Справа № 750/254/22
Провадження № 6/750/5/25
У Х В А Л А
08 травня 2025 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі :
головуючого судді Логвіної Т.В.,
секретаря Примак Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про поворот виконання рішення у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-сервісний центр «Експо-Дніпро-Союз» до ОСОБА_2 про витребування майна,
в с т а н о в и в :
у жовтні 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про поворот виконання рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 09.06.2022 у цивільній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-сервісний центр «Експо-Дніпро-Союз» до ОСОБА_2 про витребування майна.
Заяву мотивує тим, що рішенням суду від 09.06.2022 року, яке залишено без змін постановою Чернігівського апеляційного суду від 31.10.2022 року, було витребувано з володіння ОСОБА_2 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово сервісний центр «Експо - Дніпро - Союз» трикімнатну квартиру АДРЕСА_1 . Відбулося виконання даного судового рішення в наступний спосіб на підставі рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 09.06.2022 року, право власності на квартиру за адресою АДРЕСА_2 14.11.2022 року було перереєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно з ОСОБА_2 на Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово - сервісний центр «Експо - Дніпро - Союз». 06.03.2024 року Верховний Суд ухвалив постанову, якою рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 09 червня 2022 року, постанову Чернігівського апеляційного суду від 31 жовтня 2022 року скасував та ухвалив нове рішення у справі - про відмову в задоволенні позову. Отже, рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 09.06.2022 року, скасоване, а відтак відпала й підстава для перереєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права власності на квартиру за адресою АДРЕСА_2 з ОСОБА_2 на Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово - сервісний центр «Експо - Дніпро - Союз».
Представник стягувача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення заяви про поворот виконання, заявниця та інші заінтересовані особи в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Відповідно до ч. 10 ст. 444 ЦПК України, неявка осіб не перешкоджає розгляду питання про поворот виконання рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 11 січня 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово-сервісний центр «Експо-Дніпро-Союз» звернулося до Деснянського районного суду м. Чернігова з позовом до ОСОБА_2 про витребування з незаконного володіння відповідача трикімнатної квартири АДРЕСА_1 .
Рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 09червня 2022року,яке залишенобез змін постановоюАпеляційного судуЧернігівської областівід 31жовтня 2022року, позов Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово-сервісний центр «Експо-Дніпро-Союз» до ОСОБА_2 про витребування майна було задоволено. Витребувано з володіння ОСОБА_2 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-сервісний центр «Експо-Дніпро-Союз» трикімнатну квартиру АДРЕСА_1 , а також стягнуто з ОСОБА_2 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-сервісний центр «Експо-Дніпро-Союз» 8915 грн 82 коп. у відшкодування судових витрат.
За касаційною скаргою ОСОБА_2 , постановою Верховного Суду від 06 березня 2024 року у задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-сервісний центр «Експо-Дніпро-Союз» до ОСОБА_2 відмовлено. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-сервісний центр «Експо-Дніпро-Союз» на користь ОСОБА_2 витрати на сплату судового збору за подання касаційної скарги у розмірі 18983 грн. 56 коп.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 25.09.2024 замінено сторону вибулого у зв`язку зі смертю відповідача - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , його правонаступником - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у цивільній справі № 750/254/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-сервісний центр «Експо-Дніпро-Союз» до ОСОБА_2 про витребування майна, з метою вчинення процесуальних дій щодо звернення до виконання постанови Верховного Суду від 09 березня 2024 року про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-сервісний центр «Експо-Дніпро-Союз» на користь ОСОБА_2 витрат на сплату судового збору за подання касаційної скарги у розмірі 18983 грн. 56 коп.
Пунктом 3 частини 1, 5, 6 та частиною 9статті 444 ЦПК Українипередбачено, що суд апеляційної чи касаційної інстанції, приймаючи постанову, вирішує питання про поворот виконання, якщо, скасувавши рішення (визнавши його нечинним), вінвідмовляє в позові повністю.
Питання про поворот виконання рішення суд вирішує за наявності відповідної заяви сторони.
До заяви про поворот виконання рішення шляхом повернення стягнутих грошових сум, майна або його вартості додається документ, який підтверджує те, що суму, стягнуту за раніше прийнятим рішенням, списано установою банку або майно вилучено державним або приватним виконавцем.
Якщо питання про поворот виконання рішення не було вирішено судом відповідно до частин першої - третьої цієї статті, заява відповідача про поворот виконання рішення розглядається судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Поворот виконання рішення - це процесуальна форма захисту прав боржника. Воно можливе лише після набрання судовим рішенням законної сили. Його суть - у поверненні стягувачем боржнику всього одержаного за скасованим рішенням.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 02 листопада 2011 року № 3-рп/2011 поворот виконання рішення - це процесуальна гарантія захисту прав особи, яка полягає у поверненні сторін виконавчого провадження в попереднє становище через скасування правової підстави для виконання рішення. Інститут повороту виконання рішення спрямований на поновлення прав особи, порушених виконанням скасованого (зміненого) рішення, та є способом захисту цих прав.
Інститут повороту виконання рішення спрямований на поновлення прав особи, порушених виконанням скасованого (зміненого) рішення, та є способом захисту цих прав у разі отримання стягувачем за виконаним та у подальшому скасованим (зміненим) судовим рішенням неналежного, безпідставно стягненого майна (або виконаних дій), оскільки правова підстава для набуття майна (виконання дій) відпала.
На відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав поширюється діяЗакону України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» (надаліЗакон).
Відповідно до пунктів 1 та 2 частини 1 статті 2 Законудержавна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 Законувідомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1частини сьомоїстатті 37 цього Закону.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цьогоЗаконута анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1частини сьомоїстатті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію зміни, припинення речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження повертаються у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, шляхом державної реєстрації змін чи набуття таких речових прав, обтяжень речових прав, що здійснюється державним реєстратором або, у випадку скасування рішення Міністерства юстиції України, прийнятого відповідно до пункту 1 частини сьомоїстатті 37 цього Закону, посадовою особою Міністерства юстиції України. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв`язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід`ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.27 Законудержавна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості.
Таким чином, у розумінні положеньстатті 26 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень», у разі скасування на підставі рішення суду документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, державний реєстратор на підставі відповідної заяви вносить до Державного реєстру відповідні записи про припинення та поновлення речових прав.
В даному випадку вимоги про скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права власності за ТОВ «Торгово-сервісний центр «Експо-Дніпро-Союз» на об`єкт нерухомого майна не є питанням про поворот виконання рішення в розумінні ч.6ст. 444 ЦПК України. Вказані питання віднесені до компетенції органу, який здійснює реєстрацію права власності нерухомого майна як наслідок набрання судовим рішенням законної сили, а отже не може вважатися поверненням отриманого.
Керуючись ст.ст.260,353,354, 444 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
у задоволенні заяви ОСОБА_1 про поворот виконання рішення у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-сервісний центр «Експо-Дніпро-Союз» до ОСОБА_2 про витребування майна відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів в порядку ст. 354 ЦПК України.
Суддя
Суд | Деснянський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 08.05.2025 |
Оприлюднено | 12.05.2025 |
Номер документу | 127202359 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Деснянський районний суд м.Чернігова
Логвіна Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні