3/74-752
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" травня 2007 р.Справа № 3/74-752
Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув справу
за позовом: Кременецького обласного гуманітарно –педагогічного інституту ім. Тараса Шевченка м. Кременець вул. Ліцейна ,1 Тернопільської області
до відповідача: 1-го Кременецької міської Ради м. Кременець вул. Шевченка ,67 Тернопільської області .
2-го Кременецького районного бюро технічної інвентаризації м. Кременець вул. Шевченка,37 Тернопільської області
Третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідачів: Кременецько - Почаївського державного історико –архітектурного заповідника м. Кременець вул. Козубського ,6 Тернопільської області.
Третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Тернопільській обласній раді, м. Тернопіль
за участю представників сторін:
позивача : Шовкопляс О.Ф. - представник по довіреності
відповідача: 1-го не явився
2-го не явився
Третьої особи: Семеняк В.П. –представник по довіреності
Третьої особи : не явився
Суть справи: До господарського суду Тернопільської області поступила позовна заява Кременецького обласного гуманітарно –педагогічного інституту ім. Тараса Шевченка м. Кременець вул. Ліцейна ,1 Тернопільської області до Кременецької міської Ради м. Кременець вул. Шевченка ,67 Тернопільської області та Кременецького районного бюро технічної інвентаризації м. Кременець вул. Шевченка,37 Тернопільської області, в якій позивач просить :
- визнати за Кременецьким обласним гуманітарно –педагогічним інститутом ім. Тараса Шевченка м. Кременець вул. Ліцейна ,1 Тернопільської області право власності на нерухоме майно –нежитлові приміщення Північного та Південного навчальних корпусів , що знаходяться за адресою м. Кременець вул. Ліцейна,1 Тернопільської області .
- зобов'язати Кременецьке районне бюро технічної інвентаризації м. Кременець вул. Шевченка,37 Тернопільської області здійснити державну реєстрацію права власності на нерухоме майно –нежитлові приміщення Північного та Південного навчальних корпусів,що знаходяться за адресою м. Кременець вул. Ліцейна,1 Тернопільської області за Кременецьким обласним гуманітарно –педагогічним інститутом ім. Тараса Шевченка м. Кременець вул. Ліцейна ,1 Тернопільської області, як належним власником.
- судові витрати покласти на відповідачів.
1-й Відповідач своїм конституційним правом на захист скористався.
Явку в судове засідання свого представника забезпечив.
Надав суду свій письмовий відзив , в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що у відповідності Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” із змінами і доповненнями та Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно , затвердженого Міністерством Юстиції України від 7.02.2002 року №7\5 у редакції наказу Міністерства Юстиції України від 28.01.2003 року №6\5 зареєстрованого у Міністерстві Юстиції України 18.02.2002 року №157\6445 , пунктом 6 „Особливості оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна„ проводиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.
Із цього випливає, що це виключна компетенція виконавчого комітету Кременецької міської ради , а не Кременецької міської ради.
2-й Відповідач своїм конституційним правом на захист скористався.
Явку в судове засідання свого представника не забезпечив.
Надав суду відзив на позов, в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що у відповідності ст.182 Цивільного кодексу України та Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно , затвердженого Міністерством Юстиції України від 7.02.2002 року №7\5 у редакції наказу Міністерства Юстиції України від 28.01.2003 року №6\5 зареєстрованого у Міністерстві Юстиції України 18.02.2002 року №157\6445 позивач не надав Кременецькому БТІ правовстановлюючих документів на вказане нерухоме майно, а тому не представлялось здійснити державну реєстрацію права власності на вищеназване нерухоме майно.
Третя сторона ,яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову ,на стороні відповідачів проти позову заперечує, посилаючись на те, що спірне нерухоме майно являється державною власністю і не може бути визнано право власності за позивачем, а тому просить в позові відмовити.
В розпочатому судовому засіданні представникам сторін роз'яснено їх права передбачені ст.ст.20,22,81-1 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши обставини справи, та вислухавши представників сторін, суд встановив наступне:
Згідно архівних даних встановлено, що 5 березня 1940 року у відповідності протоколу №8 засідання президії Тернопільського облвиконкому «Про утворення Педагогічного інституту», було постановлено:
3. Відвести для інституту приміщення бувшого Кременецького Педагогіума та приміщення Педагогічного ліцею з усім його устаткуванням , крім класних та допоміжних кімнат зайнятих середньою школою №1.
4. Закріпити за Учительським інститутом гуртожиток бувшого Педагогічного ліцею і зобов'язати Голову Кременецької міської ради тов. Кучеренко виділити додаткове приміщення для студентського гуртожитку з таким розрахунком, щоб в гуртожитках інституту було не менше 600-700 місць.
5.Закріпити за Учительським Інститутом приміщення бувшої їдальні Педагогічного ліцею з усім устаткуванням.
6. Для організації матеріальної бази закріпити за Кременецьким педагогічним інститутом все допоміжне господарство бувшого Кременецького Педагогічного ліцею.
(лист справи №36).
У відповідності архівних даних на базі Кременецького Педагогічного інституту з 18 липня 1946 року було утворено Кременецький державний учительський інститут .
8 травня 1991 року Тернопільська обласна рада винесла рішення „Про реорганізацію Кременецького педагогічного училища ім.. Шевченка” , в якому вказано наступне:
- Враховуючи історичні традиції народної освіти , які має навчально –матеріальна база (в першу чергу , архітектурний комплекс) нинішнього Кременецького педучилища, а саме:
* 1636 р. –відкрита школа філіал Києво – Могилянської академії, з друкарнею при ній, де була видана „Кременецька граматика”(1638р.).
*1731-1743рр. - діє богословський колегіум.
1805 р.- заснована вища Волинська гімназія , яка в 1819 р реорганізована в ліцей . Базу Ліцею в 1834 р перевезено до Києва і засновано університет.
*1836р. - відкрита Волинська духовна семінарія.
* 1920-1939рр. - відновлює свою діяльність Ліцей.
* 1939-1969 рр. - діють учительський і педагогічний інститути.
* 1969 р. –відкрите Кременецьке педагогічне училище, якому в 1989 році присвоєно ім'я Т.Г.Шевченка.
Виходячи з можливостей , які надає існуюча навчально - матеріальна база училища та перспективи її дооснащення і модернізації , потреб регіону та інтересів відродження національної школи , з метою поліпшення якості підготовки спеціалістів для системи народної освіти, обласна Рада народних депутатів, вирішила:
1. Реорганізувати Кременецьке педагогічне училище ім.. Т.Г.Шевченка в Кременецький педагогічний коледж ім.. Шевченка і підняти перед Міністерством освіти УРСР питання про його акредитацію , як педагогічного коледжу.
2. Управлінню народної освіти облвиконкому розробити програму реорганізації Кременецького педучилища і профілі підготовки педагогічних кадрів.
На виконання рішення Тернопільської обласної Ради народних депутатів від 8 травня 1991 року „Про реорганізацію Кременецького педагогічного училища ім.. Т.Г.Шевченка” управління народної освіти виконавчого комітету Тернопільської обласної ради народних депутатів видав наказ №185 від 3 червня 1991 року, згідно якого Кременецьке педагогічне училище реорганізоване в Кременецький педагогічний коледж ім.. Т.Г.Шевченка.
Кременецький обласний гуманітарно –педагогічний інститут ім. Т. Г. Шевченка , м. Кременець вул. Ліцейна,1 Тернопільської області являючись самостійною юридичною особою, створений відповідно до ст.27 Закону України „Про вищу освіту”, Положення про порядок створення , реорганізації і ліквідації навчально –виховних закладів ,затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 5 квітня 1994 року , подання Кременецької районної ради та Кременецької райдержадміністрації , обґрунтування Кременецького обласного комунального педагогічного коледжу ім. Т.Г.Шевченка про доцільність зміни його статусу з ІІ рівня акредитації на ІІІ рівень, висновків постійної комісії обласної ради з питань освіти ,науки молодіжної політики ,фізкультури ,спорту та туризму .
Тернопільська обласна рада винесла рішення №37 від 26 липня 2002 року „Про створення Кременецького обласного комунального гуманітарно –педагогічного інституту ім. Тараса Шевченка „ і вирішила:
· Утворити Кременецький обласний комунальний гуманітарно –педагогічний інституту імені Тараса Шевченка на базі Кременецького обласного комунального педагогічного коледжу ім. Т. Г. Шевченка, що ліквідовується.
· Взяти до відома, що утримання зазначеного Інституту здійснюється в межах асигнувань ,передбачених обласним бюджетом на освіту та спеціальних коштів Інституту.
· Установити ,що студенти Кременецького обласного комунального педагогічного коледжу ім. Т.Г.Шевченка продовжують навчання в Кременецькому обласному комунальному гуманітарно –педагогічному інституті ім. Тараса Шевченка.
· Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію обласної ради з питань освіти ,науки, молодіжної політики, фізкультури , спорту та туризму.
Із вищевикладеного витікає, що Кременецький обласний комунальний гуманітарно –педагогічний інститут імені Тараса Шевченка володіє і користується основними засобами, в тому числі нерухомим майном –нежитловим приміщенням Північного та Південного навчальних корпусів ,що знаходяться за адресою, м. Кременець вул. Ліцейна,1 Тернопільської області.
Кременецький обласний комунальний гуманітарно –педагогічний інститут імені Тараса Шевченка з метою документального оформлення права власності на нерухоме майно - нежитлове приміщення Північного та Південного навчальних корпусів ,що знаходяться за адресою м. Кременець вул. Ліцейна,1 Тернопільської області звернувся з відповідним клопотанням до Кременецької міської ради та Кременецького районного бюро технічної інвентаризації .
У відповідності ст.182 ЦК України та Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Міністерством Юстиції України від 7.02.2002 року №7\5 у редакції наказу Міністерства Юстиції України від 28.01.2003 року №6\5 зареєстрованого у Міністерстві Юстиції України 18.02.2002 року №І57\6445, позивачу відмовлено в державній реєстрації права власності на нерухоме майно –нежитлове приміщення Північного та Південного навчальних корпусів , що знаходяться за адресою м. Кременець вул. Ліцейна,1 Тернопільської області.
Рішенням господарського суду Тернопільської області по справі №9/122-1816 від 24.10.2005 року за позовом Кременецько –Почаївського державного історико-архітектурного заповідника, м. Кременець Тернопільської області до Кременецького обласного гуманітарно –педагогічного інституту ім. Т. Шевченка та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача - Регіонального фонду Державного майна України по Тернопільській області, щодо витребування з незаконного володіння ліцею , розташованого по вул. Ліцейна,1 у м. Кременець Тернопільської області , позов задоволено і вирішено зобов'язати відповідача звільнити у примусовому порядку нежитлові приміщення загальною площею 4930 кв.м., що складаються з Північного навчального корпусу, площею 1977,4 кв.м., та Південного навчального корпусу, площею 2952,6 кв.м., за адресою: м. Кременець Тернопільської області, вул. Ліцейна,1 , яке займає Кременецький обласний гуманітарно-педагогічний інститут ім. Т.Шевченка, (м. Кременець Тернопільської області, вул. Ліцейна, 1), та передати вільне приміщення по акту прийому-передачі у 15-денний строк Кременецько-Почаївському державному історико-архітектурному заповіднику, (м. Кременець Тернопільської області, вул. Тараса Шевченка, 67).
У відповідності постанови Львівського апеляційного господарського суду по справі №9/122-1816 від 29 березня 2006 року рішення господарського суду Тернопільської області по справі №9122-1816 від 24.10.2005 року скасовано , і в позові відмовлено.
Львівський апеляційний суд в своїй постанові встановив ,що Кременецький обласний комунальний гуманітарно –педагогічний інститут імені Тараса Шевченка правомірно володіє і користується нежитловими приміщеннями загальною площею 4930 кв.м., що складаються з Північного навчального корпусу, площею 1977,4 кв. м., та Південного навчального корпусу, площею 2952,6 кв.м., за адресою: м. Кременець Тернопільської області, вул. Ліцейна,1.
Обставини ,визнані господарським судом загальновідомими , не потребують доказування.
Факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу ,який вирішує господарські спори ) під час розгляду однієї справи , не доводяться знову при вирішенні інших спорів ,в яких беруть ті самі сторони (ст.35 ГПК України)..
При таких обставинах, позовні вимоги позивача в частині визнати правомірним володіння і користування Кременецьким обласним гуманітарно –педагогічним інститутом ім. Тараса Шевченка м. Кременець вул. Ліцейна ,1 Тернопільської області нерухомим майном –нежитловими приміщеннями Північного навчального корпусу , площею 1977,4 квадратних метрів та нежитловими приміщеннями Південного навчального корпусу , площею 2952,6 квадратних метрів, які знаходяться за адресою м. Кременець вул. Ліцейна,1 Тернопільської області, документально обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Позовні вимоги позивача в частині щодо визнання за Кременецьким обласним гуманітарно –педагогічним інститутом ім. Тараса Шевченка м. Кременець вул. Ліцейна ,1 Тернопільської області право власності на нерухоме майно –нежитлові приміщення Північного та Південного навчальних корпусів ,що знаходяться за адресою м. Кременець вул. Ліцейна,1 Тернопільської області та зобов'язання Кременецьке районне бюро технічної інвентаризації м. Кременець вул. Шевченка,37 Тернопільської області здійснити державну реєстрацію права власності на нерухоме майно –нежитлові приміщення Північного та Південного навчальних корпусів ,що знаходяться за адресою м. Кременець вул. Ліцейна,1 Тернопільської області за Кременецьким обласним гуманітарно –педагогічним інститутом ім. Тараса Шевченка м. Кременець вул. Ліцейна ,1 Тернопільської області, як належним власником, задоволенню не підлягають із наступних підстав:
16 липня 1992 року Тернопільська обласна рада народних депутатів на 10 - тій сесії 21 скликання прийняла рішення „Про комунальну власність”, в якому вказано наступне:
Відповідно до ст.ст.32 і 35 Закону України „Про власність” ,Закону України „Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве регіональне самоврядування”, постанови Верховної ради України від 5 травня 1992 року №2415-ХІІ ”Про внесення змін і доповнень до Постанови Верховної ради України від 5 березня 1992 року „Про порядок введення в дію Закону України „Про представника Президента України обласна рада народних депутатів вирішила:
· Затвердити перелік об'єктів комунальної власності області і передати її в управління обласної державної адміністрації, передбачивши з цією метою в структурі адміністрації утворення відповідного органу.
· Встановити ,що комунальна власність області не може передаватись в оренду, змінювати суб'єкта власності, використовуватися не за призначенням, перепрофільовуватись без згоди на те обласної ради народних депутатів.
· Вивчити пропозиції та зауваження щодо переліку об'єктів комунальної власності ,які надійшли від постійних комісій , депутатів обласної ради, районних і Тернопільської міської ради народних депутатів та відповідних державних адміністрацій ,обласних організацій та установ, для послідуючого розгляду і вирішення питання у встановленому порядку.
· У відповідності до Закону України „Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування „ розробити заходи по приватизації комунальної власності області.
Згідно додатку до рішення обласної ради народних депутатів від 16 липня 1992 року - переліку об'єктів комунальної власності області ,що передається в управління обласної державної адміністрації вказано наступне:
Народна освіта:
- Кременецький педколедж –295 - 2914 - 1728 -2914
Із цього випливає, що майно Кременецького обласного комунального педагогічного коледжу ім. Т. Шевченка, на базі якого утворено Кременецький обласний комунальний гуманітарно –педагогічний інститут імені Тараса Шевченка являється комунальною власністю Тернопільської обласної ради.
Правом власності є право особи на річ (майно) ,яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Особливим видом права власності є право довірчої власності, яке виникає внаслідок закону або договору управління майном, (ст.316 ЦК України).
Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місце знаходження майна.(ст.317ЦК України).
Власник володіє, користується , розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Власник має право вчиняти щодо свого майна будь які дії ,які не суперечать закону.
При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства.
Усім власникам забезпечується рівні умови здійснення своїх прав.
Власність зобов'язує.
Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Держава не втручається у здійснення власником права власності.
Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку .встановлених законом.
Особливості здійснення права власності на національні, культурні і історичні цінності встановлюються законом.(ст.319 ЦК України)
Власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом.
Законом можуть бути встановлені умови використання власником свого майна для здійснення підприємницької діяльності .(ст.320 ЦК України)
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку , встановлених законом.
Примусове відчуження об'єктів права власності може бути застосоване як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку установлених законом , та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості ,крім випадків .встановлених частиною першої ст.353 ЦК України, (ст.321 ЦК України)
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо Інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.(328 ЦК України).
Право власності на нову річ .яка виготовлена (створена ) особою, набувається нею, якщо Інше не встановлено договором або законом.
Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі.
Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації ,право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
До завершення будівництва (створення майна)особа вважається власником матеріалів , обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва(створення майна)(ст. 331 ЦК України).
Враховуючи, що нежитлові приміщення загальною площею 4930 кв.м., що складаються з Північного навчального корпусу, площею 1977,4 кв.м., та Південного навчального корпусу, площею 2952,6 кв.м., за адресою: м. Кременець Тернопільської області, вул. Ліцейна,1, яким користується і володіє Кременецький обласний комунальний гуманітарно –педагогічний інститут імені Тараса Шевченка знаходиться у комунальній власності Тернопільської області, інше господарським судом не встановлено, а тому позовні вимоги позивача в частині щодо визнання за Кременецьким обласним гуманітарно –педагогічним інститутом ім. Тараса Шевченка м. Кременець вул. Ліцейна ,1 Тернопільської області право власності на нерухоме майно –нежитлові приміщення Північного та Південного навчальних корпусів ,що знаходяться за адресою м. Кременець вул. Ліцейна,1 Тернопільської області та зобов'язання Кременецького районного бюро технічної інвентаризації м. Кременець вул. Шевченка,37 Тернопільської області здійснити державну реєстрацію права власності на нерухоме майно –нежитлові приміщення Північного та Південного навчальних корпусів ,що знаходяться за адресою м. Кременець вул. Ліцейна,1 Тернопільської області за Кременецьким обласним гуманітарно –педагогічним інститутом ім. Тараса Шевченка м. Кременець вул. Ліцейна ,1 Тернопільської області, як належним власником, документально не обґрунтовані і задоволенню не підлягають.
Судові витрати, в порядку ст.49 ГПК України, покласти на позивача, як ініціатора позову.
Керуючись ст.ст. 43,49,82-85 ГПК України, ст.ст.316,317,318,319,320,321,326,328,331,392,Цивільного кодексу України, ст.ст.20,73,136 ГК України, Законом України „Про власність", Постановою Кабінету Міністрів України №311 від 5 .11.1991 р. „Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно –територіальних одиниць (комунальною ) власністю”, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати правомірним володіння і користування Кременецьким обласним гуманітарно –педагогічним інститутом ім. Тараса Шевченка м. Кременець вул. Ліцейна ,1 Тернопільської області нерухомим майном –нежитловим приміщенням Північного навчального корпусу ,площею 1977,4 квадратних метрів та нежитловим приміщенням Південного навчального корпусу ,площею 2952,6 квадратних метрів, які знаходяться за адресою м. Кременець вул. Ліцейна,1 Тернопільської області.
3. В решті позову ,відмовити.
4. На дане рішення, яке не вступило в законну силу сторонами по справі може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного господарського суду на протязі десяти днів з дня його підписання, 04.06.2007 року, через місцевий господарський суд Тернопільської області .
5. Рішення направити сторонам по справі.
Суддя
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2007 |
Оприлюднено | 31.01.2008 |
Номер документу | 1307684 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Турецький І.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні