19/585-07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 230-31-77
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
"28" лютого 2008 р. Справа № 19/585-07
Розглянувши матеріали справи за позовом Баришівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Масківецької сільської ради, с. Маківці, Баришівський район та Баришівської районної державної адміністрації, смт Баришівка
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрохімсервіс”, с. Глибоке, Бориспільський район
про стягнення 7142,80 грн.
суддя Т.П. Карпечкін
від позивача 1 –Братченко В. П. (дов. від 17.01.2008 року);
від позивача 2 – Мосінзов С. М. (дов. № 06-21-130 від 27.02.2008 року);
від відповідача – Нетес М. І. (дов. № 1 від 18.01.2008 року);
від прокуратури –Опанасенко Т. В. (посвідчення № 90 від 25.07.2006 року).
обставини справи:
Баришівський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Масківецької сільської ради, Баришівської районної державної адміністрації (далі - позивач) звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрохімсервіс” (далі-відповідач) про стягнення 7142,80 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю „Агрохімсервіс” на умовах оренди за договором оренди використовує земельну ділянку розміром 176,2 га, яка знаходиться на землях державної власності, що перебувають в запасі Масківецької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Відповідач не сплачує в повному обсязі орендну плату за користування земельною ділянкою в результаті чого за ним утворилась заборгованість станом на 19.11.2007 року в розмірі 7142,80 грн. Позивач просить суд стягнути з відповідача 7142,80 грн. заборгованості по орендній платі.
Представник відповідача в усних та письмових поясненнях викладених в відзиві № 3 від 21.01.2008 року на позовну заяву проти позову заперечує. Заперечення обґрунтовані тим, що у процесі використання земельної ділянки у 2003 році при проведені весняно-польових робіт 25 га ріллі виявились непридатними до використання. Про даний факт був складений акт від 16.07.2003 року. Комісія по земельних питаннях прийняла рішення зарахувати зайво сплачену плату у сумі 1739,37 грн. в рахунок подальшого орендного платежу за 2004 рік. Відповідач зазначає, що неодноразово звертався до Баришівської районної державної адміністрації про зменшення розміру плати та проведення обстеження земельних ділянок з оформленням відповідних висновків. За заявою відповідача було проведено повторні заміри орендованих земель і виявилось, що фактично підприємство користується 123 га, що підтверджується кадастровим планом земельних ділянок та актом перенесення в натуру меж наданої земельної ділянки від 18.10.2004 року. Відповідач також зазначає. що 17.11.2004 року повідомив Баришівської районної державної адміністрацію про нові межі земельної ділянки та просив з метою приведення у відповідність умов договору до фактичних умов підписати додаткову угоду, але позивач 2 відповідь не надав.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.
Розпорядженням Баришівської районної державної адміністрації № 26 про передачу в оренду земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю „Агрохімсервіс” від 23.01.2006 року, Баришівської районної державної адміністрації передано в оренду терміном на 4 роки 7 місяців земельну ділянку площею 176,2 га в тому числі: рілля 176,2 га, яка знаходиться на землях державної власності, що перебувають у запасі Масківецької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Розмір річної орендної плати за земельну ділянку при укладенні договору оренди встановлено 1% від її грошової оцінки.
31 січня 2003 року між Баришівської районної державної адміністрацією (за договором-орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Агрохімсервіс” (за договором-орендар) укладено договір оренди земельної ділянки на землях державної власності, що перебувають у запасі Масківецької сільської ради (далі-договір). За умов договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку, яка знаходиться у запасі Масківецької сільської ради Баришівського району Київської області. Земельна ділянка виділена в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку. В оренду передається земельна ділянка площею 176,2 га в тому числі: ріллі 176,2 га, у такому якісному стані –середній бал бонітету становить 26 балів. На земельній ділянці відсутні споруди, будівлі тощо. Грошова оцінка земельної ділянки становить 1224442,00 грн. Земельна ділянка, яка передається в оренду не має недоліків, які суттєво можуть впливати на ефективність передбаченого договором її використання. Земельна ділянка передається в оренду по акту прийому-передачі, який оформлюється в строк не пізніше семи днів з моменту набуття чинності договору (п. 1 договору). Земельна ділянка передається в оренду з метою сільськогосподарського використання для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п. 2.1 договору). Договір укладено на термін 4 роки 7 місяців, починаючи з дати його реєстрації. По закінченню терміну договору орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін (п. 2.2 договору). Орендна плата вноситься орендарем у грошовому вигляді у розмірі одного відсотку від грошової оцінки земельної ділянки, що становить 12244,42 грн. в рік (п. 2.3 договору). Грошова плата вноситься на рахунок Масківецької сільської ради. За перший рік оренди орендна плата сплачується орендарем наперед повністю протягом одного місяця з дня державної реєстрації договору оренди. Протягом наступних років орендна плата сплачується орендарем не раніше одного разу в квартал і не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним періодом. У ролзмір орендної плати входить податок на землю (п. 2.3 договору).
В матеріалах справи наявна копія акту прийому-передачі земельної ділянки в оренду згідно відомостей якого відповідачу передано в користування земельну ділянку за договором оренди земельної ділянки на землях державної власності, що перебувають у запасі Масківецької сільської ради.
Також в матеріалах справи наявна копія акту виносу в натуру меж наданої земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю „Агрохімсервіс” завірений також печаткою Баришівської районної державної адміністрації.
Таким чином позивач отримав земельну ділянку в користування згідно договору оренди та у відповідності до умов договору повинен був своєчасно та в повному сплачувати орендну плату.
Відповідач зобов'язання за договором виконував неналежно в результаті чого за ним утворилась заборгованість по орендній платі в розмірі 7142,80 грн. за 2007 рік.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача проти позову заперечував.
Судом оглянуті оригінали документів залучених до матеріалів справи.
При вирішенні спору судом враховано, що згідно п. 4 Прикінцевих положень Господарського кодексу України (надалі по тексту –ГК України), прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України (надалі по тексту –ЦК України), щодо господарських та цивільних відносин, які виникли до набрання ним чинності, положення ГК України та ЦК України застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Відповідно до статей 193, 199 ГК України суб'єкт господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
За договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом (ст. 792 Цивільного кодексу України).
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч. 1 та ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України).
Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі (ст. 6 Закону України „Про оренду землі”).
У відповідності до ст. 206 Земельного кодексу Украни та ст. 2 Закону України „Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. Справляння земельного податку за земельні ділянки, надані в користування у зв'язку з укладенням угоди про розподіл продукції, замінюється розподілом виробленої продукції між державою та інвестором на умовах такої угоди. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Таким чином позовні вимоги суд вважає правомірними та обґрунтованими.
Щодо заперечень відповідача відносно того, що земельна ділянка надана в оренду не може використовуватися в цілому за призначенням суд вважає за потрібне зазначити наступне.
Відповідачем підписано договір оренди земельної ділянки на землях державної власності, що перебувають у запасі Масківецької сільської ради від 31 січня 2003 року в пункті 1 якого зазначено, що земельна ділянка, яка передається в оренду не має недоліків, які суттєво можуть впливати на ефективність передбаченого договором її використання. Також відповідачем підписано акт виносу в натуру меж наданої земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю „Агрохімсервіс” в якому зазначено, що зауважень з боку представників замовника та землекористувача не поступало.
Відповідач фактично прийняв умови договору та користувався орендованою земельною ділянкою.
Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 651 ЦК України).
Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 ЦК України).
Отже відповідач в супереч діючим нормам законодавства України без згоди позивача самочинно змінив межі орендованої земельної ділянки.
З врахуванням викладеного позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрохімсервіс” (08350, Київська область, Бориспільський район, с. Глибоке, вул. Леніна, 2, код 30608366) на користь Масківецької сільської ради (Київська область, Баришівський район, с. Маківці, код 20579858) – 7142 (сім тисяч сто сорок дві) грн. 80 коп. заборгованості по орендній платі.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Агрохімсервіс” (08350, Київська область, Бориспільський район, с. Глибоке, вул. Леніна, 2, код 30608366) в доход Державного бюджету України судові витрати: 102 (сто дві) грн. 00 коп. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.
Суддя Карпечкін Т.П.
Рішення підписано 03.03.2008 року
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2008 |
Оприлюднено | 20.03.2008 |
Номер документу | 1449291 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський міжобласний апеляційний господарський суд
Рудченко С.Г.
Господарське
Господарський суд Київської області
Карпечкін Т.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні