8/43-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.12.2010 Справа № 8/43-10
Господарський суд Херсонської області у складі судді Остапенко Т.А. при секретарі Литовській Ю.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
до підприємства "Віта СЛС "Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України", с. Більшовик Голопристанського району Херсонської області,
про стягнення 8829 грн. 80 коп. за договором поставки,
за участю представників сторін:
від позивача: на засідання суду не прибув,
від відповідача: на засідання суду не прибув.
Підприємство споживчої кооперації "Хлібокомбінат Скадовського районного споживчого товариства" (позивач) звернулось до суду з позовом, в якому просить стягнути з підприємства "Віта СЛС "Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" (відповідач) заборгованість в сумі 8829 грн. 80 коп. відповідно до умов договору № 31 від 23.04.2010 року.
Відповідач в судове засідання не з'явився, свого представника не направив, про причини неявки суд не повідомив, не скористався наданими йому ст.ст. 22, 59 ГПК України процесуальними правами щодо надання документів, які б підтвердили його доводи.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та матеріалів позовної заяви місцезнаходженням відповідача є Херсонська область, Голопристанський район, с. Більшовик, вул. Приморська, буд. 50. За вказаною адресою судом направлені з рекомендованими повідомленнями ухвала суду від 02.11.2010 р. про порушення провадження та призначення справи до розгляду та ухвала від 18.11.2010 р. про відкладення розгляду справи. Ухвали суду, направлені на адресу відповідача, повернулась до суду у зв'язку з закінченням терміну зберігання.
Відповідно до частини 1 статті 64 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону України № 2453-VI від 07.07.2010 року), ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місяця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
За таких підстав, відповідно до статті 75 ГПК України, справа розглядається без участі представника відповідача, за наявними в ній доказами, яких достатньо для вирішення спору по суті.
Позивачем 17.12.2010 року надіслано телеграму з клопотанням відкласти розгляд справи на іншу дату в зв'язку із неможливістю прибуття в судове засідання, що обумовлено погодними умовами. Представником позивача надіслані всі витребувані матеріали, тому суд вважає, що наданих доказів достатньо для встановлення фактичних обставин справи, а неявка представників сторін не перешкоджає розгляду справи по суті.
Статтями 42, 43 ГПК України встановлено, що господарський судовий процес здійснюється на засадах змагальності та рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом. При цьому принцип змагальності передбачає покладання тягаря доказування на сторони, покладання на них відповідальності за доведеність їхніх вимог чи заперечень; вимагає від сторін ініціативи та активності в реалізації їхніх процесуальних прав.
Згідно зі ст. 22 ГПК України сторони мають як права (брати участь в господарських засіданнях, подавати докази, брати участь у дослідженні доказів, заявляти клопотання, давати усні та письмові пояснення господарському суду і т.п.), так і обов'язки (зокрема, добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи).
В силу статті 28 ГПК України справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника. Представниками юридичних осіб можуть бути керівники та інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації.
Відповідно до розділу V ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь у судовому процесі.
Господарський суд приймає до розгляду лише ті докази, які мають значення для справи. Питання про належність доказів вирішується судом. Належними визнаються докази, які містять відомості про факти, що входять у предмет доказування у справі, та інші факти, що мають значення для правильного вирішення спору. Допустимість доказів означає, що у випадках, передбачених нормами матеріального права, певні обставини повинні підтверджуватися певними засобами доказування. Письмовими доказами, в розумінні статті 36 ГПК України, є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору і повинні містити відомості, що мають значення для справи та виконані у формі, який дає змогу встановити достовірність документу.
З огляду на приписи статті 77 ГПК України, у разі нез'явлення в засідання представників сторін, інших учасників судового процесу, господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, розгляд справи, за умови неможливості вирішення спору в даному засіданні.
Ухвалою господарського суду від 18.11.2010 р. розгляд справи відкладався в зв'язку із неявкою представника відповідача, ненаданням представниками сторін витребуваних судом документів, необхідністю представлення нових доказів.
Враховуючи викладене суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для прийняття рішення. В судовому засіданні після закінчення розгляду справи оголошено вступну та резолютивну частини рішення з роз'ясненням процедури оскарження рішення та набрання ним законної сили, повідомлено про дату підготовки повного рішення.
Розглянувши матеріали справи, суд
встановив:
23 квітня 2010 року між підприємством споживчої кооперації "Хлібокомбінат Скадовського районного споживчого товариства" та підприємством "Віта СЛС "Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" був укладений договір № 31, згідно з яким постачальник зобов'язується виготовляти та систематично постачати і передати у власність (повне господарське віддання) покупцю певний товар, а покупець зобов'язується прийняти цей товар і своєчасно здійснювати його оплату на умовах даного договору. Предметом договору постачання є наступний товар: хлібобулочні вироби; кондитерські вироби; макаронні вироби; безалкогольні напої; інші харчові продукти (п. 1.2.).
Відповідно до п. 4.1. Договору покупець зобов'язаний оплатити товар за ціною встановленою у накладній.
Розділом 5 Договору передбачено, що розрахунки за кожну поставлену партію товару здійснюється в безготівковому порядку протягом 3-х банківських днів з моменту отримання покупцем поставленого товару (може бути передбачена передплата) (п. 5.1.). Оплата за товар проводиться перерахуванням коштів на розрахунковий рахунок постачальника, внесення готівкою в касу постачальника (п. 5.2.).
Відповідальність покупця у випадку прострочення розрахунків за кожну поставлену партію товару встановлена в п. 6.2. Договору як сплата постачальнику пені в подвійної облікової ставки НБУ від суми платежу за кожний день прострочення.
Цей договір діє з 01.06.2010 р. до 31.12.2010 р., а в частині обов'язків по розрахунках, у разі невиконання їх покупцем та нанесенні збитків постачальнику - до повного проведення розрахунків та відшкодування збитків.
Відповідно до умов договору про поставку товару, позивач свої зобов'язання виконав належним чином, передавши у період з 06.06.2010 року по 06.09.2010 року товар на загальну суму 19724 грн. 20 коп., що підтверджено видатковими накладними (а.с. 12-34, 57-73). Відповідач поставлений товар прийняв, що підтверджується підписом представника покупця на видаткових накладних та, відповідно, зобов'язаний був протягом 3-х банківських днів (п. 5.1.) розрахуватись в повному обсязі. Однак, за отриманий товар відповідач розрахувався частково, а саме: за отриманий товар в період з 06.06.2010 р. по 20.07.2010 р. в розмірі 10894 грн. 40 коп., що підтверджується випискою по особовому рахунку позивача (а.с. 56) та реєстром платіжних доручень (а.с. 38). На момент звернення позивача з позовом до суду за відповідачем обліковується заборгованість за поставлений товар в період з 21.07.2010 р. по 06.09.2010 р. в сумі 8829 грн. 80 коп., що підтверджується актом звірки взаєморозрахунків за період з 01.09.2010 р. по 07.09.2010 р. (а.с. 43).
Заборгованість відповідача за надані послуги складає 8829 грн. 80 коп. Позивачем на адресу відповідача 15.09.2010 року за вих. № 186 надіслано претензію з вимогою у місячний термін погасити заборгованість (а.с. 39-42). Претензія позивача залишена відповідачем без відповіді.
Позовні вимоги про стягнення з підприємства "Віта СЛС "Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України" 8829 грн. 80 коп. заборгованості за договором поставки хлібопродуктів стали предметом судового розгляду у даній справі.
Статтею 173 Господарського кодексу України передбачено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Пунктом першим статті 193 Господарського Кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться .
Аналогічна норма міститься і в статті 526 Цивільного кодексу України.
За визначенням частини 1 статті 712 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Проте, відповідачем зобов'язання щодо оплати поставленої продукції виконано не в повному обсязі. Станом на момент подання позову, сума простроченої заборгованості за договором поставки хлібопродуктів складає 8829 грн. 80 коп.
Таким чином, аналіз зазначених норм права та фактичних обставин справи свідчить про те, що позовні вимоги про стягнення з відповідача суми заборгованості в розмірі 8829 грн. 80 коп. є доведеними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Понесені позивачем витрати зі сплати державного мита, в розмірі 102 грн. 00 коп. та 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відшкодовуються йому за рахунок відповідача, з вини якого спір доведено до врегулювання в судовому порядку.
На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з підприємства "Віта СЛС "Всеукраїнської організації інвалідів "Союз організацій інвалідів України", ідентифікаційний код - 30556994, адреса: буд. 50, вул. Приморська, с. Більшовик, Голопристанський район, Херсонська область, р/рахунок - № 26009003728001 в АКБ "Імексбанк" м. Херсон, МФО - 342269 на користь підприємства споживчої кооперації "Хлібокомбінат Скадовського районного споживчого товариства", ідентифікаційний код - 01734253, адреса: буд. 157, вул. Комсомольська, м. Скадовськ, Херсонська область, р/рахунок - № 26000871977191 в Одеський філіал АКБ "Укрсоцбанк", МФО - 328016, 8829 грн. 80 коп. основного боргу, 102 грн. 00 коп. витрат по сплаті державного мита та 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну і резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України (вступна, описова, мотивувальна і резолютивна частини).
Суддя Т.А. Остапенко
Повне рішення складено 20.12.2010 р.
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2010 |
Оприлюднено | 30.12.2010 |
Номер документу | 13139474 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Остапенко Т.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні