Рішення
від 24.03.2011 по справі 22ц-182/11
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕС ЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2011 року м. Одеса

Колегія суддів судової п алати у цивільних справах ап еляційного суду Одеської об ласті в складі:

головуючого - судді Панасенкова В.О.

суддів: Парапана В.Ф.

Громіка Р.Д.,

при секретарі: Плавич С.В.,

розглянувши у відкритом у судовому засіданні цивіль ну справу за апеляційною ска ргою ОСОБА_2 на заочне ріш ення Приморського районног о суду м. Одеси від 06 жовтня 2008 ро ку за позовом ОСОБА_2 до фі рми "Союз-Прес" Товариства з об меженою відповідальністю пр о відшкодування шкоди, завда ної внаслідок порушення авто рського права,

в с т а н о в и л а:

01 серпня 2007 року ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним позовом, обґрунтовуючи вимо ги, тим, що в 2006 році він підготу вав декілька фотографій та н а прохання відповідача, фірм и "Союз-Прес" ТОВ, надав йому їх для перегляду і вирішення пи тання про можливість їх публ ікацій у його виданні - журнал і "Дом и интерьер". Між ними бул о обумовлено, якщо відповіда ч дає згоду на публікацію йог о фотографій, вони підписуют ь письмову угоду у який обумо влюють: найменування видання , у якому фотографії будуть оп убліковані, кількість публік ацій, яким буде супроводжува льний текст, гонорар, який від повідач повинен йому сплатит и за авторську роботу. Але від повідач всупереч усній домов леності, без підписання з ним письмової угоди, без оплати г онорару, в порушення діючого авторського законодавства, опублікував у своєму виданні - журналі "Дом и интерьер" № 4 ( 55), травень 2006 року, засновником і видавцем якого він є, на арк ушах 116-123 його авторські фотогр афії, чим завдав йому збитки в розмірі 68 500 грн. та моральну шк оду в розмір 10 000 грн.

Посилаючись на ці обставин и та на ст. ст. 443, 440, 441, 442, 445, 448 ЦК Украї ни, позивач ОСОБА_2 просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача, ф ірми "Союз-Прес" ТОВ, в судове з асідання не з' явився.

Заочним рішенням суду перш ої інстанції у задоволенні п озову відмовлено.

В апеляційній скарзі пози вач ОСОБА_2 просить заочне рішення суду першої інстанц ії скасувати і ухвалити нове рішення про задоволення поз ову, мотивуючи тим, що виснов ки суду першої інстанції не в ідповідають фактичним обста винам справи та судом поруше ні норми процесуального та м атеріального права.

Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про роз гляд справи сповіщений належ ним чином, звернувся до суду з клопотанням про розгляд спр ави за його відсутністю.

Представник відповідача фірми "Союз-Прес" ТОВ, в судове засідання не з'явився, неодно разово сповіщався у відповід ності до ч. 5 ст. 74 ЦПК України за адресою місцезнаходження, щ о зазначена в Єдиному держан ому реєстрі юридичних осіб т а фізичних осіб - підприємц ів, - м. Одеса, вул. Маршала Жук ова, буд. 6, кв. 72, та за іншими ві домими суду адресами, але за вказаними адресами відповід ач відсутній.

Тому колегія суддів вважає , що судовий виклик відповіда ча в судові засідання на 02 гру дня 2010 року, 17 лютого 2011 року та 24 б ерезня 2011 року здійснений нал ежним чином і звертає увагу н а те, що у порушення положення ч. 3 ст. 27 ЦПК України відповіда ч зловживає своїми процесуал ьними правами.

За змістом ст. ст. 11, 27 ЦПК Укра їни особа, яка бере участь у сп раві, розпоряджається своїми процесуальними правами на в ласний розсуд.

За таких обставин, колегі я суддів вважає, що у відповід ності до ч. 2 ст. 305 ЦПК України не явка сторін у справі в суд не п ерешкоджає розглядові справ и і не порушує право на доступ до суду апеляційної інстанц ії.

Заслухавши доповідача, дов оди апеляційної скарги позив ача ОСОБА_2, перевіривши м атеріали справи, дослідивши надані позивачем оригінали ж урналів "Дом и интерьер" № 4 (55), тр авень 2006 року та № 8-9 (94), жовтень 2010 року, законність і обґрунтов аність заочного рішення суду в межах позовних вимог та дов одів апеляційної скарги, кол егія суддів вважає, що апеляц ійна скарга позивача підляга є задоволенню частково за та ких підстав.

Відповідно до ст. 213 ЦПК Укра їни рішення суду повинно бут и законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, яким суд , виконавши всі вимоги цивіль ного судочинства, вирішив сп раву згідно із законом.

Обґрунтованим є рішення, ух валене на основі повно і всеб ічно з' ясованих обставин, н а які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і зап еречень, підтверджених тими доказами, які були досліджен і в судовому засіданні.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив, що позивач ОСОБА_2 не довів в судовому засіданн і обставини, на які посилався як на підставу своїх вимог.

Проте, з таким висновком суд у першої інстанції погодитис я неможливо, оскільки виснов ки суду першої інстанції не в ідповідають фактичним обста винам справи та судом поруше ні норми процесуального та м атеріального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 433 ЦК Укр аїни об' єктами авторського права є твори, а саме, фотогра фічні твори.

Відповідно до ч. 1 ст. 435 ЦК У країни первинним суб' єктом авторського права є автор тв ору. За відсутності доказів і ншого автором твору вважаєть ся фізична особа, зазначена з вичайним способом як автор н а оригіналі або примірнику т вору (презумпція авторства).

Відповідно до 437 ЦК Україн и авторське право виникає з м оменту створення твору.

Особа, яка має авторське пра во, для сповіщення про свої пр ава може використовувати спе ціальний знак, встановлений законом.

Відповідно до ст. 440 ЦК Украї ни майновими правами інтелек туальної власності на твір є :

1) право на використання тво ру;

2) виключне право дозволяти використання твору;

3) право перешкоджати неправ омірному використанню твору , в тому числі забороняти таке використання;

4) інші майнові права інтеле ктуальної власності, встанов лені законом.

Майнові права на твір належ ать його авторові, якщо інше н е встановлено договором чи з аконом.

Відповідно до ч. 1 ст. 441 ЦК Укр аїни використанням твору є й ого опублікування (випуск у с віт).

Відповідно до частин 1 та 3 ст . 443 ЦК України твір вважається опублікованим (випущеним у с віт), якщо він будь-яким способ ом повідомлений невизначено му колу осіб, у тому числі вида ний, публічно виконаний, публ ічно показаний, переданий по радіо чи телебаченню, відобр ажений у загальнодоступних е лектронних системах інформа ції.

Ніхто не має права опубліку вати твір без згоди автора, кр ім випадків, встановлених ци м Кодексом та іншим законом.

Відповідно до ст. 445 ЦК Украї ни автор має право на плату за використання його твору, якщ о інше не встановлено цим Код ексом та іншим законом.

З матеріалів справи вбачає ться, що відповідач, фірма "Сою з-Прес" ТОВ, опублікував у сво єму виданні - журналі "Дом и и нтерьер" № 4 (55), травень 2006 року, за сновником і видавцем якого в ін є, на аркушах 116-123 авторські фотографії позивача (а.с. 10), що підтверджується копією та ор игіналом журналу "Дом и интер ьер" № 4 (55), наданим позивачем.

Вказані авторські фотогра фії позивача були опублікова ні в журналі без його згоди і без оплати за використання й ого твору, що підтверджуєтьс я наявними в матеріалах спра ви доказами.

Таким чином, авторські прав а позивача порушені відповід ачем.

При цьому колегія суддів зв ертає увагу на те, що і раніше до травня 2006 року і пізніше у 2010 році права позивача на твори порушувалися неодноразово в ідповідачем, що вбачається з вказаних журналів "Дом и инте рьер" № 4 (55), травень 2006 рік та № 8-9 (94) , жовтень 2010 рік.

Згідно із ч. 1 ст. 52 Закону Укра їни "Про авторське право і сум іжні права" при порушеннях бу дь-якою особою авторського права і (або) суміжних прав, п ередбачених статтею 50 цього З акону, недотриманні передбач ених договором умов викорис тання творів і (або) об'єктів с уміжних прав, використанні т ворів і об'єктів суміжних пр ав з обходом технічних засо бів захисту чи з підроблення м інформації і

(або) докуме нтів про управління правам и чи створенні загрози непр авомірного використання об 'єктів авторського права і (а бо) суміжних прав та інших по рушеннях особистих немайно вих прав і майнових прав су б'єктів авторського права і ( або) суміжних прав суб'єкти ав торського права і (або) суміжн их прав мають право:

а) вимагати визнання та пон овлення своїх прав, у тому чис лі забороняти дії, що порушую ть авторське право і (або) сумі жні права чи створюють загр озу їх порушення;

б) звертатися до суду з позо вом про поновлення порушених прав та (або) припинення дій , що порушують авторське прав о та (або) суміжні права чи ств орюють загрозу їх порушення;

в) подавати позови про відшк одування моральної (немайно вої) шкоди;

г) подава ти позови про відшкодуванн я збитків (матеріальної шкод и), включаючи упущену вигоду, а бо стягнення доходу, отриман ого порушником внаслідок по рушення ним авторського пр ава і (або) суміжних прав, або в иплату компенсацій.

Відповідно до ч. 2 ст. 52 вказан ого Закону суд має право пост ановити рішення чи ухвалу пр о:

а) відшкодування моральн ої (немайнової) шкоди, завда ної порушенням авторського п рава і (або) суміжних прав, з ви значенням розміру відшкодув ання;

б) відшкодування збитків, завданих порушенням автор ського права і (або) суміжних п рав;

в) стягнення із порушника авторського права і (або) сум іжних прав доходу, отриманог о внаслідок порушення;

г) виплату компенсації, що визначається судом, у розмір і від 10 до 50000 мінімальних зароб ітних плат, замість відшкод ування збитків або стягнення доходу.

Позивач ОСОБА_2 ствердж ує, що у зв' язку з порушенням авторського права він має пр аво на виплату гонорару в сум і 1 500 грн. за використання йог о авторських фотографій,

на грошову компенсацію в ро змірі 100 мінімальних розмірів заробітної плати в розмірі 42 000 грн. (на час звернення до суду з позовом - 01 серпня 2007 року, мін імальний розмір заробітної п лати складав 420 грн., 100 х 420 грн.) та

на 5 % суми, отриманої від про дажу всіх примірників журнал у в сумі 25 000 грн. (20 000 примірників х 25 грн.(ціна одного екземпляр у журналу) = 500 000 грн. х 5% : 100%).

Відповідно до роз' яснень Пленуму Верховного Суду Укр аїни "Про застосування судам и норм законодавства у справ ах про захист авторського пр ава і суміжних прав" від 04 черв ня 2010 року, викладеними у п 42 пос танови № 5, відповідно до пункт у «г» частини першої статті 52 Закону № 3792-ХІІ суб' єкт автор ського права і (або) суміжних п рав має право вимагати випла ту компенсації замість відшк одування збитків або стягнен ня доходу.

При вирішенні відповідних спорів судам слід мати на ува зі, що компенсація підлягає в иплаті у разі доведення факт у порушення майнових прав су б' єкта авторського права і (або) суміжних прав, а не розмі ру заподіяних збитків. Таким чином, для

задоволення вимоги про ви плату компенсації достатньо наявності доказів вчинення особою дій, які визнаються по рушенням авторського права і (або) суміжних прав. Для визна чення суми такої компенсації , яка є адекватною порушенню, с уд має дослідити: факт поруше ння майнових прав та яке саме порушення допущено; об' єкт ивні критерії, що можуть свід чити про орієнтовний розмір шкоди, завданої неправомірни м кожним окремим використанн ям об' єкта авторського прав а і (або) суміжних прав; тривал ість та обсяг порушень (однор азове чи багаторазове викори стання спірних об' єктів); ро змір доходу, отриманий унасл ідок правопорушення; кількіс ть осіб, право яких порушено; н аміри відповідача; можливіст ь відновлення попереднього с тану та необхідні для цього з усилля тощо.

При цьому слід враховуват и загальні засади цивільного законодавства, встановлені статтею 3 ЦК, зокрема справедл ивість, добросовісність та р озумність. Відповідні мотиви визначення розміру компенса ції повинні бути наведені в с удовому рішенні.

Розмір компенсації визнач ається судом виходячи з позо вних вимог, однак не може бути меншим від 10 і не може перевищ увати 50 000 мінімальних заробіт них плат (пункт «г» частини др угої статті 52 Закону № 3792-ХІІ), як і встановлені законом на час ухвалення рішення у справі.

За таких обставин, вирішу ючи спір, колегія суддів дійш ла висновку, що у зв' язку з по рушенням авторського права п озивач ОСОБА_2 має право н а одержання від відповідача грошової компенсації.

Визнаючи розмір грошової компенсації колегія суддів виходить з багаторазовості в икористання відповідачем ав торських фотографій позивач а, злісного ухилення відпові дача від відновлення порушен их прав позивача ОСОБА_2, о рієнтовного розміру шкоди, з авданої неправомірним кожни м окремим використанням об' єкта авторського права (500 000 гр н.), вважає, що розмір грошової компенсації повинен складат и 47 050 грн. (50 мінімальних розмірі в заробітних плат х 941 грн. (міні мальна заробітна плата на ча с вирішення справи)).

Відповідно до роз' яснень Пленуму Верховного Суду Укр аїни "Про застосування судам и норм законодавства у справ ах про захист авторського пр ава і суміжних прав" від 04 черв ня 2010 року, викладеними у п 40 пос танови № 5, згідно з пунктом 9 ча стини другої статті 16 ЦК, пунк том «в» частини першої статт і 52 Закону № 3792-ХІІ суб' єкти ав торського права і (або) суміжн их прав можуть звернутись до суду з вимогою про відшкодув ання моральної (немайнової) ш коди, заподіяної внаслідок п орушення цих прав. Моральна ш кода полягає, зокрема: в прини женні гідності, честі фізичн ої особи, а також ділової репу тації фізичної або юридичної особи; у душевних страждання х, яких фізична особа зазнала у зв' язку з протиправною по ведінкою щодо неї, а її відшко дування здійснюється грішми , іншим майном або в інший спос іб (стаття 23 ЦК).

Колегія суддів вважає, що в наслідок порушення авторськ ого права позивачу ОСОБА_2 з вини відповідача завдано т акож моральну шкоду, яка поля гає у душевних стражданнях, я ких він зазнав у зв' язку з пр отиправною поведінкою щодо н еї збоку відповідача.

З урахуванням положень с т. 23 ЦК України про те, що розмір грошового відшкодування мор альної шкоди визначається су дом залежно від характеру

правопорушення, глибини ф ізичних та душевних страждан ь, погіршення здібностей пот ерпілого або позбавлення йог о можливості їх реалізації, с тупеня вини особи, яка завдал а моральної шкоди, а також ро з'яснень Пленуму Верховного Суду України "Про судову прак тику в справах про відшкодув ання моральної (немайнової) ш коди" від 31 березня 1995 року (з нас тупними змінами), викладених у п. п. 3, 9 постанови, колегія су ддів вважає, що розмір мораль ної шкоди, заподіяної позива чу, повинен становити 10 000 гр н.

Колегія суддів вважає, що зазначений розмір грошової компенсації і моральної шко ди визначений з врахуванням вимог розумності, виваженос ті, справедливості і достатн ій для поновлення прав позив ача.

Вимоги ОСОБА_2 про відшк одування 5% суми, отриманої від продажу всіх примірників жу рналу, в сумі 25 000 грн. задоволен ню не підлягають, оскільки у в ідповідності до ч. 1 ст. 448 ЦК Укр аїни зазначена сума сплачуєт ься продавцем оригіналу твор у.

Вимоги про стягнення гонор ару в розмірі 1 500 грн. також не п ідлягають задоволенню, оскіл ьки вони не доведені.

Отже, позов ОСОБА_2 підля гає задоволенню частково в ч астині відшкодування компен сації в розмірі 47 050 грн. та мора льної шкоди в розмірі 10 000 грн., я кі завдані позивачу внаслідо к порушення авторського прав а.

Не відповідність висновкі в суду першої інстанції факт ичним обставинам справи та н еправильне застосування нор м процесуального права, а сам е, ст. ст. 213, 214, 215 ЦПК України, і мат еріального права, а саме, ст. с т. 23, 433, 435, 437, 440, 441, 443 ЦК України, ст. 52 Зак ону "Про авторське право і сум іжні права" у відповідності д о п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України, є пі дставою для скасування рішен ня суду першої інстанції й ух валення нового рішення про з адоволення позову.

У відповідності до ч. 3 ст. 88 ЦП К України, якщо позивача, на ко ристь якого ухвалено рішення , звільнено від сплати судово го збору, він стягується з від повідача в дохід держави про порційно до задоволеної чи в ідхиленої частини вимог.

Тому з відповідача у дохід держави слід стягнути судови й збір в сумі 479 грн. (470, 50 грн. + 8, 50 гр н.) та витрати на інформаційно -технічне забезпечення розгл яду справи в сумі 120 грн.

Керуючись ст. ст. 303, 307 ч. 1 п. 3, 309 ч. 1 п. 4, 313, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів судової палати у циві льних справах апеляційного с уду Одеської області,

в и р і ш и л а:

Апеляційну скаргу ОСО БА_2 задовольнити частково , заочне рішення Приморськог о районного суду м. Одеси від 06 жовтня 2008 року скасувати й у хвалите нове рішення.

Позов ОСОБА_2 до фірми "С оюз-Прес" Товариство з обмеже ною відповідальністю про від шкодування шкоди, завданої в наслідок порушення авторськ ого права, задовольнити част ково.

Стягнути з фірми "Союз-Прес " Товариство з обмеженою відп овідальністю, реєстраційний номер юридичної особи ЄДР 1000556 7440, ідентифікаційний код 30562924, мі сцезнаходження: м. Одеса, пр оспект Маршала Жукова, буд. 6, к в. 72, на користь ОСОБА_2, як ий проживає за адресою: АДР ЕСА_2, завдані внаслідок пор ушення авторського права - ко мпенсацію в розмірі 47 050 грн. та моральну шкоду в розмірі 10 000 г рн.

Стягнути з фірми "Союз-Прес " Товариство з обмеженою відп овідальністю реєстраційний номер юридичної особи ЄДР 1000556 7440, ідентифікаційний код 30562924, мі сцезнаходження: м. Одеса, пр оспект Маршала Жукова, буд. 6, к в. 72, у дохід держави судовий збір в сумі 479 грн. на розрахун ковий рахунок 31413537700007, МФО 828011, отри мувач: ГУ ДКУ в м. Одеса, Код ЄДР ПОУ 23862106, Банк отримувача: ГУ ДКУ в Одеській області, призначе ння платежу: КБК 22090100, держмито, та

витрати на інформаційно-те хнічне забезпечення розгляд у справи в сумі 120 грн. на розрах унковий рахунок 31215263700007, МФО 828011, о тримувач: ГУ ДКУ в Одеській об ласті, Код ЄДРПОУ 23213460, Банк отри мувача: ГУ ДКУ в Одеській обла сті, призначення платежу: КБК 22050002, за ІТЗ Апеляц. суд Од. обл.

Рішення суду апеляційної і нстанції набирає законної си ли з моменту його проголошен ня, але може бути оскаржено в к асаційному порядку до суду к асаційної інстанції протяго м двадцяти днів з дня набранн я законної сили рішенням.

Судді апеляційного суду Одеської області: В.О. Панасенков

В.Ф. Парапан

Р.Д, Громік

СудАпеляційний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення24.03.2011
Оприлюднено23.05.2012
Номер документу14646067
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —22ц-182/11

Рішення від 19.01.2011

Цивільне

Апеляційний суд Житомирської області

Жигановська О. С.

Ухвала від 15.02.2011

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Пащенко Л. В.

Рішення від 11.01.2011

Цивільне

Апеляційний суд Донецької області

Соломаха Л.І.

Рішення від 24.03.2011

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Панасенков В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні