25/312
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2008 р. № 25/312
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого Остапенка М.І.
суддів :Борденюк Є.М.Ткаченко Н.Г.
розглянувши касаційну скаргу Компанії "АмРУЗ Трейдінг АГ"
на рішенняГосподарського суду м. Києва від 18.09.2007 року
у справі за позовомАкціонерного банку "Інг Банк Україна"
дотреті особиВАТ "Фінансова компанія "Укрнафтогаз"1) ЗАТ "Транснаціональна фінансово-промислова компанія "Укртатнафта";2) Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України";3) Корпорація "Seagroup International, Ink"
провизнання свідоцтва недійсним, а списання акцій з рахунку - незаконним
В С Т А Н О В И В:
у червні 2007 року, акціонерний банк "Інг Банк Україна" звернувся до господарського суду з позовом про визнання незаконним списання ВАТ "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" цінних паперів з облікового рахунку АКБ "Інг Банк Україна" в системі реєстру у кількості 27100600 акцій ЗАТ "Укртатнафта", а також свідоцтва про знерухомлення цих цінних паперів № 9 від 25.05.2007 року, посилаючись на вчинення відповідачем цих дій у порушення Положення про депозитарну діяльність та Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів.
Поряд з цим, позивач просив зобов'язати відповідача відновити облікові записи щодо номінального утримувача та визнати дійсним попереднє свідоцтво про знерухомлення цінних паперів № 4 від 18.02.2003 року.
Рішенням господарського суду міста Києва від 18.09.2007 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційному порядку справа не переглядалася.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 21.01.2008 року порушено касаційне провадження у справі за касаційною скаргою компанії "АмРУЗ Трейдінг АГ", у якій вона посилається на порушення її прав щодо права власності на акції ЗАТ "Транснаціональна фінансово-промислова ком панія "Укртатнафта", незалучення її до участі у справі, неправильне застосу вання господарським судом першої інстанції норм матеріального права та пору шення процесуальних нормі просить рішення господарського суду м. Києва від 18.09.2007 року скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін та третіх осіб, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, судова колегія вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Згідно статті 1 Закону України "Про Національну депозитарну си стему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" номіналь ний утримувач - депозитарій або зберігач цінних паперів, зареєстрований у реєстрі власників іменних цінних паперів як юридична особа, якій ці цінні папери передано за дорученням та в інтересах власників цінних паперів для здійснення операцій у Національній депозитарній системі.
Обслуговування позивачем обігу цінних паперів, відповідно до наданого йому доручення, здійснюється в межах Національної депозитарної системи у відповідності до Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні", "Положення про депозитарну діяльність" та Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів", затверджених рішеннями ДК ЦПФР відповідно 17.10.2006 року № 999 та 17.10.2006 року № 1000.
Виконуючи доручення власника цінних паперів і будучи зареєстрованим у реєстрі власників іменних цінних паперів, позивач зобов'язаний був виконати вимоги пункту 17.2 розділу УІІІ Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів і, у триденний строк з моменту отримання запиту відповідача у справі, надати свідоцтво про знерухомлення іменних цінних паперів та надати розпорядження (наказ) щодо списання цінних паперів, зазначених у постанові державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції у місті Києві від 23.05.2007 року.
Визначений цією нормою обов'язок, позивачем не виконано і, як вбачається з його листа від 30.05.2007 року № 21702/1, наміру вчиняти дії по знерухомленню акцій він не мав, а тому, за таких обставин, господарський суд прийшов до правильного висновку, що, оскільки, пунктом 17.2 Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів реєстро-утримувачу надано право, у разі ненадання документів номінальним утримувачем, самостійно виконати операцію в системі реєстру, підстав для визнання таких дій відповідача неправомірними немає.
Що ж до тверджень позивача та представника компанії компанії "АмРУЗ Трейдінг АГ" у касаційній скарзі на відсутність у відповідача повноважень реєстроутримувача і порушення їх прав, то вони безпідставні, так як права відповідача , як реєстроутримувача, на час вчинення спірних дій емітентом не оспорюється, на виконання операції зі списання і знерухомлення акцій відповідач уповноважувався державною виконавчою службою, що є обов'язковим, відповідно до вимог статті 6 Закону України "Про виконавче провадження".
Крім того, вчинення дій за судовим рішенням не може вважатися порушенням прав учасників цього процесу, даний спір стосується правомірності дій реєстроутримувача, а не правовідносин номінального утримувача з власником акцій, право якого на акції, при їх знерухомленні не порушуються і спір щодо яких вирішується у іншому судовому порядку.
При такому положенні, коли правова оцінка обставинам справи дана правильна, висновки суду доводами касаційної скарги не спростовуються, керуючись ст. ст. 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення господарського суду м. Києва від 18.09.2007 року –без змін.
Головуючий М.І. Остапенко
Судді Є.М.Борденюк
Н.Г. Ткаченко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2008 |
Оприлюднено | 11.02.2008 |
Номер документу | 1340807 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Остапенко М.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні