11/65-08
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.04.2008 Справа № 11/65-08
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Герасименко І.М. (доповідач)
суддів: Пруднікова В.В., Ясир Л.О.,
секретар судового засідання: Корх Д.В.
за участю представників сторін:
представники сторін у судове засідання не з'явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином,
розглянувши апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі Дніпропетровської області
на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 31.01.2008 року у справі № 11/65-08
за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі Дніпропетровської області,
до відкритого акціонерного товариства “Криворізький залізорудний комбінат”, м.Кривий Ріг,
про стягнення 9 500 грн. 65 коп., -
В С Т А Н О В И В :
До господарського суду Дніпропетровської області звернулось з позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі Дніпропетровської області до відкритого акціонерного товариства “Криворізький залізорудний комбінат”, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська область про стягнення 9 500 грн. 65 коп. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Дзержинського районного суду м.Кривого Рогу за позовом Устименко Євгенія Олексійовича до Відкритого акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат" та до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в м.Кривому Розі “Про зміну розміру відшкодування шкоди, спричиненої ушкодженням здоров'я, пов'язаним із виконанням трудових обов'язків”, було стягнено з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в м. Кривому Розі на користь Устименко Є.О. в рахунок не нарахованих та не виплачених сум втраченого заробітку 9 500 грн. 65 коп.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 31.01.2008р.(суддя –доповідач Мельниченко І.Ф.) в позові відмовлено. Рішення мотивоване тим, що законом не передбачено право Фонду на звернення до страхувальника з регресними вимогами щодо відшкодування сплачених Фондом страхових виплат.
Не погодившись з рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 31.01.2008р., позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду повністю та постановити нове рішення. Вказує, що рішення господарського суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи.
Представники сторін у судове засідання не з'явилися, заявили клопотання про розгляд справи за відсутності їх представників. Судова колегія дійшла висновку про можливість розгляду справи у відсутність представників сторін
Заслухавши доповідь судді –доповідача, дослідивши матеріали справи та аналізуючи докази по справі, в їх сукупності, Дніпропетровський апеляційний господарський суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, страхування від нещасного випадку здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Фонд соціального страхування є єдиним органом, який у межах наданих йому повноважень, здійснює керівництво та управління обов'язковим державним соціальним страхуванням.
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі є робочим органом Фонду та здійснює даний вид загальнообов'язкового державного соціального страхування у м.Кривому Розі.
Рішенням Дзержинського районного суду м.Кривого Рогу від 04.04.2005р. стягнуто з позивача на користь Устименко Є.О. 9 500 грн. 65 коп. в рахунок не нарахованих і не виплачених сум втраченого заробітку за період з 01.04.2001р. по 01.02.2005р.; страхові виплати у сумі 347 грн. 36 коп. щомісячно починаючи з 01.02.2005р. до виникнення обставин, що спричинили, згідно законодавства, перерахунок страхових виплат або їх припинення.
Відповідно до ст.4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” (далі Закон) законодавство про страхування від нещасного випадку складається із Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Кодексу законів про працю, Закону України ”Про охорону праці” та інших нормативно-правових актів.
Згідно зі ст.4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі Основи) страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Основами передбачено відшкодування збитків, заподіяних працівникові каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним своїх трудових обов'язків (п.4 ч.1 ст.25).
Відповідно до частини другої ст.4 Закону України “Про охорону праці” в редакції від 21 листопада 2002 року державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці, соціального захисту працівників, повного відшкодування шкоди особам, які потерпіли від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Згідно з ч.1 ст.9 цього Закону відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або у разі смерті працівника, здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”.
Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” передбачено, що він визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві.
Зазначені закони України, спрямовані на соціальний захист працівників, які внаслідок нещасного випадку чи професійного захворювання отримали ушкодження, що призвели до втрати професійної працездатності та передбачають відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків шкоди шляхом надання потерпілим соціальних послуг та виплат.
Відповідно до ст.25 Закону усі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим та особам які перебувають на їх утриманні, а також види профілактичних заходів передбачених ст.ст.21, 22 цього Закону, проводяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків за рахунок коштів цього Фонду.
Частиною 2 статті 46 Закону визначено джерела фінансування Фонду. Так фінансування Фонду здійснюється за рахунок внесків роботодавців: для підприємств - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення; капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників; прибутку, одержаного від тимчасово вільних коштів Фонду на депозитних рахунках; коштів, одержаних від стягнення відповідно до законодавства штрафів і пені з підприємств, а також штрафів з працівників, винних у порушенні вимог нормативних актів з охорони праці; добровільних внесків та інших надходжень, отримання яких не суперечить законодавству. Відшкодування страхових виплат в порядку регресу не є джерелом формування грошових фондів, за рахунок яких здійснюється виплата страхових сум.
Згідно до ч.3 цієї статті кошти на здійснення страхування від нещасних випадків на виробництві не включаються до складу Державного бюджету України, а спрямовуються для відшкодування шкоди застрахованим особам та членам їх сімей, тобто державі не заподіюється шкода, так як страхові виплати здійснюються Фондом за рахунок роботодавців.
Відповідно до ст.21 Основ внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань сплачує виключно роботодавець. Розмір внесків встановлюється у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці та інших виплат найманим працівникам, які підлягають обкладенню прибутковим податком з громадян.
Відповідачем належним чином виконується зобов'язання щодо сплати страхових внесків, заборгованість по страховим внескам відсутня.
Згідно зі ст.28 Основ законодавства України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” та ст.52 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” страхувальник несе відповідальність за шкоду, заподіяну застрахованому або Фонду соціального страхування від нещасних випадків внаслідок невиконання своїх обов'язків із страхування від нещасного випадку відповідно до законодавства. Чинним законодавством не передбачено обов'язку роботодавця, як страхувальника, відшкодовувати Фонду страхові виплати.
Взаємовідносини сторін, якими є страховик (в особі Відділення) і страхувальник (Товариство) врегульовано Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, який не передбачає можливості пред'явлення страховиком вимог до страхувальника з приводу відшкодування Фонду страхових виплат в порядку регресу.
Наявність між сторонами зі справи відносин за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, відповідно до ч.2 ст.1 Цивільного кодексу України виключає можливість застосування до них норм цього Кодексу, оскільки зазначені відносини не є цивільно-правовими.
Крім того із рішення Дзержинського районного суду, на яке посилається позивач вбачається, що Устименко Є.О. отримав професійне захворювання працюючи на відкритому акціонерному товаристві “Криворізький залізорудний комбінат”.
Звертаючись з позовом до відкритого акціонерного товариства “Криворізький залізорудний комбінат” позивач не надав докази підтверджуючі вину відповідача у спричиненій Фонду шкоди.
Таким чином, колегія суддів підстав для зміни чи скасування рішення господарського суду Дніпропетровської області від 31.01.2008р. не знаходить.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Кривому Розі Дніпропетровської області залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 31.01.2008 року у справі № 11/65-08 - без змін.
Головуючий І.М. Герасименко
Судді В.В. Прудніков
Л.О. Ясир
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2008 |
Оприлюднено | 17.04.2008 |
Номер документу | 1535371 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Герасименко І.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні