33/16пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
14.03.07 р. Справа № 33/16пн
Суддя господарського суду Донецької області Новікова Р.Г., при секретареві судового засідання Овчинніковій В.М., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кіровське
до Державного підприємства „Шахта „Житомирська” м. Кіровське в особі Ліквідаційної комісії Державного підприємства „Шахта” Житомирська”
про зобов'язання Державного підприємства „Шахта „Житомирська” м. Кіровське в особі Ліквідаційної комісії Державного підприємства „Шахта „Житомирська” задовольнити кредиторські вимоги щодо капіталізації платежів у сумі 198244грн.96коп. включити їх до проміжного ліквідаційного балансу до першої черги кредиторів і перерахувати капіталізовані платежі на розрахунковий рахунок Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кіровське.
за участю представників сторін:
від позивача: Хараман О.М. – за довіреністю №02/494 від 31.01.2007р.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кіровське звернулось до Державного підприємства „Шахта” Житомирська” м. Кіровське в особі Ліквідаційної комісії Державного підприємства „Шахта” Житомирська” із позовом про –зобов'язання Державного підприємства „Шахта „Житомирська” м. Кіровське в особі Ліквідаційної комісії Державного підприємства „Шахта „Житомирська” задовольнити кредиторські вимоги щодо капіталізації платежів у сумі 244288грн.53коп. включити їх до проміжного ліквідаційного балансу до першої черги кредиторів і перерахувати капіталізовані платежі на розрахунковий рахунок Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кіровське.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на розрахунок капіталізованих платежів, статтю 112 Цивільного кодексу України, Постанову Кабінету Міністрів України №765 від 06.05.2000р. „Про реалізацію статей 31 і 43 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.1999р.
Також позивач просив визнати вимоги щодо капіталізації майбутніх платежів, що виникли із зобов'язань відповідача по відшкодуванню шкоди потерпілим на виробництві та членам сімей загиблих станом на 20 березня 2006р. і необхідних для провадження страхових виплат позивачем у розмірі 244288грн.53коп. такими, що заявлені у межах строку, встановленого чинним законодавством.
До матеріалів справи приєднані пояснення позивача №05/300 від 20.01.2007р., де зазначено, що підчас розрахунку капіталізованих платежів враховуються заробітна плата потерпілого, ступінь витрати професійної працездатності, суми витрат на необхідний догляд за потерпілим, на професійну реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших витрат, передбачених законодавством.
На адресу господарського суду Донецької області надійшов лист відповідача (вх.№02-41/4094 від 31.01.2007р.), в якому останній просив розглянути справу без участі представника Державного підприємства „Шахта „Житомирська” м. Кіровське в особі Ліквідаційної комісії Державного підприємства „Шахта „Житомирська” м. Кіровське та зазначив, що згідно наказу Міністерства вугільної промисловості України №182 від 20.03.2006р. Державне підприємство „Шахта „Житомирська” припинила діяльність. Державне підприємство „Донецьквуглереструктуризація” приймає згідно із затвердженим Міністерством вугільної промисловості України передавальним балансом Державне підприємство „Шахта „Житомирська” на баланс підприємства основні виробничі фонди, які підлягають ліквідації. У зв'язку з цим, відповідач не має можливості задовольнити кредиторські вимоги щодо капіталізації платежів у сумі 244288грн.53коп. та включити їх до ліквідаційного балансу, так як на підприємстві не має майна.
До матеріалів справи приєднані додаткові письмові пояснення з уточненням позовних вимог в сумі 198244грн.96коп. позивача №02/709 від 13.02.2007р., де зазначено, що при розрахунку капіталізованих платежів необхідна інформація про кожного потерпілого, його фактичний вік (повних років) на дату ліквідації страхувальника та стать, середню очікувану тривалість життя для чоловіків та жінок України (дані із таблиць смертності та очікуваної тривалості життя Держкомстату України, отримані за запитом а обласних управліннях статистики). Підчас розрахунку платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, ступінь втрати професійної працездатності, суми витрат на необхідний догляд за потерпілим, на професійну реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Заявою №02/828 від 21.02.2007р. позивач на підставі статті 22 Господарського процесуального кодексу України зменшив розмір позовних вимог та наполягав на стягненні з відповідача 198244грн.96коп.
З урахуванням викладеного, суд приймає до уваги зменшення розміру позовних вимог та розглядає їх в цьому розмірі.
Заслухавши доводи сторін, дослідивши наявні докази у справі, ознайомившись з правовою позицією сторін, що викладена письмово, наявна у матеріалах справи, господарський суд відмовляє у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Міністерством вугільної промисловості було прийнято наказ №182 від 20.03.2006р. „Про припинення діяльності ДП „Шахта „Житомирська” шляхом ліквідації”.
Цим документом був визначений порядок ліквідації ДП „Шахта „Житомирська”, а саме – створення ліквідаційної комісії, зупинення гірничих робіт, проведення інвентаризації основних засобів та товарно-матеріальних цінностей та передання їх Державному підприємству „Донвуглереструктуризація”. При цьому фінансування робіт ліквідаційних робіт здійснюватиметься за рахунок бюджетних коштів.
Листом №097-01773 від 07.12.2006р. голова ліквідаційної комісії Державного підприємства „Шахта „Житомирська” повідомив про неможливість задовольнити вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кіровське про стягнення капіталізованих платежів в сумі 244288грн.53коп. через відсутність коштів.
На отримавши капіталізованих платежів, позивач звернувся до суду із позовом зобов'язання Державного підприємства „Шахта „Житомирська” м. Кіровське в особі Ліквідаційної комісії Державного підприємства „Шахта „Житомирська” задовольнити кредиторські вимоги щодо капіталізації платежів у сумі 244288грн.53коп., включити їх до проміжного ліквідаційного балансу до першої черги кредиторів і перерахувати капіталізовані платежі на розрахунковий рахунок Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кіровське.
З урахуванням змісту позову та наданих до суду пояснень фактично мова йде про стягнення з відповідача суми капіталізованих платежів в розмірі 244288грн.53коп. Згідно пояснень позивача та матеріалів справи, до складу цієї суми включені – щомісячні виплати; витрати на оздоровлення; витрати на пенсійне забезпечення.
Інша вимога позивача є клопотанням про відновлення строків для пред'явлення претензій кредиторів, визначених статтями 110-112 Цивільного кодексу України.
В подальшому, позивач зменшив розмір позовних вимог з 244288грн.53коп. до 198244грн.96коп., тому суд розглядає спір щодо стягнення з відповідача саме цієї суми вимог.
В якості підстави стягнення з відповідача вказаних платежів позивач посилається на статтю 46 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.1999р., пункт 5.9 Інструкції “Про порядок перерахування, обліку та витрачення страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювання України”, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювання України №12 від 20.04.2001р. та Постанову Кабінету Міністрів України №765 від 06.05.2000р. „Про реалізацію статей 31 і 43 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до Преамбули Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.1999р. страхування від нещасного випадку є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності.
Дія цього Закону поширюється на осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від форм власності та господарювання, у фізичних осіб, на осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян – суб'єктів підприємницької діяльності.
Статтею 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.1999р. передбачені права та обов'язки роботодавця як страхувальника, зокрема, роботодавець як страхувальник зобов'язаний: своєчасно та повністю сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків; інформувати робочий орган виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків: не пізніше як за два місяці –про ліквідацію підприємства.
Статтею 46 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.1999р. встановлено, що фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок у тому числі капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників.
Згідно до Прикінцевих положень цього Закону уся заборгованість потерпілим на виробництві та членам їх сімей, яким до набрання чинності цим Законом підприємства, установи та організації не відшкодували матеріальної і моральної (немайнової) шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я, виплачується цими підприємствами, установами і організаціями, а в разі їх ліквідації без правонаступника – Фондом соціального страхування від нещасних випадків.
Постановою Кабінету Міністрів України №765 від 06.05.2000р. “Про реалізацію статей 31 і 43 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” затверджено Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю.
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що відповідно до цього акту здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян.
Як вбачається з матеріалів справи підприємство відповідача не є банкрутом, оскільки ліквідація підприємства відбувається за рішенням власника (на підставі наказу Міністерства вугільної промисловості України №182 від 20.03.2006р.)
Порядок припинення юридичної особи в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації встановлює Цивільний кодекс України, а також інші законодавчі акти.
Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” №784-XIV від 30.06.1999р.
Таким чином, Цивільний кодекс України регулює відносини щодо задоволення вимог кредиторів лише платоспроможної юридичної особи, а порядок задоволення вимог неплатоспроможної юридичної особи визначається Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” №784-XIV від 30.06.1999р.
Статтею 4 Господарського процесуального кодексу України суду надано право не застосовувати акти державних та інших органів, якщо ці акти не відповідають законодавству України.
Тому суд не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 5.9 Інструкції “Про порядок перерахування, обліку та витрачення страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювання України”, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювання України №12 від 20.04.2001р.
Враховуючи викладене, суд також не застосовує до спірних відносин положення Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №765 від 06.05.2000р. “Про реалізацію статей 31 і 43 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Відповідно до норм статей 4і та 33 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Позивач не довів суду, що у відповідача внаслідок ліквідації виник обов'язок перерахувати на адресу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кіровське суму капіталізованих платежів в розмірі 198244грн.96коп.
Враховуючи викладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кіровське до Державного підприємства „Шахта” Житомирська” м. Кіровське в особі Ліквідаційної комісії Державного підприємства „Шахта” Житомирська” про зобов'язання Державного підприємства „Шахта „Житомирська” м. Кіровське в особі Ліквідаційної комісії Державного підприємства „Шахта „Житомирська” задовольнити кредиторські вимоги щодо капіталізації платежів у сумі 198244грн.96коп., включити їх до проміжного ліквідаційного балансу до першої черги кредиторів і перерахувати капіталізовані платежі на розрахунковий рахунок Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кіровське.
Судові витрати підлягають розподілу з урахуванням норм статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-ХІV від 23.09.1999р., ст.ст. 110-112 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 4, 4№, 4І, 4і, 44, 45, 46, 21, 22, 33, 34, 36, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р I Ш И В :
У задоволенні позовних вимог Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кіровське до Державного підприємства „Шахта” Житомирська” м. Кіровське в особі Ліквідаційної комісії Державного підприємства „Шахта” Житомирська” про зобов'язання Державного підприємства „Шахта „Житомирська” м. Кіровське в особі Ліквідаційної комісії Державного підприємства „Шахта „Житомирська” задовольнити кредиторські вимоги щодо капіталізації платежів у сумі 198244грн.96коп., включити їх до проміжного ліквідаційного балансу до першої черги кредиторів і перерахувати капіталізовані платежі на розрахунковий рахунок Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кіровське. - відмовити.
У судовому засіданні 14.03.2007р. оголошений повний текст рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття. Протягом десяти днів з дня прийняття рішення господарським судом може бути оскаржено до Донецького апеляційного господарського суду.
Суддя Новікова Р.Г.
Надруковано 3 примірника: 1 – позивачу; 1 – відповідачу; 1 – до справи
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2007 |
Оприлюднено | 30.01.2008 |
Номер документу | 1301686 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Новікова Р.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні