласників багатоквартирного будинку за адресом: вулиця В.Стуса, 14, селище Вигода, Калуський район, Івано-Франківська область, оскільки протокол зборів не надходив (а.с. 45).
Вважаючи протиправними рішення відповідача від 26.02.2020 № 24 Про перелік будинків щодо яких необхідно провести конкурс з визначення (призначення управителя)» в частині включення будинку № 14 по вул. Стуса в смт. Вигода (Калуський район, Івано-Франківська область) до переліку будинків (об`єктів) щодо яких необхідно проводити конкурс на визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку, та рішення від 26.06.2020 № 59 Про списання з балансу багатоквартирних будинків в частині списання з балансового обліку комунального підприємства Вигодський комбінат комунальних підприємств будинку № 14 по вул. Стуса в смт. Вигода (Калуський район, Івано-Франківська область), позивач звернулася з цим позовом до суду, в якому просить суд скасувати такі рішення від 26.02.2020 № 24 та від 26.06.2020 № 59, та зобов`язати відповідача відновити права позивача шляхом відновлення будинку № 14 по вул. Стуса в смт. Вигода на балансовому обліку комунального підприємства Вигодський комбінат комунальних підприємств.
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:
Відповідно до статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.
Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.
Сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.
Згідно зі статті 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Cистему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до частини першої статті 11 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Згідно з частиною другою статті 11 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Частиною шостою статті 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Відповідно до частини першої статті 52 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
Так, повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку, визначені статтею 30 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні.
Згідно з пунктом 20 пункту «а» частини першої статті 30 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:
а) власні (самоврядні) повноваження:
20) призначення у випадках та в порядку, встановлених законом, управителя багатоквартирного будинку.
З огляду на вищевказані положення, до повноважень Виконавчого комітету Вигодської селищної ради входить призначення управителя багатоквартирних будинків у Вигодській селищній територіальній громаді.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку визначає Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 № 417-VIII (далі Закон № 417-VIII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), який також регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 417-VIII:
багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна;
співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку;
управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб;
управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.
Права співвласників багатоквартирного будинку визначені в статті 6 Закону № 417-VIII.
Так, згідно з частиною першою статті 6 Закону № 417-VIII співвласники мають право:
1) вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників;
2) брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника;
3) одержувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання;
4) безоплатно одержувати інформацію про суб`єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах, визначених законом;
5) ознайомлюватися з рішеннями (протоколами) зборів співвласників, листками опитування, робити з них копії;
6) на відшкодування винною особою збитків, завданих спільному майну багатоквартирного будинку, у розмірі, що відповідає частці кожного співвласника;
7) інші права, визначені законом.
Підпунктом 10 частини першої статті 7 Закону № 417-VIII співвласники зобов`язані своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Відповідно до частини третьої статті 8 Закону № 417-VIII обсяг зобов`язань та відповідальності кожного співвласника за договором про надання комунальної послуги визначається відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Згідно з частиною першою статті 9 Закону № 417-VIII управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками.
За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Статтею 10 Закону № 417-VIII регламентовано порядок прийняття рішень щодо управління багатоквартирним будинком зборами співвласників:
1. Співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
2. До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про:
1) розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним;
2) визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем;
3) обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням;
4) визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком;
5) проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт;
6) визначення дати та місця проведення наступних зборів співвласників;
7) визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком;
8) відключення будинку від мереж (систем) централізованого постачання комунальних послуг у порядку, встановленому законом, і визначення системи подальшого забезпечення будинку комунальними послугами, за умови дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища;
9) прийняття рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги (укладення індивідуального та/або колективного договору про надання комунальної послуги).
3. Збори співвласників можуть скликатися ініціативною групою у складі не менше трьох співвласників або управителем, обраним відповідно до цього Закону.
Збори співвласників у прийнятих в експлуатацію новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку.
4. Повідомлення про дату та місце проведення зборів співвласників має бути вручено не пізніше ніж за 10 днів до дати проведення зборів у письмовій формі кожному співвласникові під розписку або шляхом поштового відправлення рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку, а також має бути розміщено у загальнодоступному місці при вході до кожного під`їзду багатоквартирного будинку.
5. Повідомлення про проведення зборів співвласників має містити інформацію про ініціатора проведення таких зборів, дату, місце та час їх проведення, порядок денний. До повідомлення про проведення зборів співвласників можуть додаватися додаткові матеріали або інформація, що будуть розглядатися на зборах.
6. Рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, крім рішень з питань, зазначених у пунктах 2, 3 і 9 частини другої цієї статті, які вважаються прийнятими зборами співвласників, якщо за них проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить 50 відсотків або більше загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосувало більш як 75 відсотків загальної кількості співвласників, а рішення з питань, зазначених у пунктах 2, 3 і 9 частини другої цієї статті, вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосувало більш як 50 відсотків загальної кількості всіх співвласників.
7. Рішення зборів співвласників оформляється протоколом, який підписується усіма співвласниками (їх представниками), які взяли участь у зборах, кожен з яких ставить підпис під відповідним варіантом голосування ("за", "проти", "утримався"), за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики.
У протоколі обов`язково зазначається така інформація про співвласників (їх представників), які взяли участь у зборах співвласників: прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представника).
8. Якщо під час проведення зборів співвласників для прийняття рішення не набрано встановленої частиною шостою цієї статті кількості голосів "за" або "проти", проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення зборів співвласників. Якщо протягом цього строку необхідної кількості голосів "за" не набрано, рішення вважаються неприйнятими.
Письмове опитування співвласників проводиться ініціативною групою та іншими співвласниками за бажанням.
Письмове опитування може проводитися щодо одного або декількох питань одночасно. Питання - це текст, у якому викладається пропозиція у вигляді резолюції, щодо якої учаснику опитування пропонується відповісти "за", "проти" або "утримався". Питання повинно мати чітке і зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень.
Письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких зазначаються день опитування, прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" або "утримався", особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування.
Голосування від імені співвласника представником здійснюється в порядку представництва згідно з вимогами цивільного законодавства. Кожен співвласник, який має право голосу, може реалізувати це право під час проведення такого опитування лише один раз з одного питання.
Забороняється в процесі проведення письмового опитування співвласників примушувати їх до голосування за або проти прийняття відповідного рішення чи винагороджувати їх за це в будь-якій формі.
За результатами підрахунку результатів письмового опитування співвласників особи, які проводили письмове опитування, вносять його результати до протоколу зборів та підводять загальні підсумки голосування щодо всіх питань. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані на зборах співвласників, і голоси співвласників, отримані під час проведення письмового опитування.
Листки письмового опитування співвласників пронумеровуються, прошнуровуються та додаються до відповідного протоколу зборів.
9. Протокол зборів співвласників з питань, зазначених у пунктах 2 і 3 частини другої цієї статті, складається не менш як у двох примірниках, один з яких зберігається в управителя, а другий передається на зберігання виконавчому комітету сільської, селищної, міської ради за місцем розташування багатоквартирного будинку, який розміщує результативну частину рішення, прийнятого зборами співвласників, на своєму офіційному веб-сайті.
Порядок зберігання виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад протоколів зборів співвласників та розміщення ними на офіційному веб-сайті інформації про рішення, прийняті такими зборами, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
10. Повідомлення про рішення, прийняте зборами співвласників, не пізніше 10 днів після його прийняття надається в письмовій формі кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку, а також розміщується у загальнодоступному місці при вході до кожного під`їзду.
11. Рішення зборів співвласників є обов`язковими для всіх співвласників, включаючи тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення після прийняття рішення.
12. За рішенням зборів співвласників повноваження щодо прийняття рішень стосовно спільного майна, яким користується лише певна група співвласників (співвласники квартир та нежитлових приміщень, розташованих в одному під`їзді або секції багатоквартирного будинку, тощо), за умови що при цьому не порушуються права інших співвласників, можуть бути передані цій групі співвласників. Такі рішення стосовно спільного майна приймаються зборами зазначеної групи співвласників у порядку, передбаченому частинами четвертою - шостою, восьмою - одинадцятою цієї статті.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень відповідної групи (під`їзд, секція багатоквартирного будинку тощо). Якщо одна особа є власником квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить 50 відсотків або більше загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень відповідної групи (під`їзд, секція багатоквартирного будинку тощо), рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більш як 75 відсотків загальної кількості співвласників усіх квартир та нежитлових приміщень відповідної групи (під`їзд, секція багатоквартирного будинку тощо).
Частиною першою статті 13 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 417-VIII визначено, що цей Закон набирає чинності з 01.07.2015.
Законом України від 14.06.2016 №1413-VIII «Про внесення зміни до статті 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» внесені зміни до статті 13 Закону № 417-VIII, який набрав чинності 06.07.2016.
Відповідно до пункту 5 статті 13 Закону № 417-VII, із вказаним змінами, у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб`єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.
У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
У період від оголошення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку до моменту визначення переможців конкурсу і укладення договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій продовжують надавати у відповідних багатоквартирних будинках виконавці таких послуг, які надавали відповідні послуги до початку проведення конкурсу.
Якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком або обрання іншого управителя виконавець послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій має здійснити остаточне нарахування плати за послуги відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих послуг.
Співвласники багатоквартирних будинків, утримання яких до дня набрання чинності цим Законом здійснювали житлово-будівельні (житлові) кооперативи, продовжують відшкодовувати витрати на утримання відповідних будинків і споруд та прибудинкових територій таким кооперативам до моменту створення в багатоквартирному будинку об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (у тому числі шляхом реорганізації кооперативу) або прийняття співвласниками рішення про форму управління багатоквартирним будинком.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, регулює Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 за № 2189-VIII (далі Закон № 2189-VIII, в редакції чинній нас виникнення спірних правовідносин).
Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2189-VIII предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Відповідно до пункту 1 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2189-VIII, цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 травня 2019 року, крім:
статті 1, частини першої статті 2, статей 3-7, 9, 11, 12, частини другої статті 26, статей 27 та 29 (в частині регулювання послуги з управління багатоквартирним будинком), частини другої статті 2, частин третьої та четвертої статті 8, частин другої та третьої статті 10, статті 15, частин першої, третьої та п`ятої статті 16, статті 18, частини п`ятої статті 28, пунктів 2, 3-1, 6, підпункту 1, підпункту "б" підпункту 2, підпунктів 5 та 11 пункту 8 цього розділу, які вводяться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом;
частини третьої статті 11, абзаців першого та другого частини п`ятої статті 18, які вводяться в дію з 1 січня 2019 року.
Згідно з пунктом 4 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2189-VIII не пізніш як протягом одного року з дня введення в дію цього Закону співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов`язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону, а виконавці комунальних послуг - укласти із такими співвласниками договори про надання відповідних комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин.
Пунктом 5 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2189-VIII визначено, що у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги протягом строку, визначеного в пункті 4 цього розділу, між виконавцем та кожним співвласником укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги відповідно до частини сьомої статті 14 цього Закону.
Відповідно до пункту 6 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2189-VIII у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласниками не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та не оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", виконавчий орган місцевої ради (або інший орган - суб`єкт владних повноважень, якому делеговані функції із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг) зобов`язаний оголосити і провести такий конкурс у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя. Рішення щодо цього питання вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
При прийнятті рішення у цій справі суд виходить з таких мотивів. Висновки суду.
Судом встановлено, що обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зводяться до того, що Виконавчий комітет Вигодської селищної ради Івано-Франківської області прийняв рішення про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , та рішення від 26.02.2020 № 24 Про перелік будинків щодо яких необхідно провести конкурс з визначення (призначення управителя)», від 26.06.2020 № 59 Про списання з балансу багатоквартирних будинків, за відсутності протоколу співвласників такого багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , із проханням призначити управителя.
Щодо таких доводів позивача, суд звертає увагу на те, що питання проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку регламентовано як Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», так і Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Так, відповідно до пункту 5 статті 13 Закону № 417-VIII, в разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок.
Водночас, згідно з пунктом 6 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2189-VIII у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласниками не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та не оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", виконавчий орган місцевої ради (або інший орган - суб`єкт владних повноважень, якому делеговані функції із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг) зобов`язаний оголосити і провести такий конкурс у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя. Рішення щодо цього питання вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
З огляду на зміст вищевказаних норм пункту 5 статті 13 Закону № 417-VIII та пунктом 6 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2189-VIII, такі норми не суперечать одна одній та не створюють жодних колізій у правовому регулюванні спірних правовідносин, а навпаки доповнюють одна одну.
Так, пунктом 5 статті 13 Закону № 417-VIII передбачено випадки, коли співвласники багатоквартирного будинку протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом взагалі не прийняли жодного рішення (про створення об`єднання співвласників, про форму управління багатоквартирним будинком, призначення управителя багатоквартирного будинку).
Натомість Закон № 2189-VIII доповнює Закон № 417-VIII, встановлюючи порядок правового регулювання випадку, коли загальні збори співвласників багатоквартирного будинку, за наявності визначених обставин (не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласниками не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та не оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону № 417-VIII), прийняли рішення з проханням призначити управителя багатоквартирного будинку. Така норма встановлює додаткові гарантії призначення управителя багатоквартирного будинку виконавчим комітетом відповідної ради в розумний строк, без часової невизначеності, тобто в трьохмісячний строк.
Доводи позивача щодо обов`язкової необхідності рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку для призначення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, в системному зв`язку двох норм: пункту 5 статті 13 Закону № 417-VIII та пунктом 6 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2189-VIII, суперечать по суті самій меті прийняття таких норм, оскільки в такому випадку, за відсутності рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку (наприклад, коли співвласники взагалі не збиралися на збори, не можуть прийняти будь-якого рішення тощо), була б взагалі відсутня особа, яка здійснює управління багатоквартирним будинком, наприклад коли попередній надавач таких послуг припинений за рішенням відповідної ради або не має на це правових підстав.
Верховний Суд в постанові від 27.12.2023 за результатом розгляду справи № 280/5178/18 зазначив:
«…14. Суд наголошує, що із набранням 01 липня 2015 року чинності Законом України №417-VIII співвласники багатоквартирних будинків у місті Енергодарі мали один рік для створення ОСББ та прийняття рішення про форму управління багатоквартирним будинком.
Оскільки у встановлені законом строки не було прийнято рішення про створення ОСББ та про форму управління багатоквартирним будинком, то управління багатоквартирним будинком здійснюється управителем, який визначений на конкурсних засадах...».
В спірному випадку сторонами у справі не заперечується той факт, що з 01.07.2015 до прийняття Виконавчим комітетом Вигодської селищної ради Івано-Франківської області спірних рішень від 26.02.2020 № 24 та від 26.06.2020 № 59, тобто в строк, що є значно більшим одного року, співвласники багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 так і не прийняли рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги: не створили об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком тощо.
Отже, за вказаних обставин, наявні всі умови, за яких Закон України «Про житлово-комунальні послуги» надає повноваження виконавчому комітету Вигодської селищної ради на оголошення і проведення конкурсу щодо призначення управителя багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .
Так, рішенням Вигодської селищної ради сьомого скликання четвертої сесії від 11.04.2019 № 32-4/2019 «Про організацію управління та утримання багатоквартирних будинків у Вигодській селищній раді» вирішено виступити організатором конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку Вигодської селищної ради щодо будинків, в яких не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком та здійснити організаційні заходи, щодо підготовки та проведення конкурсу в установленому законодавством порядку.
З метою реалізації рішення Вигодської селищної ради від 11.04.2019 № 32-4/201 виконавчим комітетом затверджено перелік будинків (об`єктів) щодо яких необхідно проводити конкурс на визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку, в яких станом на 25.02.2020 не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, про що прийнято рішення від 26.02.2020 № 24 «Про перелік будинків щодо яких необхідно провести конкурс з визначення «призначення» управителя». В такому переліку міститься будинок АДРЕСА_1 (а.с. 11-12).
26.02.2020 Виконавчим комітетом Вигодської селищної ради прийнято рішення № 25 «Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку». Так, пунктом 6 вищевказаного рішення від 26.02.2020 № 25 передбачено, що якщо в період визначення управителя для будинку щодо якого необхідно проводити конкурс на визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку (до дати укладення договору із Управителем) співвласники багатоквартирного будинку, який був у складі об`єкту конкурсу, прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та\або обрали управителя та подали належним чином оформлений протокол зборів співвласників будинку, то з переможцем конкурсу угода на надання послуг із управління на такий будинок не укладається (а.с. 13-14).
Суду не надано доказів прийняття співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , рішень про форму управління багатоквартирним будинком та\або обрання управителя в період визначення управителя такого будинку до дати укладення договору із управителем.
Згідно протоколу № 1 від 08.04.2020 засідання членів комісії по призначенню управителя, ТзОВ «Нова Долина» визначено переможцем конкурсу і призначено управителем багатоквартирних будинків, в яких станом на 25.02.2020 не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком для об`єктів визначених рішенням Виконавчого комітету Вигодської селищної ради № 24 від 26.02.2020. Рекомендовано Виконавчому комітету Вигодської селищної ради затвердити дане рішення та укласти з переможцем конкурсу договір на управління (утримання) багатоквартирних будинків (а.с. 36-38).
Рішенням Виконавчого комітету Вигодської селищної ради № 37 від 14.04.2020 затверджено протокол № 1 від 08.04.2020 засідання комісії по призначенню управителя багатоквартирних будинків в смт. Вигода, визначено управителем багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники якого не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком ТзОВ «Нова Долина» терміном на один рік (а.с. 34-35).
На виконання рішенням Виконавчого комітету Вигодської селищної ради № 37 від 14.04.2020 представником органу місцевого самоврядування, який уповноважений рішенням Виконавчого комітету Вигодської селищної ради № 37 від 14.05.2020, укладено з Товариством з обмеженою відповідальністю «Нова Долина» договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 55 від 26.05.2020 (а.с. 131-133).
01.06.2020 між ТОВ «Нова Долина» та Комунальним підприємством «Вигодський комбінат комунальних підприємств» складено акт передачі-приймання багатоквартирного житлового будинку № 14 по вулиці Стуса в селищі Вигода, Калуський район, Івано-Франківська область (а.с. 134-135).
26.06.2020 Виконавчий комітет Вигодської селищної ради прийняв рішення № 59 «Про списання з балансу багатоквартирних будинків», згідно з пунктом 1 якого вирішено провести списання багатоквартирних житлових будинків з балансового обліку Комунального підприємства «Вигодський комбінат комунальних підприємств» у відповідності та у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301 «Про затвердження Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків» (а.с. 39-40).
В переліку багатоквартирних будинків, які підлягають списанню з балансового обліку Комунального підприємства «Вигодський комбінат комунальних підприємств» міститься будинок № 14 по вулиці Стуса в селищі Вигода, Калуський район, Івано-Франківська область (а.с. 41).
30.06.2020 складено акт про списання багатоквартирного будинку № 14 по вулиці Стуса в селищі Вигода, Калуський район, Івано-Франківська область, з балансу Комунального підприємства «Вигодський комбінат комунальних підприємств» (а.с. 129-130).
Суд зазначає, що вирішуючи кожний конкретний спір на підставі всіх установлених обставин, суд повинен установити, на захист якого права подано відповідний позов, чи порушене, не визнане або оспорене таке право відповідачем, а також з`ясувати, чи призведе задоволення заявлених вимог до реального та ефективного поновлення порушеного права, та залежно від з`ясованого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.
Під ефективним поновленням треба розуміти реальний, позитивний вплив судового рішення про задоволення позову на виявлену під час судового розгляду обставину порушення/невизнання/оспорення або запобігання виникненню спору щодо права, свободи чи інтересу на захист якого був поданий позов.
Водночас відмова в позові з підстав обрання неефективного способу захисту може мати місце тоді, коли в судовому процесі відсутній будь-який сенс у розрізі питання щодо реальної можливості захисту прав позивача в обраний ним спосіб.
За змістом позовної заяви можна зробити висновок, що цей позов подано у зв`язку з порушенням прав ОСОБА_1 , як співвласника будинку, визначати виконавця комунальних послуг, зокрема права брати участь у прийнятті рішення з такого питання. Таке розуміння факту порушення прав, свобод чи інтересів позивача як передумови для звернення до суду та в подальшому, у разі їх порушення, та обрання позивачем правильного способу їх захисту, й для задоволення позову, суд висновує з доводів позивача про те, що ОСОБА_1 , як співвласник будинку, як і інші співвласники, на загальних зборах не приймала рішення про доручення селищній раді обрати управителя будинку, та що внаслідок скасування спірних рішень підлягають поновленню послуги попереднім надавачем КП «Вигодський комбінат комунальних підприємств». Тобто мають бути поновлені попередні правовідносини між ОСОБА_1 та вказаним виконавцем послуг.
Згідно із статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Пунктом 18 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування;
Пунктом 19 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Отже, з викладених процесуальним законом визначень, можна виснувати, що до нормативно-правових актів відносяться прийняті уповноваженими органами акти, які встановлюють, змінюють норми права, носять загальний чи локальний характер, розраховані на невизначене коло осіб та застосовується неодноразово. Ненормативним (індивідуальним) правовим актам притаманні наступні ознаки: а) спрямовуються на врегулювання конкретних (одиничних) актів соціальної поведінки; б) поширюються лише на персонально визначених суб`єктів; в) містять індивідуальні приписи (веління, дозволи), розраховані на врегулювання лише окремої, конкретної життєвої ситуації, тому їх юридична чинність (формальна обов`язковість) вичерпується одноразовою реалізацією; г) не передбачають повторного застосування одних і тих самих юридичних засобів; д) не мають зворотної дії в часі.
Такі висновки суду щодо розуміння правової природи викладених в статті 4 КАС України понять нормативного та індивідуального актів узгоджуються з висновками Конституційного Суду України, викладеними в рішенні від 27 грудня 2001 року № 20-рп/2001 у справі про укази Президії Верховної Ради України щодо Компартії України, зареєстрованої 22 липня 1991 року (абзац перший пункту 6 мотивувальної частини), від 23 червня 1997 року № 2-зп у справі про акти органів Верховної Ради України (абзац четвертий пункту 1 мотивувальної частини), 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 у справі про скасування актів органів місцевого самоврядування (пункт 4 мотивувальної частини).
Також, в абзаці 4 пункту 1 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 23 червня 1997 року № 2-зп зазначено, що «… за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію».
У пункті 5 Рішення Конституційного Суду України від 22.04.2008 № 9-рп/2008 в справі № 1-10/2008 вказано, що правові акти ненормативного характеру (індивідуальної дії) стосуються окремих осіб, розраховані на персональне (індивідуальне) застосування і після реалізації вичерпують свою дію.
Відповідно до пункту 15 частини першої статті 26 та статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7рп/2009 ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання. Органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Такі рішення можуть бути скасовані або змінені в судовому порядку.
Cуд звертає увагу, що у разі прийняття органом місцевого самоврядування (як суб`єктом владних повноважень) ненормативного акта, що застосовується одноразово, який після реалізації вичерпує свою дію фактом його виконання і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів (зокрема, укладання договору), позов, предметом якого є спірне рішення органу місцевого самоврядування, не може бути задоволений, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушених прав, свобод чи інтересів не забезпечує їх реального захисту.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 05.07.2023 у справі № 912/2797/21 виснувала таку правову позицію:
«… 8.13. Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що вимога про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування, яке виконано на час звернення з позовом до суду шляхом укладення відповідного договору оренди, є неефективним способом захисту прав особи. Зазначене рішення вичерпало свою дію виконанням, а можливість його скасування не дозволить позивачу ефективно відновити володіння відповідною земельною ділянкою (подібних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду в постановах від 21 серпня 2019 року у справі №911/3681/17 (провадження № 12-97гс19, пункт 39) та від 11 лютого 2020 року у справі № 922/614/19 (провадження № 12-157гс19), від 28 вересня 2022 року у справі № 483/448/20 (провадження №14-206цс21).
В спірному випадку рішення Виконавчого комітету Вигодської селищної ради Івано-Франківської області від 26.02.2020 № 24 та від 26.06.2020 № 59 мають ознаки не нормативних актів, а індивідуальних актів.
З укладенням з Товариством з обмеженою відповідальністю «Нова Долина» договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 55 від 26.05.2020, підписанням 01.06.2020 акту передачі-приймання та 30.06.2020 акту про списання багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1 , спірні рішення від 26.02.2020 № 24 та від 26.06.2020 № 59 вичерпали свою дію та не можуть порушувати прав чи інтересів позивача.
Натомість виникли нові правовідносини на підставі договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 55 від 26.05.2020. На підставі вказаного договору Товариством з обмеженою відповідальністю Нова Долина здійснюється управління та надання послуг з управління будинком АДРЕСА_1 , усім співвласникам вказаного будинку, у тому числі й ОСОБА_1 .
Доводи позивача про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю Нова Долина не надає їй жодних послуг, суд не бере уваги, оскільки дослідження вказаних обставин виходить за межі предмету дослідження в цій адміністративній справі.
Окрім цього, суд звертає увагу на те, що абзацом четвертим пункту 5 статті 13 Закону № 417-VIII передбачено законний механізм реалізації співвласниками багатоквартирного будинку свого права на участь в управлінні будинком, в якому вони проживають та є співвласниками такого будинку, в разі наявності чинного договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.
Так, співвласники багатоквартирного будинку можуть прийняти такі рішення: про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя. Прийняття одного з таких рішень є підставою для достроково розірвання договору з управителем будинку.
Такий спосіб правового захисту відповідатиме статті 13 Європейської конвенції з прав людини, оскільки встановлює ефективний механізм реалізації співвласниками багатоквартирного будинку своїх прав та їх правовий захист, та яким забезпечується чітка правова визначеність в спірних відносинах.
Тобто, якщо співвласники багатоквартирного будинку, які свого час не змогли зібратися та прийняти в установлений законом строк жодного рішення про спосіб управління таким будинком, і яким, по завершенню такого строку, через їх пасивну поведінку органом місцевого самоврядування обрано управителя будинку, з яким укладено відповідний договір і який на підставі цього договору надає відповідні послуги з управління, - не погоджуються з таким управителем, обраним їм виконавчим органом відповідної територіальної громади, то вони вправі своїм спільним рішенням обрати іншого управителя будинку, який може надавати такі послуги на території відповідної громади, або створити відповідне об`єднання співвласників будинку.
Таке рішення буде підставою для розірвання діючого договору, в даному випадку договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 55 від 26.05.2020, та відповідно, як наслідок, підставою для припинення відповідних правовідносин між діючим управителем - Товариством з обмеженою відповідальністю Нова Долина та кожним із співвласників багатоквартирного будинку, в тому числі й ОСОБА_1 .
Окрім цього, як встановлено судом вище, з огляду на відсутність доказів протилежного, договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 55 від 26.05.2020 є чинним, не визнаний недійсним, не розірваний (припинений), а отже, створює відповідні правові наслідки для співвласників будинку АДРЕСА_1 , зокрема й для позивача.
Згідно ж з усталеним правозастосуванням Верховного Суду, відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові. Така правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постанові від 15.08.2019 у справі №1340/4630/18.
Обрання позивачем неналежного та неефективного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови у позові (див., зокрема, постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі №916/1415/19 (пункт 6.21), від 02.02.2021 у справі №925/642/19 (пункт 54), від 06.04.2021 у справі №910/10011/19 (пункт 99), від 22.06.2021 у справі №200/606/18 (пункт 76), від 02.11.2021 у справі №925/1351/19 (пункт 6.56), від 25.01.2022 у справі №143/591/20 (пункт 8.46), від 23.11.2021 у справі №359/3373/16-ц (пункт 155)).
Отже, позивачем поза іншим, обрано неналежний спосіб судового захисту своїх прав, законного інтересу, що також є окремою підставою для відмови у задоволенні поданого ним позову.
Підсумовуючи, суд дійшов висновку відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вигодської селищної ради Івано-Франківської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Комунальне підприємство Вигодський комбінат комунальних підприємств, Товариство з обмеженою відповідальністю Нова Долина, про визнання протиправними та скасування рішення від 26.02.2020 № 24 «Про перелік будинків щодо яких необхідно провести Конкурс з визначення (призначення управителя)» в частині включення будинку № 14 по вул. Стуса в смт. Вигода (Калуський район, Івано-Франківська область) до переліку будинків (об`єктів) щодо яких необхідно проводити конкурс на визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку, та від 26.06.2020 № 59 «Про списання з балансу багатоквартирних будинків» в частині списання з балансового обліку комунального підприємства Вигодський комбінат комунальних підприємств будинку № 14 по вул. Стуса в смт. Вигода (Калуський район, Івано-Франківська область), та зобов`язання відновити права ОСОБА_1 шляхом відновлення будинку АДРЕСА_1 на балансовому обліку комунального підприємства Вигодський комбінат комунальних підприємств.
Щодо розподілу судових витрат у справі:
Сторони не понесли судових витрат у справі.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вигодської селищної ради Івано-Франківської області про визнання протиправними та скасування рішення від 26.02.2020 № 24 «Про перелік будинків щодо яких необхідно провести Конкурс з визначення (призначення управителя)» в частині включення будинку № 14 по вул. Стуса в смт. Вигода (Калуський район, Івано-Франківська область) до переліку будинків (об`єктів) щодо яких необхідно проводити конкурс на визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку, та від 26.06.2020 № 59 «Про списання з балансу багатоквартирних будинків» в частині списання з балансового обліку комунального підприємства Вигодський комбінат комунальних підприємств будинку № 14 по вул. Стуса в смт. Вигода (Калуський район, Івано-Франківська область), та зобов`язання відновити права ОСОБА_1 шляхом відновлення будинку АДРЕСА_1 на балансовому обліку комунального підприємства «Вигодський комбінат комунальних підприємств».
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_4 .
Відповідач: Виконавчий комітет Вигодської селищної ради Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04355875, вулиця Данила Галицького, 75, селище Вигода, Калуський район, Івано-Франківська область, 77552.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Комунальне підприємство Вигодський комбінат комунальних підприємств, код ЄДРПОУ 32149468, вулиця Драгоманова, 7, селище Вигода, Калуський район, Івано-Франківська область, 77552.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю Нова Долина (код ЄДРПОУ 38126818, вулиця Грушевського, 16-А, місто Долина, Калуський район, Івано-Франківська область, 77503.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.
Суд | Івано-Франківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2025 |
Оприлюднено | 21.04.2025 |
Номер документу | 126724555 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері |
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Боршовський Т.І.
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Боршовський Т.І.
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Боршовський Т.І.
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Боршовський Т.І.
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Боршовський Т.І.
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Боршовський Т.І.