Рішення
від 23.12.2010 по справі 17/166-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

  

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

23.12.10

          Справа № 17/166-10.

 За позовом: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Суми

                 

 до відповідача: Виконавчого комітету Сумської міської ради, м. Суми

 про визнання права власності

                                                                                            Суддя КОВАЛЕНКО О.В.

      Представники:

       Від позивача:       не з‘явився.

 Від відповідача:  не з‘явився.

       У засіданні брали участь: секретар судового засідання Котенко Н.М.

СУТЬ СПОРУ: позивач просить суд визнати за ним право приватної власності на садибний (індивідуальний) житловий будинок, який збудований у відповідності з державними будівельними, санітарними, протипожежними та архітектурними нормами, розташований в АДРЕСА_2 літера „А-ІІ”, загальною площею 256,8 кв. м, житловою площею 119,9 кв. м, який згідно технічного паспорту виготовленого 20.01.2009р. Комунальним підприємством „Сумське міське бюро технічної інвентаризації”, інвентаризаційна справа № 141789, складається з наступних приміщень: І поверх – № І (тамбур) площею 4,1 кв. м, № ІІ (веранда) площею 8,0 кв. м, № 1 (коридор) площею 6,2 кв. м, № 2 (хол) площею 34,8 кв. м, № 3 (житлова) площею 11,6 кв. м, № 4 (житлова) площею 32,8 кв. м, № 5 (кухня-їдальня) площею 23,1 кв. м, № 6 (туалет) площею 1,3 кв. м, № 7 (коридор) площею 2,8 кв. м, № 8 (ванна) площею 8,1 кв. м; ІІ поверх – № 9 (хол) 34,8 кв. м, № 10 (житлова) площею 11,7 кв. м, № 11 (житлова) площею 9,6 кв. м, № 12 (житлова) площею 16,8 кв. м, № 13 (коридор) площею 4,9 кв. м, № 14 (житлова) площею 22,5 кв. м, № 15 (туалет) площею 1,6 кв. м, № 16 (коридор) площею 1,3 кв. м, № 17 (кладова) площею 5,9 кв. м, № 18 житлова площею 14,9 кв. м, а також господарські будівлі та споруди, які складається з гаражу – літера „Б-ІІ”, літної кухні-сауни – літера „В-ІІ”, навісу – літера „Г”, вбиральні – літера „Д”, погрібу – літера „п/г”, огорожи № 1 – 4..       

Представники сторін в судове засідання не з‘явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, тому відповідно до вимог ст. 75 ГПК України.

Від представника позивача надійшло клопотання від 21.12.2010 р. про розгляд справи без його участі у зв‘язку з його участю в інших судових засіданнях в призначений час, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Судом клопотання задоволено.

Представник відповідача письмового відзиву на позов не подав.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі, суд встановив:

З матеріалів справи вбачається, що Рішенням Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області від 23.12.1993р. Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 було надано у приватну власність земельну ділянку в районі селища Тимірязівка за адресою: „АДРЕСА_2, загальною площею 0,12 га, в тому числі 0,05 га для будівництва житлового будинку, 0,07 га для ведення підсобного господарства.

На підставі вказаного рішення, Червоненською сільською радою позивачу був виданий Державний акт серія СМ № 420 на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,12 га на території Червоненської сільської ради, АДРЕСА_2, для будівництва та обслуговування житлового будинку і ведення особистого підсобного господарства, який 05.05.1994р. був зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 103.  

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Згідно ст. 126 вказаного Кодексу, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.

Таким чином, судом встановлено, що позивач є власником вищезазначеної земельної ділянки, і у відповідності до ч. 3 ст. 125 Земельного кодексу України, може використовувати її за цільовим призначенням.

Відповідно до ст. 90 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок мають право, зокрема, самостійно господарювати на землі, споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.

В подальшому на підставі рішення виконавчого комітету Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області від 28.11.2007р. за № 70 позивачем був отриманий дозвіл будівництво житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами на земельній ділянці, що знаходиться на території АДРЕСА_2

Спеціалізованою організацією був розроблений проект житлового будинку та господарських будівель, який був погоджений Відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Сумської райдержадміністрації, а 28.12.2007р. у вказаному відділі за № 497 був зареєстрований будівельний паспорт на забудову належної мені земельної ділянки.

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Сумського району позивачу був виданий дозвіл за № 383/1 від 28.12.2007р. на виконання будівельних робіт з будівництва житлового будинку, господарський будівель та споруд на території АДРЕСА_2 По проекту загальна площа житлового будинку склала 236,77 кв. м, житлова площа склала 121,91 кв. м.

Після завершення будівництва, Актом державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта від 29.12.2008р., збудований позивачем одноквартирний, двоповерховий житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться на території Червоненської сільської ради, АДРЕСА_2 Сумського району Сумської області, прийнятий в експлуатацію. Вказаний акт державної приймальної комісії затверджений розпорядженням голови Сумської райдержадміністрації від 15.01.2009р. № 23 та зареєстрований в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Сумській області 22.01.2009р. за № 38.

З матеріалів справи вбачається, що спеціалістами Комунального підприємства „Сумське міське бюро технічної інвентаризації” 20.01.2009р. був виготовлений технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок, який має наступні характеристики: літера „А-ІІ”, загальною площею 256,8 кв. м, житловою площею 119,9 кв. м та складається з наступних приміщень: І поверх – № І (тамбур) площею 4,1 кв. м, № ІІ (веранда) площею 8,0 кв. м, № 1 (коридор) площею 6,2 кв. м, № 2 (хол) площею 34,8 кв. м, № 3 (житлова) площею 11,6 кв. м, № 4 (житлова) площею 32,8 кв. м, № 5 (кухня-їдальня) площею 23,1 кв. м, № 6 (туалет) площею 1,3 кв. м, № 7 (коридор) площею 2,8 кв. м, № 8 (ванна) площею 8,1 кв. м; ІІ поверх – № 9 (хол) 34,8 кв. м, № 10 (житлова) площею 11,7 кв. м, № 11 (житлова) площею 9,6 кв. м, № 12 (житлова) площею 16,8 кв. м, № 13 (коридор) площею 4,9 кв. м, № 14 (житлова) площею 22,5 кв. м, № 15 (туалет) площею 1,6 кв. м, № 16 (коридор) площею 1,3 кв. м, № 17 (кладова) площею 5,9 кв. м, № 18 житлова площею 14,9 кв. м, а також господарські будівлі та споруди, які складається з гаражу – літера „Б-ІІ”, літної кухні-сауни – літера „В-ІІ”, навісу – літера „Г”, вбиральні – літера „Д”, погрібу – літера „п/г”, огорожи № 1 – 4.

Позивач мотивує свої вимоги тим, що для здійснення державної реєстрації права власності на зазначений будинок він звернувся до Комунального підприємства „Сумське міське бюро технічної інвентаризації”, але рішенням від 10.02.2009р. йому було відмовлено у реєстрації права власності, оскільки згідно даних, внесених до Єдиного реєстру прав власності на нерухоме майно, відсутні дані про наявність вищевказаної адреси (а саме на території Червоненської сільської ради відсутня вулиця Грушевського), а отже неможливо оформити свідоцтво про право власності та провести реєстрацію права власності на вищезазначене нерухоме майно. У зв’язку з цим позивач звернувся до Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради з листом від 13.12.2010р. про надання відповіді щодо знаходження на території міста Суми вулиці Грушевського. Вказане звернення було розглянуте спеціалістами управління і за результатами розгляду повідомлено, що вулиця Грушевського розташована на території міста Суми в районі міського аеропорту. В даний час позивач має намір отримати кредит для використання його у підприємницькій діяльності, способом забезпечення якого є застава (іпотека) вказаного нерухомого майна, але відсутність реєстрації за ним права власності на вищезазначене нерухоме майно унеможливлює реалізацію його права щодо володіння, користування та розпорядження своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права або обмежений в його здійсненні.

Здійснення права власності регламентується приписами ст. 319 ЦК України, якою, в тому числі, передбачено наступне:

- власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд;

- власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону;

- при здійсненні своїх прав та виконанні обов’язків власник зобов’язаний додержуватися моральних засад суспільства;

- усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.

Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів, а право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набутті права власності не встановлена судом.

Згідно ч. 1 ст. 331 ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 2 цієї ж статті встановлено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Відповідно ч. 3 ст. 331 ЦК України, якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Відповідно до ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа, має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а ч. 2 вказаної статті ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів визначено визнання права.

Ч. 1 ст. 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

У відповідності до п.5 Листа Вищого арбітражного суду України від 31.01.2001 р. «Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов’язані із здійсненням права власності та його захистом» вказано, що судовий захист права власності та майнових інтересів власників – осіб, названих у статті 1 АПК (далі-підприємства і організації), здійснюється шляхом розгляду справ, зокрема, за позовами про визнання права власності підприємств і організацій, зокрема визнання недійсними актами державних та інших органів, що порушують майнові та охоронювані законом інтереси підприємств і організацій.

Згідно ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухоме майно здійснюється у відповідності до вимог Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказам Міністерства юстиції від 07 лютого 2002 року № 7/5, відповідно до якого така державна реєстрація прав власності здійснюється на підставі правовстановлювальних документів. У відповідності до листа Міністерства юстиції України від 19.10.2007 року № 19-39-827, саме рішення суду є правовстановлювальним документом у разі визнання права власності судом, та саме рішення суду подається для державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, при цьому документи, що підтверджують прийняття нерухомого майна до експлуатації, не вимагаються.

Зважаючи на те, що матеріалами справи підтверджується факт знаходження нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Суми по АДРЕСА_2 у власності позивача, а також те, що в матеріалах справи міститься докази введення вказаного нерухомого майна в експлуатацію (акт від 29.12.2008 р.), суд вважає позовні вимоги правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 44-49 ГПК України судові витрати по сплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Визнати за фізичною особою – підприємцем ОСОБА_1 (40030, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) право приватної власності на садибний (індивідуальний) житловий будинок, який збудований у відповідності з державними будівельними, санітарними, протипожежними та архітектурними нормами, розташований в АДРЕСА_2 літера „А-ІІ”, загальною площею 256,8 кв. м, житловою площею 119,9 кв. м, який згідно технічного паспорту виготовленого 20.01.2009р. Комунальним підприємством „Сумське міське бюро технічної інвентаризації”, інвентаризаційна справа № 141789, складається з наступних приміщень: І поверх – № І (тамбур) площею 4,1 кв. м, № ІІ (веранда) площею 8,0 кв. м, № 1 (коридор) площею 6,2 кв. м, № 2 (хол) площею 34,8 кв. м, № 3 (житлова) площею 11,6 кв. м, № 4 (житлова) площею 32,8 кв. м, № 5 (кухня-їдальня) площею 23,1 кв. м, № 6 (туалет) площею 1,3 кв. м, № 7 (коридор) площею 2,8 кв. м, № 8 (ванна) площею 8,1 кв. м; ІІ поверх – № 9 (хол) 34,8 кв. м, № 10 (житлова) площею 11,7 кв. м, № 11 (житлова) площею 9,6 кв. м, № 12 (житлова) площею 16,8 кв. м, № 13 (коридор) площею 4,9 кв. м, № 14 (житлова) площею 22,5 кв. м, № 15 (туалет) площею 1,6 кв. м, № 16 (коридор) площею 1,3 кв. м, № 17 (кладова) площею 5,9 кв. м, № 18 житлова площею 14,9 кв. м, а також господарські будівлі та споруди, які складається з гаражу – літера „Б-ІІ”, літної кухні-сауни – літера „В-ІІ”, навісу – літера „Г”, вбиральні – літера „Д”, погрібу – літера „п/г”, огорожи № 1 – 4.

    Суддя                                                                       Коваленко Олександр Вікторович

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення23.12.2010
Оприлюднено13.01.2011
Номер документу13416372
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —17/166-10

Рішення від 21.06.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Суховаров Артем Володимирович

Судовий наказ від 08.02.2011

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Сулімовська М. Б.

Рішення від 25.01.2011

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Сулімовська М. Б.

Ухвала від 12.01.2011

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Сулімовська М. Б.

Рішення від 23.12.2010

Господарське

Господарський суд Сумської області

Коваленко Олександр Вікторович

Ухвала від 16.12.2010

Господарське

Господарський суд Сумської області

Коваленко Олександр Вікторович

Ухвала від 14.12.2010

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Сулімовська М. Б.

Ухвала від 30.11.2010

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Сулімовська М. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні