Постанова
від 25.09.2007 по справі 42/120
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

42/120

      КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД       

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8                                                            т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 25.09.2007                                                                                           № 42/120

 Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

 головуючого:           Отрюха  Б.В.

 суддів:             Верховця А.А.

           Тищенко  А.І.

 при секретарі:             

 За участю представників:

 від позивача -Бондаренко Р.В. - юрист, Кузенков В.О. - юрист

 від відповідача - не з"явився

від третьої особи 1: Кузенков В.О - юрист

 від третьої особи 2:Кузенков В.О. - юрист

 розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська торгівельна компанія"

 на рішення Господарського суду м.Києва від 08.05.2007

 у справі № 42/120 (Паламар П.І.)

 за позовом                               Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська торгівельна компанія"

 до                                                   Дочірня компанія "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"

                                                  Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"

 третя особа відповідача           ДП "ПолтавРГП" Національної акціонерної компанії "Надра України"

          Дочірнє підприємство "Полтавнафтогазгеологія" Національної акціонерної компанії "Надра України"

 третя особа позивача                      

 про                                                  зобов"язання вчинити певні дії

 

ВСТАНОВИВ:

  Рішенням Господарського суду м. Києва від 08.05.2007р. посправі

№ 42/120 у задоволенні позову відмовлено повністю.

         Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням, звернувся з апеляційною  скаргою, просить його скасувати, оскільки вважає, що судом прийнято рішення, яке не відповідає обставинам справи, порушено норми матеріального та процесуального права.

        В своїй апеляційній скарзі позивач посилається на те, що ст. 4 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» не передбачено забезпечення потреб населення у природному газі з ресурсів газу, видобутого суб»єктами господарювання, що видобувають газ за договорами про спільну діяльність.

        Також Постанова КМУ № 1729 від 27.12.02р. не містить положення про забезпечення потреб населення в природному газі з ресурсів газу, видобутого суб»єктами господарювання, що видобувають газ за договорами про спільну діяльність.

        Позивач звертає увагу суду на те, що НАК «Нафтогаз України» перекручує зміст Постанови КМУ № 1729 від 27.12.02р., оскільки листом № 6/1-1526-8018 від 08.11.06р. позивача було повідомлено про те, що відповідно до зазначеної постанови та Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» всі ресурси газу повинні спрямовуватись виключно на забезпечення потреб населення.

       Позивач та учасники спільної діяльності відносяться до суб»єктів господарювання, що видобувають газ за договорами про спільну діяльність та отримують його відповідно до угод про розподіл продукції, крім обсягів природного газу, право власності на які на підставі зазначених угод набуваються газовидобувними підприємствами НАК «Нафтобаз України» та НАК «Надра України» ВАТ «Укрнафта», інших газо видобувних підприємств, частка держави в статутному фонді яких перевищує 50%, а також господарських товариств, більш як 50% акцій (часток, паїв) яких перебуває у статутних фондах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій.  

      В судове засідання представники відповідачів не з»явились, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином. Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку представників позивача та третіх осіб колегія приходить до висновку про можливість розгляду справи у відсутності представників відповідачів, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи по суті спору.

      Розглянувши апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, колегія встановила наступне.

       04.06.2002р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Українська торгівельна компанія» та Дочірнім підприємством «ПолтавРГП» Національної акціонерної компанії «Надра України», Дочірнім підприємством «Полтаванафтогазгеологія» Національної акціонерної компанії «Надра України» укладено договір про спільну діяльність № 81/2002.

      Предметом договору відповідно до п.1.1. є спільна інвестиційна  та виробнича діяльність Учасників з приводу організації й здійснення геологічного  вивчення нафтогазоносних надр шляхом облаштування і подальшої дослідно-промислової розробки свердловини № 22 Харківцівського родовища Сарської ділянки з метою підготовки родовища до промислової розробки та отримання прибутку.

     Спільна діяльність учасників ведеться за рахунок коштів і спільного майна, що утвориться за рахунок внесків Учасників, прибутків від спільної діяльності та майна, створеного у процесі спільної діяльності.

     Позивач (відповідно до змін та доповнень№2 до договору про спільну діяльність № 81/2002 від 04.06.2002р.) представляє інтереси Учасників договору у відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, фізичними особами; організовує виконання програми спільної діяльності; виконує роботи по цьому договору у відповідності до чинних нормативних документів, які регламентують правила безпечного проведення робіт.  

     Пунктом 7.3. Додаткової угоди № 1 до договору про спільну діяльність № 81/2002 від 04.06.2002р. сторони договору погодили, що прибуток розподіляється між учасниками в такому порядку: при здійсненні спільної інвестиційної та виробничої діяльності на свердловині № 22 Харківцівського родовища Сарської ділянки: Ліцензіат (Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії «Надра України»  «ПолтавРГП») – 30%; Інвестор (ТОВ «Українська торгівельна компанія» )- 30%; Підприємство (ДП НАК «Надра України» «Полтаванафтогазгеологія») – 40%.

     Витрати в межах спільної діяльності, включаючи придбання обладнання, виконання науково-дослідних робіт і інші витрати, будуть оплачуватися за рахунок грошових коштів, матеріальних та інших ресурсів, внесених Учасниками до спільної діяльності, і відображатися в обліку спільної діяльності відповідно до законодавства України.

     20.07.2005р. між Акціонерним товариством закритого типу «Миронівський хлібопродукт» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Українська торгівельна компанія», що діє згідно  договору № 81/2002 про спільну діяльність, укладено договір № 926 купівлі-продажу природного газу.

     З метою доступу до  газотранспортної системи між позивачем та  Дочірньої компанії «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» 10.08.2006р. укладено угоду № 116-577.

     16.08.2006р. було укладено договір № 116-592 зберігання природного газу між Дочірньою компанією «Укртрансгаз»  НАК «Нафтогогаз України» (зберігач за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Українська торгівельна компанія» (поклажодавець за договором), яке діяло в інтересах спільної діяльності.

      Відповідно до п.1.1. зазначеного договору зберігач зобов»язується за плату, протягом строку встановленого даним договором, зберігати в підземних сховищах газу, надалі ПСГ, природний газ, в тому числі страховий запас газу, переданий йому поклажодавцем, і повернути останньому у схоронності рівну кількість газу зазначеної в договорі якості, а поклажодавець зобов»язується внести плату за зберігання у встановлені даним договором строки.  

      На виконання умов договору № 116-592 протягом липня-грудня 2006 року позивач передав, а відповідач1 прийняв на зберігання 2512тис.куб.м. природного газу, видобутого на підставі договору про спільну діяльність, що підтверджується поясненнями представників сторін та матеріалами справи.

      Пунктом 2.5. договору сторони погодили, що відбір газу із ПСГ, в тому числі страхового запасу газу, і передачі його зберігачем поклажодавцю здійснюється в період відбору газу. Період відбору газу з ПСГ починається з 15.10.2006р і закінчується 15 квітня 2007 року.

      Відповідно до п.2.7. договору для здійснення відбору газу поклажодавець до 25 числа місяця, що передує місяцю відбору газу (але не пізніше, ніж 5 робочих днів до початку місяця відбору з ПСГ) надає зберігачу заявку в письмовій формі щодо здійснення відбору газу з підземного сховища газу, в тому числі страхового запасу газу. Зберігач розглядає заявку поклажодавця з врахуванням потужностей ПСГ та пропускної спроможності газотранспортної системи і надає дані про відбір обсягів газу поклажодавця із ПСГ на затвердження НАК «Нафтогаз України». Після затвердження НАК «Нафтогаз України» обсягів відбору газу поклажодавця із ПСГ зберігач здійснює відбір цих обсягів газу у місці відбору.

      Пунктом 2.11. договору сторони передбачили, що у випадку передачі поклажодавцем газу в ПСГ третій особі або прийому газу в ПСГ від третьої особи поклажодавець зобов»язується скласти акт прийому-передачі газу з третьою особою та погодити цей акт з зберігачем, з врахуванням умов зазначених в третьому абзаці п.2.7. даного договору.

      22.11.2006 року позивач направив на узгодження ДК «Укртрансгаз» акти прийому-передачі в ПСГ в листопаді 2006р. природного газу в обсязі 1704 тис.куб.м.  між Товариством з обмеженою відповідальністю «Українська торгівельна компанія» та ВАТ «Миронівський хлібопродукт».

      Відповідач-1 листом №13958/6-04 від 23.11.2006р. повідомив позивача про те, що згідно Постанови КМУ № 813 від 09.06.2006р., якою внесено зміни до Постанови КМУ № 1729 від 27.12.2001р., природний газ, видобутий підприємствами НАК «Нафтогаз України», НАК «Надра України» та ВАТ «Укрнафта», у тому числі за результатами спільної діяльності, спрямовується для потреб населення.

      Крім того, згідно ст. 4 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» підприємства, частка держави у статутному фонді яких перевищує 50% відсотків, а також господарські товариства, більш ніж 50% акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, здійснює продаж природного газу власного видобутку для потреб населення.

      В листі також зазначено, що НАК «Нафтогаз України» 26.06.2006р. було прийнято протокольне рішення, яким передбачено, що розподіл обсягів газу, видобутих підприємствами НАК «Нафтогаз України», НАК «Надра України» та ВАТ «Укрнафта» за результатами спільної діяльності має відбуватися пропорційно їх процентній участі у цій діяльності згідно укладених договорів, а також прийнято рішення відображати ресурси природного газу, видобутого в результаті спільної діяльності, як такий, що закачаний в ПСГ для потреб населення.

      Саме в зв»язку з наявністю вищезазначеного протокольного рішення в балансах надходження та розподілу природного газу по Україні, обсяг газу, видобутий ДП «Полтав РГП» через ТОВ «Українська торгівельна компанія» за результатами спільної діяльності за договором № 81/2002р. ( одним із учасників якого є підприємство НАК «Надра України» - ДП «Полтаванафтогазгеологія»), передбачається як газ для закачування до ПСГ.  

      Відповідно до ст. 1130 ЦК України за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов»язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.   

      Згідно ст. 1139 ЦК України та умов укладеного договору сторони отримують і розподіляють прибуток на умовах договору у співвідношенні 30%, 30% та 40% відповідно набуваючи право спільної часткової власності на видобутий природний газ, в зв»язку з чим дії відповідача1 порушують права позивача та учасників договору на розпорядження своєю власністю.

      Згідно ст.4 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» підприємства, частка держави у статутному фонді яких перевищує 50%, здійснюють продаж природного газу власного видобутку для потреб населення у порядку, встановленим Кабінетом Міністрів України.

      Відповідно до п.4 Порядку забезпечення споживачів природним газом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. № 1729, газодобувні  підприємства НАК «Нафтогаз України», НАК «Надра України», ВАТ «Укрнафта» та інші господарські товариства, частка держави у статутному фонді яких перевищує 50%, а також господарські товариства, понад 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких перебуває у статутних фондах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій реалізують природний газ власного видобутку ( у тому числі видобутий у процесі виконання договорів про спільну діяльність) виключно НАК «Нафтогаз України», що здійснює реалізацію зазначених обсягів природного газу суб»єктам господарювання, які мають ліцензію на постачання природного газу за регульованим тарифом, для потреб населення.

      Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. № 1729 «Про забезпечення споживачів природним газом» пунктом 2 встановлено, що потреба в природному газі задовольняється: населення - з ресурсу природного газу, який формується за рахунок продажу підприємствами, частка держави у статутному фонді яких перевищує 50%, господарськими товариствами, більш як 50% акцій (часток, паїв) яких перебуває у статутних фондах інших господарських товариств, контрольним пакетом акцій (часток, паїв) яких володіє держава, а також дочірніми підприємствами, представництвами та філіями таких підприємств і товариств, учасниками договорів про спільну діяльність, укладених за участю зазначених підприємств і товариств, та/або уповноваженими ними особами НАК «Нафтогаз України» всього обсягу природного газу (тому числі нафтового (попутного) газу) власного видобутку, який здійснюється на підставі спеціальних дозволів на користування надрами, за винятком обсягів газу, що використовується видобувними підприємствами для виробничо-технологічних витрат, задоволення власних потреб і виробництва скрапленого газу, та з інших ресурсів НАК «Нафогаз України».

       Відповідно до ч.5 пп.2 п.2 вищезазначеної постанови потреба у природному газі усіх категорій споживачів, зокрема установ і організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, крім визначених у підпунктах 1 і 2 пункту 2 цієї постанови задовольняється з ресурсів газу: суб»єктів господарювання, що здійснюють видобуток природного газу, крім обсягів газу, які згідно з абзацом першим підпункту 1 пункту 2 цієї постанови підлягають продажу НАК «Нафтогаз України».    

      Крім того, положення ст. 4 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» не містить імперативної вказівки щодо відчуження всього природного газу видобутого за договорами про спільну діяльність НАК «Нафтогаз України».

     Відповідно до ст. 1139 ЦК України прибуток, одержаний учасниками договору простого товариства в результаті їх спільної діяльності, розподіляється пропорційно вартості вкладів учасників у спільне майно, якщо інше не встановлено договором простого товариства або іншою домовленістю учасників.

     Таким чином, колегія приходить до висновку, що дія відповідних положень Постанови № 1729 щодо обов»язкового продажу обсягів природного газу НАК «Нафтогаз України», не поширюється на операції продажу   ТОВ «Українська торгівельна компанія» природного газу промисловим споживачам, оскільки відповідний порядок стосується газовидобувних підприємств частка держави в статутному фонді яких становить більше 50% при відчуженні природного газу для задоволення потреб населення.

     На підставі вищевикладеного колегія вважає, що рішення місцевого суду не відповідає фактичним обставинам справи, а тому підлягає скасуванню, а апеляційна скарга  задоволенню.

Керуючись ст.ст. 101-105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

 

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська торгівельна компанія» на рішення Господарського суду м.Києва від 08.05.2007р. по справі № 42/120 задовольнити.

     Рішення Господарського суду  м. Києва  від 08.0.2007року по справі № 42/120 скасувати.

     Позовні вимоги  задовольнити повністю.

     Зобов»язати Національну акціонерну компанію «Нафтогаз України» включити до зведеного балансу природного газу заявлені ліміти газу та прийняти планові розподіли природного газу в обсязі  2512 тис. куб. м.

     Зобов»язати Національну акціонерну компанію «Нафтогаз України» затвердити прийом-передачу в ПСГ природного газу в обсязі  2 512 тис.куб.м. між ТОВ «Українська торгівельна компанія» та ВАТ «Миронівський хлібопродукт».

     Зобов»язати Дочірню компанію «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» виконати зобов»язання за договором зберігання № 116-592 від 16.08.2006р.   

     Матеріали справи № 42/120  повернути Господарському суду м. Києва.

    

 Головуючий суддя                                                                      Отрюх  Б.В.

 Судді                                                                                          Верховець А.А.

                                                                                          Тищенко  А.І.

  

СудКиївський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення25.09.2007
Оприлюднено09.04.2008
Номер документу1505556
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —42/120

Ухвала від 01.06.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 30.04.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 15.02.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

Рішення від 22.06.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 01.06.2009

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 31.03.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

Ухвала від 17.02.2009

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Рішення від 23.04.2008

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

Постанова від 25.09.2007

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Отрюх Б.В.

Постанова від 17.01.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Черкащенко М.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні