32/162-А
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
ПОСТАНОВА
29.01.08 Справа№ 32/162-А
Господарський суд Львівської області у складі судді Сухович Ю.О. при секретарі судових засідань Боровцю Я.Я. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Старосамбірському районі, м.Старий Самбір Львівської області
до відповідача Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Старосамбірському районі, м.Старий Самбір Львівської області
про спонукання до вчинення дій –зобов”язання відповідача включити в акти звірки та списки виплачені суми пенсій за період з грудня 2006р. по листопад 2007р. в сумі 1 987,22 грн.
Представники сторін:
від позивача - Адамчук О.Я. –головний спеціаліст –юрисконсульт (довіреність № 80/06-07 від 09.01.2008р.)
від відповідача – Кошевий А.Л. –головний спеціаліст юридичного відділу (довіреність № 2 від 08.01.2008р.).
Представникам сторін роз”яснено права і обов”язки передбачені ст.ст.49,51 КАС України.
Згідно клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.
Суть спору: Позов заявлено Управлінням Пенсійного фонду України в Старосамбірському районі, м.Старий Самбір Львівської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Старосамбірському районі, м.Старий Самбір Львівської області
про спонукання до вчинення дій –зобов”язання відповідача включити в акти звірки та списки виплачені суми пенсій за період з грудня 2006р. по листопад 2007р. гр.Ковалю Ігору Андрійовичу в сумі 1987,22 грн. і в подальшому включати в щомісячні акти та списки на відшкодування виплачені суми пенсій гр.Ковалю І.А.
Ухвалою суду від 11.12.2007р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду на 10.01.2008р. Судом було оголошено перерву до 29.01.2008р.
В судовому засіданні 29.01.2008р. оголошено вступну та резолютивну частину постанови, повний текст виготовлений та підписаний 04.02.2008р.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, позов просив задоволити з підстав, викладених у позовній заяві та пояснив, що відповідно до п. 5 «Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному Фонду України витрат, пов»язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання», затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003р. № 5-5/4, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 травня 2003 року за № 376/7697 (далі по тексту –Порядок) органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв‘язку із втратою годувальника, проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Позивач вважає, що відповідач безпідставно не включив в акт щомісячної звірки та не прийняв до заліку виплачені УПФУ в Старосамбірському районі суми пенсій за період грудень 2006р. по листопад 2007р. гр.Ковалю І.А. в розмірі 1 987,22 грн., посилаючись на те, що нещасний випадок стався поза межами України (на території країн СНД). Оскільки страхові випадки громадянам, трудове каліцтво (професійне захворювання, смерть) яким заподіяно на підприємствах розташованих на території країн СНД здійснюється за нормами ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.4 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»та Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення, підписаною 13.03.1992р.
В судовому засіданні 10.01.2008р. представник відповідача представив суду заперечення на позов, в якому повністю заперечив позовні вимоги і просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що обраний позивачем спосіб захисту (відновлення) порушеного права є таким, що не відповідє змісту прав ПФУ, що підписання актів звірки розрахунків між фондами проводиться у випадку відсутності спорів, а в разі незгоди спори про стягнення повинні вирішуватись у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, а не шляхом пред»явлення вимог про підписання актів звірки.
Розглянувши документи і матеріали, подані учасниками процесу, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне:
З коштів Пенсійного фонду з 01.12.2006 р. по 30.11.2007р. виплачено пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва гр.Ковалю І.А. на загальну суму 3 688,32 грн., сума заявлена до відшкодування відповідачу становить 1 987,22 грн.
Громадянину Ковалю І.А. було виплачено пенсію по ІІІ гр. інвалідності внаслідок трудового каліцтва, що підтверджується актом про нещасний випадок на виробництві від 14.09.1990р. № 1 та довідкою МСЕК від 20.12.2005р.
Відділенням Виконавчої дирекцією Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Старосамбірському районі Львівської області не прийнято до заліку виплачені суми пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва, в зв»язку з невизнанням з тих підстав, що нещасний випадок стався поза межами України (на території країн СНД).
Порядок та процедура відшкодування Пенсійному фонду України Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України витрат, пов‘язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв‘язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядком.
Пунктом 5 Порядку визначено, що органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв‘язку із втратою годувальника, проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків. Згідно п. 6 Порядку головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі акта щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності та пенсій у зв‘язку із втратою годувальника, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. На підставі акту звірення витрат проводиться відшкодування виплачених сум пенсій на централізованому рівні.
Проаналізувавши матеріали справи та норми чинного законодавства України, що регулюються дані правовідносини, суд дійшов висновку, що Порядок не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, так як встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору.
У разі ж незгоди на підписання актів з боку відповідача вимоги про стягнення мають вирішуватись у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, а не шляхом пред'явлення вимог про підписання актів звірки. Таке ж застосування норм права до подібних правовідносин міститься і в постанові Верховного суду України від 20.03.2007 р. у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України у Великобагачанському районі Полтавської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Великобагачанському та Решетилівському районах Полтавської області про зобов'язання прийняти до заліку та відшкодування сум.
Згаданий Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов‘язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв‘язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України „Про загальнообов‘язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов‘язаних з виконанням ними трудових обов‘язків.
Таким чином, вимога позивача щодо спонукання відповідача до вчинення дій не підлягає до задоволення, оскільки не врегульовує спірних відносин, так як встановлений порядок підписання актів звірки розрахунків розрахований на відсутність спору.
Згідно ст. 70 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За наведених обставин, господарський суд вважає, що позивачем обрано спосіб захисту, який, в даному випадку, не врегулює спірних правовідносин, а тому позов не підлягає до задоволення.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, витрати у формі судового збору зі сторін не належить стягувати.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 6, 7, 9, 10, 11, 17, 48, 69, 70, 71, 86, 87, 89, 94, 107, 120, 122, 123, 124, 127, 130, 135,138, 139, 140, 143, 151, 152, 153, 154, 158, 159, 160, 161, 162, 163, п. 3 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
1. В задоволенні позову відмовити.
2. Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2008 |
Оприлюднено | 11.02.2008 |
Номер документу | 1343838 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Сухович Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні