Тернопільський міськрайонний суд тернопільської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяУ Х В А Л А
іменем України
28.05.2025 Справа №607/1642/25 Провадження №2/607/1729/2025
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі головуючого судді Позняка В.М.,
за участю секретаря судового засідання Козак О.Є., представника позивача Берегуляка В.Ф.,
розглянувши процесуальні питання при розгляді справи за позовом ОСОБА_1 до Купчинецької сільської ради Тернопільського району, Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Козівська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області знаходиться цивільна справа за ОСОБА_1 до Купчинецької сільської ради Тернопільського району, Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Козівська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
На адресу суду надійшло клопотання представника позивача, у якому останній просить повернутися до підготовчого судового засідання та залучити співвідповідачів. Клопотання мотивовано тим, що факт прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 іншими спадкоємцями він дізнався під час розгляду справи по суті, у зв`язку із надходження матеріалів спадкової справи. Тому, виникла необхідність у залученні спадкоємців, які прийняли спадщину до участі у справі як співвідповідачів, що можливо тільки на стадії підготовчого судового засідання.
Суд, розглянувши клопотання та дослідивши матеріали справи у межах необхідних для розгляду вказаного клопотання, дійшов наступних висновків.
Предметом спору є визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Відповідно дочастин першоїта другоїстатті 189 ЦПК України, завданнями підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складуучасників судовогопроцесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті. Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.
Згідно частини першої статті 196 ЦПК України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Стаття 6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод (далі Конвенція) гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи. Право на розгляд справи означає право особи звернутися до суду та право на те, що його справа буде розглянута та вирішена судом. При цьому, особі має бути забезпечена можливість реалізувати вказані права без будь-яких перепон чи ускладнень. Здатність особи безперешкодно отримати судовий захист є змістом поняття доступу до правосуддя.
Перешкоди у доступі до правосуддя можуть виникати як через особливості внутрішнього процесуального законодавства, так і через передбачені матеріальним правом обмеження. Для ЄСПЛ природа перешкод у реалізації права на доступ до суду не має принципового значення.
Як вбачається з положень частини першої статті 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
При цьому слід зазначити, що надмірно формальне, бюрократичне застосування правових норм і вчинення дій, що мають юридичне значення, безвідносне врахування їх доцільності, зважаючи на обставини конкретної справи, і необхідності забезпечення ефективного захисту прав, свобод та інтересів у цивільному судочинстві може призвести до порушення права на справедливий судовий розгляд.
До того ж, відповідно до пункту 4 частини п`ятоїстатті 12 ЦПК України, суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
При цьому, суд враховує практику Верховного Суду, яка викладена у постановах від 03 жовтня 2019 року у справі № 902/271/18, від 16 лютого 2021 року у справі №922/2115/19, в ухвалі від 22 червня 2021 року у справі № 923/525/20, постанові від 16 грудня 2021 року у справі № 910/7103/21, згідно якої суди першої інстанції за наявності певних обставин можуть прийняти рішення про повернення до стадії підготовчого провадження після його закриття для вчинення тих чи інших процесуальних дій, які можуть бути реалізовані лише на стадії підготовчого провадження. Такі обставини мають бути вагомими, оскільки можливість повернення до стадії підготовчого провадження з будь-яких підстав нівелює саме значення стадій процесу: як підготовчого провадження, так і стадії розгляду справи по суті.
Враховуючи те, що є особи, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 та необхідно вирішити питання про залучення їх як співвідповідачів, що можливо тільки на стадії підготовчого судового засідання, вказані обставини стали відомі позивачу тільки після надходження до суду матеріалів спадкової справи, з метою дотримання всіх процесуальних прав та забезпечення виконання всіх процесуальних обов`язків учасників процесу, суд вважає можливим повернутись до стадії підготовчого судового засідання.
Відповідно до частини першої статті 51 ЦПК України передбачено, що суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача.
Зважаючи на те, що як видно із матеріалів спадкової справи, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 , а отже рішення у справі виплине на їх права та обов`язки, а тому, клопотання представника позивача про залучення їх як співвідповідачів слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 51, 189, 260, 261 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Повернутись до підготовчого провадження у розгляді справи за ОСОБА_1 до Купчинецької сільської ради Тернопільського району, Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Козівська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Залучити доучасті усправі співвідповідачів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та надіслати їм копію ухвали та позовної заяви.
Визначити відповідачам ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 ) п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогамстатті 178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 178 ЦПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи.
У разіненадання відповідачемвідзиву увстановлений судомстрок безповажних причинсуд вирішуєсправу занаявними матеріалами(частинавосьма статті 178 ЦПК України).
Відповідно до частини першої статті 193ЦПК України у строк для подання відзиву відповідач має право пред`явити зустрічний позов.
Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам частин третьоїп`ятої статті 178 ЦПК України, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, яке має відповідати вимогам частин третьої п`ятоїстатті 178 ЦПК України, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Підготовче судове засідання призначити на 11:45 20.06.2025.
Про дату, час та місце судового засідання повідомити учасників справи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяВ. М. Позняк
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2025 |
Оприлюднено | 30.05.2025 |
Номер документу | 127684854 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Позняк В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні