Постанова
від 17.01.2008 по справі 42/120
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

42/120

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

 17 січня 2008 р.                                                                                    № 42/120  

Вищий господарський  суд України у складі колегії суддів:

Кочерової Н. О., - головуючого,

Рибака В.В.,Черкащенка М.М.,

розглянувши матеріали касаційних скаргДК “Укртрансгаз” НАК “Нафтогаз України” та НАК “Нафтогаз України”

на постанову

Київського апеляційного господарського суду від 25.09.2007 року

у справі господарського суду  м. Києва

за позовомТОВ “Українська торгівельна компанія”

до

3-ті особи:ДК “Укртрансгаз” НАК “Нафтогаз України”;НАК “Нафтогаз України”ДП НАК “Надра України” “Полтава РГП”;ДП “Надра України” “Полтаванафтогеологія”

прозобов'язання вчинити певні дії,

В засіданні взяли участь представники:

- позивача:Бондаренко Р.В., Кириченко Т.В.,

- відповідача:Мельник В.В., Бєлячкова О.В.,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2007 року ТОВ “Українська торгівельна компанія” звернулось до господарського суду з позовом до НАК “Нафтогаз України” про зобов'язання вчинити дії, а саме включити до зведеного балансу природного газу заявлені ліміти та прийняти планові розподіли природного газу в обсязі 2512 тис.м.куб.; затвердити прийом-передачу в ПСГ природного газу в обсязі 2512 тис.м.куб. між ТОВ “Українська торгівельна компанія” та ВАТ “Миронівський хлібопродукт”. Зобов'язати ДК “Укртрансгаз” НАК “Нафтогаз України” виконати обов'язок за договором –передати газ в обсязі 2512 тис. м. куб. ТОВ Українська торгівельна компанія”, що діє від імені учасників договору про спільну діяльність.

Рішенням господарського суду м. Києва від 08.05.2007 року в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 25.09.2007 року рішення місцевого господарського суду від 08.05.2007 року скасовано, прийнято нове рішення, яким позов задоволено повністю. Зобов'язано НАК “Нафтогаз України” включити до зведеного балансу природного газу заявлені ліміти та прийняти планові розподіли природного газу в обсязі 2512 тис.м.куб.; зобов'язано затвердити прийом-передачу в ПСГ природного газу в обсязі 2512 тис.м.куб. між ТОВ “Українська торгівельна компанія” та ВАТ “Миронівський хлібопродукт”. Зобов'язано ДК “Укртрансгаз” НАК “Нафтогаз України” виконати зобов'язання за договором зберігання № 116-592 від 16.08.2006 року.   

Доповідач: Черкащенко М.М.

Не погоджуючись з прийнятою постановою ДК “Укртрансгаз” НАК “Нафтогаз України” та НАК “Нафтогаз України” подали касаційні скарги, в яких просять постанову Київського апеляційного господарського суду від 25.09.2007 року скасувати, рішення господарського суду м. Києва від 08.05.2007 року з даної справи залишити без змін.

В обґрунтування своїх вимог скаржники посилаються на те, що судами неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права, що призвело до винесення незаконної постанови.

Судова колегія, розглянувши наявні матеріали, обговоривши доводи касаційних скарг, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування норм матеріального та процесуального права вважає, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 04.06.2002 року між Товариством з обмеженою відповідальністю “Українська торгівельна компанія” та Дочірнім підприємством “ПолтавРГП”Національної акціонерної компанії “Надра України”, Дочірнім підприємством “Полтаванафтогазгеологія”Національної акціонерної компанії “Надра України” було укладено договір про спільну діяльність № 81/2002, відповідно до якого предметом цього договору є спільна інвестиційна  та виробнича діяльність Учасників з приводу організації й здійснення геологічного  вивчення нафтогазоносних надр шляхом облаштування і подальшої дослідно-промислової розробки свердловини № 22 Харківцівського родовища Сарської ділянки з метою підготовки родовища до промислової розробки та отримання прибутку.

Відповідно до ст. 1134 ЦК України, внесене  учасниками  майно,  яким  вони  володіли на праві власності, а також вироблена у результаті спільної діяльності продукція та одержані від такої діяльності плоди і доходи є спільною частковою власністю учасників, якщо інше не встановлено договором простого товариства або законом.

Згідно зі ст. 1139 ЦК України, прибуток, одержаний учасниками договору простого товариства в результаті їх спільної діяльності, розподіляється пропорційно вартості вкладів учасників у спільне майно, якщо інше не   встановлено договором простого товариства або іншою домовленістю учасників.

Пунктом 7.3. Додаткової угоди № 1 до договору про спільну діяльність          № 81/2002 від 04.06.2002р. сторони договору погодили, що прибуток розподіляється між учасниками в такому порядку: при здійсненні спільної інвестиційної та виробничої діяльності на свердловині № 22 Харківцівського родовища Сарської ділянки: Ліцензіат (Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії “Надра України” “ПолтавРГП”) –30%; Інвестор (ТОВ “Українська торгівельна компанія”)- 30%; Підприємство (ДП НАК “Надра України”“Полтаванафтогазгеологія”) –40%.

Судами попередніх інстанцій встановлено, 20.07.2005 року між ЗАТ  “Миронівський хлібопродукт” та ТОВ “Українська торгівельна компанія”, що діє згідно  договору № 81/2002 про спільну діяльність, укладено договір № 926 купівлі-продажу природного газу.

З метою доступу до газотранспортної системи, 10.08.2006 року між ТОВ “Українська торгівельна компанія” та  Дочірньої компанії “Укртрансгаз”Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” укладено угоду № 116-577.

ДК “Укртрансгаз” НАК “Нафтогогаз України”(зберігач) та ТОВ “Українська торгівельна компанія”(поклажодавець) 16.08.2006 року уклали договір № 116-592 зберігання природного газу, відповідно до якого зберігач зобов'язується за плату, протягом строку встановленого даним договором, зберігати в підземних сховищах газу, надалі ПСГ, природний газ, в тому числі страховий запас газу, переданий йому поклажодавцем, і повернути останньому у схоронності рівну кількість газу зазначеної в договорі якості, а поклажодавець зобов'язується внести плату за зберігання у встановлені даним договором строки.  

Судами попередніх інстанцій встановлено, що на виконання умов договору № 116-592 протягом липня-грудня 2006 року позивач передав, а ДК “Укртрансгаз” НАК “Нафтогогаз України” прийняв на зберігання 2512тис.куб.м. природного газу, видобутого на підставі договору про спільну діяльність.

Пунктом 2.11. договору сторони передбачили, що у випадку передачі поклажодавцем газу в ПСГ третій особі або прийому газу в ПСГ від третьої особи поклажодавець зобов'язується скласти акт прийому-передачі газу з третьою особою та погодити цей акт з зберігачем, з врахуванням умов зазначених в третьому абзаці п.2.7. даного договору.

22.11.2006 року позивач направив на узгодження ДК “Укртрансгаз” акти прийому-передачі в ПСГ в листопаді 2006р. природного газу в обсязі 1704 тис.куб.м. між Товариством з обмеженою відповідальністю “Українська торгівельна компанія” та ВАТ “Миронівський хлібопродукт”, проте відповідач-1 листом №13958/6-04 від 23.11.2006р. відмовив позивачу з посиланням на те, що згідно Постанови КМУ № 813 від 09.06.2006р., якою внесено зміни до Постанови КМУ № 1729 від 27.12.2001р., природний газ, видобутий підприємствами НАК “Нафтогаз України”, НАК “Надра України” та ВАТ “Укрнафта”, у тому числі за результатами спільної діяльності, спрямовується для потреб населення.

Згідно, ст. 4 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” підприємства, частка держави у статутному фонді яких перевищує 50% здійснюють продаж природного газу власного видобутку для потреб населення у порядку, встановленим Кабінету Міністрів України. Відповідно до п. 4 Порядку забезпечення споживачів природним газом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1729 газодобувні підприємства НАК "Нафтогаз України", НАК "Надра України", ВАТ "Укрнафта" та інші господарські товариства, частка держави у статутному фонді яких перевищує 50 відсотків, а також господарські товариства, понад 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких перебуває у статутних фондах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій реалізують природний газ власного видобутку (у тому числі видобутий у процесі виконання договорів про спільну діяльність) виключно НАК "Нафтогаз України", що здійснює реалізацію зазначених обсягів природного газу суб'єктам господарювання, які мають ліцензію на постачання природного газу за регульованим тарифом, для потреб населення.

Однак, відповідно до п. 2 постановиКабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1729 “Про забезпечення споживачів природним газом” з ресурсу природного газу, який формується за рахунок продажу підприємствами, частка держави у статутному фонді яких перевищує 50 відсотків, господарськими товариствами, більш як 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких перебуває у статутних фондах інших господарських товариств, контрольним пакетом акцій (часток, паїв) яких володіє держава, а також дочірніми підприємствами, представництвами та філіями таких підприємств і товариств, учасниками договорів про спільну діяльність, укладених за участю зазначених підприємств і товариств, та/або уповноваженими ними особами Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" всього обсягу природного газу (в тому числі нафтового (попутного) газу) власного видобутку, який здійснюється на підставі спеціальних дозволів на користування надрами, за винятком обсягів газу, що використовується видобувними підприємствами для виробничо-технологічних витрат, задоволення власних потреб і виробництва скрапленого газу, та з інших ресурсів Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" –задовольняються потреби населення в природному газі.

Згідно ч. 5 п.п 2 п.2. зазначеної постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1729 “Про забезпечення споживачів природним газом” потреби у природному газі усіх категорій споживачів, зокрема установ і організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, крім визначених у підпунктах 1 і 2 пункту 2 цієї постанови можуть задовольнятися, - з ресурсів газу: суб'єктів господарювання, що здійснюють видобуток природного газу, крім обсягів газу, які згідно з абзацом першим підпункту 1 пункту 2 цієї постанови підлягають продажу Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України.

Враховуючи вищевикладене, ст. 1139 ЦК України та ст. 4 розділу ІІ Закону України “Про державний бюджет на 2006 рік”, яка не містить імперативної вказівки щодо відчуження всього природного газу видобутого за договорами про спільну діяльність відповідачу, судова колегія погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про наявність правових підстав для задоволення позову.

Крім того, судова колегія вважаэ безпідставним посилання скаржників і на постанову КМУ № 1729, оскільки обмеження, яке містить дана постанова щодо відчуження видобутого природного газу стосуються лише підприємств частка держави у статутному фонді яких перевищує 50 відсотків, господарськими товариствами, більш як 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких перебуває у статутних фондах інших господарських товариств, контрольним пакетом акцій (часток, паїв) яких володіє держава, а також дочірніх підприємств, представництв та філій таких підприємств і товариств, учасників договорів про спільну діяльність, укладених за участю зазначених підприємств і товариств, та/або уповноважених ними осіб, які здійснюють реалізацію природного газу для потреб населення.

Судова колегія також зазначає, що доводи скаржників про недоведеність позивачем права власності на ресурси газу, які отримані за договором № 81-2002 від 04.06.2002 року є помилковими, з огляду на укладений між сторонами договір № 116-592 від 16.08.2006 року про зберігання природного газу.

Враховуючи вищевикладене та межі перегляду в касаційній інстанції, судова колегія приходить до висновку, що оскаржувана постанова Київського апеляційного господарського суду від 25.09.2007 року є повною, законною та обґрунтованою, а тому відсутні підстави для її скасування.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційні скарги залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 25.09.2007 року у справі № 42/120 залишити без змін.

Головуючий, суддя                                                                   Н. Кочерова                                      

Судді                                                                                     В.  Рибак

                                                                                              М. Черкащенко

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення17.01.2008
Оприлюднено04.02.2008
Номер документу1321171
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —42/120

Ухвала від 01.06.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 30.04.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 15.02.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

Рішення від 22.06.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 01.06.2009

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 31.03.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

Ухвала від 17.02.2009

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Рішення від 23.04.2008

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

Постанова від 25.09.2007

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Отрюх Б.В.

Постанова від 17.01.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Черкащенко М.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні