Рішення
від 30.11.2010 по справі 4/75
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

4/75

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ  

                 

30.11.2010                                                             Справа  № 4/75

Розглянувши матеріали

За позовом  Товариства з обмеженою відповідальністю "Надія", м. Свалява

До відповідача Плосківської сільської ради, с. Плоске Свалявського району

про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки

                                                                                Суддя   Л. С. Журавчак

За участі представників сторін:

від позивача - Белла Т.А., представник по дов. від 01.11.2010 року;

від відповідача - Козар М.М., представник по дов. від 01.11.2010 року.

СУТЬ СПОРУ: визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 02 жовтня 2010 року (позовні вимоги викладені відповідно до письмової заяви від 22.11.2010 року)

В судовому розгляді було оголошено перерву відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України з 22.11.2010 року до 26.11.2010 року (14 год. 00 хв.) та з 26.11.2010 року до 30.11.2010 року (14 год. 00 хв.).

Представник позивача підтримав змінені позовні вимоги  повністю з підстав, зазначених у позовній заяві та додаткових поясненнях.

Вказує на те, що оспорюваний позивачем договір суперечить вимогам господарського, цивільного та земельного законодавства, а також вимогам Закону України „Про оренду землі”.

Вважає, що договір від 02.10.2008 року належить визнати недійсним з огляду на відсутність у ньому всіх передбачених ст. 15 Закону України „Про оренду землі” істотних умов, зокрема, в укладеному договорі зазначено лише розмір земельної ділянки та її нормативну грошову оцінку, проте не зазначено місце розташування останньої.

Крім цього, вказує на те, що Акт приймання-передачі об'єкту оренди підписано не було всупереч ст. 17 Закону України „Про оренду землі”.

Стверджує, що земельна ділянка не може бути використана за цільовим призначенням, передбаченим договором, у зв'язку з тим, що захисна смуга ЛЕП –0,1645 га та водоохоронна зона струмка  –0, 3546 га  унеможливлюють таке використання, що послужило підставою для звернення позивача з листами до відповідача з метою перегляду умов договору, які були залишені без реагування.

Представник відповідача заперечив проти задоволення позову повністю з  підстав, зазначених у відзиві на позов.

Вказує на те, що в Розділі „Обмеження щодо використання земельної ділянки” чітко передбачені: сервітут –0,1645 га та обтяження –0,3546 га, тому вважає спростованим твердження позивача щодо неможливості використання земельної ділянки за цільовим призначенням.

Підкреслює також, що пропозиції позивача щодо зміни умов договору знайшли своє відображення у рішеннях Плосківської сільської ради від 18.11.2008 року та від 16.04.2009 року, якими позивачу було відмовлено у внесенні таких змін.

ВСТАНОВИВ:

20 березня 2006 року Рішенням XXIX сесії IV скликання Плосківської сільської ради товариству з обмеженою відповідальністю „Надія” було надано дозвіл на проведення інвентаризації земельної ділянки біля викуплених будівель (ферми та картоплесховища) в с. Оленьово. Цим же рішенням позивача було зобов'язано виготовити проект інвентаризації земельної ділянки, погодивши його у встановленому законом порядку, та подати його на затвердження сільської ради.

03 серпня 2007 року Плосківська сільська рада Рішенням XXI сесії V скликання внесла зміни у своє рішення (від 20.03.2006 року), визначивши земельну ділянку, яка знаходиться біля викуплених позивачем будівель, такою, що підлягає передачі в оренду під будівництво готельного комплексу.

30 червня 2008 року Плосківська сільська рада Рішенням XVI сесії  V скликання затвердила позивачу проект відведення земельної ділянки загальною площею 0,5953 га в с. Оленьово для будівництва та обслуговування готельного комплексу, а також передала ТОВ „Надія”  вказану земельну ділянку в оренду строком на 5 років, встановивши при  цьому орендну плату у розмірі 10 % нормативно-грошової оцінки земельної ділянки (1470 грн.) та зобов'язавши товариство у двохмісячний термін укласти договір оренди відповідної земельної ділянки.

02 жовтня 2008 року між сторонами у спорі було укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований у Свалявському реєстраційному відділі ЗФ „Центр державного земельного кадастру”, про що у Державному реєстрі  земель  вчинено запис за № 2124084202-0408070700009.

Відповідно до вказаного  договору орендодавець на підставі рішення XVI сесії  V скликання від 30 серпня 2008 року передає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку, що знаходиться на території  с. Оленьово для будівництва та обслуговування готельного комплексу.

У Розділі „Об'єкт оренди” вказаного договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5953 га (пункт 1).

Пунктом 16 договору передбачено, що земельна ділянка передається в оренду для підприємницької діяльності (магазин).

Договором також визначено умови та строки передачі земельної ділянки в оренду, зокрема, пункт 18 останнього визначає як підставу для розроблення проекту відведення земельної ділянки Рішення XIII сесії  V скликання  Плосківської сільської ради від 23.08.2007 року №240 „Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду з правом викупу”. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у триденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі відповідно до пункту 19 вказаного договору.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі з наступним обґрунтуванням.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" (чинного на момент укладення договору) орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України (чинного на момент укладення договору), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Тобто, наявність рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки в оренду чинним земельним законодавством визначається як обов'язкова передумова подальшого укладення договору оренди земельної ділянки.

У даному випадку у господарського суду відсутнє як Рішення XVI сесії  V скликання Плосківської сільської ради від 30 серпня 2008 року, вказане у оспорюваному договорі як підстава його укладення, так і Рішення XIII сесії  V скликання  Плосківської сільської ради від 23.08.2007 року №240, визначене у договорі як підстава для розроблення проекту відведення відповідної земельної ділянки.

Матеріалами справи підтверджено:

- об'єктом оренди відповідно до оспорюваного  договору (пункт 1) є „земельна ділянка загальною площею 0,5953 га”. Пунктом 1 ст. 15 Закону України „Про оренду землі” (чинного на момент укладення договору) визначено, що об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки) є істотною умовою договору оренди землі;

- умовою використання земельної ділянки відповідно до пункту 16 договору є те, що „земельна ділянка передається в оренду для підприємницької діяльності (магазин)”. Проте судом встановлено з поданих сторонами рішень (зокрема, від 03 серпня 2007 року, від 30 червня 2008 року), що відповідач мав намір надати в оренду позивачу земельну ділянку „для будівництва та обслуговування готельного комплексу”.  Такий факт підтверджено сторонами також і в судових засіданнях. У свою чергу, умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду є однією з істотних умов договору оренди відповідно до пункту 3 ст. 15 вказаного закону.

Відповідно до ст. 17 Закону України „Про оренду землі” передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі. Так, у договорі оренди визначено (пункт 19), що передача земельної ділянки орендарю здійснюється у триденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі. Проте, всупереч вказаній нормі закону та зазначеному пункту договору відповідний акт приймання-передачі не оформлено. Необхідно підкреслити, що і ст. 15 Закону України „Про оренду землі” визначає акт приймання-передачі об'єкта оренди невід'ємною частиною договору оренди.

Згідно з ст. 15 Закону України „Про оренду землі” відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону, тобто за правилами ст.ст. 203, 215 Цивільного кодексу України.

Враховуючи наведені обставини, підтверджені матеріалами справи, а також пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для визнання спірного договору недійсним відповідно до вказаних норм права.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 6, 15, 17 Закону України „Про оренду землі” , ст. 124 Земельного кодексу України, ст. ст. 22, 49, 82 –85 Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити повністю.

2.          Визнати договір оренди земельної ділянки від 02 жовтня 2008 року, укладений між Плосківською сільською радою (код ЄДРПОУ: 04351535, Свалявський район, с. Плоске) та товариством з обмеженою відповідальністю „Надія” (код ЄДРПОУ: 20465528, м. Свалява, вул. Робітнича, 1а) та зареєстрований у Державному реєстрі земель за №2124084202-0408070700009, недійсним.

3.          Стягнути з Плосківської сільської ради (код ЄДРПОУ: 04351535, Свалявський район, с. Плоске) на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Надія” (код ЄДРПОУ: 20465528, м. Свалява, вул. Робітнича, 1а) 321 грн. на відшкодування судових витрат, в т.ч. 85 грн. на відшкодування держмита і 236 грн. на відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено до Львівського апеляційного господарського суду.

Суддя                                                                         Л. С. Журавчак

Повний текст рішення виготовлено і підписано 14.12.2010 року

СудГосподарський суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення30.11.2010
Оприлюднено27.12.2010
Номер документу13024852
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —4/75

Ухвала від 08.11.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Масловський С.В.

Ухвала від 17.10.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Масловський С.В.

Ухвала від 26.09.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Масловський С.В.

Ухвала від 15.09.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Масловський С.В.

Постанова від 02.08.2017

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Мартюхіна Н.О.

Ухвала від 21.07.2017

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Мартюхіна Н.О.

Ухвала від 18.07.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Масловський С.В.

Ухвала від 11.07.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Масловський С.В.

Ухвала від 03.07.2017

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Мартюхіна Н.О.

Ухвала від 14.06.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Старкова Г.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні