14/143-ПД-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.03.2008 Справа № 14/143-ПД-08
Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Шепель І.М., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю колективної виробничо-комерційної фірми "Славутич", м. Генічеськ Херсонської олбасті,
до товариства з обмеженою відповідальністю "Паливно-енергетичний союз", м. Генічеськ Херсонської області,
про визнання договору неукладеним, визнання права власності,
за участю представників
позивача: Кучеренко В.В., представник, дов. від 14.06.07 р.,
відповідача: Наюк Є.О., представник, дов. від 29.08.07 р.
Позивач у позовній заяві просить визнати неукладеним договір купівлі-продажу нежитлових будівель (бланк ВЕР № 532615), якого підписано 11 червня 2007 року між товариством з обмеженою відповідальністю колективна виробничо-комерційна фірма "Славутич" та товариством з обмеженою відповідальністю "Паливно-енергетичний союз", у зв'язку з неузгодженням сторонами ціни договору (істотної умови договору), а також визнати право власності позивача на предмет зазначеного договору купівлі-продажу. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення ст. ст. 11, 509, 628, 632, 638, 657 ЦК України, ст. ст. 189, 657 ГК України.
Представник позивача в ході судового засідання підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в ході судового засідання заперечував проти позовних вимог, відповідно до відзиву на позовну заяву, посилаючись на наступні обставини.
Відповідно до ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Згідно ст. 640 ГК договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Сторонами по спірному договору досягнуто всіх істотних умов, про що свідчить зокрема факт оплати нерухомого майна, що є предметом договору купівлі-продажу та передача позивачем оплаченого майна ТОВ «Паливно-енергетичний союз». Крім того, спірний договір у повній відповідності до вимог ст. 657 ГК України, укладений у письмовій формі та посвідчений нотаріально.
Факт узгодження ціни та отримання позивачем суми, визначеної у договорі нотаріально в порядку передбаченому Законом України «Про нотаріат».
На теперішній час гроші позивачем поверненні не були, ТОВ «Паливно-енергетичний союз»на законних підставах володіє зазначеним в позові майном, таким чином відсутні жодні законних підстави для визнання спірного договору неукладеним та визнання прав на таке нерухоме майно за позивачем.
Крім того, обраний позивачем спосіб захисту не відповідає вимогам ст. 16 ЦК України. Так, статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені частиною 2 зазначеної статті. Позовні вимоги позивача щодо визнання неукладеним договір купівлі-продажу нежитлових будівель (бланк номер ВЕР № 532615), якого підписано 11 червня 2007 року не є способом захисту цивільного права у контексті ст. 16 ЦК України. Зазначені обставини можуть встановлюватися господарськими судами лише при існуванні та розгляді між сторонами спору про право цивільне. Їх встановлення є елементом оцінки фактичних обставин справи та обґрунтованості вимог.
За згодою представників учасників судового процесу судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.
Заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, що прибули в судове засідання, дослідивши матеріали справи, господарський суд
в с т а н о в и в :
11 червня 2007 року між товариством з обмеженою відповідальністю колективна виробничо-комерційна фірма "Славутич" та товариством з обмеженою відповідальністю "Паливно-енергетичний союз" було підписано договір купівлі-продажу нежитлових будівель (бланк ВЕР № 532615). Предметом зазначеного договору є нежилі будівлі бази відпочинку «Чайка-1», що знаходяться за адресою Херсонська область, Генічеський район, село Генічеська гірка, вул.. Набережна, 58, яке складається з нерухомого майна згідно переліку.
Норми ч. 1 ст. 638 ЦК України і ч. 2 ст. 180 ЦК України однаково визначають істотні умови договорів та визнають договори укладеними, якщо між сторонами у передбачених законом порядку і формі досягнуто згоди щодо всіх істотних умов.
Відповідно до ч. 3 ст. 640 ЦК України у разі встановлення законом обов'язковості нотаріального посвідчення та державної реєстрації договорів договір визнається укладеним з моменту нотаріального посвідчення та/або державної реєстрації договору. Частиною 3 ст. 180 ГК України передбачено, що при укладанні господарського договору сторони зобов'язані в будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк договору. Ціна має визнаватися необхідною умовою всіх оплатних договорів. Відсутність в тексті договору умов, які визнаються істотними, є підставою для визнання договору неукладеним (правочин - таким, що не вчинений).
За приписами статті 657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Відповідно до статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
За статтею 189 ГК України ціна (тариф) є формою грошового визначення вартості продукції (робіт, послуг), яку реалізують суб'єкти господарювання. Ціна є істотною умовою господарського договору. Ціна зазначається в договорі у гривнях.
Судом встановлено, що сторони договору, всупереч вимогам закону, не погодили ціну договору купівлі-продажу нежитлових приміщень. Так пункт 1.3 договору від 11.06.2007 року передбачає: "1.3. Згідно експертної оцінки ПП "Коркіної Л.І." (сертифікат № 1389 МФ № 153-ПК від 10.06.2006 року виданого ФДМУ) вартість нежитлових будівель бази відпочинку "Чайка-1" становить 218427 (двісті вісімнадцять тисяч чотириста двадцять сім) гривень". Тобто, сторони обумовили в договорі ціну (вартість) в сумі 218427 гривень. Але пункти 2.1. та 2.2. договору від 11.06.2007 року містять інші умови: "2.1 Відповідно до витягу з реєстру прав власності виданим Генічеським ДБТІ 06.06.2007 року оцінка вартості нерухомого майна становить 108512 гривень. 2.2. За погодженням сторін на момент підписання цього договору Покупець сплачує 108512 гривень (без ПДВ) у повному обсязі Продавцю". Наявність в договорі двох грошових виразів предмету договору свідчить про те, що сторони не дійшли до згоди про єдину ціну у договорі купівлі-продажу, тобто не дійшли до згоди щодо однієї з істотних умов договору. Про зазначений факт також свідчить те, що 29 червня 2007 року сторони за договором від 11.06.2007 року спробували врегулювати питання по ціні договору шляхом укладання додаткової угоди та внесення в пункт 2.2. договору умови в наступній редакції: "Договірна вартість продажу не житлових будівель згідно експертної оцінки ПП "Коркіної Л.І." вважати рівною 218427,00 гривень з урахуванням ПДВ". Але зазначена додаткова угода не посвідчена нотаріально та відносно зазначеної угоди не проведено державну реєстрацію, що свідчить, виходячи з норми статті 638 ЦК України, про нікчемність зазначеної угоди та про те, що у сторін за договором не виникло прав та обов'язків так як договір купівлі-продажу від 11 червня 2007 року є неукладеним.
Однак, за договором купівлі-продажу від 11 червня 2007 року, який є неукладеним, товариство з обмеженою відповідальністю "Паливно-енергетичний союз" зареєструвало за собою право власності в БТІ у м. Генічеські на нежилі будівлі бази відпочинку "Чайка-1", що знаходяться за адресою Херсонська область, Генічеський район, село Генічеська гірка, вул. Набережна, 58.
Фактично, відповідач не набув права власності до цього часу бо відповідно до приписів частини 1 статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. У даному випадку право власності зареєстровано на підставі правочину (договору від 11.06.2007 року), який є неукладеним. Реєстрація права власності за особою, яка не має права на набуття права власності порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.
Відповідно до статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути (крім інших) визнання права. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Цивільний і Господарські кодекси не виключають пред'явлення в суді вимоги про визнання правочину не вчиненим, а договору –неукладеним, таким, що не відбувся (ч. 8 ст. 181 ГК України). Зазначені позови мають розглядатися, а справи вирішуватися по суті. Припинення провадження в таких справах у зв'язку з відсутністю предмета спору не має правової підстави, оскільки сторона може вимагати захисту її права, яке не тільки порушене, а і оспорюється чи не визнається.
За пунктом 3 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" від 27.06.2007 року № 04-5/120 господарським судам підвідомчі також справи про визнання фактів, що мають для суб'єктів господарювання юридичне значення.
Фактично визнання договору неукладеним є визнанням факту, що має для позивача, як суб'єкта господарювання, юридичне значення.
Право власності позивача на спірне майно підтверджується свідоцтвом про право власноті б/н від 04.06.2002 року, виданим Щасливцівською сільською радою.
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України,
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити.
2. Визнати неукладеним договір купівлі-продажу нежитлових будівель (бланк ВЕР № 532615), якого підписано 11 червня 2007 року між товариством з обмеженою відповідальністю колективна виробничо-комерційна фірма "Славутич" та товариством з обмеженою відповідальністю "Паливно-енергетичний союз".
3. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю колективна виробничо-комерційна фірма "Славутич" (пр. Миру 24, м. Генічеськ, Херсонської області, код ЄДРПОУ19232641) право власності на нежилі будівлі бази відпочинку "Чайка-1", що знаходяться за адресою Херсонська область, Генічеський район, село Генічеська гірка, вул.. Набережна, 58, що складаються з нерухомого майна наступного складу: 81 спальний будиночок з терасою під № 3, № 12, № 13, № 14, № 15, № 17, № 21, № 22, № 23, № 24, № 25, № 26, № 27, № 31, № 33, № 32, № 34, № 35, № 36, № 37, № 38, № 59, № 60, № 61, № 62, № 69, № 73, № 74, № 75, № 76, № 88, № 93, №104, № 109, № 111, № 114, № 115, № 116, № 117, № 121, № 131, № 135, № 138, № 140, № 142, № 143, № 144, №145, № 148, № 150, № 151, № 152, № 153, № 156, № 157, № 160, № 161, № 162, № 163, № 164, № 165, № 166, № 167, № 168, № 169, № 170, № 176, № 177, № 178, № 179, № 180, № 181, № 182, № 187, № 201, № 221, № 259, № 226, № 39, № 42, № 199, № 281 - площею 16,2 (шістнадцять цілих дві десятих) кв. метрів, спальний будиночок під № 46 площею 51,7 (п'ятдесят один цілих сім десятих) кв. метрів, два спальних будиночка під № 139, № 141- площею 7,0 (сім цілих) кв метрів, спальний будиночок з терасою під № 102 –площею 21,5 (двадцять один цілих п'ять десятих) кв. метрів, чотири спальних будиночків з терасою під № 103, № 202, № 245, № 203 –площею 19,7 (дев'ятнадцять цілих сім десятих) кв м, спальний будиночок з терасою під № 110 - площею 59,3 (п'ятдесят дев'ять цілих три десятих) кв метра, спальний будиночок з тамбуром, з терасою під № 85 - площею 16,6 (шістнадцять цілих шість десятих) кв метрів, спальний будиночок під № 95-96 - площею 28,2 (двадцять вісім цілих дві десятих) кв метра, спальний будиночок з терасою під № 280- площею 30 (тридцять цілих) кв метра, три спальних будиночка з терасою під № 58, № 94, № 225 –площею 14,5 (чотирнадцять цілих п'ять десятих) кв метра, спальний будиночок з тамбуром під № 97- площею 23,1 (двадцять три цілих один десятих) кв метра, одинадцять будиночків з терасою під № 91, № 98, № 99, № 100, № 101, № 105, № 108, № 183, № 192, № 194, № 197 –площею 10,7 (десять цілих сім десятих) кв. метра, чотири будиночка з тамбуром, з терасою під № 219, № 241, № 242, № 263 –площею 35,6 (тридцять п'ять цілих шість десятих) кв метра, два спальних будиночка з терасою під № 244, № 251- площею 15,2 (п'ятнадцять цілих два десятих) кв метра, шість будиночків з терасою під № 289, № 285, № 286, № 287, № 288, № 290 –площею 26,4 (двадцять шість цілих чотири десятих) кв метрів, спальний будиночок під № 291 –площею 18,6 (вісімнадцять цілих шість десятих) кв метра, спальний будиночок з терасою під № 292 площею 23,0 (двадцять три цілих) кв метрів, шість будиночків з терасою під № 303, № 304, № 305, № 306, № 307, № 308 –площею 13,7 (тринадцять цілих сім десятих) кв метра, альтанка літ. «А»- площею 11,4 (одинадцять цілих чотири десятих) кв метра, спальний будиночок літ «Б»- площею 23,5 (двадцять три цілих п'ять десятих) кв метра, вбиральня літ «В»-площею 19,4 (дев'ятнадцять цілих чотири десятих) кв метра, КПП літ «Г»- площею 5,3 (п'ять цілих три десятих) кв метра, вбиральня літ «Д»- площею 13,4 кв метра, вбиральня літ «Ж»- площею 15,0 (п'ятнадцять цілих) кв метрів, склад літ „З” –площею 5,5 (п'ять цілих п'ять десятих) кв метрів, склад літ „І” –площею 6,0 (шість цілих) кв метрів, душова літ „К” –3,2 (три цілих два десятих) кв метрів, вбиральня літ „Л”-площею 16,2 (шістнадцять цілих два десятих) кв метрів, спальний будиночок літ „М” –площею 11,3 (одинадцять цілих три десятих) кв метрів, кінотеатр літ „О”- площею 48,6 (сорок вісім цілих шість десятих) кв метрів, магазин літ „Р”-площею 57,3 (п'ятдесят сім цілих три десятих) кв метрів, склад літ „С” –площею 44,2 (сорок чотири цілих два десятих) кв метрів, склад літ „Т”-площею 78,5 (сімдесят вісім цілих п'ять десятих) кв метрів, прокатний пункт літ „У”- площею 58,2 (п'ятдесят вісім цілих дві десятих) кв метрів, склад літ „Ч”- площею 73,5 (сімдесят три цілих п'ять десятих) кв метрів, адміністративна будівля з терасою літ „Ф”- площею144,7 (сто сорок чотири цілих сім десятих) кв метрів, медпункт літ „Х” –площею 19,9 (дев'ятнадцять цілих дев'ять десятих) кв метрів, склад літ „Ц” –площею 47,5 (сорок сім цілих п'ять десятих) кв метрів, вбиральня літ „Ш”-площею 29,6 (двадцять дев'ять цілих шість десятих) кв метрів, склад літ „ІІІ”- площею 16,9 (шістнадцять цілих дев'ять десятих) кв метрів, сушарка літ „ІV”- площею 52,8 (п'ятдесят дві цілих вісім десятих) кв метрів, спальний будиночок „V”- площею 7,0 (сім цілих) кв метрів, дизельна „VІ”- площею 51,1 (п'ятдесят один цілих один десятих) кв метрів, спальний будиночок „VІІ”- площею 11,5 (одинадцять цілих п'ять десятих) кв метрів, пральня „VІІІ”- площею 72,1 (сімдесят два цілих один десятих) кв метрів, вбиральня „ІХ„ –площею 12,6 (дванадцять цілих шість десятих) кв метрів, душова „Х„ –площею 4,8 (чотири цілих вісім десятих) кв метрів, вбиральня „ХІ„ –площею 9,8 (дев'ять цілих вісім десятих) кв метрів, спальний будиночок „ХІІ„ - площею 9,8 (дев'ять цілих вісім десятих) кв метрів, спальний будиночок „ХІІІ„ - площею 6,5 (шість цілих п'ять десятих) кв метрів, спальний будиночок „ХІV„ - площею 19,3 (дев'ятнадцять цілих три десятих) кв метрів, сторожка „ХV„ - площею 16,4 (шістнадцять цілих чотири десятих) кв метрів, закусочна „ХVІІ„ - площею 41,6 (сорок один цілих шість десятих) кв метрів, спальний будиночок „ХІХ” –площею 7,0 (сім цілих) кв метрів, склад „ХХ” –площею 28,8 (двадцять вісім цілих вісім десятих) кв метрів, більярдна „ХХІ” –площею 84,9 (вісімдесят чотири цілих дев'ять десятих) кв метрів, спальний будиночок „ХХІІ”- площею 27,1 (двадцять сім цілих один десятих) кв метрів, спальний будиночок „ХХІІІ” –площею 7,0 (сім цілих) кв метрів, майстерня „ХХІV„ –площею 46,8 (сорок шість цілих вісім десятих) кв метрів, душова „ХХV„ площею 2,3 (два цілих три десятих) кв метрів, спальний будиночок „ХХVІ„ –площею 16,5 (шітнадцять цілих п'ять десятих) кв метрів, спальний будиночок „ХХVІІ„ –площею 9,6 (дев'ять цілих шість десятих) кв метрів, навіс літ „Є” –площею 18,6 (вісімнадцять цілих шість десятих) кв метрів, навіс „ХVІ„ –площею 34,4 (тридцять чотири цілих чотири десятих) кв метрів, навіс „ХVІІІ” –площею 36,6 (тридцять шість цілих шість десятих) кв метрів, навіс „ХVІІІ„ –площею 18,6 (вісімнадцять цілих шість десятих) кв метрів, склад № 314 площею 15,5 (пятнадцять цілих пять десятих) кв метрів, душова № 315- площею 3,9 (три цілих девять десятих кв метрів), споруди № 1-21.
4. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Паливно-енергетичний союз" (ідентифікаційний код - 33280929, адреса –Херсонська область місто Генічеськ, вул. Володарського, 13, кв. 13, р\рахунок –не відомий) на користь товариства з обмеженою відповідальністю колективної виробничо-комерційної фірми "Славутич" (ідентифікаційний код –19232641, адреса –75500, Херсонська область місто Генічеськ, вул. Миру, 24, р\рахунок - № 26001453 в АППБ "Аваль" м. Каховки, МФО –352509) 170грн.00коп. витрат по сплаті державного мита, 118грн.00коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
5. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України (вступна, описова, мотивувальна і резолютивна частини).
Суддя Ю.В. Гридасов
Дата оформлення та підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 Господарського
процесуального кодексу України "17" березня 2008 р.
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2008 |
Оприлюднено | 20.03.2008 |
Номер документу | 1453044 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Гридасов Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні