Рішення
від 19.01.2011 по справі 15/193-10-5519
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬК ОЇ ОБЛАСТІ



РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" січня 2011 р. Справа № 15/193-10-5519

Господарський суд Одесь кої області у складі:

судді В.С. Петрова

При секретарі А.Д. Діасамідзе

За участю представників:

від позивача - ОСОБ А_1,

від відповідачі - Турбов ець М.І.,

розглянувши у відкрит ому судовому засіданні справ у за позовом ОСОБА_1 до Тов ариства з обмеженою відповід альністю „Науково-виробниче підприємство „Біоексор” про вихід учасника зі складу уча сників товариства та визначе ння вартості частки майна, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Одесько ї області з позовною заявою д о Товариства з обмеженою від повідальністю „Науково-виро бниче підприємство „Біоексо р” про встановлення позивача таким, що вийшов зі складу уча сників ТОВ „Біоексор”, та зоб ов'язання відповідача здійсн ити дії, пов'язані з припиненн ям корпоративних прав позив ача як учасника товариства, а саме зобов' язання відповід ача визначити вартість частк и майна, яка підлягає виплаті у зв' язку із виходом зі скла ду учасників товариства, та п ровести її виплату до 10.11.2011 р. В о бґрунтування позовних вимог позивач посилається на наст упне.

ОСОБА_1 є учасником ТОВ „Ст ік-сервіс” з 15.11.2008 р., проте 10.08.2010 р. позивачем було прийнято ріш ення про вихід із складу учас ників товариства, у зв' язку з чим позивачем була подана з аява із проханням виплатити частку у статутному фонді то вариства.

За твердженнями позивача, з азначена заява була відправл ена відповідачу, проте до теп ерішнього часу в порушення н орм чинного законодавства то вариством не були прийняті в ідповідні рішення щодо виклю чення позивача зі складу уча сників товариства та виплати позивачу його частки.

З урахуванням викладених о бставин позивач вважає, що ві дповідач порушує його корпор ативні права та інтереси та, п осилаючись на норми ст. 10, ст. 54 З акону України „Про господарс ькі товариства”, просить суд зобов'язати відповідача вчи нити певні дії щодо припинен ня його корпоративних прав і з ТОВ „НВП „Біоексор” та випл атою йому частки у статутном у фонді.

Крім цього, позивач посилає ться на те, що відповідачем бу ли порушені законні інтереси позивача, оскільки відповід но до чинного законодавства після подачі позивачем заяви про вихід зі складу учасникі в товариства, товариство не п ровело розрахунки з позиваче м, не надало можливості ознай омитись із балансом товарист ва та не здійснило відповідн і дії щодо припинення корпор ативних прав позивач в поряд ку, визначеному законодавств ом.

Так, позивач вважає, що йо го позовні вимоги підлягают ь задоволенню з наступних пі дстав.

Відповідно до статуту ТОВ „ НВП „Біоексор” учасниками то вариства є: ОСОБА_1; ОСОБ А_3; ОСОБА_4; ОСОБА_5.

Пунктом 3.4 статуту товарист ва передбачено, що учасники т овариства мають право, зокре ма, вийти в установленому пор ядку з товариства, повідомив ши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці д о виходу. У разі виходу із това риства учасник має право отр имати вартість частини майна товариства, пропорційно йог о частці у статутному капіта лі.

На вимогу учасника та за зго дою товариства вклад може бу ти повернений повністю або ч астково в натуральній формі. Порядок та спосіб визначенн я вартості частини майна про порційно частці учасника у с татутному капіталі встановл юється законом, а суперечки в ідносно визначення долі в ст атутному капіталі, її розмір у і строків виплати вирішуют ься судом.

Відповідно до п. 4 статуту то вариства органами управлінн я товариства є загальні збор и учасників та виконавчий ор ган - директор. До виключної ко мпетенції зборів (п.10.7 статуту ) відноситься в тому числі пит ання про виключення учасника з товариства, внесення змін д о статуту товариства, а також змін розміру статутного кап італу.

Також позивач посилається на статтю 10 Закону України „П ро господарські товариства", якою передбачено, що учасник и товариства мають право вий ти в установленому порядку з товариства та на вимогу учас ника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлен ня річні баланси, звіти товар иства про його діяльність, пр отоколи зборів.

Відповідно до ст.148 ЦК Україн и учасник товариства з обмеж еною відповідальністю має пр аво вийти з товариства, повід омивши товариство про свій в ихід не пізніше ніж за три міс яці до виходу, якщо інший стро к не встановлений статутом.

Учасник, який виходить із то вариства з обмеженою відпові дальністю, має право одержат и вартість частини майна, про порційну його частці у стату тному капіталі товариства.

Так, позивач стверджує, що 10.0 8.2010 р. нотаріально оформив заяв у про виведення позивача зі с кладу учасників ТОВ „НПВ „Бі оексор” з виплатою позивачу його частки у статутному кап італі, що підтверджується ко пією поштової квитанції. Одн ак, згідно резолюції відділе ння поштового зв' язку, що за значена на конверті, в якому в казана заява направлялась ві дповідачу, вказана заява не б ула отримана відповідачем у зв'язку із відсутністю відпо відача за адресою, зазначено ю у статутних документах.

Відтак, позивач вказує, що у статутних документах інша а дреса відповідача не вказана , тому позивач вважає, що відпо відач ухиляється від отриман ня поштової кореспонденції.

При цьому позивач зазначає , що 30.08.2010 р. ним було розміщено ог олошення про вихід зі складу засновників товариства, про що свідчить квитанція. Проте , рішення загальних зборів уч асників, пов'язаного з розгля дом заяви позивача про вихід з товариства в установленом у порядку, не приймалось, зага льні збори учасників товарис тва з таким порядком денним н е проводились.

Ухвалою господарського су ду Одеської області від 29.12.2010 р. порушено провадження у спра ві № 15/193-10-5519 та справу призначено до розгляду в засіданні суду .

В засіданні суду 19.01.2011 р. предс тавник позивача уточнив позо вні вимоги та просив суд зобо в' язати відповідача здійсн ити дії, пов'язані з припиненн ям корпоративних прав позив ача як учасника товариства. П ри цьому позивач пояснив, що н емає грошових вимог до відпо відача та не наполягає на кон кретній даті виходу з товари ства. Крім того, позивач у судо вому зазначив, що на першій ст оронці позовної заяви помилк ово зазначено те, що він є уча сником ТОВ „Стік-сервіс”.

Відповідач проти позову з аперечує з підстав, зазначен их у відзиві на позов. При цьом у відповідач посилається на відсутність предмету спору, оскільки права позивача не п орушені, у зв' язку з чим відп овідач просив припинити пров адження у справі.

Заслухавши пояснення пре дставників сторін, розглянув ши та дослідивши всі письмов і докази, які містяться в мате ріалах справи, господарський суд дійшов наступних виснов ків.

15 листопада 2008 року були пров едені збори учасників Товари ства з обмеженою відповідаль ністю „Науково-виробниче під приємство „Біоексор”, на яки х було прийнято рішення про с творення вказаного товарист ва, про що свідчить протокол № 1 вказаних зборів.

Товариство з обмеженою від повідальністю „Науково-виро бниче підприємство „Біоексо р” зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Одеської міської ради 19.11.2008 р., щ о підтверджується свідоцтво м про державну реєстрацію юр идичної особи серії А01 № 507169.

Як вбачається з статуту То вариства з обмеженою відпові дальністю „Науково-виробнич е підприємство „Біоексор”, з атвердженого загальними збо рами учасників ТОВ „НПВ „Біо ексор” згідно протоколу № 1 ві д 15.11.2008 р. та зареєстрованого де ржавним реєстратором виконк ому Одеської міської ради 19.11.20 08 р. за № 15561020000034051, учасниками товар иства є ОСОБА_1; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4; ОСОБА_5.

Між тим, як з' ясовано судом , позивачем була направлена н отаріально посвідчена заява про вихід зі складу учасникі в ТОВ „Науково-виробниче під приємство „Біоексор” від 10.08.201 0 р., згідно якої позивач заяви в про свій вихід зі складу уча сників відповідача і просив виплатити йому частку у стат утному капіталі товариства у розмірі 25% у грошову еквівале нті. Оригінал вказаної заяви був досліджений судом під ча с розгляду справи в засіданн і суду. Направлення позиваче м на адресу відповідача вказ аної заяви підтверджується н аявними в матеріалах справи копіями фіскальних чеків „Ук рпошти”, а також копією конве рту, оригінал якого судом бул о досліджено у судовому засі данні.

Однак, як вбачається з наявн ої в матеріалах справи копії конверту, в якому вказана зая ва позивача направлялась від повідачу, кореспонденцію від повідачу не було вручено у зв ' язку з тим, що відповідач за адресою, вказаною на конверт і не проживає. При цьому слід з азначити, що вказана на конве рті адреса: м. Одеса, 2-й провуло к Юнатів, буд. 5, зазначена в уст ановчих документах відповід ача.

Так, як вказує позивач, у зв' язку з поверненням поштової кореспонденції, зокрема заяв и про вихід зі складу учасник ів товариства, що направляла сь відповідачу, позивач розм істив оголошення в газеті „А візо”, про що свідчить копія ч еку від 30.08.2010 р.

Пунктом 3.4 статуту ТОВ „Наук ово-виробниче підприємство „ Біоексор” передбачено, що уч асник товариства має право в ийти з товариства, повідомив ши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці д о виходу, якщо інший строк не в становлений статутом. Учасни к, який виходить з ТОВ, має пра во одержати вартість частини майна товариства, пропорцій ну його частці у статутному к апіталі товариства

Відповідно до п. 4.1 статуту ві дповідача вищим органом това риства є загальні збори учас ників.

Згідно п. 4.3 статуту відповід ача до виключної компетенції загальних зборів відноситьс я питання щодо виключення уч асника з товариства.

Як зазначено позивачем, ріш ення загальних зборів учасни ків товариства, пов'язаного з розглядом заяви позивача пр о вихід з товариства, в устано вленому порядку не приймалос ь, загальні збори учасників т овариства з таким порядком д енним не проводились. Вказан і доводи позивача відповідач ем не спростовано.

Разом з тим відповідно до ч. 1 ст. 116 Цивільного кодексу Ук раїни учасники господарськ ого товариства мають право у порядку, встановленому уста новчим документом товариств а та законом вийти у встановл еному порядку з товариства.

Згідно ст. 10 Закону України „ Про господарські товариства ” учасники товариства мають право вийти в установленому порядку з товариства. Відпов ідно до ч. 1 ст. 148 Цивільного код ексу України учасник товарис тва з обмеженою відповідальн істю має право вийти з товари ства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.

Між тим статутом ТОВ „Науко во-виробниче підприємство „Б іоексор” інший строк та поря док виходу зі складу учасник ів товариства не передбачени й. При цьому, як встановлено су дом, відповідачем, не зважаюч и на заяву позивача про вихід зі складу учасників товарис тва, після закінчення тр ьох місяців з моменту подачі заяви про вихід з товариства , не було вирішено питання щод о виходу позивача зі складу у часників товариства, хоча по зивачем були здійснені всі п ередбачені чинним законодав ством України дії для виходу з товариства

У відповідності з п. 3.5 Рекоме ндацій Президії Вищого госпо дарського суду України від 28.1 2.2007 р. № 04-5/14 „Про практику застос ування законодавства у розгл яді справ, що виникають з корп оративних відносин" право уч асника товариства на вихід з товариства не залежить від з годи товариства чи інших йог о учасників. Враховуючи викл адене, учасник вважається та ким, що вийшов з товариства з о бмеженою відповідальністю з моменту прийняття загальним и зборами рішення про виключ ення учасника з товариства н а підставі його заяви про вих ід, а у випадку відсутності та кого рішення - з дати закінчен ня строку, встановленого зак оном або статутом товариства для повідомлення про вихід з товариства.

Згідно п. 28 Постанови Пленум у Верховного суду України ві д 24.10.2008 р. № 13 „Про практику розгл яду судами корпоративних спо рів” відповідно до ЦК та Зако ну про господарські товарист ва учасник ТОВ чи ТДВ вправі у будь-який час вийти з товарис тва незалежно від згоди інши х учасників та самого товари ства. Вихід зі складу учасник ів товариства не пов'язуєтьс я ні з рішенням зборів учасни ків, ні з внесенням змін до уст ановчих документів товарист ва. У зв'язку з цим моментом ви ходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вих ід відповідній посадовій осо бі товариства або вручення з аяви цим особам органами зв'я зку. Положення установчих до кументів, які обмежують чи за бороняють право на вихід уча сника з товариства, є незакон ними.

Таким чином, ВСУ пов' язує м омент виходу учасника ТОВ аб о ТДВ з товариства волевиявл енням самого учасника, не обм ежуючи таке волевиявлення вс тановленим законом тримісяч ним строком з моменту подачі заяви. ВГСУ в свою чергу вихо дить з встановленого в ЦК Укр аїни тримісячного строку на повідомлення товариства про вихід.

Разом з тим у судовому засід анні позивач вручив представ нику відповідача нотаріальн у посвідчену копію заяви про свій вихід зі складу учасник ів товариства, вказуючи при ц ьому, що не наполягає на конкр етній даті виходу з товарист ва.

В свою чергу представник ві дповідача вручив позивачу по відомлення про збори учасник ів ТОВ „Науково-виробниче пі дприємство „Біоексор”, які в ідбудуться 28.01.2011 р., на порядок д енний яких винесено питання про розгляд заяв учасників т овариства про вихід зі склад у товариства. Зазначене пові домлення позивач отримав та пояснив, що на збори не зможе з ' явитися.

Відтак, з огляду на зазначен е та з урахуванням обставин п о справі, позивач вважається таким, що вийшов з ТОВ „Науков о-виробниче підприємство „Бі оексор”. Втім суд погоджуєть ся з доводами позивача про не обхідність вчинення відпові дачем передбачених законом д ій, пов'язаних з припиненням к орпоративних прав позивача я к учасника товариства, що не б уло здійснено відповідачем.

Посилання відповідача на т е, що 28 січня 2011 р. відбудуться за гальні збори ТОВ „Науково-ви робниче підприємство „Біоек сор”, на порядок денний яких в инесено питання про розгляд заяв учасників товариства пр о вихід зі складу, до уваги суд у не приймаються, оскільки не спростовують доводів позива ча про те, що відповідні дії, п ов'язані з припиненням корпо ративних прав позивача як уч асника товариства, відповіда ч не здійснив.

Таким чином, суд доходить до висновку про обґрунтованіст ь вимог позивача про зобов' язання відповідача здійснит и передбачені законом дії, по в'язані з припиненням корпор ативних прав позивача.

Відповідно до ст. 15 Цивільно го кодексу України кожна осо ба має право на захист свого ц ивільного права в разі його п орушення, невизнання або осп орювання. Згідно ст. 16 Цивільн ого кодексу України кожна ос оба має право звернутися до с уду за захистом свого особис того немайнового або майново го права та інтересу. Способа ми захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визна ння права; визнання правочин у недійсним; припинення дії, я ка порушує право; відновленн я становища, яке існувало до п орушення; примусове виконанн я обов'язку в натурі; зміна пра вовідношення; припинення пра вовідношення; відшкодування збитків та інші способи відш кодування майнової шкоди; ві дшкодування моральної (немай нової) шкоди; визнання незако нними рішення, дій чи бездіял ьності органу державної влад и, органу влади Автономної Ре спубліки Крим або органу міс цевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. С уд може захистити цивільне п раво або інтерес іншим спосо бом, що встановлений договор ом або законом.

Відповідно до ст. 33 Господа рського процесуального коде ксу України кожна сторона по винна довести ті обставини, н а які вона посилається як на п ідставу своїх вимог і запере чень.

Статтею 32 Господарського процесуального кодексу Укра їни визначено, що доказами у с праві є будь-які фактичні дан і, на підставі яких господарс ький суд у визначеному закон ом порядку встановлює наявні сть чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також і нші обставини, які мають знач ення для правильного вирішен ня господарського спору.

Згідно зі ст. 43 Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни господарський суд оцін ює докази за своїм внутрішні м переконанням, що ґрунтуєть ся на всебічному, повному і об 'єктивному розгляді в судово му процесі всіх обставин спр ави в їх сукупності, керуючис ь законом.

Враховуючи вищевикладен е та оцінюючи надані докази в сукупності, господарський с уд Одеської області вважає, щ о позовні вимоги ОСОБА_1 п ідлягають задоволенню.

У зв' язку з тим, що спір вин ик внаслідок неправомірних д ій відповідача, відповідно д о ст. ст. 44, 49 Господарського про цесуального кодексу України судові витрати, понесені поз ивачем при подачі позову, пок ладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44 -49, 82-85 Господарського процесуа льного кодексу України,

суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов ОСОБ А_1 до Товариства з обмежено ю відповідальністю „Науково -виробниче підприємство „Біо ексор” про вихід учасника зі складу учасників товариства та визначення вартості част ки майна задовольнити.

2. Зобов' язати Т овариство з обмеженою відпов ідальністю „Науково-виробни че підприємство „Біоексор” ( 65016, м. Одеса, 2-й провулок Юннатів , будинок 5; код ЄДРПОУ 36232512) здійс нити передбачені законом дії , пов'язані з припиненням корп оративних прав ОСОБА_1 (А ДРЕСА_1; ідент.номер НОМЕР _1).

3. СТЯГНУТИ з Това риство з обмеженою відповіда льністю „Науково-виробниче п ідприємство „Біоексор” (65016, м. Одеса, 2-й провулок Юннатів, бу динок 5; код ЄДРПОУ 36232512) на корис ть ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; іде нт.номер НОМЕР_1) витрати п о сплаті державного мита у ро змірі 85/вісімдесят п' ять/грн . 00 коп. та витрати на інформаці йно-технічне забезпечення су дового процесу у розмірі 236/дв істі тридцять шість/грн. 00 коп .

Рішення господарськ ого суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляцій ного господарського суду, як а подається через місцевий г осподарський суд протягом 10- денного строку з моменту скл адення та підписання повного тексту рішення.

Рішення господарського су ду набирає законної сили піс ля закінчення строку на пода ння апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну ск аргу. У разі подання апеляцій ної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законн ої сили після розгляду справ и апеляційним господарським судом.

Суддя Петров В.С.

Повний текст рішенн я складено та підписано 24.01.2011 р.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення19.01.2011
Оприлюднено03.02.2011
Номер документу13592813
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/193-10-5519

Ухвала від 05.06.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петров В.С.

Ухвала від 23.05.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петров В.С.

Постанова від 02.03.2011

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Пироговський В.Т.

Ухвала від 09.02.2011

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Пироговський В.Т.

Рішення від 19.01.2011

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петров В.С.

Ухвала від 29.12.2010

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петров В.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні