5020-3/182
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
14 грудня 2010 року справа № 5020-3/182
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Експрес”,
ідентифікаційний код 20669484
(99003, місто Севастополь, вул. Токарева, 3)
до Відкритого акціонерного товариства
„Енергетична компанія „Севастопольенерго”,
ідентифікаційний код 05471081
(99040, місто Севастополь, вул. Хрустальова, 44)
про зміну умов договору,
Суддя Головко В.О.,
Представники сторін:
позивач (ТОВ „Експрес”) –Мартюк Т.В., представник, довіреність № 2 від 14.01.2010;
відповідач (ВАТ „Енергетична компанія „Севастопольенерго”) –Ірхін М.Ю., заступник начальника юридичного відділу, довіреність № 6580/0/2-10 від 12.05.2010.
Обставини справи:
11.11.2010 Товариство з обмеженою відповідальністю „Експрес” (далі –позивач) звернулось до господарського суду м. Севастополя із позовом до Відкритого акціонерного товариства „Енергетична компанія „Севастопольенерго” (далі –відповідач) про зміну умов договору на постачання електричної енергії № 916 від 29.04.2004 в частині встановлення обсягів споживання електричної енергії та потужності на 2011 рік.
Ухвалою від 12.11.2010 порушено провадження у справі; розгляд справи призначений на 24.11.2010.
У судовому засіданні 24.11.2010 в порядку частини третьої статті 77 Господарського процесуального кодексу України оголошувалась перерва до 14.12.2010.
Після перерви 14.12.2010 засідання суду продовжено за участю представників сторін.
Представник позивача на позовних вимогах наполягала, просила позов задовольнити в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог позивач, посилаючись зокрема на частини першу та другу статті 276 Господарського кодексу України, зазначає, що загальна кількість енергії, що відпускається, визначається за погодженням сторін. Пропозиції абонента (споживача) електричної енергії щодо кількості та видів енергії, строків її відпуску є пріоритетними.
Представник відповідача заперечував проти позову з підстав, викладених у відзиві на позов, основні з яких полягають у невиконанні позивачем умов чинного договору в частині попередньої оплати заявленого обсягу споживання електричної енергії та відсутності відповідного обґрунтування стосовно збільшення договірних величин споживання електричної енергії /арк. с. 54-55/.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд –
ВСТАНОВИВ:
29.04.2004 між Товариством з обмеженою відповідальністю „Експрес” (Споживач) та Відкритим акціонерним товариством „Енергетична компанія „Севастопольенерго” (Постачальник) був укладений договір на постачання електричної енергії № 916 (далі –Договір), відповідно до якого Постачальник постачає електроенергію Споживачу, а Споживач оплачує Постачальнику вартість електроенергії та здійснює інші платежі відповідно до умов Договору та додатків до нього /арк. с. 10-18/.
15.08.2005 сторони підписали Додаткову угоду, якою зокрема виклали в новій редакції пункти 4.2.2, 5.1, 5.2, абзац перший пункту 5.3, абзац другий пункту 5.4, пункт 6.1.3; а також виключили примітки до Додатку 1 до Договору на постачання електричної енергії /арк. с. 19/.
21.09.2005 між сторонами підписано Додаткову угоду про строки планових платежів (абзац перший пункту 8.4 Договору викладено в новій редакції) /арк. с. 20/.
Відповідно до пункту 5.1 Договору (в редакції Додаткової угоди від 15.08.2005), для погодження договірних величин споживання електричної енергії та граничних величин електричної потужності на наступний рік Споживач не пізніше 1 жовтня поточного року надає Постачальнику відомості про розмір очікуваного обсягу споживання електричної енергії окремо для кожного територіально відокремленого підрозділу (Додаток № 1 „Обсяги поставки електричної енергії та потужності”).
У строк, визначений пунктом 5.1 Договору, а саме: 21.09.2010, позивач надіслав відповідачу Додаток № 1 „Обсяги поставки електричної енергії та потужності на 2011 рік” /арк. с. 21-22/, із зазначенням відомостей про розмір очікуваного споживання позивачем електричної енергії на 2011 рік з помісячною розбивкою для кожного територіально відокремленого підрозділу (площадки) /арк. с. 23-24/.
Листом від 05.10.2010 № 15777/0/2-10 відповідач повідомив позивача про свою відмову від погодження заявлених обсягів поставки електричної енергії на 2011 рік, із посиланням на відсутність виробничих можливостей для такого узгодження. При цьому відповідач не надав власної пропозиції щодо об'ємів поставки електричної енергії Споживачу, а лише вказав на те, що договірна величина споживання електричної енергії на 2011 рік за договором на постачання електроенергії № 916 від 29.04.2004 встановлюється згідно з фактичним обсягом споживання у відповідних періодах поточного року /арк. с. 25/.
Подібну поведінку відповідача позивач розцінив як зловживання ВАТ „ЕК „Севастопольенерго” своїм монопольним становищем на ринку постачання електричної енергії, що і спричинило звернення позивача до суду із даним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відносини електроенергетики в Україні регулюються Законом України „Про електроенергетику”, Порядком постачання електричної енергії споживачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 № 441 (в редакції постанови КМУ від 16.06.2005 № 473) (далі –Порядок), та Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 (в редакції постанови НКРЕ від 04.02.2010 № 105) (далі –Правила).
Відповідно до статті 275 Господарського кодексу України, частини першої статті 26 Закону України „Про електроенергетику” споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Судом встановлено, що такий договір укладений між сторонами і є чинним до теперішнього часу в силу пункту 10.4 Договору.
Згідно з пунктом 1.2 Правил, договір про постачання електричної енергії –це домовленість двох сторін (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом і споживач), що є документом певної форми, який встановлює зміст та регулює правовідносини між сторонами під час продажу постачальником за регульованим тарифом електричної енергії споживачу за тарифами, які регулюються відповідно до законодавства України; договірна величина споживання електричної енергії –це узгоджена в договорі між постачальником електричної енергії і споживачем величина обсягу електричної енергії на відповідний розрахунковий період; договірна потужність –це узгоджена із споживачем на розрахунковий період відповідно до нормативних актів та зазначена у договорі гранична величина сумарної споживаної електричної потужності в періоди максимального навантаження енергосистеми, яка встановлюється для окремої площадки вимірювання потужністю 150 кВт і більше та середньомісячним споживанням 50000 кВт/год. і більше, що не має спільної з іншими площадками вимірювання споживача технологічної електричної мережі; дозволена потужність –це величина потужності, яку електропередавальна організація дозволила споживачу для використання за кожною окремою площадкою вимірювання на підставі нормативно-технічних документів відповідно до умов договору.
Відповідно до пункту 7 Порядку постачання електричної енергії споживачам місцеві енергопостачальні організації до початку наступного року в обумовлені договорами про постачання електричної енергії терміни узгоджують з усіма споживачами, крім населення, обсяги очікуваного споживання електричної енергії на наступний рік за місяцями (кварталами). Узгоджені обсяги споживання електричної енергії оформлюються додатком до договору як договірні величини. У разі потреби місцеві енергопостачальні організації можуть вимагати від споживача надання обґрунтування очікуваних обсягів електроспоживання.
Пунктом 4.2 Правил встановлено, що відомості про обсяги очікуваного споживання електричної енергії в наступному році з помісячним або поквартальним розподілом подаються споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом у термін, обумовлений договором. У разі відхилення від обсягів фактичного споживання за минулий рік на 15% обсяги очікуваного споживання електричної енергії обґрунтовуються споживачем за даними запланованої до використання потужності та режиму роботи електроустановок відповідно до умов договору.
Пропозиції споживача щодо необхідного йому обсягу електричної енергії та строків постачання є пріоритетними для оформлення договірних величин споживання електричної енергії за наявності виробничих можливостей у постачальника електричної енергії.
Розмір очікуваного споживання електричної енергії визначається та вказується для кожної площадки вимірювання.
У разі ненадання споживачем зазначених відомостей у встановлений договором термін розмір очікуваного споживання електричної енергії на наступний рік установлюється постачальником електричної енергії за фактичними обсягами споживання у відповідних періодах поточного року, що минули, та у відповідних періодах минулого року, які відповідають майбутнім періодам поточного року.
Узгоджені сторонами обсяги очікуваного споживання електричної енергії та заявлені величини споживання електричної потужності оформлюються додатком до договору як договірні величини.
Згідно з пунктом 4.3 Правил, граничні величини споживання електричної потужності для споживача визначаються постачальником електричної енергії за регульованим тарифом у порядку, передбаченому законодавством України та зазначеному у договорі про постачання електричної енергії між споживачем та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом.
Гранична величина споживання електричної потужності визначається окремо для кожного об'єкта споживача з приєднаною потужністю 150 кВт та більше і середньомісячним споживанням 50000 кВт/год. та більше (за підсумком минулого року).
Таким чином, узгодження сторонами договору обсягів постачання електричної енергії та потужності на наступний рік, яке оформлюється додатком до договору як договірні величини, за своєю правовою природою є зміною умов договору в частині встановлення договірних величин споживання електроенергії і потужності.
Порядок зміни господарських договорів регулюється нормами статті 188 Господарського кодексу України, якими встановлено, що зміна або розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Як встановлено судом, пунктом 5.1 Договору передбачено, що для визначення договірних величин споживання електроенергії і потужності на наступний рік Споживач не пізніше 1 жовтня поточного року надає Постачальнику відомості про розміри очікуваного споживання електричної енергії окремо для кожного територіально відокремленого підрозділу (Додаток № 1 „Обсяги постачання електричної енергії та потужності на 2011 рік”). У разі необхідності Постачальник має право вимагати від Споживача надання обґрунтування очікуваних обсягів споживання електричної енергії.
Супровідним листом № 81 від 20.09.2010 позивач надіслав на адресу ВАТ „ЕК „Севастопольенерго” для підписання два екземпляри Додатку № 1 „Обсяги постачання електричної енергії та потужності на 2011 рік” до Договору № 916 від 29.04.2004 за двома площадками: магазин (вул. Щербака, 1/2) та торгівельний павільйон, вул. Одеська, 2 (ТП-9) /арк. с. 21-24/.
У відповідь на це ВАТ „ЕК „Севастопольенерго” листом № 15777/0/2-10 від 05.10.2010 повідомило ТОВ „Експрес” про неможливість погодження обсягів постачання електричної енергії, заявлених споживачем, посилаючись на відсутність технічної можливості у постачальника поставити позивачу електроенергію у заявленому ним обсязі. При цьому відповідач не вимагав від позивача надання ним обґрунтування очікуваних обсягів споживання електричної енергії, як це передбачено пунктом 5.1 Договору та пунктом 7 Порядку. Крім того, відповідач звернув увагу позивача на можливість корегування договірної величини споживання електричної енергії протягом 2011 року на поточні розрахункові періоди /арк. с. 25/.
Суд також встановив, що на 2011 рік позивачем у Додатку № 1 до Договору були заявлені наступні обсяги поставки електроенергії (МВт/год.) по об'єктах ТОВ „Експрес” з помісячною розбивкою для кожного територіально відокремленого підрозділу (площадки):
Магазин, вул. Щербака, 1/2:
Міс.Обсяги поставки електричної енергії на 2011 рікв редакції ВАТ „ЕК „Севастопольенерго”, МВт/год.Обсяги поставки електричної енергії на 2011 рікв редакції ТОВ „Експрес”, МВт/год.Максимальний ліміт, МВт/год.
10,0204,90027,900
20,0204,90027,900
30,0204,90025,200
40,0204,90027,900
50,0204,90027,000
60,0204,90027,900
70,0204,90027,000
80,0204,90027,900
90,0204,90027,900
100,0204,90027,000
110,0204,90027,900
120,0204,90027,000
Торгівельний павільйон, вул. Одеська, 2 (ТП-9):
Міс.Обсяги поставки електричної енергії на 2011 рікв редакції ВАТ „ЕК „Севастопольенерго”, МВт/год.Обсяги поставки електричної енергії на 2011 рікв редакції ТОВ „Експрес”, МВт/год.Максимальний ліміт, МВт/год.
14,9004,9008,370
24,9004,9008,370
34,9004,9007,560
44,9004,9008,370
54,9004,9008,100
64,9004,9008,370
74,9004,9008,100
84,9004,9008,370
94,9004,9008,370
104,9004,9008,100
114,9004,9008,370
124,9004,9008,100
Докази того, що наявні у ВАТ „ЕК „Севастопольенерго” виробничі можливості не дозволяють прийняти пропозицію споживача, відсутні. Отже, вказані відповідачем мотиви відмови узгодити заявлені Товариством обсяги поставки електроенергії на 2011 рік суперечать положенням пункту 7 Порядку, пунктам 4.2, 4.3 Правил та пункту 5.1 Договору, а тому відхиляються судом як необґрунтовані.
Також суд відхиляє доводи відповідача стосовно того, що позивачем, в порушення вимог абзацу першого пункту 4.2 Правил, не надано обґрунтування обсягів очікуваного споживання електричної енергії за даними запланованої до використання потужності та режиму роботи електроустановок відповідно до умов договору, оскільки, по-перше, нормативно-правовим актом вищої юридичної сили відносно Правил, а саме Порядком постачання електричної енергії споживачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 № 441 (в редакції постанови КМУ від 16.06.2005 № 473), унормовано, що обґрунтування очікуваних обсягів споживання електричної енергії надається Споживачем на вимогу енергопостачальної організації (аналогічне положення закріплено і в пункті 5.1 Договору). І, по-друге, згідно з абзацом першим пункту 4.2 Правил, обсяги очікуваного споживання електричної енергії обґрунтовуються за умови відхилення від обсягів фактичного споживання за минулий рік на 15%.
За правилами статті 33 Господарського процесуального кодексу обов'язок (тягар) доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини.
Отже, саме відповідач повинен був довести відсутність відповідних виробничих можливостей та відхилення Споживачем від обсягів фактичного споживання електричної енергії за 2010 рік на 15%.
Посилання відповідача на порушення позивачем умов Договору щодо попередньої оплати заявленого обсягу електричної енергії протягом трьох розрахункових періодів не є предметом судового розгляду в даній справі.
За викладених обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Витрати позивача по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу за правилами частини першої статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Крім того, згідно з пунктом 13 Порядку оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення судових процесів, пов'язаних з розглядом цивільних та господарських справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 № 1258, повернення коштів, внесених для оплати витрат, здійснюється у випадках та у розмірі, передбачених процесуальним законодавством, шляхом їх перерахування на рахунок платника, відкритий в установі банку, грошового переказу через іншу фінансову установу або відділення поштового зв'язку після звернення особи. Повернення зазначених коштів здійснюється у порядку, передбаченому для повернення державного мита (судового збору).
За приписами статті 47 Господарського процесуального кодексу України державне мито підлягає поверненню у випадках і в порядку, встановлених законодавством.
Відповідно до статті 8 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито”, сплачене державне мито підлягає поверненню, зокрема, у випадку його внесення в більшому розмірі, ніж передбачено законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач двічі сплатив за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у цій справі: під час подачі позову (квитанція № 525.148.6 від 09.11.2010 на рахунок 31216259700007 в УДК України в м. Севастополі, МФО 824509) –в сумі 236,00 грн. /арк. с. 9/; та під час розгляду справи (квитанція № 962.493.5 від 23.11.2010 на рахунок 31212264700007 в УДК України в м. Севастополі, МФО 824509) –в сумі 236,00 грн. /арк. с. 43/.
Таким чином, надміру сплачені позивачем витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. підлягають поверненню ТОВ „Експрес”.
Беручи до уваги вищевикладене, керуючись статтями 49, 82, 84-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. З дати набрання чинності даним судовим рішенням вважати договірні величини споживання електричної енергії на 2011 рік за договором № 916 від 29.04.2004, укладеним між Відкритим акціонерним товариством „Енергетична компанія „Севастопольенерго” та Товариством з обмеженою відповідальністю „Експрес”, встановленими у наступних обсягах (МВт/год.) відповідно по об'єктах та місяцях:
Магазин, вул. Щербака, 1/2 –величина дозволеної потужності 50 кВт:
Міс.Обсяги поставки електричної енергії по місяцях на 2011 рік, МВт/год.
січень4,900
лютий4,900
березень4,900
квітень4,900
травень4,900
червень4,900
липень4,900
серпень4,900
вересень4,900
жовтень4,900
листопад4,900
грудень4,900
Торгівельний павільйон, вул. Одеська, 2 (ТП-9) –величина дозволеної потужності 15 кВт:
Міс.Обсяги поставки електричної енергії по місяцях на 2011 рік, МВт/год.
січень4,900
лютий4,900
березень4,900
квітень4,900
травень4,900
червень4,900
липень4,900
серпень4,900
вересень4,900
жовтень4,900
листопад4,900
грудень4,900
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Енергетична компанія „Севастопольенерго” (99040, м. Севастополь, вул. Хрустальова, 44, ідентифікаційний код 5471081, п/р 260073537 в АБ „Перший інвестиційний банк”, м. Київ, МФО 300506, або з іншого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Експрес” (99003, м. Севастополь, вул. Токарева, 3, ідентифікаційний код 20669484, п/р 260000333001 в СФ банку „Фінанси і кредит”, МФО 384812) державне мито у розмірі 85,00 грн. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.), витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.).
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю „Експрес” (99003, м. Севастополь, вул. Токарева, 3, ідентифікаційний код 20669484, п/р 260000333001 в СФ банку „Фінанси і кредит”, МФО 384812) надміру сплачені кошти за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок), згідно з квитанцією № 525.148.6 від 09.11.2010 (платник: ТОВ „Експрес”; отримувач: Державний бюджет Ленінського району м. Севастополя, код ОКПО 24035598, п/р 31216259700007 в ГУ ДКУ в м. Севастополі, МФО 824509; призначення платежу: 20669484, оплата витрат за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у суді за позовом ТОВ „Експрес”).
Суддя підпис В.О.Головко
Повне рішення в порядку
статті 84 ГПК України
оформлено і підписано
20.12.2010.
Суд | Господарський суд м. Севастополя |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2010 |
Оприлюднено | 30.12.2010 |
Номер документу | 13139224 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Заплава Лідія Миколаївна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Заплава Лідія Миколаївна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Заплава Лідія Миколаївна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Заплава Лідія Миколаївна
Господарське
Господарський суд м. Севастополя
Головко Валерія Олегівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні