Постанова
від 22.03.2011 по справі 11/16/634
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИ Й ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницько го, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" березня 2011 р. С права № 11/16/634

Рівненський апеляційний господарський суд у складі к олегії:

Головуючого судді Савченко Г.І.

судді Тимошенко О.М. ,

судді Грязнов В.В.

при секретарі судового зас ідання Новак Р.А.

за участю представників с торін:

Від позивача - учасник то вариства ОСОБА_1

Від відповідача - представн ик Маковський А.В. дов.б/н., від 2 1.03.2011 року; представник Папаш І.В . дов.б/н., від 21.03.2011 року.

розглянувши у відкритому с удовому засіданні у приміщен ні Рівненського апеляційног о господарського суду апеляц ійну скаргу відповідача Сільськогосподарського то вариства з обмеженою відпові дальністю "Коричинецьке" на рішення господарського с уду Хмельницької області від 07.10.10 р. у справі № 11/16/634 (суддя Радч еня Д.І. )

за позовом ОСОБА_1

до Сільськогосподарс ького товариства з обмеженою відповідальністю "Коричинец ьке"

про виплату вартості ч астки у майні Товариства з об меженою відповідальністю "Ко ричинецьке"

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господа рського суду Хмельницької об ласті від 07 жовтня 2010 року у спр аві №11/16/634 Позов ОСОБА_1, м. Де ражня до сільськогосподарс ького товариства з обмеженою відповідальністю „Коричине цьке”, с. Коричинці Деражнянс ького району про стягнення 2538 41 грн. задоволено.

Стягнуто з сільськогоспо дарського товариства з обмеж еною відповідальністю „Кори чинецьке”, с. Коричинці Дераж нянського району (код ЗКПО 0378818 7) на користь ОСОБА_1, м. Дера жня, суму 151 425,00 грн. (сто п' ятдес ят одна тисяча чотириста два дцять п' ять гривень 00 коп.) ча стки вартості майна товарист ва, 88 550,00 грн. (вісімдесят вісім т исяч п' ятсот п' ятдесят гри вень 00 коп.) інфляційних нарах увань, 13 866,00 грн. (тринадцять ти сяч вісімсот шістдесят шість гривень 00 коп.) - 3% річних, 2 538, 41 г рн. (дві тисячі п' ятсот трид цять вісім гривень 41 коп.) держ авного мита, 118,00 грн.( сто вісімн адцять гривень 00 коп.) витрат н а інформаційно-технічне забе зпечення судового процесу, 4 87 5,60 грн. (чотири тисячі вісімсот сімдесят п' ять гривень 60 коп .) витрати на проведення судов ої експертизи.

Відповідач Сільськогоспод арське товариство з обмежено ю відповідальністю „Коричин ецьке” подав апеляційну скар гу на рішення місцевого госп одарського суду. Просить йог о скасувати, в позові відмови ти.

Вважає дане Рішення незако нним, прийнятим із порушення м норм матеріального та проц есуального права та таким, що не відповідає обставинам сп рави з наступних причин.

Позивачем та судом першої і нстанції невірно визначено с уму частки в майні товариств а, так як, невірно визначено ва ртість чистих активів товари ства станом на 31.08.2010 р. В мотивув альній частині Рішення суду зазначено, що «позивачем пра вомірно розрахунковим метод ом проведено розрахунок суми частки в майні товариства ст аном на 31.08.2006 р., взявши за основу вихідні дані з наявного бала нсу товариства станом на 01.01.2007 р .». Однак дане твердження суду є необгрунтованим, з огляду н а таке:

Позивачем подано заяву пр о вихід з товариства 31.08.2006 р., а от же і вартість частки позивач а має розраховуватись станом на дату подачі даної заяви.

Згідно п.3.5 Рекомендацій Пре зидії Вищого господарського суду України «Про практику з астосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин»ві д 28.12.2007р. № 04-5/14 відповідно до стат ті 54 Закону України "Про госпо дарські товариства" при вихо ді учасника, з товариства з об меженою відповідальністю йо му виплачується вартість час тини майна товариства, пропо рційна його частці у статутн ому (складеному) капіталі та ч астину прибутку, одержаного товариством у відповідному р оці до виходу учасника. При ць ому вартість майна та розмір частини прибутку товариства , належні до виплати учаснику , який виходить, повинні обчис люватись на дату волевиявлен ня учасника вийти з товарист ва, тобто на дату подання учас ником заяви про вихід з товар иства.

Відповідно до ст.54 Закону Ук раїни «Про господарські това риства»при виході учасника з товариства з обмеженою відп овідальністю йому виплачуєт ься вартість частини майна т овариства, пропорційна його частці у статутному (складен ому) капіталі. Учаснику, який в ибув, виплачується належна й ому частка прибутку, одержан ого товариством в даному рои і до моменту його виходу. Анал огічне положення міститься в п.8.7. Статуту СТОВ «Коричинець ке».

Однак, позивачем не доведен о, а господарським судом Хмел ьницької області не з'ясован о, що саме така вартість майна та прибуток були одержані СТ ОВ «Коричинецьке»станом на 3 1.08.2006 р. Розрахунковим методом н еможливо встановити, що стан ом на 31.08.2006 р. вартість частки у д одатковому капіталі товарис тва становила саме 164099 грн., а ча стка нерозподіленого прибут ку товариства становила саме 2326 грн., так як вартість майна т овариства протягом року змін ювалась, а прибуток кожного м ісяця товариство отримувало різний.

Твердження суду про те, що позивачем правомірно розрах унковим методом проведено ро зрахунок суми частки в майні товариства нічим не підтвер джено, відсутні будь-які поси лання на положення чинного з аконодавства.

Звертає увагу суду на те, щ о СТОВ «Коричинецьке»є сільс ькогосподарським товариств ом, основною діяльністю яког о є вирощування сільськогосп одарських культур (ячмінь, пш ениця, ріпак, кукурудза тощо) т а продаж зібраного урожаю (зг ідно Статуту). Основним джере лом прибутку товариства є пр одаж отриманого урожаю, який здійснюється, починаючи з ве ресня місяця та четвертому к варталі року. Таким чином, осн овну частина прибутку товари ство отримує починаючи з вер есня місяця та четвертому кв арталі року.

Згідно п.30 Постанови пленум у Верховного Суду України ві д 24.10.2008 р. №13 «Про практику розгля ду судами корпоративних спор ів»при визначенні порядку і способу обчислення вартості частини майна товариства та частини прибутку, яку має пра во отримати учасник при вихо ді (виключенні) з ТОВ (ТДВ), а так ож1 порядку і строків їх випла ти господарські суди мають з астосовувати відповідні пол оження установчих документі в товариства.

У випадку неврегульованос ті в установчих документах в артість частини майна товари ства, що підлягає виплаті, пов инна відповідати вартості чи стих активів товариства, що в изначається в порядку, встан овленому законодавством, про порційно його частці в стату тному капіталі товариства на підставі балансу, складеног о на дату виходу (виключення). Розрахунок належної учасник у частини прибутку здійснюєт ься на дату виходу (виключенн я) з товариства.

Зроблено висновок, що розра хунок частки позивача в майн і та прибутку товариства мав здійснюватись на підставі б алансу станом на 31.08.2006 р., однак д аний документ в матеріалах с прави відсутній та відсутні посилання на нього в Рішенні .

Таким чином, суд першої інст анції, при розгляді справи не враховано приписи ст.54 Закону України «Про господарські т овариства» та п.30 Постанови пл енуму Верховного Суду Україн и від 24.10.2008 р. №13 «Про практику ро згляду судами корпоративних спорів».

Натомість, позивач та суд пе ршої інстанції при розрахунк у використав баланс за весь 200 6 рік в цілому та визначив варт ість майна товариства за вес ь 2006 рік, а частину в одержаному прибутку визначив шляхом ді лення прибутку за весь рік на 12 місяців та множенням одержа ного результату на 8, що є неві рним, так як, баланс за 2006 рік мі стить відомості за весь рік в цілому і не містить відомост ей в розрізі по місяцях. Крім т ого, з балансу за 2006 не видно ко ли сформувалась саме така су ма прибутку і коли товариств о набуло майна саме на таку ва ртість.

А, в мотивувальній частині Р ішення суд зазначив, що «Мате ріали судової експертизи сві дчать про те, що проведення су дової експертизи на день под ачі заяви про вихід з товарис тва було неможливим через не виконання відповідачем вимо г ухвали суду від 26.05.2009 р. про зуп инення провадження у справі 16/634 щодо подання первинних бух галтерських документів, що с тосується визначених чистих активів товариства за 2006 р.

Враховуючи викладене, поз ивачем правомірно розрахунк овим методом проведено розра хунок суми частки в майні тов ариства станом на 31.08.2006 р., взявш и за основу вихідні дані з ная вного балансу товариства ста ном на 01.01.2007 р.».

Однак, дане твердження суду прямо суперечить вказівкам, що містяться в мотивувальні й частині постанови Вищого г осподарського суду України, від 05.08.2010 р. у справі 16/634 (по даній с праві), а саме: «Посилання пози вача ОСОБА_1 та судового е ксперта на те, що відповідач С ТОВ «Коричинецьке»не надав в ідповідні бухгалтерські док ументи станом на 31.08.2006 р„ не поз бавляє позивача належними та допустимими доказами довест и ті обставини, на які він поси лається як на підставу своїх вимог і заперечень».

Вважає, що позивач не довів належними та допустимими док азами ті обставини, на які він посилається як на підставу с воїх вимог.

Так, згідно ст.33 ГПК України к ожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона поси лається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази по даються сторонами та іншими учасниками судового процесу .

Таким чином, обставин, що ма ють значення для даної справ и, які місцевий господарськи й суд визнав встановленими, є недоведеними.

При обґрунтуванні Рішення суд першої інстанції посила ється на висновок судово-еко номічної експертизи за №5064/11058 в ід 16.12.2009 року, складений судовим експертом О.С. Морозовою Київ ського науково-дослідного ін ституту судових експертиз.

Вважає, що до даної експерти зи слід віднестись критично та не брати її до уваги, з огля ду на таке:

Згідно висновку експертиз и «вартість чистих активів С ТОВ «Коричинецьке»станом на 01.01.2007 року становить 1480,4000,00 грн. Ва ртість частки майна ОСОБА_1 в майні СТОВ «Коричинецьке »станом на 01.01.2007 р. становить 172588,0 0 грн.

Проте вартість чистих акти вів було визначено невірно, т ак як не було враховано те, що основну частину свого майна СТОВ «Коричинецьке»отримал о згідно договору передачі м айна колективом співвласник ів юридичній особі від 30 травн я 2001 р., згідно якого дане майно було передано товариству ча стково в оренду, з правом вику пу на 10 років, частково у відпо відальне зберігання, з право м викупу на 10 років, частково н а умовах товарного кредиту з розстрочкою платежів на 10 рок ів. На підставі даного догово ру товариство поступово вику пляє дане майно та погашає то варний кредит.

Згідно ст.15 Закону України «Про господарські товариств а»прибуток товариства утвор юється з надходжень від госп одарської діяльності після п окриття матеріальних та прир івняних до них витрат і витра т на оплату праці. З балансово го прибутку товариства сплач уються проценти по кредитах банків та по облігаціях, а так ож вносяться передбачені зак онодавством України податки та інші платежі до бюджету. Чи стий прибуток, одержаний піс ля зазначених розрахунків, з алишається у повному розпоря дженні товариства, яке відпо відно до установчих документ ів визначає напрями його вик ористання.

Також згідно п.17.1 Статуту СТО В «Коричинецьке»прибуток То вариства, утворений за рахун ок надходжень від господарсь кої діяльності залишається в розпорядженні товариства пі сля:

• покриття матері альних та інших витрат.

• виплати заробітної плати та інших видів винагор од працівникам товариства,

• виплати орендної п лати орендодавцям,

• сплати відсотків по кредиту та облігаціях,

• внесення до бюдж ету передбачених законодавс твом України податків та інш их

платежів.

Відповідно до п.12.7 Статуту т овариства майновий стан Това риства визначається сукупні стю належних йому майнових п рав та майнових зобов'язань, щ о відображаються у бухгалтер ському обліку його господарс ької діяльності відповідно д о вимог закону.

Згідно п.3.7. Рекомендацій П резидії Вищого господарсько го суду України «Про практик у застосування законодавств а у розгляді справ, що виникаю ть з корпоративних відносин» від 28.12.2007 р. N 04-5/14 відповідно до час тини першої статті 190 ЦК Украї ни майном, крім речей, вважают ься майнові права та обов'язк и. У частині першій статті 66 та у статті 139 ГК України визначе но, що майно підприємства ста новлять речі та інші цінност і (включаючи нематеріальні а ктиви), які мають вартісне виз начення, виробляються чи вик ористовуються у діяльності с уб'єктів господарювання та в ідображаються в їх балансі а бо враховуються в інших пере дбачених законом формах облі ку майна підприємства. Отже, в артість частки майна товарис тва, належної до сплати учасн ику, що виходить (виключаєтьс я) з товариства, повинна визна чатися з розрахунку вартості усього майна, що належить тов ариству, в тому числі основни х засобів, нематеріальних ак тивів, оборотних активів, май на невиробничого призначенн я тощо з урахуванням майнови х зобов'язань товариства.

В мотивувальній частині Рішення вказано, що позивач, в ніс частку у статутному фонд і 3000,00 грн., що становить 6.98%. в якос ті вкладу позивач вніс части ну належного йому майнового паю. 11.08.2004 р. позивач вніс частку у статутному фонді 5000,00 грн., що становить 11,63%, в якості вкладу позивач вніс частину належно го йому майнового паю.

Однак, вказане тверджен ня не відповідає дійсності, в раховуючи наступне:

З вищенаведеного немож ливо зрозуміти, в якій формі б уло здійснено внесення до ст атутного фонду товариства: г рошовими коштами, майном чи м айновими правами.

Право власності позивача н а майновий пай підтверджуєть ся Свідоцтвом Серія ХМДР №012422 п ро прав власності на майнови й пай (майновий сертифікат). Пі сля внесення частин майновог о паю до статутного фонду тов ариства, позивачу мали видав атись сільською радою нові с відоцтва на ту частину майно вого паю, що у нього залишилас ь, згідно положень, що містять ся в Листі Міністерства агра рної політики України від 05.05.20 01 р. N 37-25-3-11/3923 «Щодо порядку видачі , обліку та погашення Свідоцт ва про право власності на май новий пай члена колективного сільськогосподарського під приємства (майновий сертифік ат)». Проте нові свідоцтва не в идавалось.

Крім того, позивачем не бул о надано доказів, які підтвер джують внесення ним коштів д о статутного капіталу. Згідн о ч.2 ст.52 Закону України «Про го сподарські товариства» внес ення до статутного (складено го) капіталу грошей підтверд жується документами, виданим и банківською установою.

Також, позивачу не було вид ано свідоцтво товариства про те, що він повністю вніс свій вклад. Відповідно до ч.4 ст.52 Зак ону України «Про господарськ і товариства»учаснику товар иства з обмеженою відповідал ьністю, який повністю вніс св ій вклад, видається свідоцтв о товариства.

Згідно ч.2 ст.144 Цивільного кодексу України не допускаєт ься звільнення учасника това риства з обмеженою відповіда льністю від обов'язку внесен ня вкладу до статутного капі талу товариства, у тому числі шляхом зарахування вимог до товариства.

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про господарські т овариства»при виході учасни ка зі складу учасників товар иства з обмеженою відповідал ьністю виплата вартості майн а товариства відбувається ті льки при реальному її внесен ні.

Тобто, враховуючи те, що поз ивачем не було реально внесе но вклад до статутного капіт алу, то й відсутні підстави дл я виплати йому вартості част ки майна товариства.

В судовому засіданні Рівне нського апеляційного господ арського суду відповідач під тримує доводи апеляційної ск арги.

Позивач у відзиві на апеляц ійну скаргу та в судовому зас іданні заперечує доводи апел яційної скарги Просить рішен ня місцевого господарського суду залишити без змін.

Дослідивши докази у справі , давши їм оцінку, Рівненський апеляційний господарський с уд встановив:

5 листопада 1999р. зареєстрован о установчий договір про ств орення сільськогосподарськ ого товариства з обмеженою в ідповідальність „Коричинец ьке” та статут даного товари ства.

Відповідно до установчого договору позивач вніс частк у у статутному фонді 3 000,00 грн., щ о становить 6,98%, в якості вкладу позивач вніс частину належн ого йому майнового паю.

11.08.2004 р. зареєстровано нову ре дакцію статуту СТОВ „Коричин ецьке”, відповідно до якої по зивач вніс частку у статутно му фонді 5 000,00 грн., що становить 11,63%, в якості вкладу позивач вн іс частину належного йому ма йнового паю.

31.08.2006 р. позивачем подано заяв у про вихід з товариства, в зв' язку з виходом на пенсію та пр оханням виплатити належну йо му частку майна - готівкою.

10.04.2007 р. відповідно до протоко лу №1 зборів учасників СТОВ „К оричинецьке” заяву позивача про вихід його з учасників то вариства в зв' язку з виходо м на пенсію розглянули та при йняли рішення: „Заяву ОСОБА _1 задовольнити. Членство Со ляра Олександра Михейовича в СТОВ „Коричинецьке” тимчасо во призупинити до прийняття нової редакції Статуту”.

Як вбачається з матеріалів справи позивач неодноразово звертався до відповідача з п роханням виплатити належну й ому частку вартості майна то вариства.

Відповідачем проведено ро зрахунок за 2000-2006 р. по виплаті д ивідендів ОСОБА_1 на суму 39 480, 00 грн.

Відповідачем згідно видат кових касових ордерів № 128, 347/а, 3 3 виплачено позивачу 15 000,00 грн. д ивідендів учаснику. Також, в х оді судового засідання предс тавники сторін підтвердили ф акт виплати позивачу 5 000 грн., а тому загальна сума, що була ви плачена ОСОБА_1. становить 20 000 грн.

Гр. ОСОБА_1 вважаючи, що в ідповідач провів розрахунок з порушенням вимог чинного з аконодавства, 11.12.2007 р. звернувся до відповідача з заявою про п ерегляд розрахунку та з вимо гою провести виплату вартост і належної йому частки майна в сумі 115 973,00 грн.

Оскільки повний розрахуно к відповідачем проведено не було, позивач звернувся з поз овом до суду про стягнення з в ідповідача 135 190,74 грн., з яких, 100 973,00 грн - частина вартості майна т овариства, яка належить пози вачу; 3 925,24 грн. - 3% річних від про строченої суми, за період про строчення з 30.11.2007р; 30 292,5 грн. - збитк ів внаслідок інфляції за час прострочення виконання грош ового зобов'язання відповіда чем.

В зв' язку з тим, що між стор онами існували розбіжності щ одо суми виплати частки майн а позивачу, і для вирішення пи тання стосовно визнання част ки майна учасника товариства необхідні були спеціальні з нання, попереднім складом су ду в порядку ст.ст.41 ГПК Україн и була призначена по справі с удово-економічна експертиза , проведення якої було доруче но Київському науково-дослід ному інституту судових експе ртиз, м. Київ.

Згідно висновку судово-еко номічної експертизи за №5064/11058 в ід 16.12.2009р. (складено судовим екс пертом Морозовою О.С.) встанов лено, що вартість чистих акти вів СТОВ „Коричинецьке” стан ом на 01.01.2007 р. (найближчу дату, на яку складено фінансову звітн ість, до дати виключення із ск ладу учасників товариства ОСОБА_1 - серпень 2006р.), станови ть 1 484 000,00 грн. Отже вартість част ки майна ОСОБА_1 в майні СТ ОВ „Коричинецьке” станом на 01.01.2007 року (найближчу звітну дат у до дати виходу з товариства (серпень 2006р) становить 172 588,00 грн . і складається із 5 000,00 грн. варт ості частки у статутному кап італі товариства, 164 099,00 грн. вар тості частки у додатковому к апіталі товариства та 3 489,00 грн . частки нерозподіленого при бутку товариства.

Згідно приписів суду касац ійної інстанції, які відпові дно до ст.111-12 ГПК України є обов ' язковими для суду першої і нстанції під час нового розг ляду справи, позивачем прове дено нарахування належної до виплати суми станом на 31.08.2006 ро ку розрахунковим методом, що складає 171425 грн., з яких 5000 грн. ва ртість частки у статутному капіталі товариства, 164099 грн. в артість частки у додатковому капіталі товариства, 2326 грн. ча стка нерозподіленого прибут ку товариства станом на 31.08.2006 ро ку - на день виходу позивача з товариства.

Враховуючи часткову оплат у вартості частки позивачем заявлено до стягнення 151425 грн. належної частки майна товар иства.

Відповідно з врахуванням с уми основного боргу, позивач ем заявлено до стягнення нар ахування за встановленим інд ексом інфляції - 88550 грн. та 13866 г рн., які розраховані станом на 31.08.2010 року, які повністю позива ч підтримує.

Давши оцінку доказам у спра ві, Рівненський апеляційний господарський суд прийшов до висновку, що апеляційна скар га не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 11 Цивільного коде ксу України цивільні права т а обов' язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передб ачені цими актами, але за анал огією породжують цивільна пр ава та обов' язки.

Згідно ст.10 Закону України „ Про господарські товариства ”, учасники товариства мають право: б) брати участь у розпо ділі прибутку товариства та одержувати його частку (диві денди). Право на отримання час тки прибутку (дивідендів) про порційно частці кожного з уч асників мають особи, які є уча сниками товариства на почато к строку виплати дивідендів; в) вийти в установленому поря дку з товариства; д) здійснити відчуження часток у статутн ому (складеному) капіталі тов ариства, цінних паперів, що за свідчують участь у товариств і, в порядку, встановленому за коном.

Відповідно до ч.1,2 ст.148 ЦК Укра їни учасник товариства має п раво вийти з товариства, пові домивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три мі сяці до виходу, якщо інший стр ок не встановлений статутом. Учасник, який виходить із тов ариства з обмеженою відповід альністю, має право одержати вартість частини майна, проп орційну його частці у статут ному капіталі товариства. За домовленістю між учасником та товариством виплата варто сті частини майна товариства може бути замінена переданн ям майна в натурі.

Згідно ст.54 Закону України „ Про господарські товариства ” при виході учасника з товар иства з обмеженою відповідал ьністю йому виплачується вар тість частини майна товарист ва, пропорційна його частці у статутному (складеному) капі талі. Виплата провадиться пі сля затвердження звіту за рі к, в якому він вийшов з товарис тва, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад м оже бути повернуто повністю або частково в натуральній ф ормі.

Учаснику, який вибув, виплач ується належна йому частка п рибутку, одержаного товарист вом в даному році до моменту й ого виходу. Майно, передане уч асником товариству тільки в користування, повертається в натуральній формі без винаг ороди.

Відповідно до п.30 Постанови пленуму Верховного Суду Укр аїни від 24.10.2008 р. №13 „Про практик у розгляду судами корпоратив них спорів”: при визначенні п орядку і способу обчислення вартості частини майна това риства та частини прибутку, я ку має право отримати учасни к при виході (виключенні) з ТОВ (ТДВ), а також порядку і строкі в їх виплати господарські су ди мають застосовувати відпо відні положення установчих д окументів товариства.

У випадку неврегульованос ті в установчих документах в артість частини майна товари ства, що підлягає виплаті, пов инна відповідати вартості чи стих активів товариства, що в изначається в порядку, встан овленому законодавством, про порційно його частці в стату тному капіталі товариства на підставі балансу, складеног о на дату виходу (виключення). Розрахунок належної учасник у частини прибутку здійснюєт ься на дату виходу (виключенн я) з товариства. У разі, якщо уч асник не повністю вніс (не пов ністю оплатив) свій вклад до с татутного капіталу товарист ва, йому виплачується дійсна вартість частки пропорційно внесеній (оплаченій) частині вкладу.

Статтею 12 Закону України „П ро господарські товариства” передбачено, що товариство є власником: майна, переданого йому учасниками у власність як вклад до статутного капіт алу, продукції, виробленої то вариством в результаті госпо дарської діяльності, одержан их доходів, іншого майна, набу того на підставах, не заборон ених законом.

Майно підприємства станов лять виробничі та невиробнич і фонди, а також інші цінності , вартість яких відображаєть ся на самостійному балансі п ідприємства (п.1 ст. 66 ГК України ).

Згідно п.8.5 нової редакції ст атуту товариства, вартість м айна, що виділяється учасник ові, оцінюється згідно із бал ансом товариства.

За висновком судово-економ ічної експертизи за №5064/11058 від 1 6.12.2009р., призначеної ухвалою суд у від 26.05.2009 р., судовим експертом за даними бухгалтерської зв ітності згідно до П(С)Б №2 „Бал анс” проведено розрахунок ва ртості чистих активів. Варті сть чистих активів СТОВ „Кор ичинецьке” станом на 01.01.2007 р. (на йближчу дату, на яку складено фінансову звітність, до дати виключення із складу учасни ків товариства ОСОБА_1 - се рпень 2006р.), становить 1 484 000,00 грн.

Таким чином, судовим експер том зроблено висновок про те , що вартість частки майна О СОБА_1 в майні СТОВ „Коричин ецьке” станом на 01.01.2007 року (най ближчу звітну дата до дати ви ходу з товариства (серпень 2006р ) становить 172 588,00 грн. і складаєт ься із 5 000,00 грн. вартості частки у статутному капіталі товар иства, 164 099,00 грн. вартості частк и у додатковому капіталі тов ариства та 3 489,00 грн. частки нер озподіленого прибутку товар иства.

Згідно ст.ст 33,36 ГПК України кожна сторона повинна довест и ті обставини, на які вона по силається як на підставу сво їх вимог чи заперечень. Доказ и подаються сторонами та інш ими учасниками судового про цесу.

Письмовими доказами є мате ріали і документи, які мають д ані про обставини, що мають зн ачення для правильного вирі шення спору.

Згідно з пунктом 8.6 статуту С ТОВ "Коричинецьке" (в редакції 2004 року) виплата учаснику його частки, видача майна, що видає ться проводиться після затве рдження звіту за рік, в якому в ін вийшов, і в строк до 12 місяці в з дня виходу.

Відповідно до пункту 30 Пост анови пленуму Верховного Суд у України від 24.10.2008р. №13 "Про прак тику розгляду судами корпора тивних спорів" при визначенн і порядку і способу обчислен ня вартості частини майна то вариства та частини прибутку , яку має право отримати учасн ик при виході (виключенні) з ТО В (ТДВ), а також порядку і строк ів їх виплати господарські с уди мають застосовувати відп овідні положення установчих документів товариства.

У випадку неврегульованос ті в установчих документах в артість частини майна товари ства, що підлягає виплаті, пов инна відповідати вартості чи стих активів товариства, що в изначається в порядку, встан овленому законодавством, про порційно його частці в стату тному капіталі товариства на підставі балансу, складеног о на дату виходу (виключення). Розрахунок належної учасник у частини прибутку здійснюєт ься на дату виходу (виключенн я) з товариства.

Таким чином, відповідно до с татті 54 Закону України "Про го сподарські товариства" при в иході учасника з товариства з обмеженою відповідальніст ю йому виплачується вартість частини майна товариства, пр опорційна його частці у стат утному (складеному) капіталі та частина прибутку, одержан ого товариством у відповідно му році до виходу учасника. Пр и цьому вартість майна та роз мір частини прибутку товарис тва, належні до виплати учасн ику, який виходить, повинні об числюватись на дату волевияв лення учасника вийти з товар иства, тобто на дату подання у часником заяви про вихід з то вариства.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до СТОВ "Коричинецьке" із заявою про вихід зі складу учасникі в товариства 31.08.2006р. Дана заява мала бути розглянута на прот язі трьох місяців, тобто до 30.11. 2006р., відтак повний розрахунок з позивачем мав бути проведе ний до 30.11.2007р., а як підтверджено матеріалами справи відпові дач у 2007-2008 роках сплатив позива чу лише суму 20 000,00грн.

Відповідно до приписів ст.54 Закону України "Про господар ські товариства" та пункт 28 По станови пленуму Верховного С уду України від 24.10.2008р. №13 "Про пр актику розгляду судами корпо ративних спорів", учасник ТОВ вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від зг оди інших учасників та самог о товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов 'язується ні з рішенням зборі в учасників, ні з внесенням зм ін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим мом ентом виходу учасника з това риства є дата подачі ним заяв и про вихід посадовій особі т овариства або вручення заяви цим особам органам зв'язку.

За ініціативою господарсь кого суду було призначено су дово-економічну експертизу, з Висновку якої №5064/11058 від 16.12.2009р. судом встановлено, що частка майна, яка пропорційна внеск у до статутного фонду СТОВ "Ко ричинецьке", та яка підлягає в иплаті виключеному учаснику товариства ОСОБА_1 стано м на 01.01.2007р. становить 172588,00грн., яка складається з 5000,00грн. вартост і частки у статутному капіта лі товариства, 164099,00грн. вартост і частки у додатковому капіт алі товариства та 3489,00грн. част ки нерозподіленого прибутку товариства.

З матеріалів справи вбачає ться, що позивач звернувся до СТОВ "Коричинецьке" із заявою про вихід зі складу учасникі в товариства 31.08.2006р., проте у вис новку судово-економічної екс пертизи, зазначено, що розрах унок вартості майна проведен о за наявними у матеріалах сп рави документами станом на н айближчу звітну дату, тобто н а 01.01.2007 року, а не на день подачі з аяви 31.08.2006 про вихід ОСОБА_1 зі складу учасників товарис тва.

Матеріали судової експерт изи свідчать про те, що прове дення судової експертизи на день подачі заяви про вихід з товариства було неможливим через невиконання відповід ачем вимог ухвали суду від 26. 05.2009 року про зупинення провадж ення у справі 16/634 щодо подання первинних бухгалтерських до кументів, що стосується визн ачення чистих активів товари ства за 2006 рік.

Враховуючи викладене, пози вачем правомірно розрахунк овим методом проведено розра хунок суми частки в майні тов ариства станом на 31.08.2006 року, вз явши за основу вихідні дані з наявного балансу товарист ва станом на 01.01.2007 року.

Судом в даному випадку прий мається до уваги висновок су дово-економічної експертизи як належний доказ по справі і з врахуванням ст.ст.33, 42 ГПК Укр аїни. Згідно ст.43 ГПК України п ередбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм в нутрішнім переконанням, що ґ рунтується на всебічному, по вному і об'єктивному розгляд і в судовому процесі всіх обс тавин справи в їх сукупності , керуючись законом. Ніякі док ази не мають для господарськ ого суду заздалегідь встанов леної сили.

Із поданих суду доказів вба чаться, що із належних до випл ати сум позивачу було виплач ено лише 20 000,00 грн., у зв'язку із ч им заборгованість відповіда ча становить 152 588,00 грн., яку пози вач просить стягнути в приму совому порядку. Доказів повн ої виплати відповідачем пози вачу вартості частини майна товариства пропорційно част ці в статутному капіталі суд у не надано.

Зважаючи на викладене, позо вні вимоги в частині стягнен ня 151 425,00 грн. основного боргу є о бґрунтованими, підтверджени м матеріалами справи, належн ими доказами та підлягають з адоволенню.

Згідно ч.2 ст.625 ЦК України бор жник, який прострочив викона ння грошового зобов'язання, н а вимогу кредитора зобов'яза ний сплатити суму боргу з ура хуванням встановленого інде ксу інфляції за весь час прос трочення, а також три процент и річних від простроченої су ми, якщо інший розмір процент ів не встановлений договором або законом.

У зв'язку із неповерненням в ідповідачем грошових коштів в розмірі 151 425,00 грн., позивачем, у відповідності до ст.625 ЦКУ на суму несплаченого в строк зо бов'язання проведено нарахув ання 88 550,00 грн. інфляційних та 13 8 66,00 грн. 3% річних за весь період п рострочи виконання зобов'яза ння, тобто з 03.12.2007 р. по 31.09.2010 р.

Таким чином, нарахування су м інфляційних та 3% річних підт верджено поданими розрахунк ами, відповідають вимогам ч.2 с т.625 ЦК, тому суд вважає їх право мірними і такими, що підлягаю ть задоволенню.

За таких обставин, позов під лягає задоволенню в повному обсязі в сумі 253 841,00 грн., з яких 151 425,00 грн. частки вартості майна товариства, 88 550,00 грн. інфляцій них нарахувань та 13866 грн. - 3% рі чних.

Таким чином місцевим гос подарським судом повно з'ясо вані обставини, що мають знач ення для справи. Висновки, вик ладені в рішенні місцевого г осподарського суду відповід ають обставинам справи. Місц евим судом не порушені та пра вильно застосовані норми мат еріального та процесуальног о права.

Керуючись ст.ст. 99,101,103,105 Г ПК України, Рівненський апел яційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Сіл ьськогосподарського товари ства з обмеженою відповідаль ністю "Коричинецьке" на рішен ня господарського суду Хмель ницької області від 07 жовтня 2 010 року по справі № 11/16/634 залишити без задоволення.

2. Рішення господарського су ду Хмельницької області від 07 жовтня 2010 року по справі № 11/16/634 з алишити без змін.

3. Матеріали справи №11/16/634 пове рнути в господарський суд Хм ельницької області.

4. Постанова набирає за конної сили з дня її прийнятт я і може бути оскаржена в каса ційному порядку.

Головуючий суддя Савченко Г.І.

Суддя Тимошенко О.М.

Суддя Грязнов В.В.

СудРівненський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення22.03.2011
Оприлюднено19.04.2011
Номер документу14887335
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/16/634

Ухвала від 22.09.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Радченя Д.І.

Ухвала від 27.08.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Радченя Д.І.

Ухвала від 14.09.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Радченя Д.І.

Ухвала від 27.01.2011

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Савченко Г.І.

Ухвала від 25.11.2011

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Радченя Д.І.

Постанова від 19.05.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова T.Б.

Ухвала від 01.06.2011

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Радченя Д.І.

Ухвала від 28.04.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова T.Б.

Постанова від 22.03.2011

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Савченко Г.І.

Рішення від 07.10.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Радченя Д.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні