ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2011 р. № Б-7/103-13/256
Вищий господарський суд У країни у складі колегії судд ів:
Панової І.Ю.- головуючог о,
Білошкап О.В.,
Хандуріна М.І. (доповідач),
розглянувши у відкритому с удовому засіданні касаційну скаргу
Публічного акціонерно го товариства акціонерний ба нк "Укргазбанк"
на постанову Львівського апеляційного господарського суду
від 03.11.2010
у справі
господарського суду № Б-7/103-13/256
Чернівецької області
за заявою Публічного акціонерного т овариства акціонерний банк " Укргазбанк"
до Всеукраїнської видавничо ї православної місії УПЦ Киї вського патріархату
про банкрутство,
за участю представників ст орін:
ПАТ акціонерний банк "Укрга збанк" - Лінніченко І.В. (д ов. від 21.06.2010),
Всеукраїнської видавничої православної місії УПЦ Київ ського патріархату - Рома нчак О.Г. (дов. від 01.08.2002);
встановив:
Ухвалою господарськ ого суду Чернівецької област і від 21.09.2010 (суддя Ковальчук Т.І.) припинено провадження у спра ві про визнання банкрутом Вс еукраїнської видавничої пра вославної місії УПЦ Київсько го патріархату. Скасовано мо раторій на задоволення вимог кредиторів, введений господ арським судом Івано-Франківс ької області від 08.07.2004.
Постановою Львівсько го апеляційного господарськ ого суду від 03.11.2010 (колегія судд ів у складі: Михалюк О.В. - головуючий, Новосад Д.Ф., ГлаваІ.) ухвалу господарсь кого суду Чернівецької облас ті від 21.09.2010 залишено без змін.
Судові рішення мотив овані тим, що можливості лікв ідації релігійної організац ії у зв'язку з визнанням її бан крутом Закон України "Про від новлення платоспроможності боржника або визнання його б анкрутом".
В касаційній скарзі П АТ АБ "Укргазбанк" просить ухв алу господарського суду Черн івецької області про припине ння провадження у справі та п останову Львівського апеляц ійного господарського суду с касувати, справу передати на розгляд до господарського с уду Чернівецької області. В о бґрунтування посилається на невірне застосування норм м атеріального права, зокрема ст. 7 Закону України "Про свобо ду совісті та релігійні орга нізації", норм процесуальног о права,зокрема ст. 80 ГПК Украї ни.
Обговоривши доводи касац ійної скарги, перевіривши на явні матеріали справи, проан алізувавши застосування суд ами норм матеріального та пр оцесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що ка саційна скарга не підлягає з адоволенню, виходячи з насту пного.
Відповідно до ч. 2 ст. 4-1 ГПК У країни, провадження у справа х про банкрутство здійснюєть ся у порядку, передбаченому ц им кодексом з врахуванням ви мог Закону України "Про відно влення платоспроможності бо ржника або визнання його бан крутом" (далі Закон), норми яко го, як спеціальні норми права , превалюють у застосуванні н ад загальними нормами Господ арського процесуального код ексу України.
Відповідно до ст. 1 Закону пр о банкрутство боржником в ро зумінні цього Закону є суб'єк т підприємницької діяльност і, неспроможний виконати сво ї грошові зобов'язання перед кредиторами, у тому числі зоб ов'язання щодо сплати страхо вих внесків на загальнообов' язкове державне пенсійне стр ахування, податків і зборів (о бов'язкових платежів), протяг ом трьох місяців після наста ння встановленого строку їх сплати.
Господарський кодекс Укр аїни передбачає визнан ня банкрутом лише суб'єкта підприємництва (Глава 23 цього кодексу). Суб'єктом пі дприємництва є підприємці (ч . 2 ст. 3 Господарського кодексу України).
При цьому, згідно з ч. 3 ст. 209 Го сподарського кодексу Україн и суб'єктом банкрутства може бути лише суб'єкт підприємни цької діяльності.
Разом з тим, в силу ч. 4 ст. 5 За кону про банкрутство положен ня цього Закону застосовують ся також до юридичних осіб, як і діють у формі споживчого то вариства, благодійного чи ін шого фонду.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судам и попередніх інстанцій, згід но свідоцтва № 3 від 01.02.1996 року, ви даного Державним комітетом У країни у справах релігії, зар еєстровано статут Всеукраїн ської видавничої православн ої місії Української правосл авної церкви Київський патрі архат, діяльність якого поши рюється на територію України , керівний орган релігійної о рганізації розташований у м. Чернівці, вул. Головна, 200, підс тавою для реєстрації зазначе но Закон України “Про свобод у совісті та релігійні орган ізації".
З довідка № 1031 від 02.07.2001 вбачаєт ься, що Місію включено до ЄДРП ОУ, організаційно-правовою ф ормою господарювання Всеукр аїнської видавничої правосл авної місії Української прав ославної церкви Київський па тріархату зазначено “релігі йні організації”, видами дія льності Місії за ЗКГНГ та вид ами діяльності за КВЕД також зазначено “релігійні органі зації”.
Статут Всеукраїнської вид авничої православної місії У країнської православної цер кви Київський патріархат схв алено і затверджено Святішим Патріархом Київським і всіє ї Руси-України Філаретом 26.01.1995.
Відповідно до п. 1.1 Статуту Всеукраїнська видавнича пра вославна місія Української п равославної церкви Київськи й патріархат діє на територі ї України як релігійна орган ізація - юридична особа згід но з чинним законодавством У країни, Статутом УПЦ - Київс ький Патріархат і цим Статут ом.
Місія утворена згідно поло жень Закону України “Про сво боду совісті та релігійні ор ганізації” і головною метою її діяльності є виготовлення богослужбової релігійної лі тератури для потреб Церкви і інших предметів культурно-о світнього культового призна чення, а предметом діяльност і Місії визначено релігійно- видавничу і поліграфічну дія льність, виготовлення спеціа льної богослужбової літерат ури, предметів і матеріалів к ультового призначення добро дійну і духовно-просвітницьк у діяльність. У податковому о ргані Місія зареєстрована 01.04 .1996 р. як неприбуткова організа ція (т.с. 3 а.с. 57).
Названими документами під тверджується статус Місії як релігійної організації.
Діяльність релігійних орг анізацій, їх створення і прип инення, регулюється Законом України “Про свободу совісті та релігійні організації”.
Відповідно до ст. 7 зазначен ого Закону релігійні організ ації в Україні утворюються з метою задоволення релігійни х потреб громадян сповідуват и і поширювати віру і діють ві дповідно до своєї ієрархічно ї та інституційної структури , обирають, призначають і замі нюють персонал згідно із сво їми статутами (положеннями).
Підстави ж для припинення д іяльності релігійних орган ізацій визначені ст. 16 Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації”, в ідповідно до якої діяльність релігійної організації прип иняється у судовому порядку лише у випадках:
1) вчинення релігійною орган ізацією дій, недопустимість яких передбачена статтями 3, 5 і 17 цього Закону;
2) поєднання обрядової чи пр оповідницької діяльності ре лігійної організації з посяг аннями на життя, здоров' я, св ободу і гідність особи;
3) систематичного порушення релігійною організацією вст ановленого законодавством п орядку проведення публічних релігійних заходів (богослу жінь, обрядів, церемоній, похо дів тощо);
4) спонукання громадян до не виконання своїх конституцій них обов' язків або дій, які с упроводжуються грубими пору шеннями громадянського поря дку чи посяганням на права і м айно державних, громадських чи релігійних організацій.
Оскільки наданими докумен тами підтверджується статус Місії як релігійної організ ації, тобто вона не є ані суб' єктом підприємницької діяль ності, ані іншою установою чи організацією, а тому не може б ути суб' єктом банкрутства в розумінні Закону України “П ро відновлення платоспромож ності боржника або визнання його банкрутом”.
Суд розглядає справу про пр ипинення діяльності релігій ної організації в порядку по зовного провадження, передба ченого Цивільним процесуаль ним кодексом України, за заяв ою органу, уповноваженого зд ійснювати реєстрацію статут у конкретної релігійної орга нізації, або прокурора.
Можливості ліквідації рел ігійної організації у зв' яз ку з визнанням її банкрутом З акон України "Про відновленн я платоспроможності боржник а або визнання його банкруто м" не передбачає.
Враховуючи вищенаведене, к олегія суддів вважає, що попе редні судові інстанції дійшл и законного та обґрунтованог о висновку про те, що релігійн а організація не може бути су б' єктом банкрутства, у зв'яз ку з чим провадження у справі підлягає припиненню на підс таві п. 1 ст. 80 Господарського пр оцесуального кодексом Украї ни.
За таких обставин, постано ва апеляційного господарськ ого суду прийнята з дотриман ням норм матеріального та пр оцесуального законодавства , доводи касаційної скарги пр авильності викладених у ній висновків не спростовують, у зв' язку з чим підстав для зм іни чи скасування законного та обґрунтованого судового а кту колегія суддів не вбачає .
Керуючись статтями 1117, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарс ький суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу П ублічного акціонерного това риства акціонерний банк "Укр газбанк" залишити без задово лення.
Постанову Львівськог о апеляційного господарсько го суду від 03.11.2010 у справі № Б-7/103-13/2 56 залишити без змін.
Головуючий І.Ю. Панова
Судді О.В. Білошкап
Хандуріна М.І.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2011 |
Оприлюднено | 28.02.2011 |
Номер документу | 13931848 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Хандурін М.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні