Рішення
від 16.09.2010 по справі 14/133
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, те л. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

16.09.2010р. Справа № 14/133

за позовом Суб'є кта підприємницької діяльно сті - фізичної особи ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до Приватного підприєм ства "Будінпромпроект", вул. Ра дянська, 3, смт. Козельщина, Пол тавська область, 39100

про стягнення 12298,29 гривен ь

Суддя Іваницький О.Т.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_2 , дов. б/н від 25.08.2010 р.

від відповідача: предст авник не з'явився (повідомлен ий належним чином - на ухвалі п ро відкладення розгляду спра ви від 02.09.02010 р. особистий підпис учасника (засновника), керівн ика підприємства ОСОБА_3)

СУТЬ СПРАВИ: розгляд ається позовна заява про стя гнення заборгованості та пен і в сумі 12298,29 гривень, із яких су ма боргу, яка утворилась внас лідок неналежного виконання зобов'язань по оплаті постав леного товару, 11268,00 гривень та п еня в сумі 2062,25 гривень за ненал ежне виконання зобов'язань.

В судовому засіданні 16.09.2010 р. б уло оголошено вступну та рез олютивну частину рішення від повідно до положень ч. 1 - ч. 4 ст. 8 5 ГПК України. Повне рішення ск ладене відповідно до вимог ч . 1 - ч. 2, ч. 6 ст. 84 ГПК України 21.09.2010 р.

Відповідно до статті 9 Конст итуції України, чинні міжнар одні договори, згода на обов'я зковість яких надана Верховн ою Радою України, є частиною н аціонального законодавства України. Зокрема, до них належ ить ратифікована Верховною Радою України 17.07.1997 р. Конвенці я про захист прав людини і осн овоположних свобод від 04.11.1950 р. № ETS 005 (із змінами та доповнення ми), яка, як і інші міжнародні д оговори, підлягає застосува нню при розгляді справ судам и.

Стаття 6 Конвенції про захис т прав людини і основоположн их свобод гарантує кожній фі зичній або юридичній особі п раво на розгляд судом прот ягом розумного строку ц ивільної, кримінальної, адмі ністративної або господарс ької справи, а також справи про адміністративне правоп орушення, у якій вона є сто роною.

Враховуючи той факт, що відп овідач повноважного предста вника в судові засідання не н аправляв, витребуваних ухвал ами суду від 17.08.2010 р. та 02.09.2010 р. мате ріалів та доказів не подав, су д ухвалою від 02.09.2010 р. продовжив строк вирішення спору в терм ін більший, ніж встановлено ч . 1 ст. 69 ГПК України - на 15 (п'ятнадц ять) днів.

Позивач та його повноважни й представник в судовому зас іданні заявлені позовні вимо ги підтримують, вважають їх о бґрунтованими, підтверджени ми наданими по справі матері алами та доказами і просять с уд їх задовольнити.

Відповідач наданими йому п равами, передбаченими статте ю 22 ГПК України, не скориставс я, свого представника в судов е засідання не направив, пова жності причин його неявки не повідомив, відзив на позовну заяву не надав.

Відповідно до ч. 4 п. 3.6. роз'ясн ення Вищого арбітражного суд у України від 18.09.1997 р. № 02-5/289 "Про де які питання практики застосу вання Господарського процес уального кодексу України" у р азі нез'явлення в засідання г осподарського суду представ ників обох сторін або однієї з них справа може бути розгля нута без їх участі, якщо неявк а таких представників не пер ешкоджає вирішенню спору.

З огляду на вищевикладене, а також враховуючи закінчення терміну розгляду справи, вст ановленого ст. 69 ГПК України, т а достатність документальни х доказів в матеріалах справ и для її розгляду по суті, суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами відповідн о до статті 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали спр ави, всебічно, повно та об'єкти вно дослідивши подані сторон ами докази, на які вони посила ються як на підставу своїх ви мог та заперечень, в їх сукупн ості, керуючись законом, засл ухавши представника позивач а, суд встановив, що відп овідно до усної домовленості , що була досягнута між Суб'єкт ом підприємницької діяльнос ті - фізичною особою ОСОБА_1 , м. Вінниця (надалі Позивач) та Приватним підприємством "Бу дінпромпроект", смт. Козельщи на (надалі Відповідач), перший 29.06.2009 р. відпустив останньому т овар - вал змішувача СМ 443А10.8А та вал шнековий СМК 28А.04.132 - на зага льну суму 31268,00 гривень.

Вказаний факт отримання Ві дповідачем зазначених товар ів підтверджується видатков ою накладною № 2 від 29.06.2009 р. та до рученням № 19 від 29.06.2010 р., виданог о на ім'я ОСОБА_3.

В якості передоплати за вка зані товари Відповідачем бул о сплачено 5000,00 гривень, що підт верджується податковою накл адною № 1 від 25.05.2009 р. та 15000,00 гривен ь, що підтверджується податк овою накладною № 2 від 27.05.2010 р. Так им чином, Відповідачем залиш ився неоплаченим товар на за гальну суму 11268,00 гривень.

12.04.2010 р. Позивачем на адресу Ві дповідача була направлена пр етензія з вимогою сплатити в иниклу заборгованість, але в ідповіді на неї останній не н адав, заборгованість не спла тив.

На момент розгляду справи п о суті та прийняття по ній ріш ення сума боргу Відповідача перед Позивачем становить 11268 ,00 гривень. Крім того, Позиваче м Відповідачу нарахована пен я за несвоєчасне виконання г рошових зобов'язань в сумі 2062,25 гривень.

Суд вважає вимоги Позивача обґрунтованими, доведеними наданими по справі матеріала ми і доказами та такими, що під лягають задоволенню, виходяч и з наступного.

Згідно із ст. 11 ЦК України, пі дставами виникнення цивільн их прав та обов' язків, зокре ма, є договори та інші правочи ни.

Відповідно до частини 1 стат ті 202 ЦК України правочином є д ія особи, спрямована на набут тя, зміну або припинення циві льних прав та обов'язків.

Стаття 206 ЦК України передба чає, що усно можуть вчинятися правочини, які повністю вико нуються сторонами у момент ї х вчинення, за винятком право чинів, які підлягають нотарі альному посвідченню та (або) д ержавній реєстрації, а також правочинів, для яких недодер жання письмової форми має на слідком їх недійсність.

Згідно із ч. 1 ст. 207 ЦК України, правочин вважається таким, щ о вчинений у письмовій формі , якщо його зміст зафіксовани й в одному або кількох докуме нтах, у листах, телеграмах, яки ми обмінялися сторони.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК Укра їни договором є домовленість двох або більше сторін, спрям ована на встановлення, зміну або припинення цивільних пр ав та обов'язків.

Статтею 627 ЦК України визнач ено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є віль ними в укладенні договору, ви борі контрагента та визначен ні умов договору з урахуванн ям вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавс тва, звичаїв ділового оборот у, вимог розумності та справе дливості.

Згідно із ст. 629 ЦК України до говір є обов'язковим для вико нання сторонами.

Статтею 655 ЦК України визнач ено, що за договором купівлі -продажу одна сторона (прода вець) передає або зобов'язуєт ься передати майно (товар) у власність другій стороні (по купцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за ньо го певну грошову суму.

Відповідно до частини 1 стат ті 662 ЦК України продавець зоб ов'язаний передати покупцев і товар, визначений договоро м купівлі-продажу.

Статтями 509 - 510 ЦК України пере дбачено, що зобов'язанням є п равовідношення, в якому одн а сторона (боржник) зобов'яза на вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну ді ю (передати майно, виконати роботу, надати послугу, спла тити гроші тощо) або утримат ися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржн ика виконання його обов'язку . Зобов'язання виникають з під став, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Зобов'язання має ґрунтуват ися на засадах добросовіснос ті, розумності та справедлив ості. Сторонами у зобов'язанн і є боржник і кредитор.

Відповідно до ст. 173 ГК Україн и господарським визнається з обов'язання, що виникає між су б'єктом господарювання та ін шим учасником (учасниками) ві дносин у сфері господарюванн я з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один су б'єкт (зобов'язана сторона, у т ому числі боржник) зобов'язан ий вчинити певну дію господа рського чи управлінсько-госп одарського характеру на кори сть іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплат ити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певн их дій, а інший суб'єкт (управн ена сторона, у тому числі кред итор) має право вимагати від з обов'язаної сторони виконанн я її обов'язку.

Відповідно до статей 525 - 527 ЦК України зобов'язання має вик онуватися належним чином від повідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавс тва, а за відсутності таких у мов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту а бо інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов'яз аний виконати свій обов'язок , а кредитор - прийняти викона ння особисто, якщо інше не вс тановлено договором або зако ном, не випливає із суті зобо в'язання чи звичаїв ділового обороту. Одностороння відмо ва від зобов' язання або одн остороння зміна його умов не допускається, якщо інше не вс тановлено договором або зако ном.

Згідно ст. 193 ГК України суб'є кти господарювання та інші у часники господарських відно син повинні виконувати госпо дарські зобов'язання належни м чином відповідно до закону , інших правових актів, догово ру, а за відсутності конкретн их вимог щодо виконання зобо в'язання - відповідно до вимог , що у певних умовах звичайно с тавляться.

Стаття 599 ЦК України передба чає, що зобов'язання припиняє ться виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до статті 610 ЦК Ук раїни порушенням зобов'язанн я є його невиконання або вико нання з порушенням умов, ви значених змістом зобов'язан ня (неналежне виконання).

Вимоги Позивача в частині с тягнення з Відповідача суми боргу в розмірі 11268,00 гривень пі дтверджені наявними у справі доказами та підлягають задо воленню в повному обсязі.

Відповідно до статті 546 ЦК У країни виконання зобов'язан ня може забезпечуватися неу стойкою, порукою, гарантією, з аставою, притриманням, завда тком. Договором або законом м ожуть бути встановлені інші види забезпечення виконанн я зобов'язання.

Згідно зі статтею 549 ЦК Укра їни неустойкою (штрафом, пене ю) є грошова сума або інше майн о, які боржник повинен переда ти кредиторові у разі поруше ння боржником зобов'язання. П енею є неустойка, що обчислює ться у відсотках від суми нес воєчасно виконаного грошов ого зобов'язання за кожен д ень прострочення виконання.

Статтею 3 Закону України "Пр о відповідальність за несвоє часне виконання грошових зоб ов'язань" від 22.11.1996 р. № 543/96-ВР (із зм інами і доповненнями) визнач ено, що розмір пені обчислюєт ься від суми простроченого п латежу та не може перевищува ти подвійної облікової ставк и Національного банку Україн и, що діяла у період, за який сп лачується пеня.

Позивачем нарахована Відп овідачу пеня в сумі 2062,25 гривен ь за неналежне виконання зоб ов'язань (розрахунок в матері алах справи). Вказані вимоги п ідтверджені наявними у справ і доказами та підлягають зад оволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 32 ГПК У країни доказами є будь-які фа ктичні дані, на підставі яких господарський суд у встанов леному законом порядку встан овлює наявність чи відсутніс ть обставин, на яких ґрунтуют ься вимоги і заперечення сто рін, а також інші обставини, як і мають значення для правиль ного вирішення господарсько го спору.

Стаття 33 ГПК України встано влює, що кожна сторона повинн а довести ті обставини, на я кі вона посилається як на під ставу своїх вимог і заперече нь. Докази подаються сторон ами та іншими учасниками су дового процесу.

Згідно зі статтею 34 ГПК Укра їни Господарський суд прийма є тільки ті докази, які мають з начення для справи. Обставин и справи, які відповідно до з аконодавства повинні бути пі дтверджені певними засобам и доказування, не можуть під тверджуватись іншими засоба ми доказування.

Стаття 36 ГПК України передб ачає, що письмовими доказами є документи i матеріали, які м істять дані про обставини, що мають значення для правильн ого вирішення спору. Письмов і докази подаються в оригіна лі або в належним чином засв ідченій копії. Якщо для виріш ення спору має значення лиш е частина документа, подаєть ся засвідчений витяг з нього . Оригінали документів подаю ться, коли обставини справи в ідповідно до законодавства м ають бути засвідчені тільки такими документами, а також в інших випадках на вимогу г осподарського суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 82 ГПК Укр аїни рішення приймається господарським судом за ре зультатами оцінки доказів, п оданих сторонами та іншими у часниками господарського пр оцесу, а також доказів, які бул и витребувані господарським судом, у нарадчій кімнаті .

У нарадчій кімнаті суд прих одить до висновку, що позивач ем у відповідності до положе нь статей 32-34, 36 ГПК України пода ні належні докази, що містять ся в матеріалах справи, які да ють підстави заявлені позовн і вимоги задовольнити повніс тю та стягнути з Відповідача на користь Позивача суму бор гу в розмірі 11268,00 гривень та пен ю в сумі 2062,25 гривень за неналеж не виконання зобов'язань.

Відповідно до ст. 49 ГПК Украї ни державне мито та витрати н а інформаційно-технічне забе зпечення судового процесу по кладаються у спорах, що виник ають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задовол ених позовних вимог. Таким чи ном, на користь Позивача підл ягає стягненню з Відповідача сума державного мита в розмі рі 122,98 гривень та 236,00 гривень вит рат на інформаційно-технічне забезпечення судового проце су.

Згідно із п. 4 роз'яснення Вищ ого арбітражного суду Україн и № 02-5/422 від 10.12.1996 р. (із змінами і до повненнями) "Про судове рішен ня" у відповідності з статтею 4 ГПК України рішення з господ арського спору повинно прийм атись у цілковитій відповідн ості з нормами матеріального і процесуального права та фа ктичними обставинами справи , з достовірністю встановлен ими господарським судом.

Враховуючи викладене, мате ріали справи, заслухавши поя снення представника позивач а, дослідивши і оцінивши пода ні додаткові докази, обстави н справи в їх сукупності, керу ючись статтями 4 - 47, 22, 28, 32 - 34, 36, 38, 43, 44 - 45 , 471, 49, 69, 75, 811, 82 - 821, 83- 85 Господарського п роцесуального кодексу Украї ни, у нарадчій кімнаті, суд, -

В И Р І Ш И В :

1.Позов задовольнити повніс тю.

2. Стягнути з Приватного під приємства "Будінпромпроект", вул. Радянська, 3, смт. Козельщина, Полтавська облас ть, 39100 (код ЄДРПОУ 35360797) на корист ь Суб'єкта підприємницької д іяльності - фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (р/р НОМ ЕР_2 в КБ "Приватбанк", м. Вінни ця, МФО НОМЕР_3, ідентифіка ційний код НОМЕР_1) суму бо ргу в розмірі 11268,00 гривень, пеню в сумі 2062,25 гривень, державне ми то в розмірі 122,98 гривень та 236,00 гр ивень витрат на інформаційно -технічне забезпечення судов ого процесу.

Видати наказ після набранн я рішенням законної сили.

СУДДЯ Іваницький О.Т.

Повне рішення скл адено 21.09.2010 р.

Відповідно до ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарськ ого суду набирає законної си ли після закінчення строку п одання апеляційної скарги, я кщо апеляційну скаргу не бул о подано. У разі подання апеля ційної скарги рішення, якщо й ого не скасовано, набирає зак онної сили після розгляду сп рави апеляційним господарсь ким судом.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення16.09.2010
Оприлюднено14.12.2010
Номер документу12756589
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —14/133

Ухвала від 13.01.2010

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Мельник Г.І.

Ухвала від 29.10.2010

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Такмаков Ю.В.*

Судовий наказ від 18.01.2011

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Марач В.В.

Ухвала від 01.09.2010

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Марач В.В.

Ухвала від 13.09.2010

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Марач В.В.

Ухвала від 20.08.2010

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Марач В.В.

Судовий наказ від 06.08.2010

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Рішення від 02.12.2011

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Книш Н.Ю.

Ухвала від 21.11.2011

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Книш Н.Ю.

Ухвала від 21.10.2011

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Мурашко І.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні