Рішення
від 02.02.2011 по справі 5010/17/2011-13/1
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

5010/17/2011-13/1

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

  

02 лютого 2011 р.   Справа № 5010/17/2011-13/1   

Господарський суд Івано-Франківської області у складі:

судді  Шкіндера П. А.

при секретарі судового засідання Кучмі І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом:         Пайового недеверсифікованого венчурного інвестиційного фонду

                             закритого типу "Парангон" від імені якого діє ТзОВ "Парангон"  

                             вул. Вакуленчука, 33-а/3-1, м.Севастополь, 99000

до відповідача:  Відкритого акціонерного товариства "Пресмаш"  

                             вул. Автоливмашівська, 1, м.Івано-Франківськ, 76495

про визнання недійсним рішення  та зобов"язання вчинити певні дії

за участю представників сторін:

Від позивача:  Журавля Р.В., (довіреність № 14/01  від 25.01.11)

Від відповідача:  Микитюк А.І., (довіреність № 10/01 від 10.01.11)

                                     ВСТАНОВИВ:

пайовий недеверсифікований венчурний інвестиційний фонд  закритого типу "Парангон" від імені якого діє ТзОВ "Парангон", звернувся до  господарського суду  Івано-Франківської області з позовом від 29.12.20110року, в якому просить суд, визнати недійсним рішення  ВАТ "Пресмаш" про відмову у  проведенні аудиторської перевірки  та зобов"язати   вищевказане товариство  надати можливість  провести аудиторської перевірки фінансової діяльності та доступ до  фінансової та бухгалтерської документації  ВАТ "Пресмаш".

Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги, просить позов задоволити, свої обгрунтування виклав у позовній заяві.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечує з підстав наведених у відзиві на позовну заяву.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, оцінивши докази по справі та надавши їм належної правової оцінки, суд встановив, що пайовий недеверсифікований венчурний інвестиційний фонд закритого типу "Парангон" (далі - ПНВІЗТ "Парагон") в інтересах та за рахунок якого діє Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Парангон" (далі- ТОВ "КУА "Парагон"), є акціонером, що володіє більш як 10 відсотків акцій ВАТ "Пресмаш", а саме є власником  14563600 простих іменних акцій ВАТ "Пресмаш", що складає 22,41% статутного капіталу ВАТ "Пресмаш"( що підтверджено поданою суду копією виписки про стан рахунку у цінних паперах).

Відповідно до ч.ч. 5, 6 Закону України від 17.09.2008 року №514-V1 "Про акціонерні товариства", який набрав чинності 30.09.2009 року, аудиторська перевірка діяльності акціонерного товариства також має бути проведена на вимогу акціонера (акціонерів), який є власником (власниками) більше ніж 10 відсотків акцій товариства. У такому разі акціонер (акціонери) самостійно укладає з визначеним ним аудитором (аудиторською фірмою) договір про проведення аудиторської перевірки фінансово-господарської діяльності товариства, в якому зазначається обсяг перевірки.

Товариство зобов"язане протягом 10 днів з дати отримання запиту акціонера, який є власником більше ніж 10 відсотків акцій товариства, виконавчий орган товариства зобов"язаний надати завірені копії всіх документів за його вимогою протягом п"яти днів з дати отримання відповідного запиту аудитора.

У відповідності до ст.75 Закону України "Про акціонерні товариства",   ПНВІЗТ "Парагон", в інтересах та за рахунок якого діє  ТОВ "КУА "Парагон", прийняв рішення про проведення аудиторської перевірки фінансово-господарської діяльності ВАТ "Пресмаш" за 2010 рік.

У зв"язку із вищевикладеним,  ТОВ "КУА "Парагон", яке діє  в інтересах та за рахунок  ПНВІЗТ "Парагон", уклало з незалежною аудиторською фірмою Товариства з обмеженою відповідальністю  "Глосса-Аудит" (місцезнаходження: 61145, м.Харків, вул.Новгородська, 4, кв.26, фактична адреса: 61052, м.Харків, вул.Полтавський Шлях, 56, оф.810, код ЄДРПОУ 34013943) договір про надання аудиторських послуг від 01.12.2010 року.

Листом від 02.12.2010 року №352/12 ТОВ "КУА "Парагон", яке діє  в інтересах та за рахунок  ПНВІЗТ "Парагон", звернулось до правління ВАТ "Пресмаш" з вимогою забезпечити працівникам ТОВ "Глосса-Аудит" можливість  проведення даної аудиторської перевірки, яка буде проводитись з 21.12.10, та доступ до фінансово-господарської та бухгалтерської документації за 2010 рік, а також надати співробітникам ТОВ "Глосса-Аудит" завірені копії всіх документів, які ними будуть затребувані.

21.12.2010 року співробітники ТОВ "Глосса-Аудит" , в тому числі сертифіокований аудитор, прибули за місцем знаходження ВАТ "Пресмаш"- м.Івано-Франківськ, вул.Автоливмашівська, 1 для проведення аудиту.

Разом із тим голова правління ВАТ "Пресмаш" Пукіш Б.С. в телефонному режимі не допустив співробітників ТОВ "Глосса-Аудит" до проведення аудиту посилаючиь на рішення правління, яким було відмовлено ТОВ "КУА "Парагон", яке діє  в інтересах та за рахунок  ПНВІЗТ "Парагон", в проведенні аудиту, копія протоколу була направлена останньому поштою.

24.12.10  ТОВ "КУА "Парагон", яке діє  в інтересах та за рахунок  ПНВІЗТ "Парагон", отримано лист ВАТ "Пресмаш" від 15.12.10 №435/12 в якому зазначається, що поведення аудиту розглянута правлінням ВАТ "Пресмаш" на засіданні від 13.12.10 , яке оформлене протоколом засідання правління ВАТ "Пресмаш" №09, та прийнято рішення про відмову в проведенні аудиторської перевірки акціонером ВАТ "Пресмаш" ПНВІЗТ "Парагон"", яке діє  в інтересах та за рахунок ТОВ "КУА "Парагон".

До цього листа було додано копію протоколу засідання ВАТ "Пресмаш" №09.

Згідно протоколу засідання правління ВАТ "Пресмаш" №09  ПНВІЗТ "Парагон", в інтересах та за рахунок якого діє  ТОВ "КУА "Парагон", відмовлено в проведенні аудиту на тій підставі, що статутом ВАТ "Пресмаш" не наділено повноваженнями акціонерів проводити аудиторську первірку, а тому у акціонера ВАТ "Пресмаш" - ПНВІЗТ "Парагон", в інтересах та за рахунок якого діє  ТОВ "КУА "Парагон", відсутні повноваження проводити аудиторську перевірку. Крім того, норми Закону України "Про акціонерні товариства" на ВАТ "Пресмаш" не поширюються, оскільки установчі документи не приведені у відповідність до даного закону.

Виходячи із вищевикладеного, позивач, вважає, що рішення правління ВАТ "Пресмаш" від 13.12.2010 року (оформлене протоколом засідання правління ВАТ "Пресмаш" №09) про відмову в проведенні аудиторської перевірки акціонером ВАТ "Пресмаш"  ПНВІЗТ "Парагон", в інтересах та за рахунок якого діє  ТОВ "КУА "Парагон", є безпідставним, незаконним та таким, що порушує права ПНВІЗТ "Парагон", як акціонера ВАТ "Пресмаш", що володіє більш як 10 відсотків акцій ВАТ "Пресмаш", а тому має бути визнано недійсним, а співробітників ТОВ "Глосса-Аудит" має бути допущено до аудиту.

Відповідач позов не визнав, про що зазначив у відзиві на позовну заяву (Вх.№890/11-свх від 02.02.11), посилаючиь на наступне.

 ТОВ "КУА "Парагон" звернулося з листом №352/12 від 02.12.2010 року про проведення аудиторської перевірки фінансово-господарської діяльності ВАТ "Пресмаш" та забезпечення працівникам ТОВ "Глосса-Аудит" можливість провести дану перевірку та доступ до фінансово-господарської та бухгалтерської документації.

На даний лист ВАТ "Пресмаш" надало відповідь №435/12 від 15.12.2010 року про відмову у проведенні аудиторської перевірки у зв"язку із тим, що :

1) ВАТ "Пресмаш" діє на підставі Стату, розділом 8 даного стату закріплено права та обов"язки акціонерів, однак, Статутом не наділено повноваженням акціонерів проводити аудиторські перевірки щодо діяльності ВАТ "Пресмаш";

2) норми Закону України "Про акціонерні товариства" на ВАТ "Пресмаш" не поширюються, оскільки установчі документи не приведені у відповідність до даного Закону.

ТОВ "КУА "Парагон" непогоджуючись з даним рішенням звернулолся до суду з позовною заявою до ВАТ "Пресмаш" в якій просить визнання недійсним рішення та зобов"язання вчинити певні дії.

В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що Закону України "Про акціонерні товармства" набрав чинності 30.04.2009 року, а тому на   ТОВ "КУА "Парагон" та ВАТ "Пресмаш" поширюються норми даного закону.

ВАТ "Пресмаш" з даним твердженням не погоджується з наступних підстав.

Відповідно до п.п.1, 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про акціонерні товариства" цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, крім другого речення частини другої статті 20, яке набирає чинності через два роки з дня опублікування цього Закону. Через два роки з дня набрання чинності цим Законом втрачають чинність статті 1- 49 Закону України "Про господарські товариства" (Відомості Верховної Ради України, 1991 р., №49, ст.82) у частині, що стосується акціонерних товариств.

Момент набрання сили Закону України "Про акціонерні товариства" - 6 місяців з дня його публікації, тобто з 30.04.2009 року, а момент втрати сили ст.ст.1-49 Закону України "Про господарські товариства" в частині, яка стосується акціонерних товариств - через 2 роки з дня набрання сили Закону України "Про акціонерні товариства", а саме: з 01.05.2011 року.

Вимоги Закону України "Про акціонерні товариства" набувають обов"язкового характеру для вже створених (існуючих) акціонерних товариств раніше, ніж через два роки, у разі якщо після набрання чинності цим Законом загальними зборами акцінерного товариства, створеного до набрання чинності цим Законом, прийнято рішення про зміну розміру статутного капіталу товариства, деномінацію акцій та емісію цінних паперів, таке товариство зобов"язане привести свою діяльність у відповідність із цим Законом та внести відповідні зміни до статуту та інших внутрішніх документів товариства. До таких змін, в тому числі, відноситься і назва типу товариства (з закритого та відкритого у приватні та публічні) (п.6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про акціонерні товариства").

За  таких обставин, в установлений законом період приведення статутів у відповідність до положень Закону України "Про акціонерні товариства" раніше створені акціонерні товариства продовжують керуватись нормами Закону України "Про господарські товариства" та прийнятими на його підставі статутами. Невнесення цих змін до стату та інші внутрішні документи акцінерного товариства є підставою для відмови у державній реєстрації випуску цінних паперів даного товариства.

З урахуванням викладеного, твердження позивача про те, що положення ст.ст.1- 49 Закону України "Про господарські товариства" застосовуються виключно в розумінні п.4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про акціонерні товариства" , тобто, як норми іншого закону в частині, що не суперечать нормам цього закону, є помилковими.

Прийняття Закону України "Про акціонерні товариства" стосується обов"язку ВАТ "Пресмаш" приведення своєї діяльності у відповідність з цим законом, внесення відповідних змін до статуту та інших документів товариства.

На підставі наведеного відповідач підтверджує правомірність ВАТ "Пресмаш" щодо відмови ТОВ "КУА "Парагон" у проведенні аудиторської перевірки, та просить в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Згідно ст. 8 Закону України "Про аудиторську діяльність" проведення аудиту є обов'язковим у випадках, передбачених законами України.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про господарські товариства", ч. 2. ст. 90 Господарського кодексу України перевірки фінансової діяльності товариства здійснюються державними податковими органами, іншими органами державної влади у межах визначених законом повноважень, ревізійною комісією (ревізором) господарського товариства та/або аудиторами.

Згідно п. 12.5 Статуту ВАТ "Пресмаш"   перевірка  фінансової  діяльності товариства здійснюється  державними податковими  адміністраціями, іншими державними установами у межах їх компетенції, ревізійною комісіею компании чи/та аудитором (аудиторськими службами.).

Згідно з ч.2 ст.162 Цивільного кодексу України аудиторська перевірка діяльності акціонерного товариства, у тому числі такого, що не зобов'язане публікувати для загального відома документи, має бути проведена у будь-який час на вимогу акціонерів, які разом володіють не менш як десятьма відсотками акцій. Порядок проведення аудиторських перевірок діяльності акціонерного товариства встановлюється статутом товариства і законом. Витрати, пов'язані з проведенням такої перевірки, покладаються на осіб, на вимогу яких проводиться аудиторська перевірка, якщо загальними зборами акціонерів не буде ухвалене рішення про інше.

Тобто таке право акціонера не залежить, ні від бажання самого товариства (його посадових осіб) проводити чи не проводити перевірку, ні від доцільності чи відсутності доцільності проведення такої перевірки, наявності вже проведених перевірок тощо. Форма звернення акціонерів законом не встановлена. Порядок звернення акціонерів з вимогою про проведення аудиторських перевірок та проведення їх Статутом товариства не встановлений.

Отже з аналізу ч. 2 ст. 162 Цивільного кодексу України вбачається, що ініціатором, а відповідно і замовником проведення аудиторської перевірки є акціонер, який володіє не менш як 10 % акцій товариства, останній також несе витрати пов'язанні з перевіркою.

Відповідно до пункту 1 розділу ХVII  "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" цей Закону набрав чинності 30.04. 2009 року крім положення, що акції товариств існують виключно в бездокументарній формі, яке набирає чинності 30.10.2010 року.

Пунктом 2 розділу ХVII  "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства", передбачено, що з 30.04.2011 року втрачають чинність статті 1-49 Закону України "Про господарські товариства" у частині, що стосується акціонерних товариств.

Згідно з пунктом 4 розділу ХVII  "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" до приведення у відповідність із цим Законом закони України, інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечать цьому Закону.

Абзацом 1 пункту 5 розділу ХVII  "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" передбачено, що статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність з нормами цього Закону не пізніше ніж до 30.04.2011 року.

Закон України "Про акціонерні товариства" не містить прямої норми про те, що акціонерні товариства, які не привели у відповідність з нормаии Закону України "Про акціонерні товариства" статут та інші внутрішні положення акцінерного товариства застосовують у своїй діяльності з 30.04.2009 року по 30.04.2011 року Закони України "Про господарські товариства".

Між тим, згідно з роз"ясненням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.07.2009 року №8 "Щодо порядку застосування окремих положень Розділу ХVII  "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" у зв"язку з набранням ним чинності" акціонерні товариства до проведення у відповідність з нормами Закону України "Про акціонерні товариства" статуту та інших внутрішніх положень товариства мають керуватись у своїй діяльності з 30.04.2009 року по 30.04.2011 року Законом України "Про господарські товариства" та відповідними підзаконними нормативно-правовими актами. Цими ж актами законодавства регулюються правовідносини товариства з акціонерами, інвесторами, органами державної влади та іншими особами.

Назване  роз"яснення  судами  не  може бути прийнято  до уваги з огляду на те, що воно прямо суперечить п.п.1 розліду ХVII  "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства".

Отже, згідно буквального тлумачення п.п.1 , 4 розділу ХVII  "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" та судової практики Закон України "Про акціонерні товариства" (в тому числі в частині права акціонера, який володіє більш ніж 10% акцій, проводити аудит діяльності товариства) з 30.04.2009 року застовується до всіх акціонерних товариств, навіть тих, які не привели статут на інші внутрішні положення товариства у відповідність з нормами цього Закону.

Отже незважаючи на те, що ВАТ "Пресмаш" не привело у відповідність з нормами Закону України "Про акціонерні товариства" статут та інші внутрішні положення товариства, до нього застосовуються положення Закону України "Про акціонерні товариства" (в тому числі ст.75 в частині права акціонера, який володіє більш ніж 10% акцій, проводити аудит діяльності товариства).

Крім того ст.75   Закону України "Про акціонерні товариства"  в цій частині не суперечить Закону України "Про господарські товариства" та статуту ВАТ "Пресмаш", а лише розширює права акціонерів.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

          Статтею 43 ГПК України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об"єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

          За наведених обставин, суд вважає вимоги позивача обгрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

          Судові витрати, понесені позивачем, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача.

          Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 49, ст.  ст. 82 - 84 Господарського процесуального кодексу України,  ст.ст.1- 49, 75  Закону України "Про господарські товариства", ст.75 Закону України "Про акціонерні товариства", суд

ВИРІШИВ:

1. Позов  Пайового недеверсифікованого венчурного інвестиційного фонду                              закритого типу "Парангон" від імені якого діє ТзОВ "Парангон" (вул. Вакуленчука, 33-а/3-1, м.Севастополь, 99000) про визнаня недійсним рішення  Відкритого акціонерного товариства "Пресмаш" про відмову у  проведенні аудиторської перевірки  та зобов"язати   вищевказане товариство  надати можливість  провести аудиторської перевірки фінансової діяльності та доступ до  фінансової та бухгалтерської документації  ВАТ "Пресмаш"- задовольнити.

2. Визнати недісним рішення правління  Відкритого акціонерного товариства "Пресмаш" (  вул.Автоливмашівська, 1, м.Івано-Франківськ, 76495, код ЄДРПОУ 13643567) від 13.12.2010 року (оформлене  протоколом засідання правління ВАТ "Пресмаш" №09)  про відмову у  проведенні аудиторської перевірки  та зобов"язати   вищевказане товариство  надати можливість  провести аудиторської перевірки фінансової діяльності та доступ до  фінансової та бухгалтерської документації  ВАТ "Пресмаш" Пайовим недеверсифікованим венчурним інвестиційним фондом  закритого типу "Парангон" від імені якого діє Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Парангон" (вул. Вакуленчука, 33-а/3-1, м.Севастополь, 99000, код ЄДРПОУ 34464724).

3. Зобов"язати  Відкрите акціонерне товариство "Пресмаш" (  вул.Автоливмашівська, 1, м.Івано-Франківськ, 76495, код ЄДРПОУ 13643567), в особі голови правління Пукіша Богдана Степановича та головного бухгалтера Рибак Марії Василівни, з дотриманням ст.75  Закону України "Про акціонерні товариства"забезпечити працівникам Товариства з обмеженою відповідальністю "Глосса-Аудит" ( вул.Новгородська, 4, кв.26, м.Харків, 61145, код ЄДРПОУ 34013943) можливість проведення аудиторської перевірки фінансово-господарської діяльності ВАТ "Пресмаш" за 2010 рік та доступ до фінансово-господарської і бухгалтерської документації ВАТ "Пресмаш" за 2010 рік у визначені ТОВ "Глосса-Аудит" строки, а також надати співробітникам ТОВ "Глосса-Аудит" завірені копії всіх документів , які ними будуть затребувані.

4. Стягнути з  Відкритого акціонерного товариства "Пресмаш" (вул.Автоливмашівська, 1, м.Івано-Франківськ, 76495, код ЄДРПОУ 13643567) на користь  Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Парангон", яке діє в інтерсах та за рахунок  Пайового недеверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу "Парангон"(вул. Вакуленчука, 33-а/3-1, м.Севастополь, 99000, код ЄДРПОУ 34464724) державне мито в розмірі 85грн.00коп.( вісімдесят п"ять гривень 00 копійок) та витрати на інформаціно-технічне забезпечення судового процесц у розмірі 236грн.00коп. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

 

Суддя                                                            Шкіндер П. А.

 

Повне рішення складено04.02.11

 

Виготовлено в КП "Документообіг  госп. судів"

   

   помічник судді Бандурка В.Ю.


07.02.11

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення02.02.2011
Оприлюднено09.02.2011
Номер документу13670817
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5010/17/2011-13/1

Постанова від 05.07.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Чернов Є.В.

Постанова від 26.04.2011

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Мирутенко О.

Рішення від 02.02.2011

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Шкіндер П. А.

Ухвала від 06.01.2011

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Шкіндер П. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні