Постанова
від 03.04.2008 по справі 15/269пд
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

15/269пд

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

 03 квітня 2008 р.                                                                                    № 15/269пд  

Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі:

головуючого:Першикова Є.В.,

суддів:Данилової Т.Б.,

Муравйова О.В.,

розглянула

касаційну скаргу приватного підприємства "Асфодел" (далі Підприємство)

на ухвалуЛуганського апеляційного господарського суду

від31.01.08

у справі№ 15/269пд

господарського судуЛуганської області

за позовомПопаснянської районної державної адміністрації Луганської області (далі Адміністрація)

доПідприємства,

треті особи:Луганське обласне головне управління земельних ресурсів (далі Управління земресурсів),

Управління з контролю за використанням та охороною земель у Луганській області (Управління з контролю),

пророзірвання договору оренди земельної ділянки

В засіданні взяли участь представники:

- позивача:не з'явились;

- відповідача:

не з'явились;

- третіх осіб:Управління земресурсів:не з'явились;

Управління з контролю:не з'явились.

Ухвалою від 03.03.08 колегії суддів Вищого господарського суду України у складі: головуючий –Першиков Є.В., судді –Данилова Т.Б., Ходаківська І.П., касаційна скарга Підприємства була прийнята до провадження, справа призначена до розгляду у судовому засіданні на 03.04.08, без початку перегляду справи по суті.

Вказана ухвала суду була направлена сторонам у справі в установленому порядку, документів які б свідчили про її неотримання сторонами у справі до Вищого господарського суду України не надходило, отже усіх учасників судового процесу відповідно до ст. 1114 Господарського процесуального кодексу України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.

На день розгляду справи у судовому засіданні 03.04.08 будь-яких письмових заяв та клопотань від учасників судового процесу щодо відкладення розгляду справи до суду не надходило.

У судове засідання 03.04.08 представники сторін не з'явились.

02.04.08 до колегії суддів Вищого господарського суду України надійшло клопотання № 01-24/280 від 01.04.08 Управління з контролю в якому ставиться питання про розгляд справи буз участі його представника.

У зв'язку з перебуванням судді Ходаківської І.П. на лікарняному, розпорядженням від 02.04.08 заступника голови Вищого господарського суду України для розгляду справи № 15/269пд господарського суду Луганської області, призначеної до перегляду у судовому засіданні на 03.04.08, створено колегію суддів Вищого господарського суду України у складі: головуючий – Першиков Є.В., судді –Данилова Т.Б., Муравйов О.В., яка переглядає справу по суті.

Враховуючи, що ухвалою про призначення справи до розгляду учасників судового процесу було попереджено, що неявка без поважних причин у судове засідання не тягне за собою перенесення розгляду справи на інші строки, справа розглядається за наявними матеріалами справи, а повний текст постанови Вищого господарського суду України направляється сторонам у справі в установленому законом порядку.

Як свідчить правовий аналіз матеріалів справи, ухвалою від 15.05.07 господарського суду Луганської області було порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 05.06.07.

Ухвалою від 05.06.07 господарського суду Луганської області розгляд справи було відкладено на 22.06.07.

Ухвалою від 22.06.07 господарського суду Луганської області, зокрема, зупинено провадження у даній справі до вирішення по суті справи

№ 12/315пн-ад.

Ухвалою від 08.01.08 господарського суду Луганської області провадження у справі поновлено, та призначено її до розгляду у судовому засіданні.

Ухвалою від 18.01.08 господарського суду Луганської області (суддя Пономаренко Є.Ю.) розгляд справи відкладено, при цьому сторін та третіх осіб зобов'язано надати суду визначені документи. При винесенні такої ухвали суд керувався ст.ст. 77, 86 Господарського процесуального кодексу України.

Не погодившись з ухвалою від 18.01.08 господарського суду Луганської області Підприємство звернулось з апеляційною скаргою, проте ухвалою від 31.01.08 Луганського апеляційного господарського суду (колегія суддів у складі: головуючого –Семендяєвої І.В., суддів –Баннової Т.М., Парамонової Т.Ф.) Підприємству було відмовлено у прийнятті такої скарги.

При винесенні вказаної ухвали суд апеляційної інстанції врахував, що апеляційна скарга подана на ухвалу суду, яка відповідно до приписів Господарського процесуального кодексу України не підлягає оскарженню.

Не погоджуючись з ухвалою суду апеляційної інстанції, Підприємство звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить ухвалу від 31.01.08 Луганського апеляційного господарського суду скасувати, а справу передати на розгляд до Луганського апеляційного господарського суду.

Свої вимоги скаржник обґрунтовує тим, що при винесенні оскарженого судового акту було порушено норми процесуального права, а саме: ст.ст. 97, 106 Господарського процесуального кодексу України.

На день розгляду справи у судовому засіданні 03.04.08 письмові відзиви на касаційну скаргу від Адміністрації та третіх осіб не надійшли.

Розглянувши матеріали справи, касаційну скаргу, заслухавши суддю-доповідача по справі, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування апеляційним судом норм процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступних підстав.

Колегія суддів Вищого господарського суду України враховує, що ст. 129 Конституції України встановлює основні засади судочинства, до яких віднесено забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.

Зазначена конституційна норма конкретизована законодавцем у ст. 12 Закону України "Про судоустрій України", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, передбачених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.

Отже, реалізація конституційного права на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення названим законом ставиться у залежність від положень процесуального закону.

Тобто, Господарський процесуальний кодекс повинен містити імперативні норми про те, в яких випадках учасники судового процесу та інші особи мають право на апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції.

Крім того, колегія суддів Вищого господарського суду України звертає увагу на те, що відповідно до приписів ч. 1 ст. 106 Господарського процесуального кодексу України ухвали місцевого господарського суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у випадках, передбачених цим Кодексом та Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Таким чином, оскарженню підлягають лише ті ухвали, про можливість оскарження яких прямо зазначено у відповідній статті Господарського процесуального кодексу України або Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в яких йдеться про винесення судом даних ухвал.

Як вбачається з правового аналізу матеріалів справи, Підприємством до суду апеляційної інстанції було оскаржену ухвалу від 18.01.08 господарського суду Луганської області винесену в порядку ст.ст. 77, 86 Господарського процесуального кодексу України.

Колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що положеннями ст.ст. 77, 86 Господарського процесуального кодексу України не передбачено можливості оскарження ухвал, винесених в порядку вирішення питання про відкладення розгляду справи.

При цьому, колегія суддів Вищого господарського суду України звертає увагу скаржника на те, що за змістом ч. 3 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами.

Колегія суддів Вищого господарського суду України бере до уваги та наголошує, що відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Статтею 55 Основного Закону регламентовано, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Також, колегія суддів Вищого господарського суду України відзначає, що відповідно до ст.ст. 6, 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням наведеного, висновок апеляційного суду про відмову Підприємству у прийнятті апеляційної скарги на ухвалу від 18.01.08 господарського суду Луганської області є обґрунтованим і таким, що відповідає вимогам процесуального закону, а також ч. 2 ст. 6 Конституції України, де передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до Законів України, оскільки ухвала місцевого господарського суду, оскарження якої не передбачено Господарським процесуальним кодексом України, не може бути предметом апеляційного перегляду.

Враховуючи викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що підстав для скасування ухвали від 31.01.08 Луганського апеляційного господарського суду немає.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу приватного підприємства "Асфодел" залишити без задоволення.

Ухвалу від 31.01.08 Луганського апеляційного господарського суду у справі № 15/269пд господарського суду Луганської області залишити без змін.

Головуючий Є.Першиков

судді:Т.Данилова

О.Муравйов  

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення03.04.2008
Оприлюднено17.04.2008
Номер документу1534608
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/269пд

Постанова від 24.07.2008

Господарське

Луганський апеляційний господарський суд

Парамонова Т.Ф.

Ухвала від 04.07.2008

Господарське

Луганський апеляційний господарський суд

Парамонова Т.Ф.

Ухвала від 06.06.2008

Господарське

Господарський суд Луганської області

Пономаренко Є.Ю.

Рішення від 12.06.2008

Господарське

Господарський суд Луганської області

Пономаренко Є.Ю.

Ухвала від 23.05.2008

Господарське

Господарський суд Луганської області

Пономаренко Є.Ю.

Ухвала від 08.05.2008

Господарське

Господарський суд Луганської області

Пономаренко Є.Ю.

Ухвала від 08.05.2008

Господарське

Господарський суд Луганської області

Пономаренко Є.Ю.

Постанова від 03.04.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Першиков Є.В.

Ухвала від 31.01.2008

Господарське

Луганський апеляційний господарський суд

Семендяєва І.В.

Ухвала від 03.03.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Першиков Є.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні