Справа № 2-18/11
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
28 січня 2011 року Менський районний суд
Чернігівської області
у складі:
головуючого –судді: Савченка О.А.
при секретарі: Солонар В.І.
розглянувши у вiдкpитому судовому засiданнi в залі суду м. Мена Чернігівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПП «Менське Агро», третьої особи ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»про розірвання договору оренди землі, -
В С Т А H О В И В:
У грудні2010 року до суду звернувся ОСОБА_1 до ПП «Менське Агро», третьої особи ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»про розірвання договору оренди землі. Позов мотивує тим, що у жовтні 2007 року між його батьком ОСОБА_2 та відповідачем ПП „Менське Агро” було укладено договір оренди землі строком на 5 років, згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходяться на території Бігачської сільської ради Менського району, орендна плата складає 318 грн. 35 коп. В порушення умов укладеного договору оренди землі, відповідач у 2008, 2009, 2010 роках земельну ділянку не обробляв, орендну плату за 2009 рік не сплатив, тому позивач просить розірвати укладений з відповідачем договір оренди земельної ділянки.
Позивач в судове засідання не з’явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, зазначив заяві, що позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, хоча про день і час розгляду справи відповідач повідомлявся шляхом надсилання повістки за місцезнаходженням юридичної особи, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, але повістка повернулася у зв’язку з закінченням поштового строку зберігання.
Відповідно до ч. 5 ст. 74 ЦПК України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх адреси, судова повістка надсилається юридичним особам за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі за такою адресою, вважається, що судовий виклик вручений їм належним чином.
Представник третьої особи –ДП „Центр державного земельного кадастру” в судове засідання не з’явився, надав листа з проханням розглянути справу без його участі.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що справу можливо розглянути без участі представників відповідача та третьої особи за наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень кодексу розгляд справи здійснюється содом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтями 1 та 13 Закону України „Про оренду землі” передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння та користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст.ст. 24, 32 Закону України „Про оренду землі” орендодавець має право вимагати своєчасного внесення орендної плати. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених законодавством або договором.
Судом встановлено, що 12 жовтня 2007 року, між батьком позивача ОСОБА_2 та приватним підприємством „Менське –Агро” в особі директора ОСОБА_3 було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого позивач надав, а відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, загальною площею 5,08 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Бігачської сільської ради Менського району строком на 5 років.
Відповідно до п.9 укладеного договору, орендна плата вноситься орендарем у розмірі 1,5 % грошової оцінки земельної ділянки в гривнях, що становить 318,35 грн. з урахуванням інфляції, а також у грошовій формі або натуральним продуктом в еквіваленті до грошової форми. Даний договір було зареєстровано 05 грудня 2007 року Менським районним відділом Чернігівської регіональної філії центру державного земельного кадастру (а.с.7-10).
Як вбачається з п.11 вказаного договору, орендна плата вноситься орендарем після збору урожаю до 30 грудня, починаючи з січня 2008 року.
Судом встановлено, що у 2008, 2009, 2010 роках земельні ділянки відповідачем не оброблялись, на момент розгляду справи орендна плата за 2009 рік не виплачена.
П. 40 даного договору оренди передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору
Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_2 помер 18 січня 2009 року, про що в Книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис № 199 (а.с. 6).
Відповідно до Свідоцтва про право на спадщину за законом від 28 липня 2009 року земельну ділянку площею 5.08 га., в тому числі : ріллі –4,34 га, кадастровий номер 7423080500:04:000:0386 та пасовища –0.74 га, з кадастровими номерами кадастровий номер 7423080500:04:000:0187 успадкував його син –ОСОБА_1, позивач по справі (а.с. 4).
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено чи розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли унаслідок завданої цим порушенням шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Таким чином, невиконання відповідачем умов договору, а саме обов'язків з оплати орендної плати, у зв'язку із чим виникла заборгованість з її оплати є істотним порушенням умов договору і достатньою підставою для розірвання договору оренди.
Тому, суд прийшов до висновку, що договір оренди земельної ділянки, укладений 12 жовтня 2007 року між ОСОБА_2 та приватним підприємством „Менське –Агро” в особі директора ОСОБА_3 слід розірвати .
На підставі наведеного, керуючись ст. 651 ЦК України, ст.ст.13, 24, 32 Закону України „Про оренду землі”, ст.ст. 213, 215, 226, 228, 232 ЦПК України, суд
В И Р I Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ПП «Менське Агро», третьої особи ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»про розірвання договору оренди землі - задовольнити.
Розірвати договір оренди землі від 12 жовтня 2007 року, укладений між ОСОБА_2 та Приватним підприємством «Менське-Агро», зареєстрований 05 грудня 2007 року у Менському районному відділі Чернігівської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040784400014.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: О.А. Савченко
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2011 |
Оприлюднено | 23.02.2011 |
Номер документу | 13831146 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні