Господарський суд дніпропетровської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.05.2025м. ДніпроСправа № 904/729/25
за позовом Південно-східного міжрегіонального територіального управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, м. Дніпро
про стягнення 12 735, 64 грн., -
Суддя Бажанова Ю.А.
Без виклику (повідомлення) учасників
СУТЬ СПОРУ:
Південно-східне міжрегіональне територіальне управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Державного підприємства "Українська геологічна компанія" в особі Відокремленого підрозділу Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" на свою користь збитки в сумі 12 735,64 грн. Всі судові витрати просить покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані надмірною сплатою позивачем коштів Державному підприємству "Українська геологічна компанія" в особі Відокремленого підрозділу Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" за договорами про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю від 10.02.2022 № 8, від 15.03.2022 № 9, від 02.03.2023 № 6, від 20.02.2024 № 02 внаслідок включення до суми відшкодування земельного податку норматив планових накопичень, що є порушенням пункту 18 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 25.02.2025 позовну заяву залишено без руху; Південно-східному міжрегіональному територіальному управлінню Національного агентства України постановлено протягом десяти днів з дня отримання цієї ухвали, усунути недоліки позовної заяви, а саме: надати обґрунтований розрахунок суми, що заявлена до стягнення, викласти обставини щодо здійснення / не здійснення зарахування зустрічних однорідних вимог відповідно до листа № 12/02 від 12.02.2025.
06.03.2025 від представника позивача до господарського суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, з доказами їх усунення.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 10.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
21.03.2025 від Державного підприємства "Українська геологічна компанія" в особі Відокремленого підрозділу Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" до Господарського суду Дніпропетровської області надійшов відзив на позовну заяву в якому зазначає, що відповідач вимоги позивача не визнає у повному обсязі.
Відповідач зазначає, що між Відокремленим підрозділом Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" та Південно-східним міжрегіональним територіальним управлінням Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів впродовж 2022-2023 років укладено ряд договорів на відшкодування № 8 від 10.02.2022, № 9 від 15.03.2022 та № 6 від 02.03.2023. Відповідно до цих договорів, підписаних обома сторонами, щомісячно було підписано акти виконаних робіт,
Відповідно до додаткової угоди № 1 від 30.09.2024 року сторони погодили надмірно сплачені кошти у сумі 12 735,64 грн.
За твердженням відповідача, станом на 01.01.2025 року за Південно-східним міжрегіональним територіальним управлінням Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів рахується заборгованість за договором про відшкодування витрат № 2 від 20.02.2024 р. у сумі 50 160,03 грн. Листом від 13.03.2025 № 13/02/03 (отримано 18.0.2025) відповідачем було повідомлено позивача про проведення заліку зустрічних однорідних вимог в порядку ст. 601 ЦК України
Відповідач просить суд закрити провадження у справі, за відсутністю предмету спору.
28.03.2025 від Південно-східного міжрегіонального територіального управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів до Господарського суду Дніпропетровської області надійшла відповідь на відзив, в якій просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Позивач зазначає, що відповідно до умов договору виставлені балансоутримувачем рахунки, підписані сторонами акти виконаних послуг та підтверджуючі документи в Південно- східному Південно-східного міжрегіонального територіального управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів відсутні.
Зважаючи на це, у відповідь на лист від 13.03.2025 № 13/02/03 щодо проведення зарахування зустрічних вимог за додатковою угодою № 1 від 30.09.2024, на який посилається відповідач у своєму відзиві на позов, позивач запросив у балансоутримувача відповідні підтверджуючі документи (їх копії), що обґрунтовують вимоги щодо проведення зарахування зустрічних вимог у сумі 50 160,03 гри.
На думку позивача, оскільки станом на дату подання відповіді на відзив відповідні документи відповідачем не надані, є підстави вважати, що балансоутримувач щомісяця здійснюючи розрахунок суми щодо відшкодування, включав суму обслуговування та утримання електричних мереж без фактичного надання цих послуг (ремонт або заміна електромереж тощо).
Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Враховуючи, що відповідач використав наданим законом права на подання відзиву на позов, позивач скористався своїм правом подання відповіді на відзив, матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, господарський суд вважає за можливе розглянути справу в порядку частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України за наявними у ній матеріалами.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
ВСТАНОВИВ:
15.03.2022 між Відокремленим підрозділом Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" (Балансоутримувач) в особі начальника Відокремленого підрозділу Дніпровської геологічної експедиції Державною підприємства "Українська геологічна компанія" Сицькової Оксани Володимирівни, що діє па підставі наказу Державного підприємства "Українська геологічна компанія" від 31.08.2021 № 103-К та Південно-східним міжрегіональним територіальним управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (Орендар), в особі тимчасово виконувача обов`язків начальника Південно-східного міжрегіонального територіального управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів - Журавльова Олега Олександровича, що діє на підставі наказу Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів "Про тимчасове покладення виконання обов`язків" від 26.08.2021 №303/9-03-ОС, з іншого боку, уклали Договір №9 про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю.
Відповідно до пункту 1.1. договору орендар зобов`язується здійснювати відшкодування витрат балансоутримувачу за обслуговування прибудинкової території, технічне обслуговування будівлі, фактично спожитих комунальних послуг (Послуги), які визначені за показниками лічильників, щодо водопостачання /водовідведення, електропостачання, чи пропорційно до загальної площі орендованих ним приміщень (Приміщення) в залежності від виду та характеру послуг, в порядку та на умовах, визначених цим договором, а балансоутримувач забезпечує можливість орендарю споживати комунальні послуги.
Відповідно до пункту 1.2 договору орендар користується приміщеннями загальною площею 408,4 кв.м. (в т.ч. 54,8 кв.м. площі загального користування), розміщеними на третьому поверсі будівлі (надалі орендоване приміщення), відповідно до договору оренди від 06.11.2019 №12/02-6958-ОД.
Відповідно до пункту 1.3. договору орендар здійснює відшкодування балансоутримувачу спожитих ним послуг з водопостачання/водовідведення. електропостачання, обслуговування прибудинкової території та технічного обслуговування відповідно до умов цього договору та додатку № 1 (Розрахунок) до нього договору, що є його невід`ємною частиною.
Відповідно до пункту 2.1.6. договору балансоутримувач надає орендарю для оплати рахунок-фактуру та акт виконаних послуг в 2-х примірниках. В разі відсутності зауважень орендар підписує рахунок-фактуру та акт виконаних послуг в 2-денний термін та повертає один примірник балансоутримувачу.
Відповідно до пункту 2.2.3. договору орендар проводить відшкодування за обслуговування будівлі та прибудинкової території, технічне обслуговування будівлі (охорона, амортизація будівлі, податок на землю) відповідно до займаної площі, відшкодування за електроенергію згідно показників встановленого лічильника, а водопостачання (холодна вода) та водовідведення (стоки) пропорційно до кількості користувачів та кількості фактично спожитих послуг на підставі виставлених балансоутримувачем рахунків та підписаних сторонами актів виконаних послуг протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту підписання актів.
Відповідно до пункту 2.2.4. договору у випадку, якщо орендар протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати отримання актів виконаних послуг не підписав їх та не направив балансоутримувачу вмотивовану відмову від приймання наданих послуг за цими актами виконаних послуг, надані послуги вважаються прийнятими орендарем.
Разом з актами виконаних послуг балансоутримувач надає відповідні підтверджуючі документи (їх копії), що обґрунтовують вартість послуг, визначених у рахунках на оплату та актах виконаних послуг.
Відповідно до пункту 4.1.4. договору загальну сума договору становить 169 526,10 грн. (сто шістдесят дев`ять тисяч п`ятсот двадцять шість гривень десять копійок) з ПДВ.
Відповідно до пункту 4.1.5. договору відшкодування вартості спожитих комунальних послуг та відшкодування за обслуговування прибудинкової території, охорону, податку на землю, амортизацію будівлі, технічне обслуговування будівлі на період дії договору, розрахована виходячи з тарифів складає:
- оплата водопостачання (холодна вода) водовідведення (стоки) (КЕКВ 2272) - 6 700,00 грн. з ПДВ (шість тисяч сімсот грн.00 коп.):
- оплата електричної енергії (КЕКВ 2273) 76 400,00 грн. з ПДВ, згідно показників лічильника, наприкінці року можливе коригування;
- оплата за охорону та пожежну безпеку 3 870,54 грн. з ПДВ;
- компенсація податку на землю 36 128,34 гри, з ПДВ, до 100% займання поверху, що орендується 36 128,34 : 2 = 18 064,17 грн. з ПДВ;
- оплата за обслуговування будівлі і прибудинкової території 64 491,39 грн. з ПДВ . Загальна сума експлуатаційних витрат (КЕКВ 2240) складає 86 426,1 грн.
Відповідно до пункту 6.1. договору цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 05 жовтня 2022 року, а в частині розрахунків -до повного виконання сторонами своїх зобов`язань. Згідно з пунктом 3 статті 631 Цивільного кодексу України цей Договір поширює свою дію на взаємини сторін, що виникли з 01 січня 2022 року відповідно до договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності від 06 листопада 2019 року №12/02-6958-ОД.
Відповідно до пункту 6.2. договору зміни або доповнення до цього договору допускаються за взаємною згодою сторін. Зміни та доповнення, що пропонуються внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх надання на розгляд іншою стороною.
Будь-які зміни і доповнення до цього договору, в тому числі щодо коригування його ціпи, вважаються дійсними, якщо вони оформлені в письмовому вигляді та підписані, уповноваженими на це представниками сторін. Додаткові угоди та додатки до цього договору є його невід`ємною частиною і мають юридичну силу.
Відповідно до пункту 6.9.1. договору розрахунок щомісячних платежів за обслуговування, комунальні з врахуванням 0,5 від 54,8 кв.м. площі загального користування ( що визнається орендарем), та інші послуги балансоутримувача.
Відповідно до пункту 6.9.2. договору балансоутримувач є платником податку на прибуток підприємства за основною ставкою згідно пункту 151.1 статті 151 Розділ III Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 6.9.3. договору орендар є бюджетною неприбутковою установою.
15.03.2022 сторонами було підписано Додаток №1, розрахунок до договору № 9 від 15 березня 2022 року про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних і інших послуг орендарю відповідно до якого вартість з ПДВ грн. на міс. послуги відшкодування податку на землю складає 2 007,13 грн.
Відповідно до розрахунку відшкодування податку на землю. Ставки податку на землю приймаємо згідно акту перевірки ДФС від 18.06.2019 p. №33809/04-36-14-02101432150:
де 126579,10 - річна сума земельного податку;
1519,4 - загальна площа будівлі;
353,6 - орендована площа, що дорівнює 25,07% від всієї будівлі;
27,4- площа загального користування, щодо якої надана згода на відшкодування;
1288,46- площа земельної ділянки для обслуговування адмін.будівлі;
25,07% від 126579,10 : 31733,38 грн. (на рік);
1,2 коефіцієнт ПДВ;
1,265 - норматив планових накопичень від складу основних і накладних витрат.
31733,38: 12 = 2 644,45 грн. (на місяць);
2 644.45 * 1.265 * 1.2 = 4 014.27 грн. на місяць з ПДВ.: 2 (до займання 100% поверху) = 2 007,13 грн.
18 064.17 грн.на.рік.
02.03.2023 між Відокремленим підрозділом Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" (Балансоутримувач), в особі начальника Відокремленого підрозділу Дніпровської геологічної експедиції Державною підприємства "Українська геологічна компанія" Сіцькової Оксани Володимирівни, що діє па підставі наказу Державного підприємства "Українська геологічна компанія" від 31.08.2021 № 103-К та Південно-східним міжрегіональним територіальним управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі Орендар), в особі тимчасово виконувача обов`язків начальника Південно-східного міжрегіонального територіального управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів - Журавльова Олега Олександровича, що діє на підставі наказу №134/09-03-ос від 08.06.2022 Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів та положення про Південно-східне міжрегіональне територіальне управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів №181 від 09.04.2019 року, з іншого боку, уклали Договір №6 про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю.
Відповідно до пункту 1.1. договору орендар зобов`язується здійснювати відшкодування витрат балансоутримувачу за обслуговування прибудинкової території, технічне обслуговування будівлі, фактично спожитих комунальних послуг (далі Послуги), які визначені за показниками лічильників, щодо водопостачання /водовідведення, електропостачання, чи пропорційно до загальної площі орендованих ним приміщень (далі Приміщення) в залежності від виду та характеру послуг, в порядку та на умовах, визначених цим договором, а балансоутримувач забезпечує можливість орендарю споживати комунальні послуги.
Відповідно до пункту 1.2 договору орендар користується приміщеннями загальною площею 408,4 кв.м. (в т.ч. 54,8 кв.м. площі загального користування), розміщеними на третьому поверсі будівлі (надалі орендоване приміщення), відповідно до договору оренди від 06.11.2019p. №12/02-6958-ОД, відповідно до листа від 01.09.2022 №10-02-02858 Регіонального відділення фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 06.11.2019 №12/02-6958-ОД, є продовженим на період дії воєнного стану та чотири місяці з дати припинення чи скасування зазначеного правового режиму.
Відповідно до пункту 1.3. договору орендар здійснює відшкодування балансоутримувачу спожитих ним послуг з водопостачання/водовідведення. електропостачання, експлуатаційні послуги відповідно до умов цього договору та додатку № 1 (Розрахунок) до нього договору, що є його невід`ємною частиною.
Відповідно до пункту 2.1.6. договору балансоутримувач щомісяця надає орендарю рахунок із зазначенням вартості фактично спожитих орендарем комунальних послуг, окремо за кожною комунальною послугою, а саме:
1) послуги з водопостачання/водовідведення,
2) послуги з електропостачання,
3) експлуатаційні послуги.
Відповідно до пункту 2.1.7. договору балансоутримувач надає орендарю для оплати рахунок-фактуру та акт виконаних послуг в 2-х примірниках. В разі відсутності зауважень орендар підписує рахунок-фактуру та акт виконаних послуг в 2-денний термін та повертає один примірник балансоутримувачу.
Відповідно до пункту 2.2.3. договору орендар проводить відшкодування за обслуговування будівлі та прибудинкової території, технічне обслуговування будівлі (охорона, амортизація будівлі, податок на землю) відповідно до займаної площі, відшкодування за електроенергію згідно показників встановленого лічильника, а водопостачання (холодна вода) та водовідведення (стоки) пропорційно до кількості користувачів та кількості фактично спожитих послуг на підставі виставлених балансоутримувачем рахунків та підписаних сторонами актів виконаних послуг протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту підписання актів.
Відповідно до пункту 2.2.4. договору у випадку, якщо орендар протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати отримання актів виконаних послуг не підписав їх та не направив балансоутримувачу вмотивовану відмову від приймання наданих послуг за цими актами виконаних послуг, надані послуги вважаються прийнятими орендарем.
Разом з актами виконаних послуг балансоутримувач надає відповідні підтверджуючі документи (їх копії), що обґрунтовують вартість послуг, визначених у рахунках на оплату та актах виконаних послуг.
Відповідно до пункту 4.1.4. договору загальну сума договору становить 258 484,72 грн. (двісті п`ятдесят вісім тисяч чотириста вісімдесят чотири гривені сімдесят дві копійки) з ПДВ.
Відповідно до пункту 4.1.5. договору відшкодування вартості спожитих комунальних послуг та відшкодування за обслуговування прибудинкової території, охорону, податку на землю, амортизацію будівлі, технічне обслуговування будівлі на період дії договору, розрахована виходячи з тарифів складає:
- оплата водопостачання (холодна вода) водовідведення (стоки) (КЕКВ 2272) - 6 049,92 грн. з ПДВ;
- оплата електричної енергії (КЕКВ 2273) 137 200,00 грн. з ПДВ, згідно показників лічильника, наприкінці року можливе коригування;
- експлуатаційні послуги (КЕКВ 2240), а саме:
- оплата за охорону та пожежну безпеку 5 160,72 грн. з ПДВ;
- відшкодування податку на землю 48 171,12 грн. з ПДВ. до 100% займання поверху, що орендується 48171,12 : 2 = 24 085.56 грн. з ПДВ;
- оплата за обслуговування будівлі і прибудинкової території 85 988,52 грн. з ПДВ;
Загальна сума експлуатаційних витрат (КЕКВ 2240) складає 115 234,8 грн. з ПДВ.
Відповідно до пункту 6.1. договору цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 діє до закінчення воєнного стану, оголошеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про ведення воєнного стану в Україні" (зі змінами та доповненнями) та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану», але не пізніше, ніж до 31 грудня 2023 року, а в частині розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.
Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України Сторони домовились, що умови договору застосовуються до відносин між ними за цим договором, які виникли до моменту його укладення, починаючи з 01.01.2023 року.
Відповідно до пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 "Договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану".
Відповідно до пункту 6.2. договору зміни або доповнення до цього договору допускаються за взаємною згодою сторін. Зміни та доповнення, що пропонуються внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх надання на розгляд іншою стороною.
Будь-які зміни і доповнення до цього договору, в тому числі щодо коригування його ціни, вважаються дійсними, якщо вони оформлені в письмовому вигляді та підписані, уповноваженими на це, представниками сторін. Додаткові угоди та додатки до цього договору є його невід`ємною частиною і мають юридичну силу.
Відповідно до пункту 6.9.1. договору розрахунок щомісячних платежів за обслуговування, комунальні з врахуванням 0,5 від 54,8 кв.м. площі загального користування ( що визнається орендарем), та інші послуги балансоутримувача.
Відповідно до пункту 6.9.2. договору балансоутримувач є платником податку на прибуток підприємства за основною ставкою згідно пункту 151.1 статті 151 Розділ III Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 6.9.3. договору орендар є бюджетною неприбутковою установою.
02.03.2023 сторонами було підписано Додаток №1, розрахунок до договору № 6 від 02 березня 2023 року про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних і інших послуг орендарю відповідно до якого вартість з ПДВ грн. на міс. послуги відшкодування податку на землю складає 2 007,13 грн.
Відповідно до розрахунку відшкодування податку на землю. Ставки податку на землю приймаємо згідно акту перевірки ДФС від 18.06.2019 p. №33809/04-36-14-02101432150:
де 126579,10 - річна сума земельного податку;
1519,4 - загальна площа будівлі;
353,6 - орендована площа, що дорівнює 25,07% від всієї будівлі;
27,4- площа загального користування, щодо якої надана згода на відшкодування;
1288,46- площа земельної ділянки для обслуговування адмін.будівлі;
25,07% від 126579,10 : 31733,38 грн. (на рік);
1,2 коефіцієнт;
1,265 - норматив планових накопичень від складу основних і накладних витрат.
31733,38: 12 = 2 644,45 грн. (на місяць);
2 644.45 * 1.265 * 1.2 = 4 014.27 грн. на місяць з ПДВ.: 2 (до займання 100% поверху)
= 2 007, 13 грн.
20.02.2024 між Відокремленим підрозділом Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" (Балансоутримувач), в особі начальника Відокремленого підрозділу Дніпровської геологічної експедиції Державною підприємства "Українська геологічна компанія" Сіцькової Оксани Володимирівни, що діє па підставі наказу Державного підприємства "Українська геологічна компанія" від 31.08.2021 № 103-К та Південно-східним міжрегіональним територіальним управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі Орендар), в особі виконуючої обов`язки начальника Південно-східного міжрегіонального територіального управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, Шестак Ангеліни Павлівни, яка діє на підставі наказу Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів від 12.01.2024 № 30/9-03-ос і Положення про Південно-східне міжрегіональне територіальне управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів № 181 від 09.04.2019 (далі - Положення), з іншого боку, уклали Договір №02 про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю.
Відповідно до пункту 1.1. договору орендар зобов`язується здійснювати відшкодування витрат балансоутримувачу за обслуговування прибудинкової території, технічне обслуговування будівлі, фактично спожитих комунальних послуг (далі Послуги), які визначені за показниками лічильників, щодо водопостачання /водовідведення, електропостачання, чи пропорційно до загальної площі орендованих ним приміщень (далі Приміщення) в залежності від виду та характеру послуг, в порядку та на умовах, визначених цим договором, а балансоутримувач забезпечує можливість орендарю споживати комунальні послуги.
Відповідно до пункту 1.2 договору орендар користується приміщеннями загальною площею 408,4 кв.м. (в т.ч. 54,8 кв.м. площі загального користування), розміщеними на третьому поверсі будівлі (надалі орендоване приміщення), відповідно до договору оренди від 06.11.2019p. №12/02-6958-ОД, відповідно до листа від 01.09.2022 №10-02-02858 Регіонального відділення фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 06.11.2019 №12/02-6958-ОД, є продовженим на період дії воєнного стану та чотири місяці з дати припинення чи скасування зазначеного правового режиму.
Відповідно до пункту 1.3. договору орендар здійснює відшкодування балансоутримувачу спожитих ним послуг з водопостачання/водовідведення. електропостачання, експлуатаційні послуги відповідно до умов цього договору та додатку № 1 (Розрахунок) до нього договору, що є його невід`ємною частиною.
Відповідно до пункту 2.1.6. договору балансоутримувач щомісяця надає орендарю рахунок із зазначенням вартості фактично спожитих орендарем комунальних послуг, окремо за кожною комунальною послугою, а саме:
1) послуги з водопостачання/водовідведення,
2) послуги з електропостачання,
3) експлуатаційні послуги.
Відповідно до пункту 2.1.7. договору балансоутримувач надає орендарю для оплати рахунок-фактуру та акт виконаних послуг в 2-х примірниках. У разі відсутності зауважень орендар підписує рахунок-фактуру та акт виконаних послуг в дводенний термін та повертає один примірник балансоутримувачу.
Відповідно до пункту 2.2.3. договору орендар проводить відшкодування за обслуговування будівлі та прибудинкової території, технічне обслуговування будівлі (охорона, амортизація будівлі, податок на землю) відповідно до займаної площі, відшкодування за електроенергію згідно показників встановленого лічильника, а водопостачання (холодна вода) та водовідведення (стоки) пропорційно до кількості користувачів та кількості фактично спожитих послуг на підставі виставлених балансоутримувачем рахунків та підписаних сторонами актів виконаних послуг протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту підписання актів.
Відповідно до пункту 2.2.4. договору у випадку, якщо орендар протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати отримання актів виконаних послуг не підписав їх та не направив балансоутримувачу вмотивовану відмову від приймання наданих послуг за цими актами виконаних послуг, надані послуги вважаються прийнятими орендарем.
Разом з актами виконаних послуг балансоутримувач надає відповідні підтверджуючі документи (їх копії), що обґрунтовують вартість послуг, визначених у рахунках на оплату та актах виконаних послуг.
Відповідно до пункту 4.1.4. договору загальну сума договору становить 258 484,72 грн. (двісті п`ятдесят вісім тисяч чотириста вісімдесят чотири гривені сімдесят дві копійки) з ПДВ.
Відповідно до пункту 4.1.5. договору відшкодування вартості спожитих комунальних послуг та відшкодування за обслуговування прибудинкової території, охорону, податку на землю, амортизацію будівлі, технічне обслуговування будівлі на період дії договору, розрахована виходячи з тарифів складає:
- оплата водопостачання (холодна вода) водовідведення (стоки) (КЕКВ 2272) - 6 049,92 грн. з ПДВ;
- оплата електричної енергії (КЕКВ 2273) 137 200,00 грн. з ПДВ, згідно показників лічильника, наприкінці року можливе коригування;
- експлуатаційні послуги, (КЕКВ 2240) а саме:
- оплата за охорону та пожежну безпеку 5 160,72 грн. з ПДВ;
- відшкодування податку на землю 48 171,12 грн. з ПДВ. до 100% займання поверху, що орендується 48171,12 : 2 = 24 085.56 грн. з ПДВ;
- оплата за обслуговування будівлі і прибудинкової території 85 988,52 грн. з ПДВ;
Загальна сума експлуатаційних витрат (КЕКВ 2240) складає 115 234,8 грн. з ПДВ.
Відповідно до пункту 6.1 договору цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і до 31 грудня 2024 року, а в частині розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.
Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України Сторони домовились, що умови договору застосовуються до відносин між ними за цим договором, які виникли до моменту його укладення, починаючи з 01.01.2024.
Відповідно до пункту 6.2. договору зміни або доповнення до цього договору допускаються за взаємною згодою сторін. Зміни та доповнення, що пропонуються внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх надання на розгляд іншою стороною.
Будь-які зміни і доповнення до цього договору, в тому числі щодо коригування його ціни, вважаються дійсними, якщо вони оформлені в письмовому вигляді та підписані, уповноваженими на це, представниками сторін. Додаткові угоди та додатки до цього договору є його невід`ємною частиною і мають юридичну силу.
Відповідно до пункту 6.9.1. договору розрахунок щомісячних платежів за обслуговування, комунальні з врахуванням 0,5 від 54,8 кв.м. площі загального користування ( що визнається орендарем), та інші послуги балансоутримувача.
Відповідно до пункту 6.9.2. договору балансоутримувач є платником податку на прибуток підприємства за основною ставкою згідно пункту 151.1 статті 151 Розділ III Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 6.9.3. договору орендар є бюджетною неприбутковою установою.
20.02.2024 сторонами було підписано Додаток №1, розрахунок до договору № 2 від 20 .02.2024 року про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних і інших послуг орендарю відповідно до якого вартість з ПДВ грн. на міс. послуги відшкодування податку на землю складає 2 007,13 грн.
Відповідно до розрахунку відшкодування податку на землю. Ставки податку на землю приймаємо згідно акту перевірки ДФС від 18.06.2019 p. №33809/04-36-14-02101432150:
де 126579,10 - річна сума земельного податку;
1519,4 - загальна площа будівлі;
353,6 - орендована площа, що дорівнює 25,07% від всієї будівлі;
27,4- площа загального користування, щодо якої надана згода на відшкодування;
1288,46- площа земельної ділянки для обслуговування адмін.будівлі;
25,07% від 126579,10 : 31733,38 грн. (на рік);
1,2 коефіцієнт ПДВ;
1,265 - норматив планових накопичень від складу основних і накладних витрат.
31733,38: 12 = 2 644,45 грн. (на місяць);
2 644.45 * 1.265 * 1.2 = 4 014.27 грн. на місяць з ПДВ.: 2 (до займання 100% поверху)
= 2 007, 13 грн
29 квітня 2024 року Східним офісом Державної аудиторської служби України було складено Акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Південно-східного міжрегіонального територіального управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів за період з 01.01.2022 по 31.12.2023 №040420-24/21.
Відповідно до п. 1.1.6.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на І квартал 2024 року на підставі направлення від 29.01.2024 №47, виданого начальником Східного офісу Держаудитслужби Довгим В.В., головним державним аудитором відділу контролю в галузі оборони, в правоохоронних органах, в органах влади та контролю за місцевими бюджетами Східного офісу Держаудитслужби Лебедєвою Г. Є. проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Південно-східного міжрегіонального територіального управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі - МТУ АРМА, Управління) за період з 01.01.2022 по 31.12.2023.
Ревізією встановлено, що розрахунок відшкодування податку на землю також розраховується пропорційно орендованої площі. Однак до розрахункової суми додається «Норматив планових накопичень від складу основних і накладних витрат», що дорівнює 1,265, або 5 045,59 грн. за рік.
Ревізією відшкодування балансоутримувачу податку на землю встановлено зайву сплату коштів балансоутримувачу на загальну суму 10 091,18 грн. (КПКВ 6431010, КЕКВ 2240, ЗФ, 2022 рік - 5 045,59 грн, 2023 рік - 5 045,59 грн) внаслідок включення до суми відшкодування земельного податку норматив планових накопичень, що є порушенням п. 18 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318.
Вищенаведене порушення встановлено шляхом аналізу розрахунку до договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних інших послуг орендарю.
Внаслідок допущених порушень МТУ АРМА завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 10 091,18 гривень.
30.09.2024 між Відокремленим підрозділом Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" (Балансоутримувач), в особі начальника Відокремленого підрозділу Дніпровської геологічної експедиції Державною підприємства "Українська геологічна компанія" Сіцькової Оксани Володимирівни, що діє па підставі наказу Державного підприємства "Українська геологічна компанія" від 31.08.2021 № 103-К та Південно-східним міжрегіональним територіальним управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (Орендар), в особі виконуючої обов`язки начальника Південно-східного міжрегіонального територіального управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, Шестак Ангеліни Павлівни, яка діє на підставі наказу Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів від 31.07.2024 № 577/9-03-ос, Положення про Південно-східне міжрегіональне територіальне управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів № 181 від 09.04.2019 (далі - Положення), з іншого боку, відповідно до ч. 1 ст. 651, 653 і 654 Цивільного кодексу України, з урахуванням вимог Бюджетного кодексу України, а також Акту ревізії Східного офісу Держаудитслужби від 29.04.2024 № 040420-24/21 уклали додаткову угоду №1 до договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю № 02 від 20.02.2024.
Відповідно до пункту 1.2 додаткової угоди виключено з розрахунку до договору суму надмірно сплачених за відшкодування земельного податку 12 735,63 грн.
Відповідно до пункту 3 додаткової угоди ця додаткова угода набирає чинності з дати її підписання сторонами і діє до 31 грудня 2024 року. Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України дія цієї додаткової угоди розповсюджується на відносини між сторонами починаючи з 01 травня 2024 року.
Відповідно до пункту 4 додаткової угоди ця додаткова угода є невід`ємною частиною Договору № 02 від 20.02.2024, складена у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, по одному для кожної зі сторін.
23.01.2025 Південно-східне міжрегіональне територіальне управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів звернулось до Відокремленого підрозділу Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" з претензією № 84/04-07/25 в якій просить Відокремлений підрозділ Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" розглянути претензію і надати на неї відповідь в місячний строк з дня її одержання та перерахувати на розрахунковий рахунок Південно-східного міжрегіонального територіального управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (ЄДРПОУ 42638650) ІІА708201720343110002000156026 в Державній казначейській службі України м. Київ в ДКСУ м. Київ, МФО 820172 12 735,64 грн.
12.02.2025 Відокремлений підрозділ Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" направив Південно-східному міжрегіональному територіальному управлінню Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів відповідь на претензію №12/02 в якому зазначає, що відповідно до додаткової угоди № 1 від 30.09.2024 року сторони погодили надмірно сплачені кошти у сумі 12 735,64 грн.
Однак, станом на 01.01.2025 за Південно-східним міжрегіональним територіальним управлінням Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів рахується заборгованість за договором про відшкодування витрат № 2 від 20.02.2024. у сумі 50 160,03 грн.
У зв`язку із чим, Відокремлений підрозділ Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" пропонує провести залік зустрічних однорідних вимог на суму 12 735,64 грн. У разі неможливості проведення зазначеного заліку, просить погасити заборгованість перед Відокремленим підрозділом Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія", в свою чергу, Відокремлений підрозділ Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" зобов`язується провести повернення надмірно сплачених коштів у найкоротший термін після проведення погашення заборгованості.
14.02.2025 Південно-східне міжрегіональне територіальне управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів направило до Відокремленого підрозділу Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" лист № 199/04-09/25 в якому зазначає, що зважаючи на відсутність підписаних сторонами актів та підтверджуючих документів щодо виконання послуг вважаємо вимоги щодо погашення заборгованості у сумі 50 160, 03 грн необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.
13.03.2025 Відокремлений підрозділ Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" направив Південно-східному міжрегіональному територіальному управлінню Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів лист №13/02/03 в якому зазначає, що станом на 13.03.2025 відповідно до додаткової угоди № 1 від 30.09.2024 року до договору про відшкодування витрат № 2 від 20,02.202 за Відокремленим підрозділом Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" перед Південно-східним міжрегіональним територіальним управлінням Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів рахується заборгованість надмірно сплачені кошти у сумі 12 735,64 грн.
В свою чергу по договору про відшкодування витрат №2 від 20.02.2024 за Південно-східним міжрегіональним територіальним управлінням Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів перед Відокремленим підрозділом Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" рахується заборгованість у сумі 50 160, 03 грн.
Відокремлений підрозділ Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" повідомляє за Південно-східне міжрегіональне територіальне управлінням Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів про проведення зарахування зустрічних вимог за додатковою угодою №1 від 30.09.2024 до договору про відшкодування витрат №2 від 20.02.2024 року на суму 12 737,64 грн. заборгованість надмірно сплачених коштів.
24.03.2025 Південно-східне міжрегіональне територіальне управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів направило до Відокремленого підрозділу Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" лист № 314/04-07/25, в якому просить Відокремлений підрозділ Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" надати відповідні підтверджуючі документи (їх копії), що обґрунтовують вимоги щодо проведення зарахування зустрічних вимог у сумі 50 160,03 грн.
Південно-східне міжрегіональне територіальне управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів посилається на те, що Відокремлений підрозділ Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" не здійснив повернення надмірно сплачених коштів / збитків у розмірі 12 735,64 грн., що і стало причиною виникнення спору.
Предметом спору є стягнення з відповідача на користь позивача 12 735,64 грн збитків.
Предметом доказування у даній справі є обставини укладання договорів про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю № 9 від 15.03.2022, № 6 від 02.03.2023, № 02 від 20.02.2024, додаткової угоди №1 від 30.09.2024 до договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю № 02 від 20.02.2024, факт надання послуг, строк оплати, строк дії договорів, наявність / відсутність підстав для включення до ціни відшкодування податку на землю нормативів планових накопичень від складу основних і накладних витрат, наявність / відсутність підстав для стягнення сплаченої суми нормативів планових накопичень від складу основних і накладних витрат, включеної до ціни відшкодування податку на землю.
Згідно з частиною 1 статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до частини 1 статті 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).
Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Приписи частини 1 статті 203 Цивільного кодексу України передбачають, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно з частиною першою статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За приписами частин 1, 3 статті 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України. За згодою сторін у господарському договорі може бути передбачено доплати до встановленої ціни за продукцію (роботи, послуги) вищої якості або виконання робіт у скорочені строки порівняно з нормативними (частина 5 статті 180 Господарського кодексу України).
Отже, сторони на договірних засадах передбачають формування ціни за договором.
Відповідно до пп. в) ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов`язані: своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14, підпункту 265.1.3 пункту 265.1 статті 265 Податкового кодексу України, плата за землю є обов`язковим платежем у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За змістом підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14, пунктів 288.1, статті 288 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а підставою для її нарахування - договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до пункту 269.1 ст. 269, підпункту 270.1.1 пункту 270.1 ст 270 Податкового кодексу України, платниками земельного податку є, зокрема, власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі. Об`єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Відповідно до підпунктів 14.1.72 і 14.1.73 ст.14 Податкового кодексу України, земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до частини 2 статті 22 Господарського кодексу України суб`єктами господарювання державного сектора економіки є суб`єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб`єкти, державна частка у статутному капіталі яких перевищує п`ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб`єктів.
Відповідно до частини 6 статті 22 Господарського кодексу України правовий статус окремого суб`єкта господарювання у державному секторі економіки визначається уповноваженими органами управління відповідно до вимог цього Кодексу та інших законів. Відносини органів управління з названими суб`єктами господарювання у випадках, передбачених законом, можуть здійснюватися на договірних засадах.
Пунктом 6 частини 1 статті 7 Бюджетного кодексу України закріплено принцип ефективності та результативності - при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг, у тому числі з урахуванням гендерних аспектів, при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Відповідно до пункту 43 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 розпорядники мають право провадити діяльність виключно в межах бюджетних асигнувань, затверджених кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду
Відповідно до пункту 18 Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати" затвердженого наказом Міністерства фінансів України №318 від 31.12.1999 до адміністративних витрат відносяться такі загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством: податки, збори та інші передбачені законодавством обов`язкові платежі (крім податків, зборів та обов`язкових платежів, що включаються до виробничої собівартості продукції, робіт, послуг);.
Відповідно до пункту 1.1 додаткової угоди №1 від 30.09.2024 до договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю № 02 від 20.02.2024 сторони погодили виключити з розрахунку до договору нормативу планових накопичень у складі витрат балансоутримувача за користування земельною ділянкою, а саме, у підпункті 4.1.5. пункту 4.1. Розділу 4 Договору: в абзаці Експлуатаційні послуги, (КЕКВ 2240) речення "Відшкодування податку на землю 48 171,12 грн з ПДВ, до 100% займання поверху що орендується 48171,12:2 = 24 085.56 гри з ПДВ" зменшити на 16 057,04 гри з ПДВ.
Відповідно до пункту 1.2 додаткової угоди №1 від 30.09.2024 до договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю № 02 від 20.02.2024 сторони погодили виключити з розрахунку до договору суму надмірно сплачених за відшкодування земельного податку 12 735,63 грн.
Відповідно до статті 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За приписами статті 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів судом є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відповідно до частин 1, 2 статті 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) витрати, яких особа зазнала у зв`язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Статтею 224 Господарського кодексу України визначено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Згідно з пунктом 1 статті 225 Господарського кодексу України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб`єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов`язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов`язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Тобто, збитки - це об`єктивне зменшення будь-яких майнових благ сторони, що обмежує її інтереси як учасника певних господарських відносин і проявляється у витратах, зроблених кредитором, втраті або пошкодженні майна, а також у не одержаних кредитором доходах, які б він одержав, якби зобов`язання було виконано боржником.
Підставою для відшкодування збитків відповідно до пункту 1 статті 611 Цивільного кодексу та статті 224 Господарського кодексу України є порушення зобов`язання.
Для застосування такого заходу відповідальності як стягнення збитків необхідна наявність усіх елементів складу господарського правопорушення: 1) протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи (порушення зобов`язання); 2) шкідливого результату такої поведінки - збитків; 3) причинного зв`язку між протиправною поведінкою та збитками; 4) вини особи, яка заподіяла шкоду. У разі відсутності хоча б одного із цих елементів відповідальність у вигляді відшкодування збитків не настає.
Протиправною вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи (така поведінка особи може виявлятися у прийнятті нею неправомірного рішення або у неправомірній поведінці - діях або бездіяльності). Під збитками розуміється матеріальна шкода, що виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому майнового права, та (або) применшенні немайнового блага тощо. Причинний зв`язок між протиправною поведінкою та заподіяними збитками виражається в тому, що протиправні дії заподіювача є причиною, а збитки є наслідком такої протиправної поведінки. Вина заподіювача збитків є суб`єктивним елементом відповідальності і полягає в психічному ставленні особи до вчинення нею протиправного діяння і проявляється у вигляді умислу або необережності.
Важливим елементом доказування наявності збитків є встановлення причинного зв`язку між протиправною поведінкою заподіювача та збитками потерпілої сторони. Причинний зв`язок між протиправною поведінкою і збитками є обов`язковою умовою відповідальності. Протиправна поведінка особи тільки тоді є причиною збитків, коли вона прямо (безпосередньо) пов`язана зі збитками. Непрямий (опосередкований) зв`язок між протиправною поведінкою і збитками означає лише, що поведінка оцінюється за межами конкретного випадку, і, відповідно, за межами юридично значимого зв`язку.
Отже, з урахуванням предмета позову для висновку щодо збитків предметом доказування у цій справі є обставини, пов`язані з наявністю в діях/бездіяльності відповідача повного складу господарського правопорушення, а саме: 1) протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи (порушення зобов`язання); 2) шкідливого результату такої поведінки збитків; 3) причинного зв`язку між протиправною поведінкою та збитками; 4) вини особи, яка заподіяла шкоду. У разі відсутності хоча б одного із цих елементів відповідальність у вигляді відшкодування збитків не настає (п. 14 постанови об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.08.2018 у справі № 917/877/17).
Верховний Суд у ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово наголошував на необхідності застосування категорій стандартів доказування та зазначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи.
Зазначений принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони.
Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний.
Близький за змістом правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 02.10.2018 у справі №910/18036/17, від 23.10.2019 у справі №917/1307/18, від 18.11.2019 у справі №902/761/18, від 04.12.2019 у справі №917/2101/17.
При цьому, саме на позивача покладається обов`язок довести наявність збитків, протиправність поведінки заподіювача збитків та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяними збитками.
Тобто, твердження позивача щодо наявності підстав для стягнення збитків, зокрема в контексті наявності збитків та їх розміру, протиправності поведінки заподіювача збитків та існування причинного зв`язку такої поведінки із заподіяними збитками, ураховуючи принципи змагальності, диспозитивності, рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, підлягає доведенню саме позивачем.
Відповідно до пункту 1.1 додаткової угоди №1 від 30.09.2024 до договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю № 02 від 20.02.2024 сторони погодили виключити з розрахунку до договору нормативу планових накопичень у складі витрат балансоутримувача за користування земельною ділянкою, а саме, у підпункті 4.1.5. пункту 4.1. Розділу 4 Договору: в абзаці Експлуатаційні послуги, (КЕКВ 2240) речення "Відшкодування податку на землю 48 171,12 грн з ПДВ, до 100% займання поверху що орендується 48171,12:2= 24 085.56 гри з ПДВ" зменшити на 16 057,04 гри з ПДВ.
Відповідно до пункту 1.2 додаткової угоди №1 від 30.09.2024 до договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю № 02 від 20.02.2024 сторони погодили виключити з розрахунку до договору суму надмірно сплачених за відшкодування земельного податку 12 735,63 грн.
Таким чином, сторонами договору зафіксовано розмір надмірно сплачених за відшкодування земельного податку у сумі 12 735,63 грн.
У даному випадку позивач доводить наявність підстав для стягнення збитків у розмірі 12 735,63 грн. посиланням на обставини вчинення відповідачем порушення зобов`язання, встановленого податкового законодавства, яке полягає у безпідставному включенні до суми відшкодування земельного податку норматив планових накопичень у загальному розмірі 12 735,63 грн.
Доказів на підтвердження повернення Відокремленим підрозділом Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" надмірно сплачених коштів за відшкодування земельного податку на загальну суму 12 735,63 грн матеріали справи не містять.
На підставі викладеного господарський суд погоджується з доводами позивача, Відокремлений підрозділ Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" не повернуло (не надало доказів повернення) надмірно сплачених коштів за відшкодування земельного податку на загальну суму 12 735,63 грн.
Відповідно до статті 1212 Цивільного кодексу України безпідставно набутим є майно, набуте особою або збережене нею в себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави. Зобов`язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених статтею 11 Цивільного кодексу України).
Загальна умова частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України звужує застосування інституту безпідставного збагачення у зобов`язальних (договірних) відносинах, бо отримане однією зі сторін у зобов`язанні підлягає поверненню іншій стороні на підставі цієї статті тільки за наявності ознаки безпідставності такого виконання.
Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.
У випадку, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, стаття 1212 Цивільного кодексу України може бути застосована тільки після того, як така правова підстава у встановленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.
Положення глави 83 Цивільного кодексу України "Набуття, збереження майна без достатньої правової підстави" застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Для виникнення зобов`язання з безпідставного збагачення необхідна наявність наступних умов: 1) збільшення майна в однієї особи (вона набуває нові цінності, збільшує кількість та вартість належного їй майна або зберігає майно, яке неминуче мало б вибути із її володіння); 2) втрата майна іншою особою, тобто збільшення або збереження майна в особи є наслідком втрати або недоотримання цього майна іншою особою; 3) причинний зв`язок між збільшенням майна в однієї особи і відповідною втратою майна іншою особою; 4) відсутність достатньої правової підстави для збільшення майна в однієї особи за рахунок іншої особи, тобто обов`язковою умовою є збільшення майна однієї сторони (набувача), з одночасним зменшенням його в іншої сторони (потерпілого), а також відсутність правової підстави (юридичного факту) для збагачення. Відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином, тобто мала місце помилка, обман, випадковість або інші підстави набуття або збереження майна, які не можна віднести до підстав виникнення цивільних прав та обов`язків, передбачених нормами статті 11 Цивільного кодексу України.
Зокрема, набуття відповідачем як однією зі сторін зобов`язання коштів за рахунок іншої сторони не в порядку виконання договірного зобов`язання, а поза підставами, передбаченими договором, внаслідок перерахування на рахунок відповідача понад вартість товару, який було поставлено, виключає застосування до правовідносин сторін норм зобов`язального права, а є підставою для застосування положень статті 1212 Цивільного кодексу України.
Оскільки відповідач отримав від позивача суму 12 735,63 грн надмірно сплачених за відшкодування земельного податку (вказана сума погоджена сторонами у додатковій угоді №1 від 30.09.2024 до договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю № 02 від 20.02.2024), суд погоджується з доводами позивача про стягнення 12 735,63 грн з відповідача на його користь.
Державне підприємство "Українська геологічна компанія" в особі Відокремленого підрозділу Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" стверджує, що станом на 01.01.2025 за Південно-східним міжрегіональним територіальним управлінням Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів рахується заборгованість за договором про відшкодування витрат № 2 від 20.02.2024 р. у сумі 50 160,03 грн.
13.03.2025 листом №13/02/03 Відокремлений підрозділ Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" повідомив Південно східне міжрегіональне територіальне управлінням Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів про проведення зарахування зустрічних вимог за додатковою угодою №1 від 30.09.2024 до договору про відшкодування витрат №2 від 20.02.2024 року на суму 12 735,64 грн. заборгованість надмірно сплачених коштів.
Відповідач просить суд, керуючись нормами статті 231 Господарського процесуального кодексу України, закрити провадження у справі, за відсутністю предмету спору.
Відповідно до частини 3 статті 203 Господарського кодексу України господарське зобов`язання припиняється зарахуванням зустрічної однорідної вимоги, строк якої настав або строк якої не зазначений чи визначений моментом витребування. Для зарахування достатньо заяви однієї сторони.
За приписами частин 1-2 статті 601 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги. Зарахування зустрічних вимог може здійснюватися за заявою однієї із сторін.
Заява відповідача про зарахування зустрічних однорідних вимог, надіслана відповідачем позивачу, за своєю правовою природою є одностороннім правочином, направленим на припинення взаємних грошових зобов`язань сторін у справі.
Як зазначив Верховний Суд у складі суддів Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 22 січня 2021 року №910/11116/19.
Зарахування зустрічних однорідних вимог є способом припинення одночасно двох зобов`язань: в одному - одна сторона є кредитором, а інша - боржником, а в другому - навпаки (боржник у першому зобов`язанні - є кредитором у другому). Також можливе часткове зарахування, коли одне зобов`язання (менше за розміром) зараховується повністю, а інше (більше за розміром) - лише в частині, що дорівнює розміру першого зобов`язання. У такому випадку зобов`язання в частині, що залишилася, може припинятися будь-якими іншими способами.
Вимоги, які підлягають зарахуванню, мають відповідати таким умовам (стаття 601 Цивільного кодексу України):
- бути зустрічними (кредитор за одним зобов`язанням є боржником за іншим, а боржник за першим зобов`язанням є кредитором за другим);
- бути однорідними (зараховуватися можуть вимоги про передачу речей одного роду, наприклад, грошей). При цьому правило про однорідність вимог поширюється на їх правову природу, але не стосується підстави виникнення таких вимог. Отже допускається зарахування однорідних вимог, які випливають з різних підстав (різних договорів тощо);
- строк виконання таких вимог має бути таким, що настав, не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги.
Умова щодо безспірності вимог, які зараховуються, а саме: відсутність спору щодо змісту, умов виконання та розміру зобов`язань, не передбачена чинним законодавством, зокрема статтею 203 Господарського кодексу України, статтею 601 Цивільного кодексу України, але випливає із тлумачення змісту визначених законом вимог і застосовується судами відповідно до усталеної правової позиції, викладеної у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 22.08.2018 у справі № 910/21652/17, від 11.09.2018 у справі № 910/21648/17, від 11.10.2018 у справі № 910/23246/17, від 15.08.2019 у справі № 910/21683/17, від 11.09.2019 у справі N 910/21566/17, від 25.09.2019 у справі N 910/21645/17, від 01.10.2019 у справі № 910/12968/17, від 05.11.2019 у справі № 914/2326/18.
Поняття безспірності заборгованості та правила її визначення закріплені також у законодавстві про нотаріат та у законодавстві про банкрутство, але ці норми є спеціальними і за загальним правилом не підлягають застосуванню при визначенні заборгованості як безспірної при здійсненні правочину із зарахування зустрічних однорідних вимог.
Отже, однією з обов`язкових вимог здійснення зарахування зустрічних однорідних вимог є настання строку виконання вимоги, або строку є невстановленим, визначений моментом пред`явлення вимоги.
За приписами частин 1, 3 статті 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).
У листі №13/02/03 від 13.03.2025 Відокремлений підрозділ Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" зазначає, що станом на 01.01.2025 за Південно-східним міжрегіональним територіальним управлінням Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів рахується заборгованість за договором про відшкодування витрат № 2 від 20.02.2024 у сумі 50 160,03 грн.
Відповідно до пункту 2.2.3. договору №02 про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю від 20.02.2024 орендар проводить відшкодування за обслуговування будівлі та прибудинкової території, технічне обслуговування будівлі (охорона, амортизація будівлі, податок на землю) відповідно до займаної площі, відшкодування за електроенергію згідно показників встановленого лічильника, а водопостачання (холодна вода) та водовідведення (стоки) пропорційно до кількості користувачів та кількості фактично спожитих послуг на підставі виставлених балансоутримувачем рахунків та підписаних сторонами актів виконаних послуг протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту підписання актів.
Відповідно до пункту 2.2.4. договору у випадку, якщо орендар протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати отримання актів виконаних послуг не підписав їх та не направив балансоутримувачу вмотивовану відмову від приймання наданих послуг за цими актами виконаних послуг, надані послуги вважаються прийнятими орендарем.
Разом з актами виконаних послуг балансоутримувач надає відповідні підтверджуючі документи (їх копії), що обґрунтовують вартість послуг, визначених у рахунках на оплату та актах виконаних послуг.
Отже, строк виконання вимоги відповідача про стягнення заборгованості за договором про відшкодування витрат № 2 від 20.02.2024 є таким, що настав протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту підписання сторонами актів виконаних послуг.
Разом з тим, відповідач не надав (позивач заперечує факт такого підписання) до суду підписаних сторонами актів виконаних послуг за договором про відшкодування витрат № 2 від 20.02.2024 на суму 50 160,03 грн., відповідно, відповідачем не доведено наявності всіх умов (бути зустрічними (кредитор за одним зобов`язанням є боржником за іншим, а боржник за першим зобов`язанням є кредитором за другим); бути однорідними (зараховуватися можуть вимоги про передачу речей одного роду, наприклад, грошей); строк виконання таких вимог має бути таким, що настав, не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги) для здійснення зарахування зустрічних однорідних вимог у порядку статті 601 Цивільного кодексу України.
Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (статті 76-79 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З урахуванням вищевикладеного позовні вимоги підлягають задоволенню в частині стягнення з відповідача на користь позивача 12 735,63 грн надмірно сплачених за відшкодування земельного податку (враховуючи, що позивачем заявлено до стягнення 12 735,64 грн., позовні вимоги в частині стягнення 0,01 грн. задоволенню не підлягають).
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", з урахуванням норм частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить 3 028,00 грн.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3 028,00 грн) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (частина 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір").
Позивачем заявлено одну вимогу майнового характеру (про стягнення 12 735,64 грн).
Отже, сума судового збору за подання даного позову через систему "Електронний суд" складала 2 442,40 грн (3 028,00 грн х 0,8).
Разом з тим, при зверненні до господарського суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3 028,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №9 від 06.02.2025.
Зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України підтверджено випискою.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Цією статтею унормовано підстави повернення судового збору, зокрема зазначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.
Таким чином, підлягає поверненню з державного бюджету сума 605,60 грн (3 028,00 грн 2 442,40 грн), як надмірно сплачена позивачем при зверненні з позовом до суду.
Оскільки на час ухвалення рішення у справі клопотання особи, яка сплатила судовий збір не подано. господарський суд при ухваленні рішення не вирішує питання про повернення судового збору з Державного бюджету.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання позову покладаються на відповідача у розмірі 2 422,40 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 231, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Південно-східного міжрегіонального територіального управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів до Державного підприємства "Українська геологічна компанія" в особі Відокремленого підрозділу Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" про стягнення збитків у розмірі 12 735,64 грн. задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства "Українська геологічна компанія" (02088, місто Київ, пр. Геофізиків, будинок 10, ідентифікаційний код 38078094) в особі Відокремленого підрозділу Дніпровської геологічної експедиції державного підприємства "Українська геологічна компанія" (49005, місто Дніпро, вул. Архітектора Олега Петрова, будинок 11, ідентифікаційний код 44383830) на користь Південно-східного міжрегіонального територіального управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (49000, місто Дніпро, вул. Архітектора Олега Петрова, будинок 11, ідентифікаційний код 42638650) 12 735,63 грн (дванадцять тисяч сімсот тридцять п`ять гривень 63 коп.) надмірно отриманих коштів, 2 442,40 грн (дві тисячі чотириста сорок дві гривні 40 копійок) витрат по сплаті судового збору.
В решті позовних вимог відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 05.05.2025
Суддя Ю.А. Бажанова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 05.05.2025 |
Оприлюднено | 07.05.2025 |
Номер документу | 127074786 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань, з них про відшкодування шкоди |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бажанова Юлія Андріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бажанова Юлія Андріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні