ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 47/102 21.04.11
За позовом Сільськогос подарського товариства з обм еженою відповідальністю «Су зір' я»
До Публічного акціонер ного товариства «Піреус Банк МКБ»
про припинення дій, які порушують право
Суддя Станік С.Р.
Представники сторін :
від позивача: ОСОБА_1 - представник за довіреніс тю.
від відповідача: ОСОБ А_2 - представник за довіре ністю.
В судовому засідан ні 21.04.2011, у відповідності до вим ог статті 85 Господарського пр оцесуального кодексу Україн и, оголошено вступну та резол ютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач зверну вся до Господарського суду м іста Києва з позовом до відпо відача про припинення дій, як і порушують права позивача, ш ляхом заборони відповідачу вчиняти стягнення та корист уватись іншими правами креди тора за договором кредитної лінії №к/07-15 від 23.11.2007 до моменту в становлення обсягу правонас тупництва, яке відповідач на був від ВАТ «Міжнародний ком ерційний банк», а також відшк одування судових витрат.
Ухвалою Господарського с уду міста Києва від 09.03.2011 було п орушено провадження у справі № 47/102, розгляд якої було призна чено на 23.03.2011.
В судовому засіданні 23.03.2011 пр едставник позивача надав зая ву про збільшення позовних в имог, в якій окрім раніше заяв леної вимоги, просив суд визн ати недійсним п.1.2 статуту від повідача в редакції від 15.03.2010. Т акож в судовому засіданні по зивачем заявлено клопотання про залучення до участі у спр аві в якості третьої особи на стороні відповідача Націона льний банк України. В задовол енні даного клопотання позив ача судом відмовлено, оскіль ки рішення господарського су ду м. Києва в даній справі жодн им чином не вплине на права та обов' язки Національного ба нку України.
Представник відповідача, в судовому засіданні 23.03.2011, проти заявлених позивних вимог за перечував.
Ухвалою від 23.03.2011, у відповідн ості до вимог статті 77 Господа рського процесуального коде ксу України, розгляд справи б уло відкладено на 21.04.2011.
В судовому засіданні 21.04.2011 пр едставник позивача позовні в имоги, з урахування заяви про збільшення позовних вимог, п ідтримав в повному обсязі, пр осив суд позов задовольнити. Позовні вимоги мотивовані т им, що в зв' язку зі зміною най менування юридичної особи на підставі рішення загальних зборів акціонерів відповіда ча, оформленого Протоколом № 40 від 28.01.2008, ВАТ «Міжнародний ком ерційний банк»перейменован о у ВАТ «Піреус Банк МКБ». Одна к, на думку позивача, обсяг пра вонаступництва, який набув в ідповідач від ВАТ «Міжнародн ий комерційний банк»в чинном у Статуті відповідача в реда кції від 15.10.2010 - не вказаний. Таки м чином, в зв' язку з тим, що об сяг правонаступництва відпо відача, який перейшов до ньог о від банку, з яким позивачем у кладено кредитний договір № к/07-15 від 23.11.2007, до теперішнього ча су не встановлений, позивачу невідомо чи має право відпов ідач здійснювати стягнення з а договорами, в яких кредитор ом виступає інша особа - ВАТ «Міжнародний комерційний ба нк», а тому позивач звернувся з позовом до суду про припине ння дій, які порушують права п озивача шляхом заборони відп овідачу вчиняти стягнення та користуватись іншими правам и кредитора за договором кре дитної лінії №к/07-15 від 23.11.2007 до мо менту встановлення обсягу пр авонаступництва, яке відпові дач набув від ВАТ «Міжнародн ий комерційний банк».
Представник відповідача, в судовому засіданні 21.04.2011, проти заявлених позовних вимог за перечив в повному обсязі. В об ґрунтування заперечень відп овідач надав відзив, в якому п осилався на те, що внаслідок п ридбання на вторинному ринку цінних паперів іноземною юр идичною особою Піреус Банк, а кцій ВАТ «Міжнародний комерц ійний банк», останнє відпові дно до чинного законодавства України набуло статусу банк у з іноземним капіталом. В зв ' язку з цим, рішенням позаче ргових загальних зборів акці онерів відповідача, оформлен ого Протоколом №40 від 28.01.2008, ВАТ « Міжнародний комерційний бан к» перейменовано у ВАТ «Піре ус Банк МКБ», а відтак ВАТ «Пір еус Банк МКБ»є правонаступни ком всього обсягу прав та обо в' язків ВАТ «Міжнародний ко мерційний банк»відповідно д о вимог чинного законодавств а України. Крім того, відповід но до рішення позачергових з агальних зборів акціонерів в ідповідача, оформленого Прот околом №1/02 від 03.02.2010 на виконання вимог Закону України «Про ак ціонерні товариства»ВАТ «Пі реус Банк МКБ»перейменовано у Публічне акціонерне товар иство «Піреус Банк МКБ». Таки м чином, відбулися лише зміни в найменуванні юридичної ос оби, інші ідентифікаційні да ні товариства залишені без з мін, припинення юридичної ос оби шляхом її ліквідації чи р еорганізації не відбувалось , а тому, на думку відповідача , в даному випадку часткового правонаступництва не може б ути, відповідач став правона ступником всіх прав та обов' язків Відкритого акціонерно го товариства «Міжнародний к омерційний банк».
Стосовно позовної вимоги п озивача про визнання п.1.2. стат уту відповідача в редакції в ід 15.03.2010 недійсним, відповідач з азначив про те, що положення у становчого документа відпов ідача жодним чином не можуть впливати на кредитні зобов' язання які виникли між позив ачем та відповідачем, відпов ідно до умов укладеного між с торонами кредитного договор у, оскільки такі зобов' язан ня вже виконані, кредитні кош ти згідно умов договору кред итної лінії №к/07-15 від 23.11.2007 позив ачу надані в повному обсязі, а тому, на думку відповідача, пі дстави для задоволення позов них вимог відсутні.
Розглянувши наявні матері али справи, всебічно і повно з ' ясувавши всі фактичні обст авини, на яких ґрунтується по зов, об' єктивно оцінивши до кази, які мають юридичне знач ення для розгляду справи і ви рішення спору по суті, Господ арський суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
23 листопада 2007 року між Ві дкритим акціонерним товарис твом «Міжнародний комерційн ий банк»(яке згідно п. 1.2 Статут у перейменоване в Публічне а кціонерне товариство «Піреу с Банк МКБ»і зазначено, що він є правонаступником ВАТ «Між народний комерційний банк»), як Банком, та Сільськогоспод арським товариством з обмеже ною відповідальністю «Сузір ' я», як Позичальником, було у кладено Договір кредитної лі нії № к/07 - 15, відповідно до пун кту 1.1. якого Банк відкриває по зичальнику не відновлювальн у відкличну кредитну лінію в сумі 750 000,00 доларів США терміно м з 23 листопада 2007 року по 22 лист опада 2010 року із сплатою 14 відс отків за умови виконання п. 4.2. д оговору, позичальник зобов' язався повернути кредит не п ізніше 22 листопада 2010 року відп овідно до графіку зниження л іміту кредитної лінії, відпо відно до графіку наведеного в додатку № 1 до Договору (п. 2.1). Я к вбачається з Кредитного до говору, кредитні кошти надан і Банком відповідачу на умов ах їх забезпечення, цільовог о використання, строковості, повернення та плати за корис тування.
Відповідно до п. 1.2 статуту ПА Т «Піреус Банк МКБ»внаслідок придбання на вторинному рин ку цінних паперів іноземною юридичною особою Піреус Банк , акцій ВАТ «Міжнародний коме рційний банк», останнє відпо відно до чинного законодавст ва України набуло статусу ба нку з іноземним капіталом.
П. 8.1 рішення позачергових за гальних зборів акціонерів ВА Т «Міжнародний комерційний б анк», оформленим Протоколом № 40 від 28.01.2008, ВАТ «Міжнародний ко мерційний банк»перейменова но у ВАТ «Піреус Банк МКБ», заз начено, що ВАТ «Піреус Банк МК Б»є правонаступником ВАТ «Мі жнародний комерційний банк» та постановлено викласти Ста тут у відповідній редакції.
Згідно з п. 1.2 Статуту відпові дача в редакції, затверджени й рішенням позачергових зага льних зборів акціонерів ВАТ «Піреус Банк МКБ»від 03.02.2010 (прот окол №1/02), на виконання вимог За кону України «Про акціонерні товариства»Відкрите акціон ере товариство «Піреус Банк МКБ»перейменовано у Публічн е акціонерне товариство «Пір еус Банк МКБ». Таким чином, Пуб лічне акціонерне товариство «Піреус Банк МКБ»є правонас тупником Відкритого акціон ерного товариства «Піреус Ба нк МКБ»у відповідності з чин ним законодавством України.
Відповідно до статті 57 Госп одарського кодексу України, установчими документами суб 'єкта господарювання є рішен ня про його утворення або зас новницький договір, а у випад ках, передбачених законом, ст атут (положення) суб'єкта госп одарювання. В установчих док ументах повинні бути зазначе ні найменування суб'єкта г осподарювання, мета і пред мет господарської діяльност і, склад і компетенція його ор ганів управління, порядок пр ийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови й ого реорганізації та ліквіда ції, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до статті 23 За кону України «Про державну р еєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців », яка кореспондується зі статтею 90 Цивільного кодексу України юридична особа пови нна мати своє найменуванн я, яке містить інформацію про її організаційно-правову фо рму та назву.
Відповідно до Наказу №65 від 09.06.2004 Державного комітету Укра їни з питань регуляторної політики та підприємництва «Про затвердження вимог щод о написання найменування юри дичної особи або її відокрем леного підрозділу», у наймен уванні юридичної особи зазна чаються її організаційно-пра вова форма та назва. Найменув ання юридичної особи виклада ється державною мовою. Назва юридичної особи може склада тися з власної назви юридич ної особи, а також містити ін формацію щодо мети діяльност і, виду, способу утворення, за лежності юридичної особи т а інших відомостей згідно з вимогами до найменуванн я окремих організаційно-прав ових форм суб'єктів господар ювання, установлених Цивільн им та Господарським кодексам и України та законами Україн и.
Згідно з вимогами статті 6 З акону України «Про банки та б анківську діяльність», банки в Україні створюються у фор мі публічного акціонерно го товариства або коопера тивного банку.
Згідно зі статтею 15 Закону У країни «Про банки та банківс ьку діяльність», банк має пов не і скорочене офіційні найм енування українською та іно земними мовами. Найменування банку має містити слово "банк ", а також вказівку на організа ційно-правову форму банку.
Діючим в Україні законодав ством, що регулює питання ств орення, та державної реєстра ції суб' єктів господарюван ня встановлено, що перереєст рація суб'єкта господарюванн я проводиться у разі зміни фо рми власності, на якій заснов ано даний суб'єкт, або організ аційної форми господарюванн я, або найменування суб'єкта г осподарювання і здійснюєтьс я в порядку, встановленому дл я його реєстрації.
Відповідно до статті 9 За кону України «Про державну р еєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців », заміна свідоцтва про д ержавну реєстрацію у зв'язк у із внесенням змін до устано вчих документів юридичної ос оби, якщо ці зміни пов'язані із зміною найменування юри дичної особи, здійснюється п ри проведенні державної реєс трації змін до установчих д окументів юридичної особи.
Статтею 104 Цивільного кодек су України, яка кореспондуєт ься зі статтею 59 Господарсько го кодексу України та статте ю 33 Закону України «Про дер жавну реєстрацію юридичних о сіб та фізичних осіб - підпр иємців» встановлені юрид ичні наслідки в разі припине ння діяльності суб' єкта гос подарювання. Так, відповідно до даних норм права, юридична особа припиняється в резуль таті передання всього свого майна, прав та обов'язків інши м юридичним особам - правонас тупникам (злиття, приєднання , поділу, перетворення) або в р езультаті ліквідації.
Таким чином, під змістом рео рганізації законодавець виз начив припинення юридичної о соби з переходом всіх прав та обов'язків до правонаступни ка в порядку загального прав онаступництва. Правонастумп ництво - перехід прав і обов 'язків від одного суб'єкта до і ншого. Воно може бути універс альним або частковим. За унів ерсального правонаступницт ва до правонаступника перехо дять усі права і обов'язки тог о суб'єкта, якому вони належал и раніше. Це має місце у разі с падкування, об'єднання в одне кількох підприємств, устано в, організацій. За часткового правонаступництва від одног о до іншого суб'єкта переходя ть лише окремі права і обов'яз ки.
Відповідно до пункту 5 розді лу XVII Прикінцевих та перехідн их положень Закону України « Про акціонерні товариства»в ід 17.09.2008 № 514-VI в редакції Закону У країни від 03.02.2011 р. N 2994-VI «Про в несення змін до Закону Украї ни "Про акціонерні товариств а" щодо вдосконалення механі зму діяльності акціонерних т овариств», статути та внутрі шні положення акціонерних то вариств, створених до набран ня чинності цим Законом, підл ягають приведенню у відповід ність із нормами цього Закон у не пізніше ніж протягом дво х років з дня набрання чиннос ті цим Законом. Приведенням д іяльності акціонерних това риств, створених до набрання чинності цим Законом, у відпо відність із цим Законом є зді йснення таких дій: 1) внесен ня змін до статуту товариств а, які в тому числі передбачаю ть зміну найменування акц іонерного товариства з від критого або закритого акці онерного товариства на пуб лічне акціонерне товариство чи з відкритого або закри того акціонерного товарист ва на приватне акціонерне товариство за умови, що кіл ькість акціонерів на дату вн есення таких змін не перев ищує 100 осіб, а також виконанн я всіх інших вимог цього За кону у статуті товариства; 2) п риведення внутрішніх положе нь товариства у відповідніс ть із вимогами цього Закону. Д атою приведення діяльності а кціонерних товариств, створе них до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін д о статуту, які в тому числі пер едбачають зміну найменуванн я акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне тов ариство або закритого акціон ерного товариства на публіч не або приватне акціонерне т овариство. Приведення дія льності у відповідність із н ормами цього Закону, статуті в та внутрішніх положень ак ціонерних товариств, ство рених до набрання чинності ц им Законом, у тому числі зм іна найменування акціонерн их товариств з відкритого аб о закритого на публічне або приватне, не є перетворення м та не потребує застосува ння процедури припинення .
Згідно з роз'ясненням Держа вної комісії з цінних папері в та фондового ринку, від 14.07.2009, № 8 "Щодо порядку застосування о кремих положень розділу XVII "Пр икінцеві та перехідні положе ння" Закону України "Про акціо нерні товариства" у зв'язку з н абранням ним чинності" при ведення діяльності відкрито го акціонерного товариства т а закритого акціонерного тов ариства у відповідність з ви могами Закону України "Про ак ціонерні товариства" не потр ебує застосування процедури припинення акціонерного тов ариства.
Відповідно до статті 33 Госп одарського процесуального к одексу України кожна сторона повинна довести ті обставин и, на які вона посилається як н а підставу своїх вимог та зап еречень.
Враховуючи вищенаведене с удом встановлено, що відпові дач, виконуючи рішення позач ергових загальних зборів, оф ормленого Протоколом №40 від 28 .01.2008 про зміну назви банку та йо го логотипу та на виконання в имог Закону України «Про державну реєстрацію юридичн их осіб та фізичних осіб - пі дприємців» вніс зміни до у становчих документів - перей менувавши юридичну особу з В ідкритого акціонерного това риства «Міжнародний комерці йний банк»на Відкрите акціон ерне товариство «Піреус Банк МКБ», тобто до Відкритого акц іонерного товариства «Піреу с Банк МКБ» перейшли всі прав а та обов' язки якими був над ілений попередній суб' єкт г осподарювання, оскільки в да ному випадку не відбувалось припинення юридичної особи ш ляхом її реорганізації (поді лу, злиття, приєднання), а іден тифікаційні дані юридичної о соби ВАТ «Міжнародний комерц ійний банк», як то код ЄДРПОУ, форма власності, організацій но-правова форма, місцезнахо дження юридичної особи залиш ились не змінними.
Також судом встановлено і т е, що учасники товариства від повідача, на виконання вимог Закону України «Про акціоне рні товариства», на позачерг ових загальних зборах акціон ерів, прийняли рішення, оформ леного Протоколом №1/02 від 03.02.2010, про приведення діяльності та установчих документів акціо нерного товариства у відпові дність з вимогами Закону Укр аїни «Про акціонерні товарис тва». Виконуючи дане рішення акціонерів відповідач вніс зміни до статуту товариства та здійснив державну реєстра цію змін до установчих докум ентів.
Таким чином, суд приходить д о висновку, що вносячи зміни в найменування юридичної особ и, відповідач виконував вимо ги Закону України «Про акціо нерні товариства», Закону Ук раїни «Про банки та банківсь ку діяльність», Закону Украї ни «Про державну реєстрац ію юридичних осіб та фізични х осіб - підприємців», при водячи свою діяльність у від повідність з вимогами чинног о законодавства України, пра вонаступництво відповідача відбулося в силу вимог даних законодавчих актів, а не в си лу вимог статті 59 Господарськ ого кодексу України, статті 104 Цивільного кодексу України та статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юр идичних осіб та фізичних осі б - підприємців», а відтак до Публічного акціонерного товариства «Піреус Банк МКБ» перейшов весь обсяг прав і об ов' язків, яким було наділен о Відкрите акціонерне товари ство «Міжнародний комерційн ий банк». Крім того, статут від повідача не містить жодних о бмежень щодо здійснення ПАТ «Піреус Банк МКБ» своїх прав та обов' язків.
Отже, враховуючи вищенавед ене, позовна вимога позивача про припинення дії, що порушу є право позивача, шляхом забо рони відповідачу вчиняти стя гнення та користуватись інши ми правами кредитора за дого вором кредитної лінії №к/07-15 ві д 23.11.2007 до моменту встановлення обсягу правонаступництва, я ке відповідач набув від ВАТ « Міжнародний комерційний бан к», є необґрунтованою, незако нною, не доведена позивачем н алежними та допустимими дока зами, та є такою, що не підляга є задоволенню.
Також судом розглянута поз овна вимога позивача про виз нання п.1.2. статуту відповідач а в редакції від 15.03.2010 недійсним .
Так, у відповідності до п.13 По станови Пленуму Верховного С уду України №13 від 24.10.2008 «Про пра ктику розгляду судами корпор ативних спорів», обов' язков ою умовою визнання установчи х документів недійсними є по рушення відповідними положе ннями цих установчих докумен тів прав та охоронюваних зак онів інтересів позивача. Під час розгляду справи судом не встановлено, а позивачем не д оведено належними та допусти мими доказами, що положення п .1.2 статуту ПАТ «Піреус Банк МК Б»порушує права та охоронюва ні законом інтереси позивача , а тому вимога позивача про ви знання п.1.2. статуту відповіда ча в редакції від 15.03.2010 недійсни м визнається судом не законн ою, не обґрунтованою та такою , що не підлягає задоволенню.
Державне мито і судові вит рати на інформаційно-технічн е забезпечення судового проц есу, відповідно до ст. 49 Господ арського процесуального код ексу України, покладаються н а позивача.
Враховуючи викладене, керу ючись ст.ст. 33, 49, 82, 83, 84, 85 Господарсь кого процесуального кодексу України, Господарський суд м іста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. У позові відмовит и.
2. Рішення господар ського суду набирає законної сили після закінчення строк у подання апеляційної скарги , якщо апеляційну скаргу не бу ло подано. У разі подання апел яційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає за конної сили після розгляду с прави апеляційним господарс ьким судом.
Суддя С.Р.Станік
дата складання повного тексту рішення: 26.04.2011
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.04.2011 |
Оприлюднено | 10.05.2011 |
Номер документу | 15126413 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Станік С.Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні