Рішення
від 24.01.2011 по справі 63/320-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

63/320-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,  

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" січня 2011 р.                                                            Справа № 63/320-10

вх. № 10819/6-63

Суддя господарського суду Погорелова О.В. 

при секретарі судового засідання Стешенко О.В.

за участю представників сторін:

позивача - Животченко М.А., довіреність № 249 від 31.12.2010 року; Маловажна М.А., довіреність № 250 від 31.12.2010 року;

першого відповідача - Пархоменко Г.А., редактор; Олексієнко О.О., довіреність від 24.01.2011 року

другого відповідача - Лимар С.М., довіреність № 2061-02-12 від 31.12.2010 року

третьої особи - Крейдун Н.А., довіреність № 268 від 28.12.2010 року

  

розглянувши справу за позовом Сахновщинської районної ради, с. Сахновщина  

до  Редакції Сахновщинської районної газети "Колос", с. Сахновщина (перший відповідач) та Сахновщинської селищної ради Харківської області, с. Сахновщина (другий відповідач)

3-я особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Сахновщинська районна державна адміністрація Харківської області, с. Сахновщина  

про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить суд визнати недійсним Статут редакції газети "Колос" 1995 року, Статут редакції газети "Колос" 2004 року, Установчий договір 2004 року. Крім того просить суд скасувати державну реєстрацію редакції газети "Колос". Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що рішення про створення редакції газети "Колос" не приймалося, у Статуті 1995 року у найменуванні підприємства не зазначено його вид, Статут редакції газети не затверджено одним із засновників, а саме Сахновщинською селищною радою, Установчий договір у 1995 році укладений не був.

До початку судового засідання сторони звернулись до суду з заявою про фіксацію судового процесу за допомогою ведення протоколу судового засідання в паперовій формі. Вказана заява сторін розглянута та задоволена судом як така, що  відповідає нормам чинного законодавства.

05.01.2011 року до господарського суду від третьої особи Сахновщинської РДА Х/обл. надійшов лист, в якому третя особа повідомляє що не в змозі надати до суду письмові пояснення з причин звільнення посадових осіб, які були уповноважені проводити реєстраційні дії по реєстрації Статуту юридичної особи редакції Сахновщинської районної газети "Колос" 16.12.1995 року та 10.02.2004 року реєстрації в нової редакції Статуту. Крім того, зазначає, що до позову претензій і заперечень не має.

Суд, дослідивши наданий лист, долучає його до матеріалів справи.

12.01.2011 року до господарського суду від позивача надійшло письмове нормативно-правове обґрунтування позовних вимог.

Суд, дослідивши надане обґрунтування та додані до нього докази, долучає його до матеріалів справи.

24.01.2011 року до господарського суду від першого відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому перший відповідач проти позову заперечує, вважає його безпідставним та просить суд відмовити в задоволенні позову.

Суд, дослідивши наданий відзив, долучає його до матеріалів справи.

24.01.2011 року до господарського суду від першого відповідача надійшло клопотання, в якому він просить суд зобов'язати позивача уточнити свої позовні вимоги та відкласти розгляд справи до належного уточнення Сахновщинською районною радою власних позовних вимог.

Суд, дослідивши клопотання, долучає його до матеріалів справи та зазначає, що покладення судом за ініціативою відповідача обов'язку на позивача щодо уточнення своїх позовних вимог є таким, що суперечить принципу змагальності –ст.ст. 4-3, 33 ГПК України. Згідно положень цих норм судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Тобто, у заявника клопотання і у суду відсутні правові підстави для спонукання позивача уточняти свої позовні вимоги та подавати докази на підтвердження своєї позиції, або позиції противної сторони. Сторони компетентні самостійно вирішити це питання, і самостійно несуть ризик недостатності поданих ними доказів. Таким чином суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення клопотання відповідача та відмовляє в його задоволенні.

24.01.2011 року до господарського суду від позивача надійшло клопотання, в якому він заперечує проти відкладення розгляду справи, наполягає на вирішенні спору по суті в цьому судовому засіданні, а також зазначає, що ним робився запит до обласного архіву та отримана відповідь про те, що відомостей про створення редакції районної газети "Колос" не має.

Суд, дослідивши клопотання долучає його до матеріалів справи.

24.01.2011 року до господарського суду від першого відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішення  Сахновщинського районного суду Харківської області по адміністративній справі за позовом Сахновщинської районної газети "Колос" до Сахновщинської районної ради та Сахновщинської селищної ради Харківської області про визнання протиправними дій і скасування рішення суб'єкта владних повноважень. В обґрунтування клопотання надав копію ухвали попереднього засідання від 22.09.2010 року Сахновщинського районного суду Харківської області про призначення справи до розгляду на 26.10.2010 року.

В судовому засіданні представники позивача проти задоволення клопотання заперечують та вказують на те, що Сахновщинським районним судом Харківської області зазначену справу розглянуто та винесено ухвалу про припинення провадження у справі.

Суд, вислухавши представників сторін не знаходить правових підставі для задоволення клопотання першого відповідача про зупинення провадження у справі, оскільки, відповідно до статті 79 ГПК України, господарський суд зупиняє провадження  у  справі  в  разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної  з  нею іншої  справи,  що  розглядається  іншим  судом. Проте, першим відповідачем до суду не подано належних доказів того, що справа, яка розглядається пов'язана за справою, яка находиться в провадженні Сахновщинського районного суду Харківської області, доказів розгляду справи Сахновщинським районним судом Харківської області станом на 24.01.2011 року.

24.01.2011 року до господарського суду від першого відповідача надійшов супровідний лист, в якому він просить суд

24.01.2011 року до господарського суду від першого відповідача надійшов супровідний лист, в якому він просить долучити до матеріалів справи додаткові докази по справі.

Суд, дослідивши надані докази, долучає їх до матеріалів справи.

Враховуючи те, що норми ст. 38 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.

У 1995 році було створено Сахновщинську районну газету "Колос" та затверджено Статут редакції газети.

Сахновщинською районною державною адміністрацією Харківської області рішенням від 16 жовтня 1995 року за № 35 зареєстрований Статут редакції Сахновщинської районної газети "Колос", та видано свідоцтво про державну реєстрацію від 16 грудня 1995 року, серія А00 № 169081.

04.02.2004 року було укладено установчий договір про відносини між співзасновниками громадсько-політичної районної газети "Колос", викладено у новій редакції Статут редакції Сахновщинської районної газети "Колос", який був зареєстрований Сахновщинською районною державною адміністрацією 10.02.2004 року за № 04058769Ю0020135.

Відповідно до установчого договору про відносини між співзасновниками громадсько-політичної районної газети "Колос'' від 04 лютого 2004 року, пунктів 1.2 Статуту 1995 та 2004 років співзасновниками газети, як комунального засобу масової інформації, є Сахновщинська районна рада, Сахновщинська селищна рада, Сахновщинська редакція районної газети "Колос". Проте, як свідчать матеріали справи затверджувався Статут саме редакції, а не газети.

Власником майна Редакції є трудовий колектив, представлений редактором (пункт 5.8 Статуту 1995 та 2004 років). Цей пункт суперечить вимогам чинного законодавства України. Редакція ліквідується у випадках, якщо рішенням суду будуть визнані недійсними установчі документи і рішення про створення редакції. Редакція вважається ліквідованою з моменту виключення його з державного реєстру України (пункт 6.7 Статуту 2004 року).

Відповідно до Закону України "Про підприємства в Україні" (надалі - Закон), підприємство створюється згідно з рішенням власника (власників) майна чи уповноваженого ним (ними) органу, підприємства-засновника, організації або за рішенням трудового колективу у випадках і порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України. Рішення про створення підприємства у випадках, передбачених чинним законодавством, приймається за погодженням з Антимонопольним комітетом України (частина 1 статті 5 Закону України "Про підприємства в Україні").

Рішення про створення редакції газети "Колос" не приймалося.

Підприємство діє на основі статуту. Статут затверджується власником (власниками) майна, а для державних підприємств - власником майна за участю трудового колективу. У статуті підприємства визначаються власник та найменування підприємства, його місцезнаходження, предмет і цілі діяльності, його органи управління, порядок їх формування, компетенція та повноваження трудового колективу і його виборних органів, порядок утворення майна підприємства, умови реорганізації та припинення діяльності підприємства. У найменуванні підприємства визначаються його назва (завод, фабрика, майстерня та інші) і вид (індивідуальне, сімейне, приватне, колективне, державне) та інше (частина 1, 2 статті 9 Закону).

У Статуті 1995 року у найменуванні підприємства не зазначено його вид. Хоча відповідно до Довідки Харківського обласного управління статистики про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 10 грудня 1997 року форма власності редакції газети зазначена як комунальна.

Крім того, Статут редакції газети не затверджено одним із засновників, а саме Сахновщинською селищною радою.

При затвердженні у 1995 році Статуту редакції газети "Колос" діяв Цивільний кодекс Української РСР (далі - ЦК УРСР), відповідно до статей 23, 24 якого районна і селищна ради є юридичними особами.

Селищні і районні Ради народних депутатів виключно на пленарних засіданнях Ради заснують засоби масової інформації відповідної Ради (стаття 18, пункт 23 частини 1 статті 19, стаття 51, пункт 16 частини 2 статті 52 Закону України "Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування") та у межах своєї компетенції самостійно вирішують питання місцевого значення, виходячи з інтересів громадян, які проживають на їх території.

Створення редакції газети "Колос" повинно було відбуватися відповідно до вимог Закону України "Про підприємства в Україні".

Підприємство вважається створеним і набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації (стаття 6 Закону України).

Законом України "Про підприємництво" передбачено, що державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності проводиться в районній державній адміністрації за місцезнаходженням або місцем проживання даного суб'єкта. Відомості про зареєстровані суб'єкти підприємницької діяльності вносяться до Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності (частина 1 статті 8 Закону України).

Для державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи одним з документів, що необхідно подати, є рішення власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу про створення юридичної особи (крім приватного підприємства). Якщо власників або уповноважених ними органів два і більше, таким рішенням є установчий договір, а також протокол установчих зборів (конференції) у випадках, передбачених законом (частина 2 статті 8 Закон України "Про підприємництво"). Проте, як свідчать матеріали справи установчий договір укладено не було.

Державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності проводиться за наявності всіх необхідних документів за заявочним принципом протягом не більше п'яти робочих днів (частина 6 статті 8 Закону України "Про підприємництво").

На підставі рішення суду здійснюється скасування державної реєстрації у разі визнання недійсними установчих документів (частина 18 статті Закону України "Про підприємництво").

Скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта підприємницьке діяльності статусу юридичної особи і є підставою для виключення його Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (частина 2 статті 8 Закону України "Про підприємництво").

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що редакцію газети було зареєстровано з істотними порушеннями чинного на той момент законодавства.

У 2004 році, з урахуванням змін у законодавстві, Статут викладено у новій редакції та затверджено Установчий договір.

У 2004 році набрав чинності новий Цивільний кодекс України, втратив чинність Цивільний кодекс Української РСР, набрав чинності Господарський кодекс України, втратили чинність Закон України "Про підприємництво" (крім статті 4), Закон України "Про підприємства в Україні".

І селищна, і районна ради, відповідно до статті 80 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) є юридичними особами.

І селищна, і районна ради, згідно з пунктом 8 частини 1 статті 26 пунктом 7 частини 1 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядуванні в Україні", відповідно до своєї виключної компетенції засновують засобі масової інформації.

Крім того, у частині 1 статті 78 Господарського кодексу України (далі - ГК України) в розпорядчому порядку на базі відокремленої частині комунальної власності компетентним органом місцевого самоврядування утворюється комунальне унітарне підприємство, що входить до сфери йол управління.

Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальне громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом т іншими законодавчими актами (частина 2 статті 78 ГК України).

Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство (частина 3 статті 78 ГК України).

Статутний фонд комунального унітарного підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно входить, до реєстрації його як суб'єкта господарювання. Мінімальний розмір статутного фонду комунального унітарного підприємства встановлюється відповідною місцевою радою (частина 4 статті 78 ГК України).

Найменування комунального унітарного підприємства повинно містити слова "комунальне підприємство" та вказівку на орган місцевого самоврядування, до сфери управління якого входить дане підприємство (частина 5 статті 78 ГК України).

Проте, як свідчать матеріали справи, статут редакції газети 2004 року не містить у своєму найменуванні форму власності та відповідну вказівку на орган місцевого самоврядування. Хоча згідно з Довідкою № 58 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) форма власності редакції газети визначена як комунальна.

Крім того,  відповідно до частини 4 статті 63 ГК України, унітарне підприємство створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний фонд, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який ним призначається, керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства. Унітарними є підприємства державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об'єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника.

Засновником комунального підприємства може бути лише одна юридична особа, бо органи місцевого самоврядування представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування (частини 1, 2 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Що стосується трудового колективу підприємства, то його становлять усі громадяни, які своєю працею беруть участь в його діяльності на основі трудового договору (контракту, угоди), а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з підприємством (частина 1 статті 15 Закону України "Про підприємства в Україні"). Тому трудовий колектив не є юридичною особою, не може бути засновником комунального підприємства.

Таким чином, ані Сахновщинська селищна, ані Сахновщинська районна рада не могли бути співзасновниками такої редакції, не могли підписувати наказ про створення, установчий договір, статути та подавати документи на державну реєстрацію, а тому, зазначені документи повинні бути визнані недійсними.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав державне мито покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати у даній справі покладаються на відповідачів, пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

  

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати недійсним Статут редакції Сахновщинської районної газети "Колос", зареєстрований Сахновщинською районною державною адміністрацією Харківської області, рішення № 35 від 16.10.1995 року.

Визнати недійсним Установчий договір про відносини між співвласниками громадсько-політичної районної газети "Колос" від 04.02.2004 року.

Визнати недійсним Статут редакції Сахновщинської районної газети "Колос", зареєстрований Сахновщинською районною державною адміністрацією Харківської області 10.02.2004 року за № 04058769Ю0020135.

Скасувати державну реєстрацію редакції газети "Колос".

Стягнути з Редакції Сахновщинської районної газети "Колос" (64501, Харківська область, сел. Сахновщина, вул. Шмідта, 10, МФО 321983, код 02476505, р/р 2600406380005 АКБ "Правекс банк" м. Київ) на користь Сахновщинської районної ради Харківської області (64501, Харківська область, сел. Сахновщина, вул. Шмідта, 10, код 24268865, р/р 35415001001805 ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011) - 42,50 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на ІТЗ судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Сахновщинської селищної ради Харківської області (64501, Харківська область, сел. Сахновщина, вул. Поштова, 3, р/р 3142600700413, МФО 851011, код 04398301) на користь Сахновщинської районної ради Харківської області (64501, Харківська область, сел. Сахновщина, вул. Шмідта, 10, код 24268865, р/р 35415001001805 ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011) - 42,50 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на ІТЗ судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                                                 Погорелова О.В.

Повний текст рішення складений та підписаний 28 січня 2011 року

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення24.01.2011
Оприлюднено08.02.2011
Номер документу13658928
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —63/320-10

Ухвала від 09.02.2011

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Лакіза В.В.

Ухвала від 12.03.2011

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Лакіза В.В.

Ухвала від 04.01.2011

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

Постанова від 19.04.2011

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Лакіза В.В.

Рішення від 24.01.2011

Господарське

Господарський суд Харківської області

Погорелова О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні