5010/425/2011-9/16
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
31.05.11 Справа № 5010/425/2011-9/16
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії
головуючого - судді –Гнатюк Г.М.
суддів - Кравчук Н.М.
- Мирутенко О.Л.
Розглянувши апеляційну скаргу Приватної виробничої фірми «Вуглеконтракт», м.Першотравенськ, Дніпропетровської області від 28.04.2011р. б/н
на рішення господарського суду Івано-Франківської області від 18.04.2011р.
у справі №5010/425/2011-9/16
за позовом Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України, м.Київ
до відповідача 1: Дитячо-оздоровчого комплексу Ворохтянської навчально-спортивної бази "Україна" Центральної ради кооперативно-профспілкового фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України, смт. Ворохта, Івано-Франківська область
до відповідача 2: Приватної виробничої фірми "Вуглеконтракт", м.Першотравенськ, Дніпропетровська область
про визнання недійсним договору оренди нерухомого майна від 01.12.2010 року
за участю представників сторін:
від позивача: Яковина Б.М. - представник
від відповідача-1: не з'явився
від відповідача-2: Поповський Д.П. - представник
Представникам позивача та відповідача-2 роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст.22 ГПК України.
Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.
Представник відповідача-1 в судове засідання не з‘явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №05289672 від 12.05.2011р.
Встановив :
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 18.04.2011р. у справі №5010/425/2011-9/16 (суддя Фанда О.М.) позовні вимоги Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України задоволено частково, визнано недійсним договір оренди нерухомого майна від 01.12.2010р. №б/н, укладений між Дитячо-оздоровчим комплексом Ворохтянської навчально-спортивної бази "Україна" Центральної ради кооперативно-профспілкового фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України та Приватною виробничою фірмою "Вуглеконтракт". Крім цього, стягнено з Дитячо-оздоровчого комплексу Ворохтянської навчально-спортивної бази "Україна" Центральної ради кооперативно-профспілкового фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України та Приватної виробничої фірми "Вуглеконтракт" на користь Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України по 21,25 грн. державного мита та по 59,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. В решті позову відмовлено.
Рішення суду мотивоване тим, що директором НСБ "Україна" укладено оспорюваний договір з перевищенням повноважень, що у відповідності до ст.203 та частини 1 ст. 215 ЦК України є підставою для визнання недійсним правочину. Натомість у задоволенні позовних вимог про усунення перешкод у здійсненні фізкультурно-спортивним товариством "Колос" АПК України права користування та розпорядження своїм майном, відмовлено, оскільки позивачем не доведено належними та допустимими доказами у справі факту вчинення відповідачами перешкод у користуванні та розпорядженні майном.
З даним рішенням суду, Приватна виробнича фірма «Вуглеконтракт» не погодилася і оскаржила його в апеляційному порядку оскільки вважає, що воно прийняте з порушенням норм матеріального права, так як місцевим господарським судом неповно з‘ясовано усі обставини справи, що мають значення для справи, , а висновки викладені в рішенні місцевого господарського суду не відповідають дійсним обставинам справи, у зв‘язку з чим просить назване рішення скасувати та у задоволенні позову відмовити повністю.
У письмовому відзиві на апеляційну скаргу від 31.05.2011р. б/н (вх.№4518 від 31.05.2011р.) та в судовому засіданні представник Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України спростовує доводи скаржника та зазначає про законність та обґрунтованість рішення місцевого суду, у зв‘язку з чим просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення залишити без змін.
У письмовому поясненні на апеляційну скаргу від 30.05.2011р. №6 (вх. №4519 від 31.05.2011р.) Дитячо-оздоровчий комплекс Ворохтянської навчально-спортивної бази "Україна" вважає апеляційну скаргу безпідставною та погоджується з висновками господарського суду Івано-Франківської області, покладеними в основу рішення, у зв'язку з чим просить залишити його без змін. Крім цього, Дитячо-оздоровчим комплексом Ворохтянської навчально-спортивної бази "Україна" подано заяву від 30.05.2011р. №7 (вх.№4520 від 31.05.2011р.) про розгляд справи без участі його представника.
Враховуючи клопотання відповідача-1 про розгляд справи за відсутності його представника, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за його відсутності, оскільки ухвалою суду від 12.05.2011р. явка повноважних представників сторін була визнана судом на власний розсуд.
Розглянувши матеріали справи та апеляційної скарги, оцінивши докази, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-2, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення господарського суду Івано-Франківської області від 18.04.2011р. у справі №5010/425/2011-9/16 залишити без змін, враховуючи наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, Всеукраїнське фізкультурно-спортивне товариство "Колос" Агропромислового комплексу України звернулося до господарського суду Івано-Франківської області з позовом про визнання недійсним договору оренди нерухомого майна від 01.12.2010 року, укладеного між Дитячо-оздоровчим комплексом Ворохтянської навчально-спортивної бази "Україна" Центральної ради кооперативно-профспілкового фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України та Приватною виробничою фірмою "Вуглеконтракт", а також про усунення перешкод у здійсненні фізкультурно-спортивним товариством "Колос" АПК України права користування та розпорядження своїм майном - "Ворохтянською навчально-спортивною базою "Україна".
При цьому, позивач зазначає, що даний договір суперечить вимогам, встановленим ст.203 ЦК України, оскільки не містить всіх істотних умов договору, а також вчинений особою без належної цивільної дієздатності.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, 01.12.2010 року між Дитячо-оздоровчим комплексом Ворохтянської навчально-спортивної бази "Україна" Центральної ради кооперативно-профспілкового фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України (орендодавець) та Приватною виробничою фірмою "Вуглеконтракт" (орендар) було укладено договір оренди нерухомого майна, відповідно до умов якого орендодавець передав, а орендар прийняв у тимчасове володіння "об"єкт, що орендується" (п. 1 Договору). Об'єктом оренди, відповідно до п.2 Договру оренди є корпус № 1, корпус № 2, корпус № 3, котельня, спортивний майданчик, комплекс підвісної пасажирської канатно-крісельної дороги, що знаходяться за адресою: Україна, Івано-Франківська область, м. Яремче, с.м.т. Ворохта, вул. Данила Галицького, 68. (а.с.27).
Як вбачається з Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 29.10.2004р. та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданим Коломийським МБТІ від 29.10.2004 №8150386, комплекс нежитлових приміщень за адресою: Україна, Івано-Франківська область, м. Яремче, с.м.т. Ворохта, вул. Данила Галицького, 68, перебувають у власності Центральної ради кооперативно-профспілкового фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України на підставі рішення виконавчого комітету Ворохтянської селищної ради від 30.06.2004р. №43 та передане в повне господарське відання Дитячо-оздоровчого комплексу Ворохтянської навчально-спортивної бази "Україна" (а.с.76,77).
Відповідно до Статуту Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України, затвердженого ІV з"їздом кооперативно-профспілкового фізкультурно-спортивного товариства "Колос" агропромислового комплексу України 18.06.05 року та зареєстрованого зі змінами та доповненнями 30.01.05 року, Всеукраїнське фізкультурно-спортивне товариство "Колос" Агропромислового комплексу України (надалі - Товариство "Колос") є самостійною, неприбутковою, добровільною всеукраїнською громадською організацією (п. 1.2 Статуту).
Товариство "Колос" є в установленому порядку власником фізкультурно-спортивних комплексів і споруд (шкіл, стадіонів. залів, майданчиків, манежів, іподромів, баз і басейнів, тирів, транспортних засобів, тварин), земельних ділянок, цінних паперів та іншого майна (п. 11.2 Статуту), яке у відповідності до п. 11.3 Статуту, використовується виключно для забезпечення виконання Статутних завдань або на благодійні цілі. Без згоди Товариства його майно не може бути відчужене, а тільки у випадках, передбачених законодавчими актами, за рішенням суду.
"Право розпоряджатися майном та кошами належить Президії Центральної ради, яка розглядає питання про передачу та продаж рухомого майна, нерухомого майна, затверджує кошторис на забезпечення діяльності товариства на національному рівні..." (п. 11.8 Статуту).
Право розпоряджатися майном та коштами в оперативному порядку (оренда майна до трьох років) належить Президії відповідної районної (районної в місті), обласної, Київської та Севастопольської міських організацій, первинної організації (п. 11.9 Статуту).
Відповідно до Статуту Дитячо-оздоровчого комплексу Ворохтянської навчально-спортивної бази "Україна" Центральної ради кооперативно-профспілкового фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України (надалі - НСБ "Україна"), зареєстрованого Яремчанською радою народних депутатів Івано-Франківської області за № 77 від 4.04.98 року, НСБ "Україна" заснована юридичною особою України шляхом надання майна Товариства на правах господарського відання з метою виконання статутних завдань ФСТ "Колос" (п. 1.1 Статуту).
Майно НСБ "Україна" передане Засновником в господарське відання є власністю Центральної Ради ФСТ "Колос". НСБ "Україна" має право здійснювати щодо майна будь-які дії та укладати угоди, що не заперечують чинному законодавству та умовам Засновника ( п. 5.3 Статуту).
Для реалізації предмета діяльності та досягнення мети НСБ "Україна" має право, зокрема, будувати, придбавати, брати та здавати в найм як в Україні, так і за її межами допоміжні для свєї діяльності підприємства, а також різного роду рухоме та нерухоме майно. НСБ "Україна" має право змінювати склад власного майна за погодженням Засновника (п. 6.1 Статуту).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 136 ГК України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.
Виходячи із змісту п. 6.1 Статуту НСБ "Україна" має право передавати в оренду тільки допоміжне для своєї діяльності майно. Вказане узгоджується зі Статутом Товариства "Колос", оскільки передача структурними підрозділами Товариства основних засобів, необхідних для здійснення статутної діяльності, унеможливить таку діяльність.
Право господарського відання є речовим правом, зміст якого полягає у можливості здійснення права володіння, користування та розпорядження майном з урахуванням обмежень, встановлених власником майна - в спірному випадку Товариством "Колос".
На необхідність узгодження навчально-структурними базами своїх дій щодо передачі в оренду основних фондів та майна Товариства вказує і постанова № 9 від 09.08.07 року Президії Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" Агропромислового комплексу України.
Зважаючи на відсутність узгодження щодо передачі майна в оренду із власником майна, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що директором НСБ "Україна" укладено оспорюваний договір з перевищенням повноважень.
Частина 1 ст. 215 ЦК України встановлює, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Стаття ст. 203 ЦК України встановлює загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: 1) зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; 2) особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; 3) волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; 4) правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; 5) правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; 6) правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Оскільки договір укладено з перевищенням повноважень, що у відповідності до ч.2 ст.203 ЦК України та ч.1 ст.215 ЦК України є підставою для визнання недійсним такого правочину, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду Івано-Франківської області в цій частині є обґрунтоване та законне.
Крім цього, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову в частині усунення перешкод у здійсненні фізкультурно-спортивним товариством "Колос" АПК України права користування та розпорядження своїм майном, оскільки позивачем не доведено належними та допустимими доказами у справі, факту вчинення відповідачами перешкод у користуванні та розпорядженні майном.
У відповідності до ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Згідно ст.ст.33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Щодо доводів скаржника, викладених в апеляційній скарзі, то колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що зміст права власності включає право володіння, право користування і право розпорядження річчю. Зазначені правомочності можуть належати не лише власнику, а й іншим особам. Юридично закріплена можливість власника самостійно вирішувати долю майна шляхом його відчуження іншим особам складає право розпорядження.
В спірному випадку власник майна Товариство "Колос" наділило відповідними правомочностями щодо володіння, користування та розпорядження майном НСБ "Україна", за якою закріплено майно на праві господарського відання, зміст якого й заключається в тому, що особа має право розпоряджатися майном з урахуванням обмежень власника.
Інші доводи скаржника колегією відхиленні, як безпідставні, необґрунтовані та не доведені.
Оскільки згоди на укладення спірної угоди від власника не отримано, то колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції про задоволення позову в частині визнання недійсним спірного договору оренди нерухомого майна правомірним та законним.
З огляду на викладене, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення місцевого господарського суду прийняте у відповідності до норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 101,103,105 ГПК України Львівський апеляційний господарський суд,
Постановив:
1. Рішення господарського суду Івано-Франківської області від 18.04.2011 року у справі №5010/425/2011-9/16 залишити без змін, а апеляційну скаргу Приватної виробничої фірми «Вуглеконтракт»залишити без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Матеріали справи повернути в господарський суд Івано-Франківської області.
Головуючий суддя Гнатюк Г.М.
Суддя Кравчук Н.М.
Суддя Мирутенко О.Л.
Повний текст постанови
виготовлено 02.06.2011р.
Суд | Львівський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2011 |
Оприлюднено | 08.06.2011 |
Номер документу | 16055787 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Львівський апеляційний господарський суд
Гнатюк Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні