14/330-07
КИЇВСЬКИЙ МІЖОБЛАСНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01033, м.Київ, вул.Жилянська 58-б тел. 284-37-31
Іменем України
П О С Т А Н О В А
02.04.08 р. № 14/330-07
Київський міжобласний апеляційний господарський суд у складі колегії:
головуючого судді: Зеленіна Н.І. (доповідач по справі),
суддів:
Фаловської І.М.
Писаної Т.О
судді-доповідача Зеленіна Н.І.
розглянув апеляційну скаргу Прокуратура Києво-Святошинського району
за позовом Заступник прокурора Києво-Святошинського ра-ну Центральної районної лікарні Києво-Святошинського ра-ну
до ТОВ "Антон"
про стягнення 20 859,53 грн
ВСТАНОВИВ
Заступник прокурора Києво-Святошинського району в інтересах держави в особі Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району звернувся до господарського суду Київської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Антон»про стягнення 20 859 грн. 93 коп. витрат, понесених на лікування громадян внаслідок харчової токсикоінфекції.
Рішенням господарського суду Київської області від 25.12.2007 року у справі № 14/330-07 в позові відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Заступник прокурора Києво-Святошинського району в інтересах держави в особі Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району вніс апеляційне подання, в якому просить скасувати рішення господарського суду Київської області від 25.12.2007 року у справі № 14/330-07 і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити та стягнути з ТОВ «Антон»на користь Центральної районної лікарні витрати у розмірі 20 859 грн. 93 коп. понесені на лікування громадян внаслідок харчової токсикоінфекції, через неналежне надання послуг відповідачем.
За апеляційним поданням Заступника прокурора Києво-Святошинського району в інтересах держави в особі Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району на рішення господарського суду Київської області від 25.12.2007 р. згідно ст. 98 ГПК України Київським міжобласним апеляційним господарським судом ухвалою від 30.01.2008 р. порушено апеляційне провадження у справі № 14/330-07.
Згідно з розпорядженням заступника голови Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 02.04.2008 року розгляд даної справ призначено у складі колегії суддів: головуючого судді Зеленіної Н.І., Фаловської І.М., Писаної Т.О.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Антон»згідно ст. 96 ГПК України надіслало відзив на апеляційне подання, в якому проти вимог апеляційного подання заперечує, просить залишити рішення місцевого господарського суду без змін, а апеляційне подання без задоволення, оскільки вважає, що рішення місцевого господарського суду прийнято відповідно до норм матеріального та процесуального права, є законним та справедливим.
Представник відповідача в судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечує, просить відмовити у задоволенні апеляційного подання та залишити рішення місцевого господарського суду без змін.
Представники позивача в судовому засіданні вимоги апеляційного подання підтримують, просять скасувати рішення місцевого господарського суду та задовольнити апеляційне подання.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційного подання, колегія суддів Київського міжобласного апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційне подання підлягає задоволенню, а рішення місцевого господарського суду –скасуванню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 22-23.04.2007 року внаслідок харчової токсикоінфекції 17 робітників ТОВ «Поліпромсинтез», які проживали та харчувалися в готелі ТОВ «Антон», с. Гурівщина Києво-Святошинського району, були госпіталізовані та перебували на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району. З яких 12 чоловік перебували на стаціонарному лікуванні в період з 22 квітня по 8 травня 2007 року та 5 чоловік у період з 23 квітня по 7 травня 2007 року.
Відповідно до листа Києво-Святошинської районної санітарно-епідемологічної станції № 1423 від 25.04.2007 року станом на 25.04.2007 року у 17 хворих працівників ТОВ «Поліпромсинтез», які були госпіталізовані в інфекційне відділення ЦРЛ з діагнозом «Харчова токсикоінфекція»виділена сальмонела Enteritidis. Крім того, виділена сальмонела Enteritidis у працівників кафе-бару «Антон»- бармена Платошиної Л.В. та повара Тамарко Л.В., вказані працівники кафе обслуговували робітників ТОВ «Поліпромсинтез»у період з 16.04.2007 року по 22.04.2007 року.
Відповідно до висновків Києво-Святошинської районної санітарно-епідемологічної станції, викладених у листах № 1423 від 25.04.2007 року, № 1549 від 10.05.2007 року, харчова токсикоінфекція 17 робітників ТОВ «Поліпромсинтез»та 1-го співробітника кафе «Антон»викликана сальмонелою Enteritidis. Джерелом збудника сальмонельозу могли бути 2 працівника ТОВ «Антон»(повар та бармен), у яких 22-23.04.2007 року не було скарг на здоров'я (не виключено, що ці працівники могли бути і постраждалими). Найбільш вирогідними факторами передачі збудника можна вважати:
салат «Столичний», що підтверджується виділенням сальмонели з варених яєць та вареної картоплі, які контаміновані сальмонелою через руки працівників кафе-бару “Антон” бармена Платошиної Л.В. та повара Тамарко Л.В.;
гречаний гарнір, з якого виділена сальмонела, вирогідний шлях попадання збудника в гарнір –через посуд під час виготовлення кров'янки;
ковбаса-кров'янка, яку Києво-Святошинська районна санітарно-епідемологічна станція вважає основним джерелом сальмонели Enteritidis, даний продукт високого епідемологічного ризику, на який відсутня накладна (зі слів працівників кафе кров та оболонки для виготовлення кров'янки були придбані на ринку м. Києва).
З вказаних вище листів Києво-Святошинської районної санітарно-епідемологічної станції вбачається, що накопиченням сальмонели в продуктах харчування зумовили :
- Порушення правил особистої гігієни, що підтверджується виділенням сальмонели на спецодязі бармена Платошиної Л.А.;
- Виключення електроенергії 21.04.2007 року;
- Порушення правил маркування, використання та дизенфекції інвентарю та столового посуду.
Санепідемслужбою протягом 22-24 квітня 2007 року вжиті заходи адміністративного впливу, складено стосовно працівників кафе «Антон»протоколи про порушення санітарних норм та винесені постанови про накладення адміністративного стягнення на: продавця магазину ТОВ «Антон»–Пугач Т.А., бармена кафе «Антон»–Платошину Л.А., продавця магазину ТОВ «Антон»–Попович Л.І., кухаря – Таморко Л.В., кухаря –Мухіну Н.М., продавця –Подлісну Л.М., бармена –Гридько Н.П., працівника ТОВ «Антон»–Кучеренко О.І., продавця магазину ТОВ «Антон»–Павлюк В.З. Крім того, складено протокол та винесено постанову про накладення адмністративного стягнення і на директора ТОВ «Антон»Лопатіна В.П., якого визнано винним у тому, що зі сторони директора ТОВ «Антон»відсутній контроль за переліками страв, які реалізуються споживачам і які не внесені в погоджений асортимент. Не забезпечено поновлення розподільчого інвентарю, дотримання товарного сусідства харчових продуктів, за не пройдений в повному обсязі працівниками кафе-бару медичний огляд. Заклад не забезпечений надійним енергопостачанням.
Як вбачається з матеріалів справи, Центральною районною лікарнею Києво-Святошинського району понесено витрати на лікування громадян за фактом масового харчового отруєння, його вартість становить 20 859,93 грн., дана сума підтверджується довідками лікарні про знаходження на стаціонарному лікуванні 17 робітників ТОВ «Поліпромсинтез».(а. с. 32-48)
Відповідно до ч. 2 ст. 1210 Цивільного кодексу України особи, зобов'язані відшкодовувати шкоду, завдану внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг). Шкода, завдана внаслідок недоліків робіт (послуг), підлягає відшкодуванню їх виконавцем.
Згідно із ст. 48 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення»Підприємства, установи, організації, підприємці та громадяни, які порушили санітарне законодавство, що призвело до виникнення захворювань, отруєнь, радіаційних уражень, тривалої або тимчасової
втрати працездатності, інвалідності чи смерті людей, зобов'язані відшкодувати збитки громадянам, підприємствам, установам і організаціям, а також компенсувати додаткові витрати органів, установ та закладів санітарно-епідеміологічної служби на проведення санітарних та протиепідемічних заходів і витрати лікувально-профілактичних закладів на подання медичної допомоги потерпілим. У разі відмови від добровільної компенсації витрат або відшкодування збитків спір розглядається у судовому порядку.
Колегія апеляційного господарського суду зазначає, що центральна районна лікарня Києво-Святошинського району є лікувальним закладом комунальної форми власності і фінансується за рахунок бюджету. Згідно зі статуту лікарня здійснює обслуговування та лікування, реабілітація хворих, попередження прогресування паталогічного процесу, профілактика важких форм хвороб та інше.
В зв'язку з значною втратою коштів, понесених на лікування громадян внаслідок харчової токсикоінфекції, лікарня може бути позбавлена можливості належно виконувати покладені на неї функції по організації і наданню безкоштовної медичної допомоги, проводити профілактичні заходи, щеплення, що передбачено статутом Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району.
Приймаючи до уваги вище викладене колегія апеляційного господарського суду вважає за можливе задовольнити апеляційне подання і стягнути з ТОВ «Антон»20 859,93 грн. витрат понесених Центральною районною лікарнею Києво-Святошинського району на лікування 17 хворих працівників ТОВ «Поліпромсинтез».
Колегія апеляційного господарського суду не може погодитись з висновками місцевого господарського суду стосовно відсутності причинного зв'язку між захворюванням потерпілих та діяльністю кафе ТОВ “Антон”. В матеріалах справи, а саме в матеріалах прокурорської перевірки, по-перше, є документи, які підтверджують надання послуг ТОВ «Антон», а саме рахунок офіціанта від 21.04.2007 року, з якого вбачається, які саме страви вживали працівників ТОВ «Поліпромсинтез», якими вони, в подальшому, і отруїлись; по-друге, складені протоколи і винесені постанови про адміністративне стягнення на працівників ТОВ «Антон»підтверджують факт порушення останніми санітарного законодавства (дані постанови в подальшому не були оскаржені); по-третє, в листах Києво-Святошинської районної санітарно-епідемологічної станції № 1423 від 25.04.2007 та № 1549 від 10.05.2007 року описуються всі події та робиться обгрунтований висновок по масовому отруєнні працівників ТОВ «Поліпромсинтез»; по-четверте, в протоколі про порушення санітарних норм директор ТОВ «Антон»Лопатін В.П. погоджується з тим, що ним порушено ст. ст. 17, 22, 30 Закону України “Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення”, зобов'язується усунути недоліки. 23 квітня 2007 року Державна санітарно-епідеміологічна служба Києво-Святошинського району винесла постанову про накладення адміністративного стягнення директора ТОВ «Антон», якою встановлюється факт порушення санітарного законодавства в кафе «Антон»внаслідок чого в цьому кафе і отруїлися працівники ТОВ «Поліпромсинтез».
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що господарський суд Київської області дійшов помилкового висновку про відмову у позові з тих підстав, що відсутній причинний зв'язок між діяльністю відповідача і захворюванням людей, оскільки даний факт доведений спеціальним органом, а саме Києво-Святошинською районною санітарно-епідемологічною станцією, якою накладено адміністративне стягнення на винувату особу, таким чином, господарський суд на підставі встановленого правопорушення здійснює безспірне стягнення понесених витрат на лікування хворих на користь держави в особі Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району.
За таких обставин апеляційний господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 20 859,93 витрат на лікування хворих є доведеними та підтвердженими належними доказами, а тому підлягають задоволенню.
Приймаючи до уваги вищевикладене, колегія суддів апеляційного господарського суду прийшла до висновку, що рішення господарського суду Київської області від 25.12.2007 року у справі № 14/330-07 прийнято при неповному з'ясування обставин, що мають значення для справи, і неправильному застосуванні норм матеріального права, а тому вказане рішення підлягає повному скасуванню, а апеляційне подання –задоволенню.
Судові витрати за розгляд справи згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України покладаються на відповідача у справі.
Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, п. 2 ст. 103, п. 2, п. 3 ч. 1 ст. 104, ст. 105 ГПК України, Київський міжобласний апеляційний господарський суд,-
П О С Т А Н О В И В:
1. Апеляційне подання Заступника прокурора Києво-Святошинського району в інтересах держави в особі Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району задовольнити повністю.
2. Рішення господарського суду Київської області від 25.12.2007 року у справі № 14/330-07 скасувати.
3. Прийняти нове рішення.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Антон»(вул. Київська 47-а, с. Гурівщина, Києво-Святошинський р-н, Київська область, код 13736369) на користь Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району (вул. 40 років Жовтня, 51, м. Боярка, Києво-Святошинський р-н, Київська область, код 01994669) 20 859 грн. 93 коп. витрат понесених на лікування хворих.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Антон»(вул. Київська 47-а, с. Гурівщина, Києво-Святошинський р-н, Київська область, код 13736369) в доход Державного бюджету України 208 (двісті вісім) грн. 60 коп. державного мита за подання позовної заяви до господарського суду Київської області, 118 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та 104 (сто чотири) грн. 30 коп. державного мита за подання апеляційного подання.
6. Доручити господарському суду Київської області видати відповідні накази.
7. Справу № 14/330-07 повернути до господарського суду Київської області.
Головуючий суддя: Зеленіна Н.І.
Судді:
Писана Т.О
Фаловська І.М.
Дата відправки 04.04.08
Суд | Київський міжобласний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2008 |
Оприлюднено | 05.05.2008 |
Номер документу | 1571817 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський міжобласний апеляційний господарський суд
Зеленіна Н.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні