Постанова
від 15.12.2010 по справі 28/59
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2010 р. № 28/59

Вищий господарський суд України в складі колегії с уддів:

Мирошниченка С.В. - голову ючий,

Барицької Т.Л.,

Жукової Л.В.,

розглянувши касаційну ска ргу Товариства з обмеженою ві дповідальністю "Будівельна корпорація "Львіввікнопласт "

на рішення господарського суду Львів ської області від 17.08.2010р.

та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 14.10.2010 р.

у справі №28/59

за позовом Товариства з обмеженою ві дповідальністю "Будівельна корпорація "Львіввікнопласт "

до Публічного акціонерного т овариства "Кредобанк"

про визнання недійсним кредит ного договору від 05.06.2007р. №163

в судовому засіда нні взяли участь представник и від:

позивача: не з' явилис я;

відповідача: не з' явилися;

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарськ ого суду Львівської області від 17.08.2010р. у справі №28/59 (суддя Мо розюк А.Я.), в позові ТОВ "Будіве льна корпорація "Львіввікноп ласт" до ПАТ "Кредобанк" про ви знання недійсним кредитного договору №163 від 05.06.2007р. відмовле но повністю.

Постановою Львівського ап еляційного господарського с уду від 14.10.2010р. у справі №28/59 апел яційна скарга ТОВ "Будівельн а корпорація "Львіввікноплас т", рішення господарського су ду Львівської області від 17.08.20 10р. у вказаній справі залишено без змін.

Рішення та постанова мотив овані тим, що позивач у встано вленому порядку належними до казами не довів наявність пі дстав для визнання оспорюван ого договору недійсним.

ТОВ "Будівельна корпорація "Львіввікнопласт" з вищевк азаними рішенням суду першої інстанції та постановою суд у апеляційної інстанції не п огодилося, подало касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення та неправильне за стосування судами норм матер іального та процесуального п рава, просить скасувати гос подарського суду Львівської області від 17.08.2010р. та постанов у Львівського апеляційного г осподарського суду від 14.10.2010р. у справі №28/59 та направити с праву на новий розгляд.

Сторони не скористалися св оїм процесуальним правом на участь у засіданні суду каса ційної інстанції.

Обговоривши доводи касаці йної скарги, перевіривши, згі дно ч.1 ст.1117 Господарського про цесуального кодексу України , наявні матеріали справи на п редмет правильності юридичн ої оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в су дових рішеннях, колегія судд ів дійшла висновку, що касаці йна скарга не підлягає задов оленню, виходячи з наступног о.

Як встановлено господарсь кими судами, які приймали ріш ення у даній справі та підтве рджується матеріалами справ и, 05.06.2007р. між ВАТ "Кредобанк" (яке змінило назву на Публічне ак ціонерне товариство "Кредоба нк", згідно п.1.1 статуту ПАТ "Кре добанк", зареєстрованого в но вій редакції 29.12.2009р.) та ТОВ "БК "Л ьвіввікнопласт" був укладени й кредитний договір №163. Відпо відно до п. 2.1 кредитного догов ору, розмір кредиту складає 400 000,00 доларів США, процентна став ка складає 13,5% річних, строк дії кредитної лінії включно до 04. 06.2009. Додатковим договором №1 ві д 06.06.2007 до Кредитного договору т а Договорами про внесення зм ін та доповнень від 11.07.2007, від 29.05.2 009 до Кредитного договору, укл аденими між сторонами були в несені зміни щодо розміру пр оцентної ставки, строку дії к редиту та графіку повернення кредитних коштів.

Відповідно до ст. 11 ЦК Україн и, однією з підстав виникненн я зобов' язань, є зокрема дог овори та інші правочини.

Ст. 203 ЦК України встановлено , що зміст правочину не може су перечити Цивільному кодексу України, іншим актам цивільн ого законодавства, а також мо ральним засадам суспільства .

За змістом ст. 7 ГК України, ст . 4 ЦК України, відносини у сфер і господарювання регулюютьс я Конституцією України, цими Кодексами, законами України , нормативно-правовими актам и Президента України та Кабі нету Міністрів України, норм ативно-правовими актами інши х органів державної влади та органів місцевого самовряду вання, а також іншими нормати вними актами.

Відповідно до ст. 533 ЦК Україн и використання іноземної вал юти, а також платіжних докуме нтів в іноземній валюті при з дійсненні розрахунків на тер иторії України за зобов' яза ннями допускається у випадка х, порядку та на умовах, встано влених законом.

Згідно зі ст. 198 ГК України гр ошові зобов' язання учасник ів господарських відносин по винні бути виражені і підляг ають оплаті у гривнях. Грошов і зобов' язання можуть бути виражені в іноземній валюті лише у випадках, якщо суб' єк ти господарювання мають прав о проводити розрахунки між с обою в іноземній валюті відп овідно до законодавства. Вик онання зобов' язань, виражен их в іноземній валюті, здійсн юється відповідно до закону.

Положення ст. 3 Декрету Кабі нету Міністрів України "Про с истему валютного регулюванн я і валютного контролю" від 19.02. 1993 р. № 15-93 передбачає, що валюта У країни є єдиним законним зас обом платежу на території Ук раїни, який приймається без о бмежень для оплати будь-яких вимог та зобов' язань, якщо і нше не передбачено цим Декре том, іншими актами валютного законодавства України.

Згідно з ст. 1054 ЦК України за к редитним договором банк або інша фінансова установа (кре дитодавець) зобов' язується надати грошові кошти (кредит ) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених дого вором, а позичальник зобов' язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно із ст. 345 ГК України кр едитні операції банків поляг ають у розміщенні банками ві д свого імені, на власних умов ах та на власний ризик залуче них коштів юридичних осіб(по зичальників) та громадян.

Положенням ст. 2 Закону Укра їни "Про банки та банківську д іяльність" визначено, що кошт и - це гроші у національній а бо іноземній валюті чи їх екв івалент.

Стаття 5 Декрету КМ України "Про систему валютного регул ювання і валютного контролю" визначає, що НБУ видає індив ідуальні та генеральні ліцен зії на здійснення валютних о перацій, які підпадають під р ежим ліцензування згідно з ц им Декретом. Генеральні ліце нзії видаються комерційним б анкам та іншим фінансовим ус тановам України, національно му оператору поштового зв' я зку на здійснення валютних о перацій, що не потребують інд ивідуальної ліцензії, на вес ь період дії режиму валютног о регулювання. Індивідуальні ліцензії видаються резидент ам і нерезидентам на здійсне ння разової валютної операці ї на період, необхідний для зд ійснення такої операції. Інд ивідуальної ліцензії потреб ують, зокрема, така операція (п .п. "в" ч. 4 ст. 5 Декрету) як: надання і одержання резидентами кре дитів в іноземній валюті, якщ о терміни і суми таких кредит ів перевищують встановлені з аконодавством межі.

Господарські суди першої т а апеляційної інстанцій вста новили, що за станом на день ук ладення спірного кредитного договору чинним законодавст вом України не передбачено о бмеження термінів та сум отр иманих кредитів в іноземній валюті, перевищення яких пот ребує отримання індивідуаль ної ліцензії НБУ.

Відповідно до ст. 11 Декрету К М України "Про систему валютн ого регулювання і валютного контролю" НБУ у сфері валютно го регулювання: видає у межах , передбачених цим Декретом, о бов' язкові для виконання но рмативні акти щодо здійсненн я операцій на валютному ринк у України; видає ліцензії на з дійснення валютних операцій та приймає рішення про їх ска сування.

У відповідності до п. 5.3 Полож ення про порядок видачі банк ам банківських ліцензій, пис ьмових дозволів та ліцензій на виконання окремих операці й, затвердженого постановою Правління НБУ від 17.07.2001р. № 275, пис ьмовий дозвіл на здійснення операцій з валютними цінност ями є генеральною ліцензією на здійснення валютних опера цій згідно з Декретом КМУ "Про систему валютного регулюван ня і валютного контролю".

Господарськими судами вст ановлено, що ВАТ "Кредобанк" (п равонаступником якого є ПАТ "Кредобанк") для надання креди ту мав Банківську ліцензію № 43, зареєстровану НБУ 31.03.1992р. за №9 6, Дозвіл №43-2 від 27.01.2006р. та Додаток до дозволу № 43-2 від 27.01.2006р. Вказан ими документами Національни й банк України дозволив банк у проводити операції по залу ченню та розміщенню іноземно ї валюти на валютному ринку У країни, тобто видавати креди ти в іноземній валюті.

Таким чином, господарські с уди першої та апеляційної ді йшли вмотивованого висновку про те, що єдиною правовою під ставою для здійснення залуче ння та розміщення іноземної валюти на валютному ринку Ук раїни є наявність банківсько ї ліцензії та відповідного п исьмовий дозвіл Національно го баку України на здійсненн я таких операцій. Наявність у банка такої ліцензії (дозвол у) свідчить про те, що його клі єнту, який отримав кредит в ін оземній валюті, не потрібні о кремі ліцензії на отримання такого кредиту, повернення й ого, оплату процентів та штра фних санкцій за неналежне ви конання своїх зобов' язань з а таким кредитним договором.

Згідно зі ст. 215 ЦК України пі дставою недійсності правочи ну є недодержання в момент вч инення правочину стороною (с торонами) вимог, які встановл ені частинами першою-третьою , п' ятою та шостою ст. 203 ЦК Укр аїни. Недійсним є правочин, як що його недійсність встановл ена законом (нікчемний право чин). У цьому разі визнання так ого правочину недійсним судо м не вимагається.

Відповідно до ст. 207 ГК Україн и господарське зобов' язанн я, що не відповідає вимогам за кону, або вчинене з метою, яка завідомо суперечить інтерес ам держави і суспільства, або укладено учасниками господа рських відносин з порушенням хоча б одним з них господарсь кої компетенції (спеціальної правосуб' єктності), може бу ти на вимогу однієї із сторін , або відповідного органу дер жавної влади визнано судом н едійсним повністю або в част ині.

Отже, господарські суди дій шли вмотивованого висновку щ одо відмови в задоволенні по зовних вимог оскільки, позив ачем не доведено належними т а допустимими доказами наявн ість підстав, в розумінні ст. 2 07 ГК України та ст. 215 ЦК України , для визнання кредитного дог овору №163 від 05.06.2007р. недійсним.

З урахуванням меж перегляд у справи в касаційній інстан ції, колегія суддів вважає, що під час розгляду справи факт ичні її обставини були встан овлені місцевим та апеляційн им господарськими судами на підставі всебічного, повного і об' єктивного дослідження поданих доказів, висновки су дів відповідають цим обстави нам і їм дана належна юридичн а оцінка з правильним застос уванням норм матеріального і процесуального права, у зв' язку з чим підстав для скасув ання господарського суду Льв івської області від 17.08.2010р. та п останови Львівського апеляц ійного господарського суду в ід 14.10.2010р. у справі № 28/59 не вбачає ться.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Госп одарського процесуального к одексу України, Вищий господ арський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відп овідальністю "Будівельна ко рпорація "Львіввікнопласт" з алишити без задоволення.

Рішення господ арського суду Львівської обл асті від 17.08.2010р. та постанову Ль вівського апеляційного госп одарського суду від 14.10.2010р. у сп раві №28/59 залишити без зм ін.

Головуючий: Мирошниченко С .В.

Судді: Барицька Т.Л.

Жукова Л.В.

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення15.12.2010
Оприлюднено23.12.2010
Номер документу12955303
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —28/59

Ухвала від 13.10.2014

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Довга О.І.

Ухвала від 17.03.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

Ухвала від 07.03.2014

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

Ухвала від 26.08.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Курило Г.Є.

Ухвала від 14.04.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Копитова О.С.

Ухвала від 22.03.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Копитова О.С.

Ухвала від 07.03.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Копитова О.С.

Постанова від 15.12.2010

Господарське

Вищий господарський суд України

Жукова Л.B.

Рішення від 28.07.2010

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

Ухвала від 19.07.2010

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гуляк Г.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні