Ухвала
від 18.04.2011 по справі 2а-2639/09
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙН ИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2011 р. Справа № 61760/09

Колегія суддів Льві вського апеляційного адміні стративного суду в складі:

головуючого судді Багрія В.М.,

суддів Богаченка С.І., С тарунського Д.М.,

розглянувши у порядку пись мового провадження апеляцій ну скаргу управління Пенсійн ого фонду України в м. Ковелі В олинської області на постано ву Ковельського міськрайонн ого суду Волинської області від 18.05.2009 року у справі за позов ом ОСОБА_1 до управління П енсійного фонду України в м. К овелі Волинської області про стягнення недоплаченого під вищення до пенсії,

В С Т А Н О В И Л А :

У січні 2009 року ОСОБА_1 зве рнувся до суду з позовом до уп равління Пенсійного фонду Ук раїни в м. Ковелі про стягненн я недоплаченого підвищення д о пенсії.

Позивач посилався на те, що у зв' язку з визнанням Конст итуційним судом України таки ми, що не відповідають Консти туції України відповідних по ложень Закону України «Про Д ержавний бюджет України на 2007 рік», якими була зупинена дія положень чинного законодавс тва України, на підставі яког о йому було нараховано пенсі ю, в 2006-2008 роках відповідач зобов ' язаний був здійснити перер ахування пенсії, тобто приве сти у відповідність з ст. 6 Зак ону України “Про соціальний захист дітей війни” та рішен нями Конституційного суду Ук раїни розмір виплати його пе нсії з врахуванням права на н адбавку як дитині війни.

Позивач просив стягнути з в ідповідача на його користь н едоплачену як дитині війни д оплату до пенсії за 2006-2008 роки та надалі здійснювати таку вип лату.

Постановою Ковельського м іськрайонного суду Волинськ ої області від 18.05.2009 року позов задоволено частково.

Зобов' язано управління П енсійного фонду України в м. К овелі провести нарахування т а виплату ОСОБА_1 недопла ченого підвищення до пенсії як дитині війни за період з 09.07. 2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року відповідно до ст.6 З акону України «Про соціальни й захист дітей війни». В задов оленні решти позовних вимог відмовлено.

Постанову суду першої інст анції оскаржило управління П енсійного фонду України в м. К овелі, подавши на неї апеляці йну скаргу.

В апеляційній скарзі апеля нт зазначає, що постанова суд у першої інстанції є необґру нтована та винесена з поруше нням норм матеріального прав а.

Апелянт звертає увагу на те , що законодавством України н е прийнято жодного нормативн ого акту на виконання вимог с т. 6 Закону України “Про соціал ьний захист дітей війни” про підвищення розміру пенсій д ітей війни, не визначено, які с аме органи мають проводити т акі виплати, за рахунок яких к оштів і джерел. Крім того, зали шається невизначеним порядо к обчислення такого підвищен ня та його розмір. Просить вра хувати, що встановлений ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальн ообов' язкове державне пенс ійне страхування” мінімальн ий розмір пенсії за віком зас тосовується виключно для виз начення розміру пенсій, приз начених відповідно до зазнач еного Закону, і не може врахов уватися для перерахунків або підвищень інших пенсій.

Апелянт просить скасувати постанову Ковельського місь крайонного суду Волинської о бласті від 18.05.2009 року та прийнят и нове рішення, яким відмовит и позивачу у повному обсязі з аявлених позовних вимог.

Особи, які беруть участь у с праві в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і міс це розгляду справи були пові домлені належним чином, а том у, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку п исьмового провадження за ная вними у справі матеріалами, о скільки таку може бути виріш ено на основі наявних у ній до казів (ч. 1 ст. 197 КАС України із зм інами і доповненнями, внесен ими згідно із Законом Україн и від 07.07.2010 року N 2453-VI), що є достатн ім для розгляду даної справи .

Вислухавши суддю-доповіда ча, дослідивши обставини спр ави та доводи апеляційної ск арги, колегія суддів приходи ть до висновку про те, що апеля ційна скарга підлягає задово ленню частково з таких підст ав.

Задовольняючи частково по зовні вимоги ОСОБА_1, суд п ершої інстанції виходив з то го, що позивач належить до кат егорії громадян, на яких поши рюються державні соціальні г арантії дитини війни, а тому в ін має право на встановлене с т. 6 Закону України “Про соціал ьний захист дітей війни” під вищення до пенсії. Оскільки К онституційний Суд України св оїми рішеннями від 09.07.2007 року №6 -рп/2007 та №10-рп/2008 від 22.05.2008 року визн ав неконституційними окремі положення Законів України П ро Державний бюджет України на 2007 та 2008 роки, якими було зупи нено і обмежено право на отри мання спірних виплат, відмов а управління Пенсійного фонд у України в м. Ковелі у проведе нні перерахунку пенсії позив ача з врахуванням вимог ст. 6 З акону України “Про соціальни й захист дітей війни” є непра вомірною.

Такі висновки суду першої і нстанції, на думку колегії су ддів, частково відповідають нормам матеріального права т а є правильними.

Встановлено, що позивач О СОБА_1 є дитиною війни та ві дповідно до ст. 6 Закону Україн и “Про соціальний захист діт ей війни”, у редакції, що була чинною на час виникнення спі рних правовідносин та виріше ння даного публічно-правовог о спору судом, мав право на отр имання підвищення виплачува ної йому управлінням Пенсійн ого фонду України в м. Ковелі п енсій за віком.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визн ано такими, що не відповідают ь Конституції України положе ння п. 12 ст. 71 Закону України “Пр о Державний бюджет на 2007 рік”, я кими було зупинено на 2007 рік ді ю вищевказаної ст. 6 Закону Укр аїни “Про соціальний захист дітей війни”, із вказівкою на те, що дане рішення Конституц ійного Суду України має прею диціальне значення для судів загальної юрисдикції при ро згляді ними позовів у зв' яз ку з правовідносинами, які ви никли внаслідок дії положень статей зазначених законів, щ о визнані неконституційними , тому вимоги позивача в части ні соціальних виплат з 09.07.2007р. є обгрунтованими.

Ч.2 ст. 99 КАС України, в ре дакції, що була чинна на час ви никнення спірних правовідно син та вирішення справи судо м першої інстанції, встановл ено, що для звернення до адмін істративного суду за захисто м прав, свобод та інтересів ос оби встановлюється річний ст рок, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушенн я своїх прав, свобод чи інтере сів. Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС У країни пропущення строку зве рнення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволені адміністративн ого позову за умови, якщо на ць ому наполягає одна із сторін .

Колегія суддів вважа є, що суд першої інстанції не в рахував тієї обставини, що по зивач пропустив строк зверне ння до суду, оскільки звернув ся з позовом в січні 2009 року, а н а застосуванні наслідків про пуску річного строку звернен ня до суду наполягав відпові дач у своєму запереченні на п озовну заяву.

Посилання суду на застосув ання до спірних правовідноси н ст. 87 Закону України «Про пен сійне забезпечення», є необґ рунтованим, оскільки вказана стаття регламентує строки з вернення до суду щодо нарахо ваних та невиплачених пенсій . Підвищення до пенсії в розмі рі 30% не було нараховано позив ачу, а тому строк звернення до суду з таким позовом визначе но ст. 99 КАС України.

Колегія суддів приходить д о висновку про необхідність застосування наслідків проп уску строку звернення до суд у, визначеного ст. 99 КАС Україн и та відмову в задоволенні по зовних вимог позивача за 2007 рі к.

Рішенням Конституційного суду №10-рп/2008 від 22.05.2008 року нова р едакція ст. 6 Закону України “П ро соціальний захист дітей в ійни”, відповідно до якої діт ям війни до пенсії або щоміся чного довічного грошового ут римання чи державної соціаль ної допомоги, що виплачуєтьс я замість пенсії, виплачуєть ся підвищення у розмірі надб авки, встановленої для учасн иків війни, визнана неконсти туційною та втратила чинніст ь з дня ухвалення, тобто була в ідновлена з 22.05.2008 року колишня р едакція статті 6 Законі та над алі не зупинялась, тому вимог и позивача щодо виплати підв ищення до пенсії підлягають до задоволення з 22.05.2008 року.

За таких обставин, колегія суддів приходить до перекона ння про підставність позовни х вимог ОСОБА_1 в частині н арахування та виплати підвищ ення до пенсії як дитині війн и з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.

Щодо позовної вимоги про пр оведення в подальшому нараху вання та виплати підвищення до пенсії, то така позовна вим ога не підлягає до задоволен ня, оскільки, визнання будь-як ого права на майбутнє є безпі дставним та необґрунтованим . Неможливо зобов' язати орг ан пенсійного фонду на майбу тнє вчиняти будь-які дії, так я к відсутніми є факти порушен ня пенсійним органом прав по зивача в майбутньому.

Колегія суддів приходить д о висновку щодо відмови у під вищенні пенсії за 2006 рік, оскіл ьки Законом України «Про Дер жавний бюджет України на 2006 рі к» було зупинено дію статті 6 З акону України «Про соціальни й захист дітей війни», однак З аконом України від 19 січня 2006 р оку № 3367-ІV дію цієї статті було відновлено, але установлено , що пільги дітям війни, передб ачені абзацом сьомим статті 5, запроваджується з 01 січня 2006 р оку, а статтею 6, - у 2006 році поета пно, за результатами виконан ня бюджету у першому піврічч і, у порядку встановленому Ка бінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Вер ховної Ради України з питань бюджету.

Отже, ці підвищення повинні бути здійснені у випадку вищ езазначених умов, оскільки т акі умови не настали, то в задо воленні позовних вимог в час тині виплати позивачу підвищ ення до пенсії за 2006 рік слід ві дмовити.

Достатніх правових підста в чи застережень щодо неможл ивості підвищення пенсії поз ивачу у передбаченому ст. 6 Зак ону України “Про соціальний захист дітей війни” розмірі колегія суддів не вбачає.

Доводи апелянта в тій части ні, що законодавством Україн и не визначено поняття «міні мальна пенсія за віком» як ро зрахункової величини для під вищення пенсії згідно ст. 6 Зак ону України «Про соціальний захист дітей війни», не заслу говують на увагу, оскільки за чинним законодавством Украї ни розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише з а правилами ст. 28 Закону Украї ни «Про загальнообов' язков е державне пенсійне страхува ння». Однак, згідно ч.3 ст. 28 цьог о Закону мінімальний розмір пенсії за віком, встановлени й абзацом 1 частини 1 цієї стат ті, застосовується виключно для визначення розмірів пенс ії, призначених згідно з цим З аконом. Оскільки законодавст вом інший мінімальний розмір пенсії за віком не визначени й, слід застосовувати цей роз мір.

З огляду на наведене, колег ія судів приходить до виснов ку про неправомірність поста нови суду першої інстанції щ одо незастосування до спірни х правовідносин наслідків п ропуску строку звернення до суду, тому оскаржувана поста нова підлягає до скасування з прийняттям нової постанови про часткове задоволення по зовних вимог з наведених вищ е підстав.

Керуючись ст. 195, ст.197 ч.1, ст. 198, с т. 202, ст. 205, ст. 207, ст. 254 КАС України, к олегія суддів,

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу управлі ння Пенсійного фонду України в м. Ковелі Волинської област і задоволити частково.

Постанову Ковельського мі ськрайонного суду Волинсько ї області від 18.05.2009 року по спра ві №2а-2639/09 скасувати та прийнят и нову постанову, якою позов з адоволити частково.

Визнати неправомірними ді ї управління Пенсійного фонд у України в м. Ковелі Волинськ ої області в частині відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та в иплаті підвищення до пенсії.

Зобов'язати управління Пен сійного фонду України в м. Ков елі Волинської області нарах увати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмі рі 30% мінімальної пенсії за ві ком відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захи ст дітей війни” з урахування м ст. 28 Закону України “Про заг альнообов' язкове державне пенсійне страхування”, за пе ріод з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з ур ахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовн их вимог відмовити.

Постанова набирає законно ї сили через п'ять днів після н аправлення її копій особам, я кі беруть участь у справі, та м оже бути оскаржена до Вищого адміністративного суду Укра їни протягом двадцяти днів ш ляхом подання касаційної ска рги безпосередньо до суду ка саційної інстанції.

Головуючий: В.М. Багрій

Судді : С.І. Богаченко

Д.М. Старунський

СудЛьвівський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення18.04.2011
Оприлюднено08.06.2011
Номер документу16045231
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-2639/09

Ухвала від 28.02.2011

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Обрізко І.М.

Ухвала від 13.12.2010

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Попко Я.С.

Ухвала від 19.03.2010

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Богаченко С.І.

Ухвала від 09.08.2011

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Сапіга В.П.

Ухвала від 07.02.2011

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Попко Я.С.

Ухвала від 30.10.2012

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Степанюк А.Г.

Ухвала від 30.08.2011

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Богаченко С.І.

Ухвала від 16.08.2011

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Попко Я.С.

Постанова від 05.05.2009

Адміністративне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Монич О. В.

Ухвала від 18.04.2011

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Багрій В.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні