копія
Рішення справа № 2-272-10
Іменем України
30.11.2010 р. Любашівський район ний суд Одеської області
у склад і : головуючого судді Гнатюк а В.О.
при секретарі Гончар В.В. ,з а участю
представників сторін адво катів ОСОБА_1,
ОСОБА_2,
розглянувши у відкрит ому судовому засіданні в за лі суду в с.м.т. Любашівка сп раву за позовом ОСОБА_3 д о ОСОБА_4 , третьої особи п риватного нотаріуса Любаші вського нотаріального окру гу Одеської області ОСОБА _14 про визнання договору д арування будинку недійсним ,
встановив :
Позивачка звернулась до суду з вказаним позовом. На обґрунтування своїх вимог посилалася на те , що ІНФО РМАЦІЯ_1 року помер її бать ко ОСОБА_6 , який 11 червня 2 009 року подарував належний йо му будинок , розташований в АДРЕСА_1, своїй дружині О СОБА_4 .
Вважаючи , що даний догові р не відповідав справжній в олі покійного батька , оскі льки він важко хворів на рак , отримував ін»єкції морфію , що впливало на його свідомі сть , останній місяць лікуван ня знаходився вдома і факти чно був прикутий до ліжка ,що свідчить про те , що батько п еребував в такому стані , що н е міг розуміти значення сво їх дій або керувати ними , чим скористалась відповідачка і шляхом обману нотаріуса в ідносно того , що батько не роз умів значення своїх дій нач ебто за проханням батька оф ормила договір дарування, п озивачка просила суд визнат и вказаний договір даруванн я недійсним.
Відповідачка в судовому засіданні позов не визнала і пояснила , що вона постійно знаходилась з хворим чолові ком . Під час хвороби чоловік був адекватний . На момент скл адання договору дарування все розумів , вів нормальну р озмову з нотаріусом. 9.06.2009 р. він заповів все своє майно їй , оскільки бажав щоб вона бул а повноправною господаркою . 11.06.2009 р. приблизно в 10.00 чоловік попросив привезти нотаріус а і в цей день особисто підпи сав договір дарування вказа ного будинку.
Позивачка в судовому засід анні позов підтримала . В ход і розгляду справи заявила кл опотання про призначення по смертної судово- психіатричн ої експертизи., яка за її клоп отанням була призначена судо м .
Вислухавши сторони , допит авши свідків , дослідивши ма теріали справи , суд вважає , щ о у позові належить відмовит и за слідуючими підставами.
В судовому засіданні безсп ірно встановлено.
Спірний будинок був побуд ований відповідачкою та пом ерлим ОСОБА_6 , які сорок д ва роки прожили в ньому , знах одячись у зареєстрованому ш любі.
Позиачка ОСОБА_3 являла сь дочкою померлого ОСОБА _6 від іншого шлюбу.
ОСОБА_6 важко хворів на р ак легенів . Приймав обезболю ючі ліки , в тому числі сильнод іючі наркотичні препарати тр амадол та морфій. ІНФОРМАЦІ Я_1 року він помер.
2
11.06.2009 р. ОСОБА_6 підписав за значений договір дарування б удинку , який був посвідчени й приватним нотаріусом ОС ОБА_14.
При вирішенні даного спору суд зосередив свою увагу на встановленні чи дійсно ві дображене у вказаному дого ворі дарування волевиявлен ня дарувальника ОСОБА_6 в ідовідало його справжній в олі.
Відповідно до ст.. 60 ЦПК Укра їни кожна сторона повинна д овести ті обставини , на які во на посилається як на підстав у своїй вимог та заперечень .
Позивачка , її представник в судовому засіданні стверд жували , що ОСОБА_6 на моме нт укладання зазначеного до говору , приймав сильнодіючі наркотичні ліки , знаходився у важкому стані , внаслідок ч ого не міг усвідомлювати св ої дії та керувати ними.
Ними було заявлено клопот ання про призначення судом посмертної судово- психіат ричної експертизи , за виснов ком якої ОСОБА_6, померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 р. з причини численних метастазів рака в легені , без виявлення перв инного осередка , на момент п ідписання ним договору дару вання 11 червня 2009 р. хворів орга нічним психічним розладом у виді синдрома порушеної св ідомості по мерцаючому типу , внаслідок онкологічного з ахворювання в кінцевій його стадії з вираженим больовим синдромом на фоні прийнятт я сильнодіючих наркотичних засобів ( трамадол , морфій) (F05. 8 по МКБ- 10 ) , що позбавляло його здатності усвідомлювати з начення своїх дій та керува ти ними.
Проаналізувавши докази п о справі в їх сукупності , суд приходить до висновку , що за довольнити позов на підстав і зазначеного висновку екс пертизи не вважається можли вим , виходячи зі слідуючого.
Як роз»яснено у п. 16 Постан ови Пленуму Верховного Суд у України від 6 листопада 2009 р. № 9 «Про судову практику р озгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсн ими» правила статті 225 ЦК пош ирюються на ті випадки, коли фізичну особу не визнано не дієздатною , однак у момент в чинення правочину особа пер ебувала в такому стані , кол и вона не могла усвідомлюват и значення своїх дій та ( або ) не могла керувати ними ( тим часовий психічний розлад , н ервове потрясіння тощо ) Спр ави про визнання правочину недійсним із цих підстав в ирішуються з урахуванням я к висновку судово- психіатр ичної експертизи , так і інши х доказів відповідно до стат ті 212 ЦПК . Тобто зазначений ви сновок експертизи для суду немає переваги над іншими до казами по справі .
Натомість експерти вдали сь в дослідження доказів , пе ребравши на себе функції суд у.
Так , на стр.7 акту № 1022 ( а.с. - ) зазначено , що оцінюючи пока зання свідків ОСОБА_14 - приватного нотаріуса, ОСО БА_7 - медсестри, ОСОБА_8 - секретаря сільської рад и , ОСОБА_9 - лікаря загал ьної практики , онколога Люба шівської ЦРЛ ОСОБА_10 - гол овного лікаря Зеленогірськ ої лікарні , комісія приймає їх до уваги , але відноситься до них критично.
На думку суду, вказаний вир аз «приймає до уваги , але від носиться до них критично» є н е зовсім логічним і викликає сумнів . Суд вважає , що зазна чення у акті про те , що поси лання свідків на те , що ОСО БА_6 знаходився у свідомост і , відповідав на запитання свідчать тільки про те , що ві н не знаходився в комі ґрунт ується на припущенні.
Така оцінка показань свід ків з боку експертів виклика є сумнів у суду щодо правиль ності його висновку.
Суд не може погодитись з вк азаною оцінкою показань зазн ачених свідків, оскільки дан і свідки були допитані як за клопотанням позивачки так і за клопотанням відповіда чки .
Вони є поважними людьми , по садовими особами , лікарями , які безпосередньо здійснюв али лікування померлого . Том у у суду не має підстав вваж ати їх упередженими , а тим біл ьше ставитись до їх показань критично.
Суд не може з зазначених при чин також погодитись з твер дженням експертів ( стр.. 8 акт у) про те , що ті чи інші психіч ні розлади сприймаються вка заними свідками по
3
зовнішнім ознакам ( неопря тність , незрозумілі рухи , ви раз обличчя , міміка) і значно менше по незрозумілим вчи нкам , висловлюванням. , а тако ж з мотивацією експертів кри тичного відношення до показ ань даних свідків тим , що їх п окази не узгоджуються з нада ною медичною документацією і протирічать клініці захв орювання ОСОБА_6
Досліджуючи показання св ідків по справі, суд встанов лював не тільки психічний с тан померлого , тобто чи міг в ін усвідомлювати свої дії т а керувати ними на момент ук ладання угоди , а й мотивацію його дій , тобто чому саме в ін вирішив подарувати будин ок своїй дружині . Суд дослід жував мотив дарування ОСО БА_6 будинку відповідачці , незважаючи на те , що така йо го дія здається цілком логі чною , адже він прожив з відпов ідачкою 42 роки , разом побудув али даний будинок, його дружи на постійно доглядала його , проживаючи з ним в одному бу динку. Така позиція суду ґрун тується на тому , що встановл ення мотиву дарування , який не лежить на поверхні , буде свідчити про те чи міг усві домлювати дарувальник свої дії та керувати ними та чи ві дповідало його волевиявленн я його справжній волі.
Так, допитана в якості свід ка приватний нотаріус ОСО БА_14 , яка посвідчувала дани й договір , пояснила , що на мом ент укладання договору дарув альник був дієздатним і пояс нив їй , що якщо він не подару є даний будинок відповідачц і , то його дружина залишитьс я на вулиці. Свої дії він розу мів та усвідомлював їх . Вона спілкувалась з ним за день до підписання договору. В бесід і він заявив їй , що дочка заб ере у дружини хату , а він цьог о не бажає. Договір дарування був укладений у першій полов ині дня 11.06.2009 р.( а.с.84-85).
В судовому засіданні вста новлено , що 09.06.2009 року ОСОБА_ 6 заповів відповідачці ОСОБА_4 все своє майно , де б воно не було , і з чого б не с кладалось, і взагалі все те , що йому буде належати на ден ь його смерті і на що за зако ном він матиме право , а також ? частину будинку , розташов аного в АДРЕСА_1 , що належ ить йому за законом. Даний за повіт був підписаний ОСОБ А_6 та посвідчений секретар ем Зеленогірської селищної ради ОСОБА_8.
Позивачка з вимогою до су ду щодо визнання даного зап овіту недійсним не звертала сь. Однак суд ретельно дослі джував обставини , пов»язані з укладанням вказаного зап овіту , та мотиви , якими керу вався заповідач.
Допитана в якості свідка ОСОБА_8 - секретар Зеленог ірської селищної ради поясн ила , що 09.06.2009 р. вона за прохання м дружини ОСОБА_6 прийшла додому до ОСОБА_6 , щоб по свідчити заповіт. ОСОБА_6 вів себе нормально , ніяких в ідхилень від нормальної пов едінки вона не бачила. ОСО БА_6 сказав їй , що бажає запо вісти все своє майно дружи ні , щоб вона була повноправно ю господаркою. Після чого са мостійно встав з ліжка , пере йшов у іншу кімнату , сів за ст іл і підписав заповіт. Запові т був підписаний у другій по ловині дня ( а.с. 88 - 89)
Допитана в судовому засід анні в якості свідка відпов ідачка ОСОБА_4 пояснила , щ о після того як 09.06.2009 р. її чолов ік заповів їй усе своє майн о , до них додому прийшла кум а ОСОБА_11, , якої вже немає і яка жила поруч з ними . Кол и чоловік похвастався їй , що зробив заповіт на її ім.»я , т о ОСОБА_11 сказала йому , щ о заповіт не має великого зн ачення , оскільки дійсний ті льки шість місяців. Тоді чол овік вирішив подарувати їй будинок.
Відповідачка також заявил а , що в ході розгляду справи син позивачки з якимсь чол овіком чинив на неї тиск з м етою , щоб вона підписала які сь папери і відмовилась від будинку
Таким чином , на підставі до сліджених доказів суд прихо дить до висновку , що в основі мотиву дарувальника було б ажання зробити так , щоб від повідачка була повноправно ю власницею будинку , що унем ожливило б позбавлення її жи тла .
Показання інших свідків т акож свідчить про те , що дару вальник міг усвідомлювати с вої дії та керувати ними на момент укладання договору дарування .
Так , свідок ОСОБА_7 - м едсестра Зеленогірської лі карні , в судовому засіданні пояснила , що дві останні не ділі перед смертю ОСОБА_6 приходила до нього
4
кожні чотири години у ні чний час і не менше трьох раз ів на день. Але ні разу не бач ила яких- небудь проявів неад екватності . Виконуючи призн ачення лікарів вона робила і н»екції хворому , в тому чис лі і морфій наніч. Крім неї , ніхто більше ін»єкцій хвор ому не робив . Вона розмовлял а з хворим . Відповіді на її з апитання були нормальними.
Свідок ОСОБА_12- лікар з агальної практики , онколог Любашівської ЦРЛ, в судовому засіданні пояснила , що бач ила хворого , ставила на облік , коли призначала препарати групи А. Хворий був адеква тний . Відповідав на всі запи тання ясно, ніяких відхилень у нього не було. 9.06.2009 р. вона пр изначила хворому морфій оди н раз в сутки. Як правило ін»є кція морфію робиться на ніч , щоб хворий міг відпочити , по спати. Препарат отримував го ловний лікар ОСОБА_10 9.06.2009 р. в останній раз бачила хвор ого . Спілкувалась з ним , запи тувала які у нього скарги , щ о у нього болить , що він їсть . Хворий все розумів , все усвідомлював , відповідав н а всі її запитання . Такі хворі можуть усвідомлювати свої дії до самої смерті. 12.06.2009 р. від мовились від морфія і зно в виписали трамадол.
Свідок ОСОБА_10 - головн ий лікар Зеленогірської ліка рні , в судовому засіданні по яснив , що медсестра приходи ла до хворого на ніч , оскільк и морфій вводять на ніч . Ін»є кції морфія робились 9, 10,11.06.09 р . 12.06.2009 р. він був у хворого. Коли в ін прийшов до нього , він під нявся , був адекватний , на зап итання відповідав нормальн о.
У зазначеному акті на стр . 7 вказано , що ОСОБА_6 на пр отязі життя хронічними псих ічними захворюваннями , недо умством не хворів , в поле зо ру психіатрів не попадав.
Проаналізувавши докази у їх сукупності , суд приходит ь до висновку , що висновок е кспертизи не узгоджується ні з одним доказом по справі . Позивачка не надала жодного доказу , який би свідчив про т е , що на момент укладання уг оди дарувальник не усвідом лював свої дії та не міг ке рувати ними. На думку суду, її показання ґрунтуються на п рипущенні , виходячи з діагно зу хворого та прийняття ним наркотичних препаратів , а т вердження про те , що відпов ідачка ввела в оману нотарі уса є надуманими. Суд вважає , що і висновок експертизи також є припущенням на під ставі даних медичної докуме нтації . У суду не виникає сум ніву в тому , що ОСОБА_6 на момент укладання спірного договору міг усвідомлювати свої дії і керувати ними , а його волевиявлення відпові дало його справжній волі.
Заходи забезпечення даног о позову , а саме заборону в ідповідачці вчиняти будь- як і дії з вказаним будинком , н алежить скасувати.
На підставі викладеного , керуючись ст. ст. 10 ,11, 60 , 209, 212 , 213 , 215 Ц ПК України , ст.225 ЦК України, П остановою Пленуму Верховно го Суду України від 06.11.2009 р. « Про судову практику розгляд у цивільних справ про визна ння правочинів недійсними» , суд
Вирішив
У позові ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , третьої особи прив атного нотаріуса Любашівсь кого нотаріального округу Одеської області ОСОБА_14 про визнання договору дар ування будинку недійсним в ідмовити
Апеляційна скарга на ріше ння суду подається протягом десяти днів з дня його огол ошення через Любашівський районний суд Одеської облас ті
Суддя підпис
Копія вірна : суддя В.О.Гнатюк
Суд | Любашівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2010 |
Оприлюднено | 17.12.2010 |
Номер документу | 12743068 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ізяславський районний суд Хмельницької області
Антонюк Василь Васильович
Цивільне
Любашівський районний суд Одеської області
Гнатюк Валерій Олексійович
Цивільне
Чернігівський районний суд Запорізької області
Сінельнік Руслан Васильович
Цивільне
Козельщинський районний суд Полтавської області
Оксенюк Михайло Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні