Рішення
від 08.02.2011 по справі 27/256-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

08.02.11р. Справа № 27/256-10

За позовом Приватного акціонерного товариства «Ст рахова компанія АХА Страхува ння»в особі Запорізької філі ї приватного акціонерного то вариства «Страхова компанія «АХА Страхування»(м. Запоріж жя)

до Акціонерного страхо вого товариства закритого ти пу «Дніпроінмед»(м. Дніпропе тровськ)

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предме т спору на стороні позивача ОСОБА_1 (м. Дніпропетровськ )

третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предме т спору на стороні позивача Публічне акціонерне това риство «БАНК ФОРУМ»в особі З апорізької філії публічного акціонерного товариства «БА НК ФОРУМ» (м. Запоріжжя)

про стягнення заборгов аності

Суддя Татарчук В.О .

Се кретар Дякун А.І.

Представники:

від позивача - Хандога В.В., дов. від 08.10.10

від відповідача - не з' яв ився

від третьої особи 1 - не з' яв ився

від третьої особи 2 - не з' яв ився

Суть спору:

Приватне акціонерне тов ариство «Страхова компанія « АХА Страхування»в особі Запо різької філії приватного акц іонерного товариства «Страх ова компанія «АХА Страхуванн я»(далі СК «АХА Страхування» ) звернулося з позовом до акці онерного страхового товарис тва закритого типу «Дніпроін мед»(далі АСТЗТ «Дніпроінмед »), третя особа-1 ОСОБА_1, тре тя особа-2 акціонерний комерц ійний банк «ФОРУМ»в особі За порізької філії акціонерног о комерційного банку «ФОРУМ» про стягнення грошових кошт ів у сумі 9992,93грн., у тому числі: с трахове відшкодування - 9927,51г рн., пеня - 54,81грн. і 3% річних - 10,6 1грн.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним:

- 01.02.2010р. в м. Запоріжжі на перехресті вул. Лепіка та п р. Леніна сталася дорожньо-тр анспортна пригода за участю автомобіля Honda Civic, номер НОМЕР _3 і автомобіля ЗІЛ ММЗ 4502, ном ер НОМЕР_4, під керуванням ОСОБА_4;

- постановою Василівс ького районного суду Запоріз ької області від 17.02.2010р. по спра ві №3-389/2010 винним у вказаному ДТП визнано ОСОБА_4;

- відповідно до виснов ку №3469 від 07.09.2010р. вартість відно влювального ремонту складає 10483грн.

- позивачем було сплач ено на користь власника авто мобіля Honda Civic ОСОБА_1 згідно д оговору страхування від 04.09.2009р . №3662-а/09зпФМ 10437,51грн.;

- відповідно до положе нь ст.ст.1172, 1191 ЦК України, Закону України «Про обов'язкове стр ахування цивільно-правової в ідповідальності власників н аземних транспортних засобі в»позивач має право вимагати від відповідача відшкодуван ня збитків в порядку регресу в сумі 9927,51грн.;

- з урахуванням п.37.2 ст.37 З акону України «Про обов'язко ве страхування цивільно-прав ової відповідальності власн иків наземних транспортних з асобів»і ст.625 ЦК України з від повідача слід стягнути пеню в сумі 54,81грн. і 3% річних - 10,61грн.

Відповідач заперечує пр оти позову з посиланням на на ступне:

- позивачем не були додані до заяви про виплату с трахового відшкодування усі необхідні документи;

- представник відпові дача не приймав участі в огля ді пошкодженого транспортно го засобу;

- з огляду на положе ння ст.27 Закону України «Про с трахування»і ст.993 Цивільного кодексу України є неправомі рною вимога позивача про стя гнення пені і 3% річних.

Третя особа-1 не надала пи сьмових пояснень щодо позову .

Ухвалою господарського су ду Дніпропетровської област і від 08.02.2011р. було здійснено зам іну третьої особи-2 акціонерн ого комерційного банку «ФОРУ М»в особі Запорізької філії акціонерного комерційного б анку «ФОРУМ»процесуальним п равонаступником - публічни м акціонерним товариством «Б АНК ФОРУМ» в особі Запорізьк ої філії публічного акціонер ного товариства «БАНК ФОРУМ» .

Третя особа-2 вказує на необ хідність прийняття рішення н а розсуд суду та звернулася з клопотанням про вирішення с пору за відсутності представ ника банку.

Відповідач і третя особа-1 не забезпечили явку предста вників в судове засідання. Су д вважає за можливе розгляну ти справу за відсутності пре дставників відповідача і тре тьої особи-1, які були належним чином повідомлені про час та місце судового засідання.

В судовому засіданні 08.02.2011р. б уло оголошено вступну та рез олютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали спр ави, заслухавши пояснення пр едставників сторін, суд -

встановив:

04.09.2009р. між АТ «СК «АХА Страхування»(Страховик) та ОСОБА_1 (Страхувальник) був у кладений договір № 3662-а/09зп ФМ д обровільного страхування на земного транспорту - автомо біля Honda Civic, номер НОМЕР_3.

Згідно з довідкою органу Д ержавтоінспекції, 01.02.2010р. внасл ідок дорожньо-транспортної п ригоди на перехресті пр. Лені на та вул. Лепіка транспортни й засіб Хонда, номерний знак НОМЕР_3 отримав механічні п ошкодження: задній бампер, кр ишка багажнику, задній лівий ліхтар.

02.02.2010 року ОСОБА_1 зверну лась до СК «АХА Страхування» із заявою про настання події , що має ознаки страхового вип адку за договором добровільн ого страхування транспортно го засобу.

Суд вважає за необхідне за довольнити позовні вимоги з таких підстав.

Аналіз чинного законодавс тва та матеріалів свідчить п ро наявність у позивача, як у с траховика, права вимагати ві д відповідача відшкодування спірної суми в порядку регре су.

Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що пере дбачені актами цивільного за конодавства, а також із дій ос іб, що не передбачені цими акт ами, але за аналогією породжу ють цивільні права та обов'яз ки. Підставами виникнення ци вільних прав та обов' язків, зокрема є завдання майнової (матеріальної) та моральної ш коди іншій особі (ст.11 ЦК Украї ни).

Відповідно до ч.2 ст.1187 ЦК Укра їни шкода, завдана джерелом п ідвищеної небезпеки, відшкод овується особою, яка на відпо відній правовій підставі (пр аво власності, інше речове пр аво, договір підряду, оренди т ощо) володіє транспортним за собом, механізмом, іншим об'єк том, використання, зберіганн я або утримання якого створю є підвищену небезпеку.

Пунктом 1 частини 1 статті 1188 Ц К України встановлено, що шко да, завдана внаслідок взаємо дії кількох джерел підвищено ї небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а сам е шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодову ється винною особою.

Постановою Василівськог о районного суду Запорізької області 17.02.2010р. по справі №3-389/2010 ви знано винним у вказаному ДТП ОСОБА_4, який керував авто мобілем ЗІЛ ММЗ 4502, номер НОМ ЕР_4.

Згідно зі звітом №3469 від 07.09.2010р . вартість відновлювального ремонту автомобілю Honda Civic, номер НОМЕР_3 складає 10483грн.

На підставі заяви ОСОБА_1 про настання випадку, позива ч платіжним дорученням від 29.0 3.2010р. №2441 сплатив Запорізькій фі лії АКБ «Форум»10437,51грн. з призн аченням платежу: страхове ві дшкодування за договором №3662- а/09зп до СА 936-а/10зп в рахунок пог ашення кредитної заборгован ості ОСОБА_1

За частиною 1 статті 1191 ЦК Ук раїни, особа, яка відшкодувал а шкоду, завдану іншою особою , має право зворотної вимоги (р егресу) до винної особи у розм ірі виплаченого відшкодуван ня, якщо інший розмір не встан овлений законом.

Згідно ст.26 Закону України « Про страхування», ст.993 ЦК Укра їни, до страховика, який випла тив страхове відшкодування з а договором майнового страху вання, у межах фактичних витр ат переходить право вимоги, я ке страхувальник або інша ос оба, що одержала страхове від шкодування, має до особи, відп овідальної за завдані збитки .

Відповідно до ст.3 Закону У країни «Про обов'язкове стра хування цивільно-правової ві дповідальності власників на земних транспортних засобів »обов'язкове страхування цив ільно-правової відповідальн ості здійснюється з метою за безпечення відшкодування шк оди, заподіяної життю, здоров 'ю та або майну потерпілих вна слідок ДТП та захисту майнов их інтересів страхувальникі в.

Згідно страхового полісу №ВВ 5793961 від 09.03.09р. обов' язковог о страхування цивільно-право вої відповідальності власни ків наземних транспортних за собів АСТЗТ «Дніпроінмед»бу ло застраховано цивільно-пра вову відповідальність ДП «Пр идніпровська залізниця»за т ранспортним засобом ЗІЛ ММЗ 4502, номер НОМЕР_4.

В матеріалах справи містит ься копія заяви позивача на а дресу відповідача №1230-10 від 21.07.10 на виплату страхового відшко дування за полісом обов' язк ового страхування цивільно-п равової відповідальності вл асників наземних транспортн их засобів № ВВ/5793961.

Відповідно до п.37.1 ст.37 Закон у України «Про обов'язкове ст рахування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засоб ів»виплата страхового відшк одування здійснюється протя гом одного місяця з дня отрим ання страховиком визначених у статті 35 цього Закону докум ентів або в строки та в обсяга х, визначених рішенням суду.

В порушення наведеного, АСТ ЗТ «Дніпроінмед»не було здій снено виплату коштів.

З урахуванням викладеного , суд вважає правомірною вимо гу позивача щодо стягнення з відповідача страхового відш кодування в сумі 9927,51грн.

Крім того, пунктом 37.2 статті 37 Закону України «Про обов'язк ове страхування цивільно-пра вової відповідальності влас ників наземних транспортних засобів»встановлено, що за к ожен день прострочення випла ти страхового відшкодування з вини страховика або МТСБУ о собі, яка має право на отриман ня такого відшкодування, спл ачується пеня з розрахунку п одвійної облікової ставки На ціонального банку України, я ка діє у період, за який нарахо вується пеня.

Позивачем надано обґрунто ваний розрахунок пені за пер іод з 28.08.2010 по 09.09.2010 в сумі 54,81грн.

Також, згідно з ч.2 ст.625 Цивіль ного кодексу України боржник , що прострочив виконання гро шового зобов' язання, за вим огою кредитора зобов' язани й сплатити суму боргу з ураху ванням встановленого індекс у інфляції за увесь час прост рочення, а також 3% річних від п ростроченої суми, якщо інший розмір проценту не зазначен ий договором або законом.

Розмір 3% річних за період з 28 .08.2010 по 09.09.2010 складає 10,61грн.

Суд не приймає заперечення відповідача.

Відповідно до п.35.1 ст.35 Закону України «Про обов'язкове стр ахування цивільно-правової в ідповідальності власників н аземних транспортних засобі в»для отримання страхового в ідшкодування особа, яка має п раво на відшкодування, подає страховику (або якщо страхов ик невідомий - МТСБУ) відповід ну заяву. У заяві про виплату с трахового відшкодування має міститися:

а) найменування страховика , до якого подається заява, або МТСБУ;

б) назва (для юридичної особ и), прізвище, ім'я, по батькові (д ля фізичної особи) заявника, й ого місцезнаходження або міс це проживання;

в) зміст майнової вимоги зая вника щодо відшкодування зав даних збитків;

г) інформація про вже здійсн ені взаєморозрахунки осіб, в ідповідальність яких застра хована, та потерпілих;

ґ) обставини, якими заявник обґрунтовує свою вимогу, та д окази, що підтверджують її ві дповідно до законодавства;

д) розмір шкоди;

е) підпис заявника і дата по дання заяви.

Згідно з п.35.2 ст.35 вказаного За кону до заяви додаються дові дки про дорожньо-транспортну пригоду, довідки відповідни х закладів охорони здоров'я щ одо тимчасової втрати працез датності або довідки спеціал ізованих установ про встанов лення стійкої втрати працезд атності (інвалідності) у разі її виникнення, інші документ и, які мають відношення до дан ої дорожньо-транспортної при годи, завірені у встановлено му порядку.

На думку суду наведені вимо ги були виконані позивачем н алежним чином з наданням від повідачу заяви та всіх необх ідних документів для здійсне ння відшкодування.

Нарахування пені чітко пер едбачено викладеними положе ннями пункту 37.2 статті 37 Закону України «Про обов'язкове стр ахування цивільно-правової в ідповідальності власників н аземних транспортних засобі в».

Сума страхового відшкодув ання в розмірі 9927,51грн. є грошов им зобов' язанням, а тому є пр авомірним нарахування позив ачем 3% річних.

Керуючись Законом Україн и «Про страхування», Законом України «Про обов'язкове стр ахування цивільно-правової в ідповідальності власників н аземних транспортних засобі в», ст.ст. 993, 1166, 1172, 1187, 1191 Цивільного к одексу України, ст.ст. 49, 82-85 Госп одарського процесуального к одексу України, господарськи й суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Стягнути з акціонерного ст рахового товариства закрито го типу «Дніпроінмед»(49005, м. Дн іпропетровськ, вул. Сімфероп ольська, 21, к.307, ідентифікаційн ий код 21870998) на користь приватно го акціонерного товариства « Страхова компанія «АХА Страх ування»в особі Запорізької ф ілії приватного акціонерног о товариства «Страхова компа нія «АХА Страхування»(69035, м. За поріжжя, вул. 40 років Радянськ ої України, 57В, ідентифікаційн ий код 26183400) 9927,51грн. - страхового відшкодування, 54,81грн. - пені, 10,61грн. - 3% річних, 102грн. - витрат по сплаті державного мита, 236г рн. - витрат на інформаційно -технічне забезпечення судов ого процесу.

Видати накази після набра ння рішенням законної сили.

Рішення набирає законної с или після закінчення десятид енного строку з дня його підп исання.

Рішення суду може бути оска ржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шлях ом подання апеляційної скарг и до Дніпропетровського апел яційного господарського суд у.

Суддя В.О. Татарчу к

Дата підписання рішен ня, оформленого у відповідно сті до ст.84 ГПК України - 14.02.2011р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення08.02.2011
Оприлюднено17.02.2011
Номер документу13792514
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —27/256-10

Ухвала від 13.12.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 29.11.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 10.11.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 25.10.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 26.09.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Постанова від 14.04.2011

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Бахмат Рауфа Муллахметовна

Рішення від 08.02.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 03.02.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 18.01.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 16.12.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні