ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649
У Х В А Л А
15.04.2025р. Справа № 905/55/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., розглянувши у судовому засідання матеріали
клопотання ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДОНБАСЕНЕРГО" про постановлення окремої ухвали
в межах справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК СХІДЕНЕРГО (код ЄДРПОУ 31831942), м.Курахове Донецької області
ліквідатор Арбітражний керуючий Паркулаб В.Г.
Представники сторін участь у судовому засіданні не приймали
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Господарського суду Донецької області (суддя Зекунов Е.В.) на стадії ліквідаційної процедури перебуває справа про Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК СХІДЕНЕРГО (код ЄДРПОУ 31831942), м.Курахове Донецької області.
01.04.2025 до суду, через підсистему Електронний суд, від ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДОНБАСЕНЕРГО" надійшло клопотання про постановлення окремої ухвали відносно Міністерства юстиції України та Державного підприємства «Національні інформаційні системи» щодо усунення недоліку програмного забезпечення роботи автоматизованої системи "Банкрутство та неплатоспроможність", що обмежує доступ ПАТ «Донбасенерго» до відомостей відносно боржника ТОВ «ДТЕК Східенерго» розміщених у розділі з відомостями для кредиторів та інвесторів з Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) у строк 10 днів.
Згідно доказів доданих ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО", клопотання про постановлення окремої ухвали направлено Міністерству юстиції України та Державному підприємству «Національні інформаційні системи» через підсистему «Електронний суд» 01.04.2025.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 03.04.2025 призначено судове засідання з розгляду клопотання ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДОНБАСЕНЕРГО" про постановлення окремої ухвали на 15.04.2025 року о 14:25 год. зал судового засідання № 412. Встановлено Міністерству юстиції України та Державному підприємству «Національні інформаційні системи» строк до 11.04.2025 (включно) для надання пояснень стосовно обставин викладених у клопотанні ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" про постановлення окремої ухвали.
Обґрунтовуючи доводи своєї заяви, ПАТ «Донбасенерго» повідомило, що у провадженні Господарського суду Донецької області перебуває справа № 905/55/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» (код ЄДРПОУ 31831942).
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 05.02.2024 відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ «ДТЕК Східенерго»; введено процедуру розпорядження майном ТОВ «ДТЕК Східенерго»; призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Паркулаба Володимира Григоровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №983 від 23.05.2013р..
Постановою Господарського суду Донецької області від 28.10.2024 припинено процедуру розпорядження майном боржника ТОВ «ДТЕК Східенерго», визнано ТОВ «ДТЕК Східенерго» банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 (дванадцять) місяців. Ліквідатором ТОВ «ДТЕК Східенерго» призначено арбітражного керуючого Паркулаба Володимира Григоровича.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 05.08.2024 ПАТ «Донбасенерго» (код ЄДРПОУ 24316073) визнано конкурсним кредитором у справі №905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК Східенерго» з визнаними та включеними до реєстру вимог кредиторів вимогами в загальному розмірі 623 396 125,91 грн.(623 390 069,91 грн. - четверта черга та 6056,00 грн. - перша черга).
Згідно з ст. 1 КУзПБ конкурсні кредитори є сторонами у справі про банкрутство, яким відповідно до п.5 ч.2 ст.12 КУзПБ забезпечується доступ до поданих арбітражним керуючим відомостей (інформації) про фінансовий стан відповідних боржників, стосовно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), та про хід провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) розміщених у закритій частині Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) (далі по тексту - Єдиного реєстру боржників). До інформації про фінансовий стан боржника та хід провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) належить інформація про:
-значні правочини чи правочини із заінтересованістю, укладені боржником або від його імені (найменування сторін, суть зобов`язань, вартість майна, що передається за правочином, строк виконання зобов`язань);
-інвентаризацію майна боржника (дати початку та закінчення інвентаризації);
-дебіторів боржника, розмір заборгованості яких перевищує 5 відсотків сукупних вимог конкурсних кредиторів (зазначається найменування або ім`я, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) та розмір заборгованості);
-обтяження майна боржника (об`єкт обтяження, вид обтяження, орган або особа, в інтересах якої накладено обтяження, підстави накладення обтяження);
-реєстр вимог кредиторів;
-строки виконання плану санації (для керуючого санацією) або плану реструктуризації (для керуючого реструктуризацією);
-аналіз фінансово-господарської діяльності боржника;
-дату, час і місце проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів (зазначається не пізніше ніж за три робочі дні до дня проведення таких зборів);
-тексти рішень зборів та комітету кредиторів (вносяться протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення);
-текст затвердженого судом плану санації або плану реструктуризації (вноситься протягом трьох робочих днів з дня затвердження плану судом);
-декларацію про майновий стан боржника - фізичної особи.
Вище вказані відомості містяться в закритій частині спеціалізованої сторінки Єдиного реєстру боржників, що ведеться з метою забезпечення доступу до інформації про фінансовий стан боржника та хід провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), передбаченої КУзПБ.
Відповідно до Порядку функціонування автоматизованої системи "Банкрутство та неплатоспроможність" затвердженого наказом Мін`юсту від 18.02.2020 №594/5 (далі по тексту - Порядок від 18.02.2020 №594/5):
Отримати інформацію у закритій частині спеціалізованої сторінки мають можливість суб`єкти спеціального доступу за умови авторизації на Вебпорталі з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Суб`єктами спеціального доступу до інформації про боржника Порядок від 18.02.2020 №594/5 визначає - конкурсних кредитори за умови проходження ними успішної автентифікації.
Суб`єкти спеціального доступу за результатом успішної автентифікації отримують доступ до інформації, в обсязі, визначеному пунктом п`ятим частини другої статті 12 КУзПБ, щодо тих боржників, відносно яких вони є конкурсними кредиторами.
Таким чином, враховуючи вищезазначене ПАТ «Донбасенерго», як конкурсний кредитор у справі №905/55/24 про банкрутство ТОВ «ДТЕК Східенерго» успішно авторизувавшись на Вебпорталі спеціалізованої сторінки Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) з відомості для кредиторів та інвесторів, не виявив інформацію про боржника ТОВ «ДТЕК Східенерго».
ПАТ «Донбасенерго» задля встановлення причини не відображення зазначених відомостей зверталось до Мін`юсту, як до держателя автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність» з проханням перевірити та надати інформацію з чим саме пов`язана відсутність доступу у кредитора ПАТ «Донбасенерго» до відомостей закритої частини спеціалізованої сторінки Єдиного реєстру боржників стосовно ТОВ «ДТЕК Східенерго» та просило вжити заходів з надання ПАТ «Донбасенерго» доступу до відповідних відомостей.
За результатами розгляду звернення 10.01.2025 Мін`юст повідомило, що фахівцями адміністратора автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність» Державного підприємства «Національні інформаційні системи» виявлено причину відсутності доступу, що полягає в недоліках програмного забезпечення, що унеможливлюють проходження успішної автентифікації ПАТ «Донбасенерго» та отримання доступу до відомостей щодо ТОВ «ДТЕК Східенерго» у закритій частині реєстру.
Також, Мін`юстом було визначено завдання до ДП «Національні інформаційні системи» доопрацювати відповідне програмне забезпечення з метою усунення виявленої проблеми.
Станом на дату звернення до суду з даним клопотанням, недоліки програмного забезпечення залишаються неусуненими, що підтверджується знімком екрана від 01.04.2025. Процедура банкрутства ТОВ «ДТЕК Східенерго» триває, однак ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», як конкурсний кредитор, досі не має доступу до інформації в закритій частині спеціалізованої сторінки Єдиного реєстру боржників.
Це свідчить про відсутність можливості ознайомлення з відомостями про фінансовий стан боржника та хід провадження у справі про банкрутство, передбаченими Кодексом України з процедур банкрутства, які містяться у зазначеному реєстрі в розділі для кредиторів та інвесторів.
З моменту першого звернення ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» до Міністерства юстиції України (10.12.2024) до моменту звернення до суду минуло майже чотири місяці. Відтак, протягом цього часу триває порушення права кредитора на доступ до інформації про перебіг провадження у справі про банкрутство ТОВ «ДТЕК Східенерго» та фінансовий стан боржника.
ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» вважає, що така бездіяльність Міністерства юстиції України та ДП «Національні інформаційні системи» є проявом недоліків у їх роботі та свідчить про невжиття достатніх заходів для вирішення технічної проблеми, яка перебуває у межах їх повноважень. Після масштабної кібератаки 20.12.2024 функціонування всіх Єдиних реєстрів було відновлено протягом одного місяця, у той час як технічний недолік у Реєстрі боржників, що обмежує доступ одного користувача, не усувається вже протягом майже чотирьох місяців.
Дані обставини призводять до обмеження ПАТ «Донбасенерго» у реалізації своїх прав, як кредитора у справі про банкрутство ТОВ «ДТЕК Східенерго», що є дуже важливим для підприємства.
Під час здійснення провадження у справі про банкрутство кредитор з огляду на наявні у нього права не може безумовно покладатися у вчиненні дій з оскарження правочинів чи інших дій, спрямованих на виявлення, повернення майна банкрута, лише на ліквідатора. Як особа, зацікавлена у задоволенні наявних у нього грошових вимог до боржника у повному обсязі, кредитор має діяти розсудливо та проявляти уважність щодо стану своїх прав, зокрема цікавитися вжитими ліквідатором діями у ліквідаційній процедурі та заходами, спрямованими на виявлення, розшук та повернення майна банкрута, ефективністю таких заходів та вчиняти, за наявності в нього необхідного обсягу прав та повноважень, дії щодо визнання правочинів боржника недійсними, визнання недійсним правочину, вчиненого з порушенням порядку підготовки та проведення аукціону, оскарження дій (бездіяльності) ліквідатора, вжитих ним у ліквідаційній процедурі, тощо.
Згідно ст. 246 Господарського процесуального кодексу України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.
На підставі вище зазначеного, та керуючись ст.ст. 169, 170, 246 ГПК України, ст.ст. 1,12,61 Кодексу України з процедур банкрутства та Порядку функціонування автоматизованої системи "Банкрутство та неплатоспроможність" затвердженого наказом Мін`юсту від 18.02.2020 №594/5, ПАТ «Донбасенерго», просить господарський суд, постановити Окрему ухвалу відносно Міністерства юстиції України та Державного підприємства «Національні інформаційні системи» щодо усунення недоліку програмного забезпечення роботи автоматизованої системи "Банкрутство та неплатоспроможність", що обмежує доступ ПАТ «Донбасенерго» до відомостей відносно боржника ТОВ «ДТЕК Східенерго» розміщених у розділі з відомостями для кредиторів та інвесторів з Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) у строк 10 днів.
Міністерство юстиції України (далі - Міністерство) та ДП «НАІС» вважають, що клопотання ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (далі - ПАТ) про постановлення окремої ухвали стосовно Міністерства щодо усунення недоліку програмного забезпечення автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність», який обмежує доступ ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» до відомостей про боржника ТОВ «ДТЕК Східенерго», розміщених у розділі для кредиторів та інвесторів Єдиного реєстру боржників, стосовно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), не підлягає задоволенню.
Міністерство та ДП «НАІС» стверджують, що діють добросовісно та в межах своїх повноважень, визначених Правилами ведення Єдиного реєстру боржників, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 15.09.2016 №?2646/5, і вживають усіх необхідних заходів для забезпечення належної роботи автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність».
До початку сигналу повітряної тривоги у м.Харкові о 14 год. 35 хв. до участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами суду з використанням власних технічних пристроїв приєдналися представники: Міністерство юстиції України Прокупчук Я.М., ПАТ «Донбасенерго» Чирва Ю.Ю. та ДП "Національні інформаційні сиситеми" Прозорова Ю.П. Суд оголошує про проведення судового засідання без фіксування судового процесу технічними засобами. Представники сторін участь в засіданні суду не приймали.
Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.
У судовому засіданні встановлено, що 11.12.2024 Міністерство юстиції України отримало лист від ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» в якому повідомлялося про відсутність у ПАТ доступу до інформації в закритій частині спеціалізованої сторінки Єдиного реєстру боржників щодо ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», стосовно якого відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність).
Відповідно до пункту 4 наказу Міністерства юстиції України від 18 лютого 2020 р. № 594/5, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 19 лютого 2020 р. за № 186/34469, 01 червня 2024 р. програмне забезпечення автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність» введено в дослідну експлуатацію.
Організаційні та технологічні засади функціонування автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність», її складові, а також порядок розміщення, розкриття та оприлюднення відомостей у ній визначаються Порядком функціонування автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність», затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 18 лютого 2020 р. № 594/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19 лютого 2020 р. за № 186/34469 (далі - Порядок).
Абзацами дев`ятим та одинадцятим пункту 2 розділу І Порядку визначено, що спеціалізована сторінка вебсайту Мін`юсту (далі - спеціалізована сторінка) - підсистема Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) (далі - Реєстр боржників у справах про банкрутство (неплатоспроможність)) (складова частина (підсистема) автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність»), яка складається з відкритої та закритої частин, за допомогою якої забезпечується доступ суб`єктам загального та спеціального доступу до інформації про боржників, що міститься у Реєстрі боржників у справах про банкрутство (неплатоспроможність). Суб`єкти спеціального доступу до інформації про боржника (далі - суб`єкти спеціального доступу) - це конкурсні кредитори, забезпечені кредитори, інвестори, а також поточні кредитори (з моменту прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом), яким надається право доступу до закритої частини спеціалізованої сторінки після внесення арбітражним керуючим інформації щодо таких суб`єктів до Реєстру боржників у справах про банкрутство (неплатоспроможність) та за умови проходження ними успішної автентифікації.
Пунктами 11 та 12 розділу IV Порядку передбачено, що отримати інформацію у закритій частині спеціалізованої сторінки мають можливість суб`єкти спеціального доступу за умови авторизації на вебпорталі електронних сервісів з питань банкрутства (неплатоспроможності) з використанням кваліфікованого електронного підпису. Відомості, наявні у кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, перевіряються на відповідність відомостям щодо кредиторів / інвесторів у відповідній справі про банкрутство (неплатоспроможність), які містяться в Реєстрі боржників у справах про банкрутство (неплатоспроможність). Успішною автентифікацією є повний збіг відомостей, наявних у кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, та відомостей, внесених до Реєстру боржників у справах про банкрутство (неплатоспроможність).
Згідно до пункту 3 розділу І Порядку Держатель автоматизованої системи - Мін`юст, що розробляє організаційні, методологічні принципи ведення автоматизованої системи та забезпечує її функціонування.
Адміністратором автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність» є державне підприємство «Національні інформаційні системи» (далі - Адміністратор). Адміністратор забезпечує технічне, технологічне створення та супроводження програмного забезпечення автоматизованої системи, надання доступу до неї відповідно до цього Порядку, захист і збереження інформації в автоматизованій системі, а також здійснює інформаційно-консультаційне забезпечення користування програмним забезпеченням автоматизованої системи (п. 4 розділу І Порядку).
З метоювсебічного з`ясування обставин відсутності доступу у ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» до відомостей щодо ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у закритій частині спеціалізованої сторінки до опрацювання звернення ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» від 10.12.2024, Міністерством було залучено Адміністратора.
Фахівцями Адміністратора було встановлено, що у зв`язку з недоліками програмного забезпечення подані арбітражним керуючим відомості щодо ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» як кредитора у справі про банкрутство боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» не передаються до закритої частини спеціалізованої сторінки, що унеможливлює проходження успішної автентифікації ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» та отримання доступу до відомостей щодо ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у закритій частині спеціалізованої сторінки.
У зв`язку з цим, було визначено завдання доопрацювати відповідне програмне забезпечення з метою усунення виявленої проблеми, про що було повідомлено ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» листом Міністерства юстиції України від 10 січня 2025 р. №3774/210690-33-24/21.4.
В подальшому, від ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» на електронну адресу Міністерства юстиції України надійшли звернення від 06 лютого 2025 р. б/н (вх. № 45509-33-25 від 18 березня 2025 р.) та від 20 березня 2025 р. № 01-12/00422 (вх. № 47394-33-25 від 20 березня 2025 р.) в яких повідомлялось про відсутність у ПАТ доступу до закритої частини спеціалізованої сторінки та прохання до Мінюсту повідомити про усунення технічної проблеми, яка перешкоджає реалізації доступу в закритій частині спеціалізованої сторінки до відомостей стосовно ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».
З метою забезпечення оперативного інформування ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» про стан доопрацювання програмного забезпечення для забезпечення доступу до інформації про боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у закритій частині спеціалізованої сторінки, звернення ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» було направлене Адміністратору листом від 24 березня 2025 р. №41949/45509-33-25/21.4, про що ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» було повідомлено листом Міністерства юстиції України від 26 березня 2025 р. № 43281/47394-33-25/21.4.
За повідомленням Міністерства та ДП «НАІС», програмне забезпечення автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність» перебуває в режимі дослідної експлуатації. Наразі триває процес виявлення та усунення помилок.
Міністерство повідомило господарський суд, що вживає всі необхідні заходи для доопрацювання функціоналу автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність».
У частині усунення недоліків, виявлених під час опрацювання звернення ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», станом на 10.04.2025 розробником доопрацьовано функціонал програмного забезпечення та розпочато роботи з розгортання тестового середовища, необхідного для тестування доопрацьованого ПЗ з метою його подальшого впровадження у промислове середовище.
19 грудня 2024 року роботу Єдиних та Державних реєстрів, а також функціонування автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність» було тимчасово призупинено. Причиною зупинки стало несанкціоноване кібер-втручання. Доступ для зовнішніх користувачів був відновлений 20 січня 2025 року.
На підставі досліджених матеріалів справи, суд дійшов висновку, що Міністерство юстиції України діяло добросовісно та в межах своїх повноважень, враховуючи наступні аргументи:
Міністерство юстиції України діяло відповідно до Правил ведення Єдиного реєстру боржників, затверджених наказом Міністерства від 15.09.2016 №2646/5, а також Порядку функціонування автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність», затвердженого наказом від 18.02.2020 №594/5. Це свідчить про те, що Міністерство працює в рамках встановлених правових норм і виконує свої функції відповідно до чинного законодавства.
Міністерство зазначило, що технічна проблема, яка обмежує доступ ПАТ "Донбасенерго" до закритої частини спеціалізованої сторінки, виникла через недоліки програмного забезпечення. Це питання перебувало в зоні відповідальності Адміністратора автоматизованої системи державного підприємства «Національні інформаційні системи» (ДП «НАІС»). Міністерство юстиції залучило Адміністратора для усунення проблеми, що свідчить про належний рівень реагування на ситуацію.
Міністерство своєчасно відреагувало на звернення ПАТ "Донбасенерго" та повідомило про вжиті заходи. Були організовані роботи з доопрацювання програмного забезпечення, про що компанію було проінформовано офіційними листами. Це свідчить про добросовісність у виконанні своїх обов`язків.
У грудні 2024 року функціонування автоматизованої системи було тимчасово зупинено через несанкціоноване кібер-втручання. Це була форс-мажорна обставина, яка вплинула на функціонування системи. Однак, доступ для користувачів був відновлений, а роботи над вдосконаленням системи тривають.
Міністерство інформувало господарський суд про прогрес у роботі системи та заходи, які вживались для усунення технічних недоліків. Станом на 10 квітня 2025 року було завершено доопрацювання програмного забезпечення і розпочато тестування, що необхідно для впровадження функціоналу в промислове середовище.
Водночас роботи з відновлення тестового середовища на стороні Адміністратора станом на 15.04.2025 тривають.
Отже, відсутність у ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» можливості ознайомлення з відомостями про фінансовий стан боржника та хід провадження у справі про банкрутство, розміщеними у розділі для кредиторів та інвесторів Єдиного реєстру боржників, зумовлена об`єктивними обставинами технічного характеру, зокрема недоліками програмного забезпечення та несанкціонованим кібер-втручанням, а отже, не є наслідком неналежних дій або бездіяльності Міністерства юстиції України.
Щодо вимог ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» до ДП «НАІС».
Судом встановлено, що 12.12.2024 до ДП «НАІС» надійшов лист Департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України від 12.12.2024 № 171935/210690-33-24/21.4 «Щодо питань доступу кредитора до відомостей про боржника» (далі - Лист 1) з додатком копією Листа-звернення Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» від 10.12.2024, для розгляду Підприємством його по суті викладених у зверненні фактів. Також Міністерство юстиції у Листі 1 просило: вжити невідкладних заходів для забезпечення доступу до інформації про боржника на спеціалізованій сторінці вебсайту Мін`юсту для всіх кредиторів та інвесторів боржника, відомості про яких подані арбітражним керуючим у відповідній справі про банкрутство (неплатоспроможність) через електронний кабінет арбітражного керуючого; про результати розгляду звернення ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» та вжиті заходи невідкладно інформувати Департамент з питань банкрутства Міністерства юстиції України.
У доданому до Листа 1 Листі-зверненні ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» від 10.12.2024 б/н, що було адресовано Міністерству юстиції України, Департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України, Східному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції, начальнику управління банкрутства Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, заявник звернувся з проханням до Міністерства юстиції України (як держателя автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність») надати роз`яснення щодо функціонування Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) в розрізі справи про банкрутство № 905/55/24, а саме відсутності у заявника конкурсного кредитора ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», як суб`єкта спеціального доступу до закритої частини спеціалізованої сторінки вказаного реєстру інформації про боржника Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942).
Листом від 31.12.2024 № 55 (п)/04.1-11 ДП «НАІС» повідомило Департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України про те, що фахівцями Підприємства було проаналізовано порушене у листі питання та з`ясовано, що наразі інформація, яка подається арбітражним керуючим у формі 4 «Повідомлення про розмір вимог кредиторів та стан розрахунків з ними» (далі форма 4), відображається і зберігається у картці справи та не передається до спеціалізованої сторінки (закритої частини). У зв`язку з цим розробникам була поставлена задача з доопрацювання функціоналу програмного забезпечення Автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність» щодо можливості перенесення поданої арбітражним керуючим інформації з форми 4 до картки боржника для можливості перегляду усім кредиторам та інвесторам боржника, відомості про яких подані арбітражним керуючим у відповідній справі до Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) через електронний кабінет арбітражного керуючого. ДП «НАІС» вказало, що про реалізацію зазначеного буде повідомлено додатково.
25.03.2025 ДП «НАІС» отримало лист Департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України від 24.03.2025 № 41949/45509-33-25/21.4 «Щодо відсутності доступу кредитора до відомостей про боржника», яким направлялося повторне звернення представника ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», адвоката Ю. Чирви від 06.02.2025 (вх. № 45509-33-25 від 18.03.2025) (копії листів додаються), щодо відсутності доступу до інформації у закритій частині спеціалізованої сторінки Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), щодо боржника ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», для розгляду в частині, що відноситься до компетенції адміністратора Єдиних та Державних реєстрів, держателем яких є Мін`юст. Станом на 11.04.2025 Підприємством готується відповідь на цей лист Міністерства юстиції України.По суті порушеного питання слід зазначити наступне.
На підставі наказу Міністерства юстиції України № 657/5 від 07.05.2015 «Щодо створення державного підприємства «Національні інформаційні системи», 12.05.2015 було створене та зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань ДП «НАІС».
Згідно зі Статутом ДП «НАІС», затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.11.2024 № 3219/5, який є у загальному доступі на офіційному веб-сайті ДП «НАІС», Підприємство є юридичною особою, яка діє на принципах госпрозрахунку, самофінансування, самоокупності та функціонує як самостійний суб`єкт господарювання (п. 3.5 Статуту). Основним предметом діяльності ДП «НАІС» є технічне та технологічне забезпечення створення, впровадження, супроводження та модернізації програмного забезпечення Систем (Єдиних та Державних реєстрів, автоматизованих систем, баз даних та інших інформаційних систем), створення та забезпечення функціонування яких належить до компетенції Міністерства юстиції України або інших органів державної влади згідно з законодавством (п. 2.3.1 Статуту).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання адміністрування Державних та Єдиних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України» від 14.07.1999 № 1272, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.2015 № 424, та наказу Міністерства юстиції України «Деякі питання щодо визначення адміністратора Єдиних та Державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України» від 25.06.2015 № 1059/5, адміністратором Єдиних та Державних реєстрів, створення та забезпечення функціонування яких належить до компетенції Міністерства юстиції України з 03.07.2015 було визначено ДП «НАІС».
Пунктом 4 розділу «I. Загальні положення» Порядку функціонування автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність», затвердженого наказом Міністерства юстиції України 18.02.2020 № 594/5 (далі Порядок), державне підприємство «Національні інформаційні системи» визначено адміністратором автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність» (далі автоматизована система). Так, пунктом 4 Порядку встановлено, що адміністратор забезпечує технічне, технологічне створення та супроводження програмного забезпечення автоматизованої системи, надання доступу до неї відповідно до цього Порядку, захист і збереження інформації в автоматизованій системі, а також здійснює інформаційно-консультаційне забезпечення користування програмним забезпеченням автоматизованої системи. Адміністратор забезпечує цілодобове функціонування автоматизованої системи, крім часу проведення планових та позапланових профілактичних і/або технічних робіт.
Єдиний реєстр боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) (далі - Реєстр боржників у справах про банкрутство (неплатоспроможність)),- автоматизована база даних, що є складовою частиною (підсистемою) автоматизованої системи, та містить інформацію про юридичних та фізичних осіб, відносно яких триває або завершена процедура банкрутства (неплатоспроможності), про хід провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), про реєстр вимог кредиторів, фінансовий стан боржника та інші дані, отримані від арбітражних керуючих та господарських судів, відомості з судових рішень та оголошень у справах про банкрутство (неплатоспроможність), опублікованих відповідно до вимог законодавства, а також відомості, які є результатом здійснення Мін`юстом своїх повноважень як державного органа з питань банкрутства (пункт 2 розділу «I. Загальні положення» Порядку).
Пунктом 5 частини другої статті 12 Кодекс України з процедур банкрутства встановлено, що арбітражний керуючий зобов`язаний подавати відомості (інформацію) про фінансовий стан боржників, стосовно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), та про хід провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) до Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадженняу справі про банкрутство (неплатоспроможність), до закритої частини якого забезпечується доступ конкурсних і забезпечених кредиторів, інвесторів, а також поточних кредиторів (з моменту прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури або процедури погашення боргів боржника), та забезпечувати оновлення такої інформації в порядку та строки, визначені державним органом з питань банкрутства.
На виконання пункту 4 Наказу Міністерства юстиції України 18.02.2020 № 594/5 «Про затвердження Порядку функціонування автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність» ДП «НАІС» забезпечило створення і введення 01.06.2024 в дослідну експлуатацію програмного забезпечення автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність». При цьому, Автоматизована система «Банкрутство та неплатоспроможність» вводиться в промислову експлуатацію з дня опублікування на офіційному вебсайті Міністерства юстиції України оголошення про створення та забезпечення функціонування автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність».
Таким чином, на разі Автоматизована система «Банкрутство та неплатоспроможність» перебуває в дослідній експлуатації.
При цьому, абзацом 3 пункту 4 наказу Міністерства юстиції України від 18.02.2020 № 594/5 «Про затвердження Порядку функціонування автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність» передбачено, що до опублікування на офіційному вебсайті Міністерства юстиції України оголошення про надання доступу до відкритої частини спеціалізованої сторінки, за допомогою якої забезпечується доступ суб`єктам загального доступу до інформації про боржників, що міститься у Єдиному реєстрі боржників, відносно яких відкрито провадження у справах про банкрутство (неплатоспроможність), відомості з цього реєстру можуть надаватися суб`єктам загального доступу міжрегіональними управліннями Міністерства юстиції України або Міністерством юстиції України у формі інформаційних листів за відповідним запитом у порядку, встановленому пунктом 13 розділу II Порядку функціонування автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність», затвердженого цим наказом.
Доступ до відкритої частини спеціалізованої сторінки був відкритий 06.09.2024.
Таким чином, до 06.09.2024 відомості з Реєстру боржників у справах про банкрутство надавалися суб`єктам загального доступу міжрегіональними управліннями Міністерства юстиції України або Міністерством юстиції України у формі інформаційних листів за відповідним запитом у порядку, встановленому пунктом 13 розділу II Порядку функціонування автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність», затвердженого цим наказом.
Листом від 31.12.2024 № 55 (п)/04.1-11 ДП «НАІС» повідомило Департаменту з питань банкрутства Міністерства юстиції України про те, що фахівцями Підприємства було проаналізовано порушене у листі питання та з`ясовано, що наразі інформація, яка подається арбітражним керуючим у формі 4 «Повідомлення про розмір вимог кредиторів та стан розрахунків з ними» (далі форма 4), відображається і зберігається у картці справи та не передається до спеціалізованої сторінки (закритої частини). У зв`язку з цим Підприємством була поставлена задача розробникам з усунення несправності функціоналу програмного забезпечення Автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність» щодо можливості перенесення поданої арбітражним керуючим інформації з форми 4 до картки боржника для можливості перегляду усім кредиторам та інвесторам боржника, відомості про яких подані арбітражним керуючим у відповідній справі до Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) через електронний кабінет арбітражного керуючого. ДП «НАІС» вказало, що про реалізацію зазначеного буде повідомлено додатково.
Станом на 11.04.2025 розробниками ДП «НАІС» (ТОВ «Медирент Солюшнс») була виконана поставлена задача на усунення недоліків програмного забезпечення, про які вказував у своїх зверненнях заявник ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» - із назвою «Спеціалізована сторінка вебсайту Мін`юсту. Відомості для кредиторів та інвесторів. Необхідно забезпечити доступ кредиторів до відомостей про боржників у закритій частині спеціалізованої сторінки Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) шляхом відображення інформації з форми № 4.». Проте, до даного часу Підприємством усуваються наслідки здійсненої кібератаки 19.12.2024 на Єдині та Державних реєстри, держателем яких є Міністерство юстиції України, незважаючи на відновлення доступу для зовнішніх користувачів до Реєстрів 20.01.2025.
ДП «НАІС» повідомило господарський суд, що 19.12.2024 о 7:20 було виявлено ознаки несанкціонованого доступу до Єдиних та Державних реєстрів, держателем яких визначено Міністерство юстиції України (далі Реєстри), а також інформаційних ресурсів Підприємства. Інформація про дане кримінальне правопорушення є загальновідомим фактом, оскільки відповідні відомості про кібератаку на Реєстри були опубліковані на всіх інтернет-ресурсах, соціальних мережах та месенджерах. Зокрема, Віце-прем`єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Міністр юстиції України Ольга Стефанішина разом з т. в.о. керівника Департаменту кібербезпеки Служби безпеки України Володимиром Карастельовим провели брифінг щодо зазначеної кібератаки на Реєстри. За фактом кібератаки на Реєстри Службою безпеки України було порушено кримінальне провадження, про що повідомлено на офіційному вебсайті Служби безпеки України.
Кібератака була здійснена на інформаційні ресурси Підприємства, в тому числі - на внутрішню інфраструктуру Підприємства, що призвело до повної недоступності ресурсів інформаційної системи Єдиних та Державних реєстрів Міністерства юстиції України, інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю), а також усіх інших електронних ресурсів, які використовувало ДП «НАІС» у своїй роботі (у т.ч. системи електронного документообігу та контролю АСКОД), програм бухгалтерського та кадрового обліку, програми M.E.Doc, електронної пошти та інших ресурсів, що підтверджується наказом ДП «НАІС» від 20.12.2024 № 230 «Про організацію роботи в період недоступності електронних ресурсів».
Таким чином, у працівників Підприємства був відсутній доступ до робочих програм, а діловодство провадилось у паперовому вигляді.
Станом на 11.04.2025 тривають роботи, в тому числі з відновлення тестового середовища, у зв`язку з чим у ДП «НАІС» відсутня технічна можливість прийняти надані послуги від розробника, в тому числі і усунені несправності функціоналу програмного забезпечення автоматизованої системи в частині надання доступу кредиторам та інвесторам до відомостей про боржників у закритій частині спеціалізованої сторінки Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність).
Зазначене підтверджується Протоколом зустрічі із представниками розробника програмного забезпечення (ТОВ «Медирент Солюшнс») від 07.04.2025 щодо виконання договору про надання послуг № К1-41177506/210853 від 29.08.2024 (копія додається). З додатку 1 цього протоколу вбачається, що задача «Спеціалізована сторінка вебсайту Мін`юсту. Відомості для кредиторів та інвесторів. Необхідно забезпечити доступ кредиторів до відомостей про боржників у закритій частині спеціалізованої сторінки Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) шляхом відображення інформації з форми № 4.» є виконаною розробником, проте не впроваджена через відновлення тестового середовища.
Відновлення тестового середовища очікується орієнтовно до кінця квітня - початку травня 2025 року. Тестування та впровадження змін до програмного забезпечення триватиме протягом 14 робочих днів з дати отримання програмного забезпечення.
Відтак, Підприємство у межах власних технічних можливостей оперативно вживає всіх необхідних заходів для вирішення питання, порушеного ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» щодо надання доступу кредиторів до відомостей про боржників у закритій частині спеціалізованої сторінки Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність).
ДП «НАІС» повідомило господарський суд, що в межах компетенції адміністратора автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність» відсутня можливість забезпечити надання доступу кредиторів до відомостей про боржників у закритій частині спеціалізованої сторінки Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), альтернативними шляхами.
Таким чином, подовжені строки усунення технічної несправності програмного забезпечення автоматизованої системи для забезпечення технічної можливості доступу до інформації про боржника на спеціалізованій сторінці вебсайту Мін`юсту для усіх кредиторів та інвесторів боржника, відомості про яких подані арбітражним керуючим у відповідній справі про банкрутство (неплатоспроможність) через електронний кабінет арбітражного керуючого, не є наслідком порушення з боку ДП «НАІС» вимог законодавства або недоліком його діяльності, а є виключно технічним наслідком кібератаки на інформаційні ресурси Підприємства (в тому числі на внутрішню інфраструктуру Підприємства). Натомість, відновлення тестового середовища є пріоритетним завданням Підприємства для прийняття виконаних розробником задач у межах процедури усунення несправностей програмного забезпечення автоматизованої системи.
На підставі досліджених матеріалів справи, суд дійшов висновку, що ДП «НАІС» діяло добросовісно та в межах своїх повноважень.
ДП «НАІС», як офіційно визначений адміністратор Єдиних та Державних реєстрів, включаючи автоматизовану систему «Банкрутство та неплатоспроможність», здійснює свою діяльність на підставі відповідних нормативних актів, зокрема наказу Міністерства юстиції України № 594/5 від 18.02.2020 та інших регуляторних документів. Підприємство, отримавши звернення від кредитора ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», своєчасно відреагувало на нього, провівши аналіз проблеми відсутності доступу до інформації про боржника у закритій частині спеціалізованої сторінки Єдиного реєстру боржників та ініціювавши доопрацювання функціоналу програмного забезпечення для вирішення зазначеної проблеми.
ДП «НАІС» поставило задачу розробникам програмного забезпечення (ТОВ «Медирент Солюшнс») щодо усунення недоліків функціоналу системи. Незважаючи на те, що задача була виконана розробником, її впровадження затримується через необхідність відновлення тестового середовища після кібератаки, яка суттєво вплинула на роботу підприємства. Разом з тим, підприємство вживало заходів для відновлення роботи реєстрів та усунення наслідків атаки.
Дії ДП «НАІС» відповідають вимогам нормативних документів, які регулюють функціонування автоматизованої системи «Банкрутство та неплатоспроможність», зокрема забезпечення захисту даних та технічного супроводу програмного забезпечення. Підприємство регулярно інформувало Міністерство юстиції України про стан виконання робіт, зокрема про технічні проблеми та заходи для їх усунення.
Таким чином, діяльність ДП «НАІС» була спрямована на виконання своїх обов`язків як адміністратора реєстрів у межах чинного законодавства та з урахуванням технічних і зовнішніх обставин, таких як кібератака.
Отже, відсутність у ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» можливості ознайомлення з відомостями про фінансовий стан боржника та хід провадження у справі про банкрутство, розміщеними у розділі для кредиторів та інвесторів Єдиного реєстру боржників, зумовлена об`єктивними обставинами технічного характеру, зокрема недоліками програмного забезпечення та несанкціонованим кібер-втручанням, а отже, не є наслідком неналежних дій або бездіяльності ДП «НАІС».
Згідно частин першої, одинадцятої статті 246 Господарського процесуального кодексу України, суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. Окрема ухвала стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, надсилається прокурору або органу досудового розслідування, який повинен надати суду відповідь про вжиті ними заходи у визначений в окремій ухвалі строк. За відповідним клопотанням прокурора або органу досудового розслідування вказаний строк може бути продовжено.
Судом встановлено, що відсутність доступу ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» до інформації у Єдиному реєстрі боржників була зумовлена об`єктивними технічними обставинами, а саме недоліками програмного забезпечення та несанкціонованим кібер-втручанням.
Водночас, судом не встановлено факту неналежних дій чи бездіяльності ДП «НАІС» або Міністерства юстиції України, які б стали причиною обмеження доступу ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» до відповідної інформації.
Зважаючи на те, що порушень законодавства або недоліків у діяльності ДП «НАІС» чи Міністерства юстиції України у даному спорі не виявлено, підстави для постановлення окремої ухвали відсутні.
Керуючись ст.ст. 233-235, 246 Господарського процесуального кодексу України,
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДОНБАСЕНЕРГО" про постановлення окремої ухвали у справі №905/55/24 - відмовити.
В судовому засіданні 15.04.2025 підписано скорочений (вступну та резолютивну частини) ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 18.04.2025.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Е.В. Зекунов
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2025 |
Оприлюднено | 21.04.2025 |
Номер документу | 126729939 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Зекунов Едуард Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні