ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" травня 2011 р. Справа № 16/97-10
Вищий господарський суд У країни у складі: суддя Бене дисюк І.М. - головуючий, судді Львов Б.Ю. і Харченко В.М.
розглянув касаційну то вариства з обмеженою відпові дальністю “Чесна музика”, м. К иїв (далі - ТОВ “Чесна музика ”),
на постанову Харківськ ого апеляційного господарсь кого суду від 09.03.2011
зі справи № 16/97-10
за позовом ТОВ “Чесна му зика”
до іноземного підприєм ства “Аврора”, м. Харків (далі - підприємство “Аврора”),
про захист авторських прав та стягнення 132 600 грн.
Судове засідання проведен о за участю представників ст орін:
ТОВ “Чесна музика” - Кокти ша В.Р.,
підприємства “Аврора”- Мо роз Н.С.
За результатами розгляд у касаційної скарги Вищий го сподарський суд України
ВСТАНОВИВ:
ТОВ “Чесна музика” зв ернулося до господарського с уду Харківської області з по зовом про стягнення з відпов ідача компенсації за порушен ня майнових авторських прав у розмірі 50 мінімальних зароб ітних плат, що становить 132 600 гр н., та штрафу в розмірі 10 відсот ків від присудженої суми.
Рішенням господарського с уду Харківської області від 08.11.2010 (суддя Жельне С.Ч.) позов зад оволено.
Постановою Харківського а пеляційного господарського суду від 09.03.2011 (колегія суддів у складі: суддя Погребняк В.Я. - головуючий, судді Гончар Т.В., Слободін М.М.) зазначене рішен ня місцевого господарського суду скасовано і прийнято но ве рішення про відмову в задо воленні позову.
ТОВ “Чесна Музика” звернул ося до Вищого господарського суду України з касаційною ск аргою, в якій просить постано ву апеляційного господарськ ого суду зі справи скасувати , а рішення місцевого господа рського суду залишити в силі внаслідок її прийняття з пор ушенням норм матеріального т а процесуального права. Скар жник зазначає, що відповідач ем у справі не доведено відсу тність його вини щодо поруше ння майнових авторських прав позивача.
У запереченнях на касаційн у скаргу підприємство “Аврор а” заперечує проти її доводі в і просить оскаржувану пост анову господарського суду ап еляційної інстанції залишит и без змін.
Перевіривши на підставі вс тановлених попередніми судо вими інстанціями обставин сп рави правильність застосува ння ними норм матеріального і процесуального права, засл ухавши пояснення представни ків сторін, Вищий господарсь кий суд України дійшов висно вку про відсутність підстав для задоволення касаційної с карги з урахуванням такого.
Господарськими судами у сп раві встановлено, що:
- ТОВ “Чесна Музика” за дого вором від 01.01.2010 № ИК/10-04/2 отримано від товариства з обмеженою в ідповідальністю “Видавницт во Моноліт” виключну ліцензі ю на використання творів/фон ограм/кліпів відповідно до д одатку № 2 до договору, в тому ч ислі музичних творів: “ІНФО РМАЦІЯ_1” (автор музики та те ксту ОСОБА_1, у виконанні г урту “Сєрєбро”); “ІНФОРМАЦІ Я_2” (автор музики та тексту ОСОБА_1, у виконанні гурту “Сєрєбро”); “# 1”(автор музики т а тексту ОСОБА_1, у виконан ні гурту “Сєрєбро”);
- 12.05.2010 підприємство “Аврора” у магазині “TARGET” (м. Харків, пр. М осковський, 257) здійснювало ро зповсюдження (продаж) примір ників компакт-дисків формату МР-3 з музичними творами, що пі дтверджується актом фіксаці ї розповсюдження об' єктів а вторського права; ці примірн ики були марковані контрольн ими марками;
- серія контрольних марок та наявна в них інформація не ві дповідають даним Єдиного реє стру одержувачів контрольни х марок, затвердженого Поста новою Кабінету Міністрів Укр аїни від 13.10.2000 № 1555 (далі - Єдиний реєстр одержувачів контроль них марок).
Апеляційним господарським судом додатково встановлено , що: відповідач, спростовуючи свою вину в порушенні майнов их авторських прав позивача, зазначає, що підприємство “А врора” не могло знати про те, що серії контрольних марок т а наявна на них інформація не відповідають даним Єдиного реєстру одержувачів контрол ьних марок, зокрема з тих підс тав, що відповідно до пункту 7 цього реєстру його дані є кон фіденційною інформацією; інш их належних та допустимих до казів на підтвердження своє правової позиції у даному сп орі позивачем не подано.
Причиною виникнення даног о спору є питання щодо поруше ння відповідачем майнових ав торських прав позивача.
Відповідно до статей 440, 441, 443 Ци вільного кодексу України (да лі - ЦК України) використанн я творів має здійснюватись л ише за згодою власників відп овідних майнових прав, крім в ипадків правомірного викори стання твору без такої згоди , встановлених цим Кодексом т а іншим законом.
Статтею 445 ЦК України передб ачено право автора на плату з а використання його твору, як що інше не встановлено цим Ко дексом та іншим законом.
Використання ж музичних тв орів без дозволу уповноважен ої особи та без сплати авторс ької винагороди є порушенням авторського права, передбач еним пунктом “а” статті 50 Зако ну України “Про авторське пр аво і суміжні права”, за яке пу нктом “г” частини другої ста тті 52 цього Закону передбачен о можливість притягнення вин ної особи до відповідальност і у вигляді сплати компенсац ії в розмірі від 10 до 50 000 мінімал ьних заробітних плат.
Згідно з частиною третьою статті 52 Закону України “Про а вторське право і суміжні пра ва” суд може постановити ріш ення про накладення на поруш ника штрафу у розмірі 10 відсот ків суми, присудженої судом н а користь позивача. Сума штра фів передається у встановлен ому порядку до Державного бю джету України.
Статтею 3 Закону України “Пр о розповсюдження примірникі в аудіовізуальних творів, фо нограм, відеограм, комп' юте рних програм, баз даних” (який визначає правові основи роз повсюдження примірників ауд іовізуальних творів, фоногра м, відеограм, комп' ютерних п рограм, баз даних і спрямован ий на захист інтересів суб' єктів авторського права і су міжних прав та захист прав сп оживачів) встановлено, що роз повсюдження на території Укр аїни примірників аудіовізуа льних творів, фонограм, відео грам, комп' ютерних програм та баз даних, а також їх прокат дозволяються лише за умови ї х маркування контрольними ма рками.
У розумінні статті 2 цього З акону контрольна марка - це спеціальний знак, що засвідч ує дотримання авторських і (а бо) суміжних прав і надає прав о на розповсюдження примірни ків аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп' ю терних програм, баз даних; кон трольна марка є самоклейним знаком одноразового викорис тання, зовнішній бік якого ма є спеціальний голографічний захист.
Відповідно до статті 1 Закон у України “Про авторське пра во і суміжні права” контрафа ктний примірник твору, фоног рами, відеограми - це примір ник твору, фонограми чи відео грами, відтворений, опубліко ваний і (або) розповсюджувани й з порушенням авторського п рава і (або) суміжних прав, у то му числі примірники захищени х в Україні творів, фонограм і відеограм, що ввозяться на ми тну територію України без зг оди автора чи іншого суб' єк та авторського права і (або) су міжних прав, зокрема з країн, в яких ці твори, фонограми і від еограми ніколи не охоронялис я або перестали охоронятися.
У пункті 7 Єдиного реєстру о держувачів контрольних маро к, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України в ід 13.10.2000 № 1555, зазначено, що дані Р еєстру є конфіденційною інфо рмацією. Ці дані Державний де партамент інтелектуальної в ласності має право надавати тільки на вимогу державних о рганів згідно із законодавст вом, а також занесеній до Реєс тру особі в частині, що її стос ується.
Згідно з частиною першою ст атті 33 Господарського процес уального кодексу України (да лі - ГПК України) кожна сторо на повинна довести ті обстав ини, на які вона посилається я к на підставу своїх вимог і за перечень.
Частиною першою статті 32 ГП К України передбачено, що док азами у справі є будь-які факт ичні дані, на підставі яких го сподарський суд у визначеном у законом порядку встановлює наявність чи відсутність об ставин, на яких ґрунтуються в имоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які маю ть значення для правильного вирішення господарського сп ору.
Апеляційний господарський суд у прийнятті оскаржувано ї постанови обґрунтовано вих одив з того, що у справі не вст ановлено фактичних обставин на підтвердження вини підпр иємства “Аврора” в порушенні майнових авторських прав по зивача; відтак, правомірно ві дмовив у задоволенні позову у справі.
Доводи касаційної скарги н аведеного не спростовують, о скільки не містять жодних пе реконливих доводів щодо покл адання на відповідача передб аченої ЦК України та Законом України “Про авторське прав о і суміжні права” відповіда льності за розповсюдження пр имірників аудіовізуальних т ворів, маркованих контрольни ми марками, що мають серію та м істять інформацію, які не від повідають даним Єдиного реєс тру одержувачів контрольних марок.
Таким чином, визначені зако ном підстави для скасування оскаржуваної постанови апел яційного господарського суд у відсутні.
Керуючись статтями 1119 - 11111 ГП К України, Вищий господарськ ий суд України
ПОСТАНОВИВ:
Постанову Харківсько го апеляційного господарськ ого суду від 09.03.2011 зі справи № 16/97-10 залишити без змін, а касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальніст ю “Чесна музика” - без задов олення.
Суддя І.Бене дисюк
Суддя Б.Львов
Суддя В.Харченко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2011 |
Оприлюднено | 22.06.2011 |
Номер документу | 16283161 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Бенедисюк І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні