Рішення
від 10.01.2011 по справі 8/300пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГА НСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВ В, 3а. Тел. 55-17-32


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.01.11 С права № 8/300пн

За позовом Това риства з обмеженою відповіда льністю "ЛугаЛесТорг", м. Луганськ,

до Відкритого акціонер ного товариства "Трест Сверд ловськшахтобуд", м. Свердловськ Луганськ ої області, -

про визнання дійсним та укладеним договору купівлі- продажу та визнання права вл асності.

Суддя господарського су ду Луганської області Сер еда А.П.,

при секретарі судового з асідання Качановській О.А .,

в присутності представник ів сторін:

від позивача - Калашнік ова І.О. - представник, - довір еність №б/н від 04.01.11 року;

від відповідача - Наум цов В.М. - заступник голови пр авління, - довіреність №1 від 03.0 1.11 року, -

розглянувши матеріали спр ави, -

в с т а н о в и в :

суть спору: позива чем заявлено вимоги про визн ання:

дійсним та укладеним договору купівлі-продажу не рухомого майна, укладеного у простій письмовій формі між продавцем - Відкритим акціон ерним товариством "Трест Све рдловськшахтобуд" (далі - ВА Т "Трест "СШБ"") та покупцем - Тов ариством з обмеженою відпові дальністю "ЛугаЛесТорг" (далі - ТОВ "ЛЛТ"), предметом якого є об' єкт нерухомості, а саме: вбудовані приміщення другог о поверху лабораторії площе ю 548,7 кв.м, що знаходиться за адр есою: місто Свердловськ, вул. Косіора, 1-а, Луганської облас ті;

за позивачем права вл асності на нерухоме майно, а с аме: вбудовані приміщення др угого поверху лабораторії п лощею 548,7 кв.м, що знаходиться з а адресою: місто Свердловськ , вул. Косіора, 1-а Лугансь кої області.

04.01.11 року від позивача н адійшла заява (вих. №б/н від 04.01.11 року), згідно якій він просить суд визнати:

дійсним та укладеним договір купівлі-продажу нер ухомого майна, укладений у пр остій письмовій формі між пр одавцем - Відкритим акціонер ним товариством "Трест Сверд ловськшахтобуд" та покупцем - Товариством з обмеженою від повідальністю "ЛугаЛесТорг", предметом якого є об' єкт не рухомості, а саме: вбудовані п риміщення другого поверху ла бораторії площею 548,7 кв.м, що зн аходиться за адресою: місто С вердловськ, вул. Косіора, 1-а, Л уганської області;

за позивачем право вл асності на нерухоме майно, а с аме: вбудовані приміщення др угого поверху лабораторії пл ощею 548,7 кв.м, що знаходиться за адресою: місто Свердловськ, вул. Косіора, 1-Б Луганськ ої області.

Уточнення позовних в имог мотивовано тим, що відпо відно до рішення виконавчого комітету Свердловської місь кої ради Луганської області від 21.12.10 року №436 "Про присвоєння юридичних адрес", яке додано д о заяви, спірному об' єкту не рухомості присвоєно юридичн у адресу : місто Свердловськ, в ул. Косіора, 1-Б.

Керуючись ст. 22 ГПК Укр аїни, суд прийняв цю заяву.

На підставі ст. 77 ГПК Ук раїни у судовому засіданні 04 .01.11 року було оголошено перерв у до 10.01.11 року з метою надання по зивачеві можливості подати д окази доплати державного мит а.

До початку судового з асідання 10.01.11 року від сторі н надійшло клопотання про відмову від здійснення фікс ації судового процесу техніч ними засобами, яке судом задо волено.

У судовому засіданні позивач свої вимоги під тримав (з урахуванням їх уточ нення).

Відповідач позо в визнав у повному обсязі, пос лавшись на відсутність у ньо го на час укладення спірного договору документальних док азів права власності на об' єкт купівлі-продажу (відзив н а позов за вих. №1 від 04.01.11 року).

І.Заслухавши сторони, дос лідивши наявні докази, суд вс тановив наступні фактичні об ставини справи.

Відкрите акціонерне товар иство "Трест Свердловськшах тобуд" на підставі рішення го сподарського суду Лугансько ї області від 09.12.10 року у справі №8/275пн, яке не оскаржувалося та набрало законної сили, є влас ником об' єкту нерухомого ма йна, а саме: 67/100 частини будівлі лабораторії літер. А-2 загальн ою площею 1074,9 кв.м, до його склад у якої входять: ІІ (другий) пов ерх площею 548,7 кв.м та підвальне приміщення площею 526,2 кв.м, - що з находиться за адресою: місто Свердловськ Луганської обла сті, вул. Косіора, 1-"а" (один-"а") (а.с .60-64).

24.12.10 року право власності на вказаний об' єкт нерухомост і відповідно до чинного зако нодавства зареєстроване за в ідповідачем, що підтверджуєт ься Витягом про державну ре єстрацію прав за №28498161, виданим Комунальним підприємством " Свердловське міжрайонне бюр о технічної інвентаризації" (далі - БТІ) 24.12.10 року, реєстраці йний №32482836, запис №933, книга №3.

22.12.10 року між позиваче м (покупець) та відповідачем (п родавець) у простій письмові й формі укладено договір куп івлі-продажу нерухомого майн а, відповідно до якого продав ець зобов' язується в порядк у та на умовах, визначених дог овором, передати у власність покупця об' єкт нерухомост і, а саме: вбудовані приміщен ня другого поверху лаборатор ії площею 548,7 кв.м, який належит ь продавцю на праві власност і на підставі рішення господ арського суду Луганської обл асті від 09.12.10 року та знаходить ся за адресою: місто Свердлов ськ, вул. Косіора, 1-а.

Вартість предмету догово ру становить 357821,00 грн., яку на мо мент укладення договору поку пець сплатив у повному обсяз і (розділ "Предмет договору").

Сторони домовилися, що пер едача майна продавцем - поку пцеві здійснюється у 3-денний термін після підписання дог овору та посвідчується актом приймання-передачі, який під писується сторонами (розділ "Передача майна").

Згідно п.4 розділу "Га рантії продавця" продавець п ідтверджує, що нотаріальне п освідчення договору відбуде ться 22.12.10 року, о 15 год. 00 хв., у прим іщенні приватного нотаріус а ОСОБА_1., за адресою: АД РЕСА_1 (а.с.58-59).

Здійснений судом п равовий аналіз змісту укладе ного договору показав, що сто рони досягли згоди щодо усіх його істотних умов.

Позивач стверджує , що продавець (відповідач) по рушив умови домовленостей, з акріплених у п.4 розділу "Гара нтії продавця" договору, а сам е: 22.12.10 року, о 15 год. 00 хв., не прибув для нотаріального посвідчен ня договору купівлі-продажу об' єкту нерухомості, вказан ого у вищезгаданому договорі (лист позивача від 23.12.10 року за вих. №35) (а.с.58).

Відповідач підтверд ив цей довод позивача, послав шись у відповіді на вищезгад аний лист на те, що нотаріаль не посвідчення договору є не можливим, оскільки у нього як продавця на час укладення до говору був відсутній правов становлюючий документ на про дане майно (лист від 23.12.10 року за вих. №257) (а.с.59).

Ця обставина стала підста вою для звернення позивача д о суду з позовом про визнання договору дійсним та укладен им.

Крім того, продавець як влас ник згадуваного у цьому ріше нні об' єкту нерухомого майн а 20.12.10 року за вих. №252 звернувся д о БТІ з заявою про державну ре єстрацію за ним права власно сті на нежитлову будівлю лаб ораторії, що знаходиться у мі сті Свердловську, по вул. Косі ора, 1-а, та належить йому на пі дставі рішення господарсько го суду Луганської області в ід 09.12.10 року (справа №8/275пн), однак БТІ листом від 20.12.10 року за вих . №2886 відмовило у реєстрації, по славшись на те, що за даною адр есою уже зареєстроване інше нерухоме майно.

Як сказано вище у цьо му рішенні, 21.12.10 року виконавчи м комітетом Свердловської мі ської ради Луганської област і прийнято рішення №436 "Про при своєння юридичних адрес", згі дно якому спірному об' єкту нерухомості присвоєно юриди чну адресу : місто Свердловсь к, вул. Косіора, 1-Б, - замість кол ишньої м. Свердловськ, вул. Кос іора, 1-а.

Вказана обставина стала п ідставою для звернення позив ача до суду з позовом про визн ання за ним права власності н а об' єкт нерухомого майна - б удівлю лабораторії, що знахо диться у місті Свердловську, по вул. Косіора, 1-Б.

Відповідач позов в о бох його складових частинах визнав.

ІІ.Заслухавши сторони, оц інивши наявні у справі доказ и, суд вважає, що позов підляга є задоволенню у повному обся зі з наступних підстав.

1.Згідно части нам 1-2 статті 11 Цивільного коде ксу України (ЦКУ) цивільні пра ва та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені ак тами цивільного законодавст ва, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, ал е за аналогією породжують ц ивільні права та обов'язки. Пі дставами виникнення цивільн их прав та обов'язків, зокрем а, є договори та інші правочин и.

Правочином є дія особ и, спрямована на набуття, змі ну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 202 ЦКУ) .

Статтею 203 Цивільного кодексу (частини 1-5) визначено наступні вимоги до правочи ну як безумовної вимоги щодо його законності та чинності , а саме: зміст правочину не м оже суперечити цьому Кодексу , іншим актам цивільного зак онодавства, а також мораль ним засадам суспільства. Ос оба, яка вчиняє правочин, пов инна мати необхідний обсяг ц ивільної дієздатності. Волев иявлення учасника правочин у має бути вільним і відпові дати його внутрішній волі. Пр авочин має вчинятися у формі , встановленій законом. Право чин має бути спрямований на р еальне настання правових нас лідків, що обумовлені ним.

Згідно ст. 204 ЦКУ, правоч ин є правомірним, якщо його н едійсність прямо не

вста новлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним .

Статтею 205 Цивільного кодексу визначено, що правоч ин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не вст ановлено законом (ч.1).

Згідно ст. 207 ЦКУ право чин вважається таким, що вчин ений у письмовій формі,

як що його зміст зафіксований в одному або кількох докумен тах, у листах, телеграмах, яки ми обмінялися сторони. Право чин вважається таким, що вчи нений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допо могою телетайпного, електро нного

або іншого технічно го засобу зв'язку. Правочин вв ажається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він під писаний його стороною (сторо нами).

Правочин, який вчиня є юридична особа, підписуєть ся особами, уповноваженими на це її установчими докуме нтами, довіреністю, законом або іншими актами цивіль ного законодавства, та скр іплюється печаткою.

Стаття 208 Цивільного к одексу містить імперативну н орму, згідно якій у письмовій формі належить вчиняти прав очини між юридичними особ ами, крім правочинів, передба чених частиною першою статті 206 цього Кодексу (п.1 ч. 1).

Стаття 209 ЦКУ також міс тить загальну норму щодо вип адків нотаріального посвідч ення правочинів, а саме: право чин, який вчинений у письмо вій формі, підлягає нотаріа льному посвідченню лише у ви падках, встановлених законом

або домовленістю сторін . Нотаріальне посвідчення пр авочину здійснюється нотарі усом

або іншою посадовою о собою, яка відповідно до зако ну має право на вчинення тако ї нотаріальної дії, шляхом вч инення на документі, в якому викладено текст правочину, п освідчувального напису. Нота ріальне посвідчення може бу ти вчинене на тексті лише

такого правочину, який відпо відає загальним вимогам, вст ановленим

статтею 203 цього Кодексу (частини 1-3).

Законом (ч.1 ст. 210 Цивіл ьного кодексу) визначено, що п равочин підлягає державній р еєстрації лише у випадках, в становлених законом. Такий правочин є вчиненим з момен ту його державної реєстрації .

Різновидом правочину є договір.

Договором є домовлен ість двох або більше сторін, с прямована на встановлення, з міну або припинення цивільни х прав та обов' язків ( частин а 1 ст. 626 ЦКУ).

Відповідно до статті 6 ць ого Кодексу сторони є вільни ми в укладенні договору, вибо рі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодав ства, звичаїв ділового обор оту, вимог розумності та

справедливості (ст. 627 ЦКУ).

Частиною 1 ст. 628 ЦКУ передбач ено, що зміст договору стано влять умови (пункти), визначе ні на розсуд сторін і погодже ні ними, та умови, які є обов 'язковими відповідно до акті в цивільного законодавства.

Договором може бути встано влено, що його окремі умови ви значаються відповідно до т ипових умов договорів певног о виду, оприлюднених у встано вленому порядку (ч. 1 ст. 630 ЦКУ).

Згідно частин 1 ст. 638 названого Кодексу договір є укладеним, якщо сторони в нал ежній формі досягли згоди з у сіх істотних умов договору. Iс тотними умовами договору є умови про предмет договору , умови, що визначені законом як істотні або є необхідни ми для договорів даного виду , а також усі ті умови, щодо як их за заявою хоча б однієї із с торін має бути досягнуто зго ди.

Як сказано у ч. 1 ст. 639 ЦКУ , договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встан овлені законом.

Статтею 640 ЦКУ встанов лено, що договір є укладеним з моменту одержання особо ю, яка направила пропозицію у класти договір, відповіді пр о прийняття цієї

пропозиц ії. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необ хідні також передання майна або вчинення іншої дії, дого вір є укладеним з моменту пер едання відповідного майна аб о вчинення певної дії. Догові р, який підлягає нотаріально му посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з мом енту його нотаріального пос відчення або державної реєст рації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення , і державної реєстрації - з моменту державної реєстрац ії.

Укладений між сторонами договір належить до договор ів купівлі-продажу.

В силу ст.655 ЦКУ за до говором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає а бо зобов'язується передати м айно (товар) у власність другі й стороні (покупцеві), а покупе ць приймає або зобов'язуєтьс я прийняти майно (товар) і спла тити за нього певну грошову с уму.

Стаття 657 Цивільного к одексу містить імперативний припис: договір купів лі-продажу земельної ділян ки, єдиного майнового компл ексу, житлового будинку (ква ртири) або іншого нерухомог о майна укладається у пись мовій формі і підлягає нот аріальному посвідченню та д ержавній реєстрації, крім до говорів купівлі-продажу майн а, що перебуває в податковій з аставі.

Звідси, - спірний дого вір підлягає укладенню виклю чно у нотаріальній формі.

З обставин справи від омо, що сторони його уклали у п ростій письмовій формі, з зоб ов' язанням - укласти у нота ріальній формі, але продавец ь не дотримався цієї умови.

Наданими до справи до казами сторони підтвердили , що умови договору кожною з ни х частково виконані.

Так, позивач у порядку та у спосіб, встановлені чинним законодавством (ст.ст.4-3,32-34,36 ГПК України), документально дові в факти:

повної сплати вар тості предмету договору (пла тіжні документи) (а.с.21-24; 38-53);

поліпшення ним пред мету купівлі-продажу за влас ні кошти та з відома і дозвол у продавця (договори на вико нання робіт та т.і.) (а.с.27-37).

Відповідач визнав фа кти повного розрахунку за об ' єкт купівлі-продажу та пол іпшення його з боку покупця.

Статтею 220 Цивіль ного кодексу врегульовано пр авові наслідки недодержання вимоги закону про нотаріаль не посвідчення договору, а са ме: у разі недодержання стор онами вимоги закону про нота ріальне посвідчення договор у такий договір є нікчемним. Я кщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмов ими доказами, і відбулося по вне або часткове виконання д оговору, але одна із сторін ух илилася від його нотаріально го посвідчення, суд може визн ати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотарі альне посвідчення договор у не вимагається.

Таким чином, позовні вимо ги про визнання спірного дог овору дійсним та укладеним в ідповідають вимогам чинного законодавства та підтвердже ні належними та допустимими доказами, а тому позов у цій ч астині підлягає задоволенню .

При вирішенні спору у час тині визнання за позивачем п рава власності на спірний об ' єкт нерухомості суд керуєт ься наступним.

Позивач документально дов ів, що БТІ відмовило йому у дер жавній реєстрації права влас ності на спірний об' єкт нер ухомого майна.

Частиною 1 статті 316 Цивільного кодексу України встановлено, що правом власн ості є право особи на річ (майн о), яке вона здійснює відповід но до закону за своєю волею, не залежно від волі інших осіб.

Згідно статті 317 ць ого Кодексу власникові належать права володіння, ко ристування та розпоряджання своїм майном. На зміст п рава власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.

Суб' єктами права в ласності є Український народ та інші учасники цивільних в ідносин, визначені статтею 2 ц ього Кодексу. Усі суб' єкти п рава власності є рівними пер ед законом (ст. 318 ЦКУ).

Відповідно до ч астин 1-3 ст. 319 Кодексу власник в олодіє, користується, розпор яджається своїм майном на вл асний розсуд. Власник має пра во вчиняти щодо свого майна б удь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов' язк ів власник зобов' язаний дод ержуватися моральних засад с успільства. Усім власникам з абезпечуються рівні умови зд ійснення своїх прав.

Як сказано у части ні 1 ст. 321 ЦКУ, право власності є непорушним. Ніхто не може бут и протиправно позбавлений ць ого права чи обмежений у його здійсненні.

Частинами 1-2 статті 325 К одексу встановлено, що суб' єктами права приватної власн ості є фізичні та юридичні ос оби. Фізичні та юридичні особ и можуть бути власниками буд ь-якого майна, за винятком окр емих видів майна, які відпові дно до закону не можуть їм нал ежати.

Право власності придбава ється з підстав, не заборонен их законом, у тому числі на під ставі угод. Право власності в важається таким, що виникло п равомірно, якщо інше прямо не витікає з закону або незакон ність придбання права власно сті не встановлена судом (ст. 3 28 ЦКУ).

Якщо право власност і на нерухоме майно відповід но до закону підлягає держав ній реєстрації, право власно сті виникає з моменту держав ної реєстрації (ч. 2 ст. 331 ЦКУ).

Суд вважає, що позива ч у порядку та у спосіб, встано влені чинним законодавством , документально довів, щ о він правомірно набув право власності на спірний об' єк т.

Згідно частині 1 ст . 386 Цивільного кодексу Ук раїни держава забезпечує рі вний захист прав усіх суб' є ктів права власності, а в силу ст. 392 ЦКУ власник майна може пр ед' явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не виз нається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, я кий засвідчує його право вла сності.

Виходячи з вищевик ладеного, суд вважає, що позов ні вимоги щодо визнання прав а власності є законними та об грунтованими, а тому підляга ють задоволенню у повному об сязі.

Керуючись ст.ст.44,47-1 та 49 ГПК України, суд покладає суд ові витрати на позивача (відп овідно до викладеної у судов ому засіданні заяви).

На підставі викладен ого, ст.ст. 316-321,328,331,386 Цивільного ко дексу України, керуючись ст.с т.4-3,12,22,32-34,36,43,33,44,47-1,49,82,83,85 Господарськог о процесуального кодексу Укр аїни, суд

в и р і ш и в :

1.Позов задовольнити у повному обсязі.

2.Визнати дійсним та у кладеним договір купівлі-про дажу нерухомого майна, уклад ений у простій письмовій фор мі 22.12.2010 року, у місті Свердловс ьку Луганської області, між В ідкритим акціонерним товари ством "Трест Свердловськшахт обуд" (продавець) та Товарист вом з обмеженою відповідальн істю "ЛугаЛесТорг" (покупець), предметом якого є об' єкт не рухомості, а саме: вбудовані п риміщення другого поверху л абораторії літ. А-2 площею 548,7 кв .м, що знаходиться за адресою: місто Свердловськ, вул. Косіо ра, 1-а (один-"а"), Луганської обла сті.

Відповідно до ст.182 Цивільн ого кодексу України право вл асності на нерухоме майно пі длягає державній реєстрації .

3.Визнати за Товариством з о бмеженою відповідальністю "Л угаЛесТорг", ідентифікаційни й код 36073665, яке знаходиться за ад ресою: місто Луганськ, вул. Чел юскінців, 145/55, право власності на наступний об' єкт нерухом ого майна:

вбудовані примі щення другого поверху лабор аторії літ. А-2 площею 548,7 кв.м, що знаходиться за адресою: міст о Свердловськ, вул. Косіора, 1-Б (один-"Б"), Луганської області (колишня адреса: місто Свердл овськ Луганської області, ву л. Косіора, 1-"а" (один-"а").

Відповідно до ст.182 Цивільн ого кодексу України право вл асності на нерухоме майно пі длягає державній реєстрації .

4.Судові витрати покласти н а позивача.

Відповідно до ст.85 ГПК Ук раїни у судовому засіданні 10.0 1.11 року оголошено лише вступн у та резолютивну частини ріш ення.

Рішення набирає зак онної сили після закінчення десятиденного строку з дня й ого підписання, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК Україн и.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 12 січня 2011 року.

Суддя А.П.Середа

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення10.01.2011
Оприлюднено08.02.2011
Номер документу13656815
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —8/300пн

Рішення від 10.01.2011

Господарське

Господарський суд Луганської області

Середа А.П.

Рішення від 30.07.2007

Господарське

Господарський суд Луганської області

Середа А.П.

Ухвала від 22.06.2007

Господарське

Господарський суд Луганської області

Середа А.П.

Ухвала від 24.05.2007

Господарське

Господарський суд Луганської області

Середа А.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні