19/315
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.12.10 Справа № 19/315
Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганське енергетичне об'єднання”, м.Луганськ
до Орендного підприємства ресторану „Металург” м.Алчевськ Луганської області
про стягнення 41015 грн. 92 коп.
в присутності представників сторін:
від позивача – Калиновський Р.В., довіреність № 438 від 01.06.2010;
Петлюк А.М., довіреність № 567 від 08.12.2010;
від відповідача –Євтухова О.Д., довідка облстатуправління №13-52/608 від
22.11.2010.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: заявлено вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за недовраховану електричну енергію в сумі 41015 грн. 92 коп.
В судових засіданнях 04.11.2010 та 25.11.2010, згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України, оголошувались перерви.
Відповідно до ч.7 ст.811 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні за ініціативою суду здійснювалась звукова фіксація судового процесу за допомогою програмно-апаратного комплексу „Діловодство суду”.
Відповідач відзивом № б/н від 04.11.2010 повідомив, що позов подано до неналежного відповідача, оскільки з 22.08.2010 Орендне підприємство ресторан „Металург” не має адреси проспект Леніна, б.5, м.Алчевськ Луганської області, а за вказаною адресою знаходиться інше підприємство, яке зберегло назву Ресторан „Металург”. На підставі викладеного відповідач звернувся до суду з клопотанням про заміну належного відповідача.
Відзивом № б/н від 25.11.2010 відповідач підтвердив відзив від 04.11.2010, а також повідомив, що у нього немає доступу до документів та інших доказів, які стосуються предмету позову та продублював клопотання про заміну неналежного відповідача.
Відзивом б/н від 17.12.2010 відповідач вимоги позову відхилив з підстав, викладених у відзиві.
В судовому засіданні 08.12.2010 представник позивача надав заперечення № б/н від 08.12.2010 на відзив відповідача, де вважає, що відповідач безпідставно відхиляє позовні вимоги, які грунтуються на діючому законодавстві, з підстав зазначених у запереченнях.
Клопотання відповідача про заміну неналежного відповідача, викладене у відзивах від 04.11.2010 та від 25.11.2010 розглянуті судом в судовому засіданні 08.12.2010 та відхилені, оскільки з матеріалів справи вбачається, що предметом позовної заяви є порушення умов договору про постачання електричної енергії від 08.12.2008 № А5187, який укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об"єднання" та Орендним підприємством рестораном "Металург", тобто належним відповідачем по справі є Орендне підприємство ресторан "Металург".
08.12.2010 представник відповідача подав клопотання про призначення судової електротехнічної експертизи, в якому навів перелік питань, які необхідно поставити перед судовими експертами та просить доручити проведення експертизи Донецькому НДІ судових експертиз Міністерства юстиції України.
Дане клопотання було розглянуто в судовому засіданні 17.12.2010 та відхилено судом, оскільки доводи наведені відповідачем спростовуються матеріалами справи, зокрема договором про реструктуризацію заборгованості № Н0004 від 27.07.2010, який укладений між позивачем та відповідачем без будь-яких заперечень та не визнаний недійсним.
В судовому засіданні 17.12.2010 представник відповідача надав ще один відзив № б/н від 13.12.2010, в якому підтримав заперечення викладені в попередніх відзивах та просить в задоволенні позову відмовити з підстав викладених у відзиві.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю „Луганське енергетичне об'єднання” (позивач, постачальник) та Орендним підприємством ресторан „Металург” (відповідач, споживач) 08.12.2008 був укладений договір на постачання електричної енергії № А5187, за умовами якого постачальник постачає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електричних установок споживача з загальною приєднаною потужністю 53,7 кВт, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені відповідно додатками до договору „Відомості про розрахункові засоби обліку електричної енергії споживача” та „Однолінійна схема електропостачання площадки вимірювання споживача”, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електроенергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору та додатками до нього, що є невід'ємними частинами цього договору (п.1.1 договору).
Відповідно до п.2.1 договору під час виконання умов договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені договором, сторони зобов"язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією, затвердженими в установленому порядку.
Відповідно до п.2.3.3 договору для визначення величини спожитої електричної енергії щомісячно 25-го числа згідно з додатком „Графік зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії” знімати покази розрахункових засобів обліку, оформляти результати відповідно до додатку „Форма „Акт про зняття показів розрахункових засобів обліку”, та направляти уповноваженого представника у відділ збуту Алчевський РЕМ за адресою: м.Алчевськ, пр.Металлургов, б.49 для подання „Акту про зняття показів розрахункових засобів обліку” за розрахунковий період і отримання рахунків для здійснення остаточного розрахунку за спожиту електричну енергію та інших платежів, передбачених договором. Одночасно з рахунками постачальник надає споживачу два екземпляри підписаного зі свого боку акту про використану електричну енергію, який складається за формою, наведеною у додатку „Форма „Акт про використану електричну енергію”. Споживач повертає один екземпляр підписаного зі свого боку Акту про використану електричну енергію разом з Актом про зняття показів розрахункових засобів обліку на наступний розрахунковий період.
У п.2.3.4 договору зазначено, що споживач зобов'язаний оплачувати постачальнику вартість електричної енергії за діючими роздрібними тарифами, встановленими відповідно до умов та правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та здійснювати інші платежі згідно з умовами додатку „Порядок розрахунків”.
Пунктом 3.1.4 договору передбачено право постачальника визначати у порядку, передбаченому розділом 5 договору, договірні величини споживання електричної енергії та потужності і вимагати від споживача надання обґрунтування очікуваних обсягів споживання.
Споживач, в свою чергу, має право на зміну (коригування) договірних величин споживання електричної енергії у порядку, визначеному умовами розділу 5 договору (п.3.2.1).
Пунктом 4.4.3 договору передбачено, споживач сплачує постачальнику вартість не облікованої електричної енергії, розрахованої виходячи із розрахункового добового споживання електричної енергії та кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог ПКЕЕ відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ України від 04.05.2006 № 562 за діючими роздрібними тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (далі-Методика) у разі таких дій споживача:
- самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії;
- пошкодження розрахункових засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу з метою зміни значення показів засобів обліку, зняття пломб з засобів обліку;
- зриву, порушення цілісності та пошкодження пломб Держспоживстандарту України та постачальника;
- самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або проводів до мережі постачальника (субспоживачем до мереж основного споживача);
- споживання електричної енергії поза засобами обліку;
- інших дій, визначених ПКЕЕ та Методикою.
Відповідно до п.7.1 договору облік електричної енергії, спожитої споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації розрахункових засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електричну енергію, а обсяги спожитої електричної енергії визначаються постачальником згідно з вимогами додатка „Порядок розрахунків”.
Будь-які роботи, пов”язані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, заміною типу розрахункового засобу електричної енергії, проводяться за погодженням з постачальником та споживачем і в присутності представників сторін оформляються відповідним актом.
Під час проведення вищезазначених робіт розрахунковий облік обсягу електричної енергії здійснюється за тимчасовими схемами, узгодженими з постачальником. У разі неможливості створення тимчасових схем розрахункового обліку розрахунки за електричну енергію, спожиту протягом часу проведення вищезазначених робіт, здійснюються відповідно до порядку, погодженого сторонами.
Пунктом 7.7 договору передбачено, що у разі виникнення у споживача заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію, сторони за взаємною згодою та у порядку, передбаченому законодавством України, укладають договір щодо реструктуризації заборгованості. При цьому оформлюється графік погашення заборгованості, який є додатком до цього договору.
У разі відсутності графіка погашення заборгованості та при відсутності у платіжному документі у реквізиті "Призначення платежу" посилання на період, за який здійснюється оплата, або у разі перевищення суми платежу, необхідної для цього періоду, ці кошти, перераховані споживачем за електричну енергію, постачальник має право зарахувати в погашення існуючої заборгованості споживача з найдавнішим терміном її виникнення.
Укладення сторонами та дотримання споживачем узгодженого графіка погашення заборгованості не звільняє споживача від оплати поточного споживання електричної енергії.
У разі порушення споживачем графіка погашення заборгованості постачальник має право у порядку, визначеному п.6.1.4 договору, припинити постачання електричної енергії споживачу до повного погашення заборгованості.
Відповідно до п.7.9 договору розрахунки за електричну енергію та інші платежі здійснюються споживачем у порядку, передбаченому додатком „Порядок розрахунків”.
Як вбачається з додатка „Порядок розрахунків” розрахунковим вважається період з 25-го числа поточного місяця до 25-го числа наступного місяця.
Оплата за активну електроенергію, не обліковану електроенергію, плата за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності здійснюється споживачем на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника (п.5).
Відповідно до п.9 Розділу „Порядок розрахунків” кінцевий розрахунок за фактично спожиту у розрахунковому періоді активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, за перетікання реактивної електричної енергії, оплату сум на відшкодування збитків; оплату пені, 3% річних та інфляційних нарахувань за порушення строків розрахунків споживач здійснює на підставі наданих постачальником рахунків протягом 5 операційних днів, починаючи з наступного дня після їх отримання.
Дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточні рахунки постачальника.
В обгрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що під час перевірки дотримання відповідачем Правил користування електричною енергією 11.05.2010 було встановлено, що відповідач встановив на корпус розрахункового приладу обліку типу ЦЕ6803В №0747980100048963 магніт, що призвело до зміни показів цього засобу обліку. Дані дії свідчать про порушення відповідачем п.3.2, 3.3, 10.2.9 та 10.3.1 Правил користування електричною енергією, які затверджені постановою НКРЕ України від 31.07.1996 №28 та зареєстрованих в Мінюсті України 18.11.2005 за №1399/11679 (далі –Правила).
За результатами вказаної перевірки відповідно до п.6.41 Правил представниками позивача був складений акт про порушення споживачем „Правил користування електричною енергією” від 11.05.2010 №700041 та відповідно до п.п.6.40, 6.42 Правил, п.2.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ України від 04.05.2006 №562 та зареєстрованої в Мінюсті України 04.07.2006 за №782/12656, визначений обсяг недоврахованої електроенергії, який склав 55962 кВт·год.
Акт про порушення споживачем „Правил користування електричною енергією” №700041 від 11.05.2010 з боку відповідача підписаний повноважним представником –директором Євтуховою О.Д. без будь-яких заперечень та зауважень (т.1 а.с.15).
За розрахунком позивача сума недоврахованої електричної енергії по вказаному акту склала 42799 грн. 22 коп. (т.1 а.с.16).
На підставі заяви директора відповідача 27.07.2010 між сторонами був укладений договір № Н0004 про реструктуризацію заборгованості по оплаті за не обліковану електроенергію внаслідок порушення ПКЕЕ згідно акта № 700041 від 11.05.2010 перед постачальником в сумі 42799 грн. 22 коп. (т.1 а.с.17-18).
Предметом цього договору є те, що сторони підтверджують, що у споживача на дату підписання цього договору існує заборгованість по оплаті за не обліковану електроенергію внаслідок порушення ПКЕЕ згідно акта № 700041 від 11.05.2010 перед постачальником в сумі 42799,22 грн. (п.1.1 договору).
Відповідно до п.3.1.3 цього договору споживач зобов"язаний у разі дострокового, незалежно від підстав, розірвання договору сплатити суму реструктуризованого боргу протягом 7 календарних днів з дати розірвання договору.
Згідно до п.5.2 цього договору договір може бути достроково розірвано: за згодою сторін (п.5.2.1); в односторонньому порядку з ініціативи споживача шляхом письмового повідомлення постачальника не пізніше ніж за 7 днів до дати розірвання договору (п.5.2.2); в односторонньому порядку з ініціативи постачальника у разі порушення споживачем термінів оплати реструктиризованої заборгованості та/або терміну поточних платежів за спожиту електроенергію за договором про постачання електричної енергії. Постачальник письмово повідомляє споживача про розірвання договору не пізніше, ніж за 7 днів до дати розірвання договору (п.5.2.3).
Даний договір підписаний сторонами та скріплений печатками підприємств, що свідчить про узгодження ними всіх його істотних умов, в т.ч. розміру заборгованості відповідача.
Сторонами також був узгоджений графік погашення заборгованості (т.1 а.с.19), якого відповідач не дотримувався, в передбачені строки платежі в повному обсязі не здійснював, що і стало підставою для звернення позивача до відповідача з листом про розірвання договору реструктуризації заборгованості № Н0004 від 27.07.2010 та для звернення до суду з даним позовом.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання – відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Приписами ст.530 Цивільного кодексу України, зокрема, встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Порушенням зобов'язання, у відповідності до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання, тобто –неналежне виконання.
Згідно зі ст.611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Таким чином, позивачем правомірно заявлені вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за недовраховану електричну енергію у сумі 41015 грн. 92 коп., враховуючи часткову сплату споживачем 26.07.2010 заборгованості у розмірі 1783,30 грн. з призначенням платежу "оплата за липень 2010р. згідно договору о реструктуризації № Н0004".
Доводи відповідача, викладені у відзивах, є необгрунтованими та спростовуються матеріалами справи.
Відповідно до ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
У судовому засіданні 17.12.2010 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Орендного підприємства ресторан „Металург”, Луганська область, м.Алчевськ, пр-т Леніна, б.5, код 13404012 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганське енергетичне об'єднання”, м.Луганськ, кв.Гайового, б.35А, код 31443937 на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання №260383209060 у філії ЛОУ ВАТ „Ощадбанк”, МФО 304665, код 31443937 заборгованість за недовраховану електричну енергію в сумі 41015 грн. 92 коп.; на поточний рахунок № 2600418745 в ЛОД АТ „Райффайзен Банк Аваль”, МФО 304007, код 31443937 державне мито у сумі 410 грн. 16 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ позивачу.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 22.12.2010.
Суддя Т.В.Косенко
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2010 |
Оприлюднено | 05.01.2011 |
Номер документу | 13316893 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Косенко Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні