Рішення
від 16.12.2010 по справі 5/107-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

5/107-10

  

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16.12.10           Справа № 5/107-10.

за позовом Сумської міжрайонної державної податкової інспекції, м. Суми

до відповідача – державного підприємства "Новосуханівський спиртовий завод", с. Новосуханівка, Сумський район, Сумська область

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці позивача – Головне управління Державного казначейства у Сумській області, м. Суми

про стягнення 40 679 грн. 36 коп.                                                                                                                     Суддя Гудим В.Д.

Представники сторін:

Від позивача –предст. Петрищев О.О.

Від відповідача – не з'явився

Від третьої особи – не з'явився

          Суть спору: позивач подав позовну заяву в якій  просить стягнути з відповідача                 40 679 грн. 36 коп. в рахунок погашення заборгованості по бюджетній позичці, наданій у 1996 році для фінансування державного контракту.

          Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог.

Відповідач подав відзив на позовну заяву в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Третя особа подала відзив на позовну заяву в якому повністю підтримує позовні вимоги.

Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив:

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні"  на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції покладено функцію подання позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до листа управління Державного казначейства у Сумському районі від 11.03.10р. № 01-15/577 на даний час за відповідачем лічиться заборгованість за бюджетною позичкою, яка надавалась сільськогосподарським товаро виробникам в 1996 році в сумі 40 679 грн. 36 коп.

Зазначені правовідносини врегульовані постановою Кабінету Міністрів "Про стан підготовки до збиральних робіт і формування державного контракту на закупівлю зерна у 1995 році" від 31.05.95р. N 370, постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.96р. N 323 "Про задоволення державних потреб у сільськогосподарській продукції на 1996 рік".

З метою виконання зазначених постанов були затверджені відповідні Порядки, а саме:

спільним наказом Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Міністерства сільського господарства і продовольства України від 12.07.95р. N 119/109/193 (20334-95), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.09.95р. за N 334/870, затверджено Порядок надання і повернення державної позички для фінансування державного контракту 1995 року на поставку до державних ресурсів зерна, сортового і гібридного насіння зернових культур;

спільним наказом Міністерства фінансів України та Міністерства сільського господарства і продовольства України від 11.04.96р. N 72/113 (20265-96), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.06.96р. за N 265/1290, затверджено Порядок надання і повернення бюджетної позички на закупівлю продовольчого зерна, елітного і сортового насіння за державним замовленням 1996 року.

Відповідно до цих Порядків безвідсоткова бюджетна позичка надавалась фінансовим органом в 1995 році, відділенням державного казначейства в 1996 - 1997 роках за трьохсторонніми угодами, укладеними між цими органами з заготівельним (переробним) підприємством та сільгосптоваровиробником.

Разом з цим, постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.1996року № 663 "Про заходи забезпечення державних спиртових заводів сировиною" Міністерство сільського господарства і продовольства зобов'язано забезпечити в 1996 році поставку державним спиртовим заводам зерна з державних ресурсів, закупленого в рахунок бюджетної позички за державним контрактом 1995 року та державним замовленням 1996 року.

Станом на 15.09.1997року за відповідачем рахувалась сума прийнятої на себе заборгованості по бюджетні позичці 482 256 грн. 15 коп., яка не була повністю погашена в зв'язку з чим на даний час відповідач має заборгованість за бюджетною позичкою в сумі             40 679 грн. 36 коп.

Відповідно до п. 4 ст. 17 Бюджетного кодексу України, у разі невиконання юридич ними особами своїх зобов'язань, щодо погашення наданих на умовах повернення гаранто ваних державою зобов'язань, та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам і організаціям позичок із державного бюджету, органи стяг нення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників.

Статтею 21 Закону України „Про Державний бюджет України на 2010 рік" визначе но, що органи державної податкової служби України є органами стягнення заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі (кошти від повернення якої надходять за кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 2801380, 2801400, 2801410, 2801440, 3511530, 3511550, 3511560, 3511630, 3511660), а також заборгованості з відсотків за користування позиками, наданими за рахунок коштів, залучених державою, та з плати за надання гарантій та позик, отриманих за рахунок коштів, залучених державою та/або під державні гарантії. При цьому, така заборгованість вважається податковим боргом і стягується відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

          Відповідно до п. 7.8. Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами",  з моменту прийняття ухвали судом про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок сплати податкового зобов'язання або погашення податкового боргу такого платника податків, зазначених у заяві, яка подається до суду, визначається згідно з нормами Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", без застосування норм цього Закону.

       

Як вбачається з матеріалів справи, 11.01.08р. господарським судом Сумської області було порушено провадження у справі № 8/3-08 про банкрутство Державного підприємства “Новосуханівський спиртовий завод”  за заявою  кредитора -  Спільного Українсько –російського підприємства “Технополіс” у формі  товариства з обмеженою відповідальністю.

          Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вимог ухвали суду від 14.04.2008р. по справі № 8/3-08 кредитором було опубліковано оголошення про порушення господарським судом Сумської області провадження у справі про банкрутство боржника –Державного підприємства “Новосуханівський спиртовий завод” у газеті “Голос України” № 102 від 30.05.2008р.   

          На підставі частини п'ятнадцятої статті 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" всі кредитори, незалежно від настання строку виконання зобов'язань мають право подавати заяви з грошовими вимогами до боржника за правилами статті 14 Закону після опублікування оголошення про порушення справи про банкрутство в офіційному друкованому органі.

          Конкурсні кредитори – це кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство та вимоги яких не забезпечені заставою майна боржника.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 14 Закону конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.

          Відповідно до частини другої цієї ж статті Закону вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не розглядаються і вважаються погашеними, про що господарський суд зазначає в ухвалі, якою затверджує реєстр вимог кредиторів. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Отже, Закон пов'язує з пропуском конкурсними кредиторами строку, встановленого для подання ними заяв, припинення їх права вимоги до боржника.

          Ухвалою господарського суду Сумської області від 17.11.08р. у справі № 8/3-08  затверджено  реєстр вимог кредиторів, зобов'язано  розпорядника майна за результатом процедури розпорядження майном  подати суду відомості про фінансовий стан боржника, пропозиції щодо можливості відновлення його платоспроможності, вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання або не заявлених взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними.

З урахуванням зазначеного, господарський суд відмовляє у задоволенні позовних вимог щодо стягнення з відповідача 40 679 грн. 36 коп. заборгованості по бюджетній позичці, оскільки такий борг виник до порушення провадження у справі про банкрутство  державного підприємства "Новосуханівський спиртовий завод", протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство вимоги про погашення боргу за бюджетною позичкою не були заявлені, тому вважаються погашеними.

Керуючись ст.ст. 49, 80, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -

СУД  ВИРІШИВ:

1.          В позові відмовити.

Суддя                                                                                      В.Д.Гудим

У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення підписано 17.12.2010 року.

     

    Суддя                                                                       Гудим Валентин Дмитрович

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення16.12.2010
Оприлюднено30.12.2010
Номер документу13139336
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5/107-10

Рішення від 07.12.2010

Господарське

Господарський суд Київської області

Подоляк Ю.В.

Рішення від 16.12.2010

Господарське

Господарський суд Сумської області

Гудим Валентин Дмитрович

Постанова від 02.12.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Уліцький А.М.

Ухвала від 12.10.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Уліцький А.М.

Ухвала від 09.06.2009

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Кузь В.Л.

Ухвала від 21.04.2009

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Кузь В.Л.

Рішення від 04.11.2008

Господарське

Господарський суд Волинської області

Слупко В.Л.

Ухвала від 14.10.2008

Господарське

Господарський суд Волинської області

Слупко В.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні