5010/17/2011-13/1
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
26.04.11 Справа № 5010/17/2011-13/1
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії
головуючого –судді - О.Л. Мирутенко
суддів - Г.М. Гнатюк
- Н.М. Кравчук
Розглянувши апеляційну скаргу ВАТ «Пресмаш»
на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 02.02.2011р.
у справі № 5010/17/2011-13/1
до: ВАТ «Пресмаш»
про: визнання недійсним рішення та зобов'язання вчинити певні дії
за участю представників:
від позивача – Соболик О.В. –представник
від відповідача –Пукіш Б.С. –голова правління.
Хоптій М.В. –представник.
ВСТАНОВИВ :
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 02.02.2011р., суддя Шкіндер П.А., позов Пайового недеверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу "Парангон" від імені якого діє ТзОВ "Парангон" було задоволено. Визнано недісним рішення правління ВАТ "Пресмаш" від 13.12.2010 року (оформлене протоколом засідання правління ВАТ "Пресмаш" №09) про відмову у проведенні аудиторської перевірки та зобов'язано вищевказане товариство надати можливість провести аудиторську перевірку фінансової діяльності та доступ до фінансової та бухгалтерської документації ВАТ "Пресмаш" Пайовим недеверсифікованим венчурним інвестиційним фондом закритого типу "Парангон" від імені якого діє ТзОВ "Компанія з управління активами "Парангон". Зобов'язано ВАТ "Пресмаш" в особі голови правління Пукіша Б.С. та головного бухгалтера Рибак М.В. з дотриманням ст.75 Закону України "Про акціонерні товариства" забезпечити працівникам ТзОВ "Глосса-Аудит" можливість проведення аудиторської перевірки фінансово-господарської діяльності ВАТ "Пресмаш" за 2010 рік та доступ до фінансово-господарської і бухгалтерської документації ВАТ "Пресмаш" за 2010 рік у визначені ТОВ "Глосса-Аудит" строки, а також надати співробітникам ТОВ "Глосса-Аудит" завірені копії всіх документів, які ними будуть затребувані. Стягнуто з ВАТ "Пресмаш" на користь ТзОВ "Компанія з управління активами "Парангон", яке діє в інтерсах та за рахунок Пайового недеверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу "Парангон" державне мито в розмірі 85грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236грн.
З даним рішенням не погодився відповідач - ВАТ «Пресмаш»і оскаржив його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що судом не було повно і всебічно з'ясовано всі обставини справи та порушено норми матеріального права.
В судовому засіданні оголошувалась перерва.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення господарського суду Івано-Франківської області від 02.02.2011р. у справі №5010/17/2011-13/1 - без змін, враховуючи наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, пайовий недеверсифікований венчурний інвестиційний фонд закритого типу "Парангон" (далі - ПНВІЗТ "Парагон") в інтересах та за рахунок якого діє ТзОВ "Компанія з управління активами "Парангон" (далі - ТОВ "КУА "Парагон"), є акціонером, що володіє більш як 10 відсотків акцій ВАТ "Пресмаш", а саме є власником 14563600 простих іменних акцій ВАТ "Пресмаш", що складає 22,41% статутного капіталу ВАТ "Пресмаш".
У відповідності до ст.75 Закону України "Про акціонерні товариства", ПНВІЗТ "Парагон", в інтересах та за рахунок якого діє ТОВ "КУА "Парагон", прийняв рішення про проведення аудиторської перевірки фінансово-господарської діяльності ВАТ "Пресмаш" за 2010 рік.
У зв'язку із вищевикладеним, ТОВ "КУА "Парагон", яке діє в інтересах та за рахунок ПНВІЗТ "Парагон", уклало з незалежною аудиторською фірмою Товариства з обмеженою відповідальністю "Глосса-Аудит" договір про надання аудиторських послуг від 01.12.2010 року.
Листом від 02.12.2010 року №352/12 ТОВ "КУА "Парагон", яке діє в інтересах та за рахунок ПНВІЗТ "Парагон", звернулось до правління ВАТ "Пресмаш" з вимогою забезпечити працівникам ТОВ "Глосса-Аудит" можливість проведення даної аудиторської перевірки, яка буде проводитись з 21.12.10р. та доступ до фінансово-господарської та бухгалтерської документації за 2010 рік, а також надати співробітникам ТОВ "Глосса-Аудит" завірені копії всіх документів, які ними будуть затребувані.
21.12.2010 року співробітники ТОВ "Глосса-Аудит", в тому числі сертифікований аудитор, прибули за місцем знаходження ВАТ "Пресмаш" - м.Івано-Франківськ, вул.Автоливмашівська, 1 для проведення аудиту.
Однак, голова правління ВАТ "Пресмаш" Пукіш Б.С. в телефонному режимі не допустив співробітників ТОВ "Глосса-Аудит" до проведення аудиту посилаючиь на рішення правління, яким було відмовлено ТОВ "КУА "Парагон", яке діє в інтересах та за рахунок ПНВІЗТ "Парагон", в проведенні аудиту, копія протоколу була направлена останньому поштою.
24.12.10 ТОВ "КУА "Парагон", яке діє в інтересах та за рахунок ПНВІЗТ "Парагон", отримало лист ВАТ "Пресмаш" від 15.12.10 №435/12 в якому зазначається, що питання проведення аудиту розглянуто правлінням ВАТ "Пресмаш" на засіданні від 13.12.10, яке оформлене протоколом засідання правління ВАТ "Пресмаш" №09, та прийнято рішення про відмову в проведенні аудиторської перевірки акціонером ВАТ "Пресмаш" ПНВІЗТ "Парагон"", яке діє в інтересах та за рахунок ТОВ "КУА "Парагон".
Згідно протоколу засідання правління ВАТ "Пресмаш" №09 ПНВІЗТ "Парагон", в інтересах та за рахунок якого діє ТОВ "КУА "Парагон", відмовлено в проведенні аудиту на тій підставі, що статутом ВАТ "Пресмаш" не наділено повноваженнями акціонерів проводити аудиторську первірку, а тому у акціонера ВАТ "Пресмаш" - ПНВІЗТ "Парагон", в інтересах та за рахунок якого діє ТОВ "КУА "Парагон", відсутні повноваження проводити аудиторську перевірку. Крім того, норми Закону України "Про акціонерні товариства" на ВАТ "Пресмаш" не поширюються, оскільки установчі документи не приведені у відповідність до даного закону.
ТОВ "КУА "Парагон" звернулося з листом №352/12 від 02.12.2010 року про проведення аудиторської перевірки фінансово-господарської діяльності ВАТ "Пресмаш" та забезпечення працівникам ТОВ "Глосса-Аудит" можливість провести дану перевірку та доступ до фінансово-господарської та бухгалтерської документації.
На даний лист ВАТ "Пресмаш" надало відповідь №435/12 від 15.12.2010 року про відмову у проведенні аудиторської перевірки у зв'язку із тим, що :
1) ВАТ "Пресмаш" діє на підставі Стату, розділом 8 даного стату закріплено права та обов'язки акціонерів, однак, Статутом не наділено повноваженням акціонерів проводити аудиторські перевірки щодо діяльності ВАТ "Пресмаш";
2) норми Закону України "Про акціонерні товариства" на ВАТ "Пресмаш" не поширюються, оскільки установчі документи не приведені у відповідність до даного Закону.
ТОВ "КУА "Парагон" непогоджуючись з даним рішенням звернулося до суду з позовною заявою до ВАТ "Пресмаш", в якій просить суд визнати недійсним рішення ВАТ "Пресмаш" про відмову у проведенні аудиторської перевірки та зобов'язати вищевказане товариство надати можливість провести аудиторську перевірку фінансової діяльності та надати доступ до фінансової та бухгалтерської документації ВАТ "Пресмаш".
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що Закон України "Про акціонерні товариства" набрав чинності 30.04.2009 року, а тому на ТОВ "КУА "Парагон" та ВАТ "Пресмаш" поширюються норми даного закону.
Згідно ст. 8 Закону України "Про аудиторську діяльність" проведення аудиту є обов'язковим у випадках, передбачених законами України.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про господарські товариства", ч. 2. ст. 90 Господарського кодексу України перевірки фінансової діяльності товариства здійснюються державними податковими органами, іншими органами державної влади у межах визначених законом повноважень, ревізійною комісією (ревізором) господарського товариства та/або аудиторами.
Згідно п. 12.5 статуту ВАТ "Пресмаш" перевірка фінансової діяльності товариства здійснюється державними податковими адміністраціями, іншими державними установами у межах їх компетенції, ревізійною комісіею компании чи/та аудитором (аудиторськими службами.).
Згідно з ч.2 ст.162 Цивільного кодексу України аудиторська перевірка діяльності акціонерного товариства, у тому числі такого, що не зобов'язане публікувати для загального відома документи, має бути проведена у будь-який час на вимогу акціонерів, які разом володіють не менш як десятьма відсотками акцій. Порядок проведення аудиторських перевірок діяльності акціонерного товариства встановлюється статутом товариства і законом. Витрати, пов'язані з проведенням такої перевірки, покладаються на осіб, на вимогу яких проводиться аудиторська перевірка, якщо загальними зборами акціонерів не буде ухвалене рішення про інше.
Тобто таке право акціонера не залежить, ні від бажання самого товариства (його посадових осіб) проводити чи не проводити перевірку, ні від доцільності чи відсутності доцільності проведення такої перевірки, наявності вже проведених перевірок, тощо. Форма звернення акціонерів законом не встановлена. Порядок звернення акціонерів з вимогою про проведення аудиторських перевірок та проведення їх статутом товариства не встановлений.
Таким чином, з аналізу ч. 2 ст. 162 Цивільного кодексу України вбачається, що ініціатором, а відповідно і замовником проведення аудиторської перевірки є акціонер, який володіє не менш як 10 % акцій товариства, останній також несе витрати пов'язанні з перевіркою.
Згідно ч.2 ст.4 ЦК України основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України.
Відповідно до пункту 1 розділу ХVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" цей Закону набрав чинності 30.04. 2009 року крім положення, що акції товариств існують виключно в бездокументарній формі, яке набирає чинності 30.10.2010 року.
Пунктом 2 розділу ХVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства", передбачено, що з 30.04.2011 року втрачають чинність статті 1-49 Закону України "Про господарські товариства" у частині, що стосується акціонерних товариств.
Згідно з пунктом 4 розділу ХVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" до приведення у відповідність із цим Законом закони України, інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечать цьому Закону.
Пунктом 5 розділу ХVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" передбачено, що статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність з нормами цього Закону не пізніше ніж до 30.04.2011 року.
Закон України "Про акціонерні товариства" не містить прямої норми про те, що акціонерні товариства, які не привели у відповідність з нормами Закону України "Про акціонерні товариства" статут та інші внутрішні положення акціонерного товариства застосовують у своїй діяльності з 30.04.2009 року по 30.04.2011 року норми Закони України "Про господарські товариства".
Крім того, з 01.01.2004р. набрав чинності Цивільний кодекс України, ст..162 якого прямо передбачає право акціонера, який володіє більш ніж 10% акцій, проводити аудит діяльності товариства. Інший законодавчий чи нормативний акт не може звужувати права особи, передбачені Цивільним кодексом України.
Отже незважаючи на те, що ВАТ "Пресмаш" не привело у відповідність з нормами Закону України "Про акціонерні товариства" статут та інші внутрішні положення товариства, до нього застосовуються положення Цивільного кодексу України та Закону України "Про акціонерні товариства" (в тому числі ст.75 в частині права акціонера, який володіє більш ніж 10% акцій, проводити аудит діяльності товариства).
Крім того ст.75 Закону України "Про акціонерні товариства" в цій частині не суперечить Закону України "Про господарські товариства" та статуту ВАТ "Пресмаш", а лише розширює права акціонерів.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Всупереч наведеній нормі відповідач-апелянт не довів суду правомірності своїх дій по відмові акціонеру-позивачу в проведенні аудиту та причин невідповідності статуту товариства вимогам Цивільного кодексу України.
За таких обставин справи апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Івано-Франківської області від 02.02.2011р. по справі №5010/17/2011-13/1 винесене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для його скасування.
Керуючись ст.ст. 101,103,105 ГПК України Львівський апеляційний господарський суд
Постановив:
Рішення господарського суду Івано-Франківської області від 02.02.2011р. у справі №5010/17/2011-13/1 залишити без змін, а апеляційну скаргу ВАТ «Пресмаш»- без задоволення.
Постанову може бути оскаржено в касаційному порядку.
Матеріали справи скеровуються в господарський суд Івано-Франківської області.
Головуючий-суддя О.Л. Мирутенко
Судді: Г.М. Гнатюк
Н.М. Кравчук
«Повний текст постанови виготовлено 28.04.2011р.»
Суд | Львівський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 26.04.2011 |
Оприлюднено | 04.05.2011 |
Номер документу | 15115728 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Львівський апеляційний господарський суд
Мирутенко О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні