279/12-06/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 230-31-77
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
"16" квітня 2008 р. Справа № 279/12-06/13
За позовом Акціонерного сільськогосподарського риболовецько –промислового товариства закритого типу „Жовтень”, с. Толокунь, Вишгородський р-н
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Спеціалізоване підприємство „Укрспецсервіс”
за участю третіх осіб 1. Товариство з обмеженою відповідальністю „Альфа Джин тама”, м. Київ
2. Товариство з обмеженою відповідальністю експертно –правове підприємство „Укрспецексперт”, м. Біла Церква
3. Державна податкова інспекція у Вишгородському р-ні, м. Вишгород
4. Відкрите акціонерне товариство „Київська універсальна біржа”, м. Київ
про визнання недійсним аукціону з продажу майна
Суддя С.Ю. Наріжний
Представники:
від позивача Мітченко А.І. - довіреність;
від відповідача Мельниченко В.О. - директор;
від третьої особи 1 не з'явився;
від третьої особи 2 не з'явився;
від третьої особи 3 Колодій О.М. - довіреність;
від третьої особи 4 не з'явився;
СУТЬ СПОРУ:
До Господарського суду Київської області звернулось Акціонерне сільськогосподарське риболовецько-промислове товариство закритого типу «Жовтень»(надалі –позивач) до Державній податковій інспекції у Вишгородському районі Київської області за участю третьої особи –Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Джинтама»про визнання недійсним аукціону з продажу майна. Згідно заяви від 16.04.2008р. про уточнення предмету позову позивач уточнив позовні вимоги та просить суд визнати недійсним продаж майна Акціонерного сільськогосподарського риболовецько-промислового товариства закритого типу «Жовтень», що перебувало у податковій заставі, а саме споруди на трьох штучних ставках –заг.площею 155,4 га, рік забудови –1978, та приміщення насосної станції –1980р. забудови, які розташовані за адресою: Київська область, Вишгородський район, с. Толокунь, вул. Леніна, 52, здійсненого Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області на аукціоні, проведеного ВАТ «Київська універсальна біржа»18 червня 2004 року шляхом визнання недійсним договору №13-108/04 від 27.05.2004р., укладеного між Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване підприємство «Укрспецсервіс»; визнання недійсним протоколу цільового аукціону з продажу майна, що перебуває у податковій заставі та належить ЗАТ «Жовтень» від 18 червня 2004 року; визнання недійсним цільового аукціону з продажу майна, що перебуває у податковій заставі та належить ЗАТ «Жовтень», який відбувся 18 червня 2004 року.
Ухвалою господарського суду Київської області від 19.09.2007р. суд здійснив заміну первісного відповідача на належного відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване підприємство «Укрспецсервіс»(надалі –відповідач).
Під час судового провадження до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог також були залучені Державна податкова інспекція у Вишгородському районі Київської області, Відкрите акціонерне товариство «Київська Універсальна біржа», Товариство з обмеженою відповідальністю експертно-правове підприємство «Укрспецексперт».
В обгрунтуванні позовних вимог Позивач посилається на той факт, що продаж майна Акціонерного сільськогосподарського риболовецько-промислового товариства закритого типу «Жовтень»на аукціоні, проведеного ВАТ «Київська універсальна біржа»від 18 червня 2004 року є незаконним на підставі того, що майно було продано за заниженою ціною в результаті невірно визначеної вартості майна Позивача у звіті про оцінку майна, зробленого товариством з обмеженою відповідальністю експертно-правове підприємство «Укрспецексперт», що завдало шкоди позивачу –не погашено зобов'язання в повному обсязі. Як вважає позивач, неправильне визначення вартості відчужуваного майна підтверджується рецензією Українського товариства оцінювачів, порушенням норм Національного стандарту №1 щодо оцінки майна та майнових прав та неможливістю використання звіту для здійснення продажу майна з аукціону.
Враховуючи викладене вище та необхідність з'ясування обставин, що мають значення для справи та вимагають спеціальних знань суд ухвалою від 02.04.2007р. призначив по справі комплексну судову експертизу. Проведення судової будівельно-технічної експертизи було доручено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України. На вирішення експертизи були винесені питання про законні підстави для продажу на аукціоні та про реальну (ринкову) вартість майна. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз Міністерства юстиції України надав до суду повідомлення від 26.09.2007р. про неможливість дачі висновку судової будівельно-технічної експертизи у зв'язку з тим, що необхідні для проведення дослідження додаткові матеріали у повному обсязі на адресу інституту не надійшли, прибуття експерта та безперешкодний доступ до об'єктів дослідження надано не було.
В подальшому позивач згідно заяви від 09.04.2008р. змінив підстави позову, зазначивши про наявність порушень вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Позивач вважає, що податковий орган не мав право приймати рішення про продаж майна позивача, тому що воно є частиною цілісного майнового комплексу підприємства, і внаслідок таких дій позивач позбувається можливості ведення основної господарської діяльності, якою є вирощування, вилов, переробка риби та рибо продукції з водойм України та інших водойм. Заборона вчиняти такі дії встановлена абзацом 2 п.10.1.4 ст.10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
В судовому засіданні представник Акціонерного сільськогосподарського риболовецько-промислового товариства закритого типу «Жовтень»позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві та доданих до неї.
Представник відповідача проти позову заперечує з підстав викладених в письмових поясненнях, а саме з боку відповідача відсутні порушення Порядку проведення цільових аукціонів з продажу активів платника податків, які перебувають у податковій заставі.
Представник Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області проти позову заперечує з підстав викладених в письмових поясненнях, зокрема:
- продане на аукціоні майно не є частиною цілісного майнового комплексу;
- відповідно до п.п 10.1.4 п. 10.1 ст. 10 Закону України "Про «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»дозволено приймати рішення про продаж майнового комплексу або його частини, без застосування обмежень щодо його вартості;
- за висновками акту перевірки позивач 14.03.2003р. продав сейнер, який забезпечував вилов риби.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд,
ВСТАНОВИВ
28.05.2002р. начальником ДПІ Вишгородського району прийнято рішення №44 про стягнення податкового боргу з акціонерного сільськогосподарського риболовецько-промислового товариства закритого типу «Жовтень»у зв'язку з тим, що платником податків не було погашено податковий борг на суму 951,23 грн. (податкова вимога №1/17 від 09.10.2001р.) та 2656,23 грн. (податкова вимога №2/189 від 13.11.2001р.).
Право податкової застави по акціонерному сільськогосподарському риболовецько-промисловому товариству закритого типу «Жовтень» було зареєстровано в Державному реєстрі застав рухомого майна 2307.2002р.
Згідно акту опису від 29.11.2002р. податковий керуючий визначив активи для продажу на суму 428979 грн., а саме споруди нагульного ставку площею 74 га, споруди вирощувального ставку площею 11,4 га, споруди нагульного ставку площею 70 га, нежитлової будівлі –насосної станції.
З метою з'ясування вартості майна для його продажу через аукціон Державна податкова інспекція у Вишгородському районі Київської області уклала угоду з товариством з обмеженою відповідальністю експертно-правовим підприємством «Укрспецексперт», яке діє на підставі сертифікату суб'єкта оціночної діяльності 2451/04 від 05.03.2004р. для проведення їм оцінки майна.
На підставі проведеної експертної оцінки сукупна ринкова вартість споруди нагульного ставку площею 74 га, споруди вирощувального ставку площею 11,4 га, споруди нагульного ставку площею 70 га, нежитлової будівлі –насосної станції була визначена у розмірі 264829 грн.
Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області був укладений договір №13-108/04 від 27.05.2004р. з Товариством з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване підприємство «Укрспецсервіс»на реалізацію споруди нагульного ставку площею 74 га, споруди вирощувального ставку площею 11,4 га, споруди нагульного ставку площею 70 га, нежитлової будівлі –насосної станції на цільовому аукціоні на Київський універсальній біржі.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представника третьої особи 3 під час вчинення дій по продажу активів позивача Державна податкова інспекція у Вишгородському районі Київської області керувалася положеннями Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2002р. №538 «Порядок стягнення коштів та продажу інших активів платника податків, які перебувають у податковій заставі».
18 червня 2004 року відбувся цільовий аукціон з продажу майна, що перебуває у податковій заставі та належить ЗАТ «Жовтень», що підверджує витяг з протоколу.
Ціна лоту на цільовому аукціоні з продажу майна була встановлена на підставі звіту про оцінку майна, зробленого товариством з обмеженою відповідальністю експертно-правовим підприємством «Укрспецексперт».
В результаті проведення цільового аукціону з продажу майна, що перебуває у податковій заставі та належить ЗАТ «Жовтень»був визначений переможець аукціону –Товариство з обмеженою відповідальністю «Альфа Джинтама».
Дослідивши обставини справи та надані до справи докази суд дійшов висновку, що під час підготовки до аукціону були порушені норми чинного законодавства України, що вплинуло на законність проведення цільового аукціону з продажу майна, що перебуває у податковій заставі та належить ЗАТ «Жовтень» та, як наслідок, на законність продажу майна ЗАТ «Жовтень».
Порядок та підстави проведення продажу активів боржника які перебувають у податковій заставі регламентується ст.10 Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до абзацу 2 п.10.1.4 ст.10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податковий керуючий не може прийняти рішення про продаж частини цілісного майнового комплексу, внаслідок якого платник податків позбувається можливості ведення його основної господарської діяльності, - у цьому випадку продажу підлягає цілісний майновий комплекс.
Згідно з п.2.1 Статуту Товариства предметом діяльності акціонерного сільськогосподарського риболовецько-промислового товариства закритого типу «Жовтень»є вирощування, вилов, переробка, реалізація риби, рибопродукції з водойм України та інших водойм.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень позивача три штучні ставки (два нагульних ставка, один вирощувальний ставок) –заг. площ. 155,4 га, та приміщення насосної станції для обслуговування цих ставків використовувалися для вирощування, вилову риби та були частиною цілісного майнового комплексу, до складу якого також відносились приміщення по переробки риби та рибо продукції.
Таким чином реалізація 18 червня 2004 року на цільовому аукціоні з продажу майна, що перебувало у податковій заставі та належило ЗАТ «Жовтень»- споруд на трьох штучних ставках загальною площею 155,4 га. та приміщення насосної станції фактично призвело до позбавлення ЗАТ «Жовтень»можливості займатися основною господарською діяльністю - вирощування, вилову, переробки, реалізації риби, рибопродукції з водойм України та інших водойм.
Враховуючи зазначене Державна податкова інспекція у Вишгородському районі Київської області описуючи частину цілісного майнового комплексу для погашення податкового боргу та приймаючи рішення про продаж зазначеного майна - споруд на трьох штучних ставках –заг. площ. 155,4 га, та приміщення насосної станції, які перебували у податковій заставі через цільовий аукціон порушила вимоги абзацу 2 п.10.1.4 ст.10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Також судом встановлено наявність порушень під час проведення товариством з обмеженою відповідальністю експертно-правовим підприємством «Укрспецексперт»оцінки майна акціонерного сільськогосподарського риболовецько-промислового товариства закритого типу «Жовтень»- споруди нагульного ставку площею 74 га, споруди вирощувального ставку площею 11,4 га, споруди нагульного ставку площею 70 га, нежитлової будівлі –насосної станції, що підверджується рецензією на звіт про оцінку майна: споруд ставків та приміщення насосної станції, що належить ЗАТ «Жовтень».
Правові підстави для використання рецензії на звіт про оцінку майна встановлені ст.13 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
Суд, дослідивши зауваження, викладені у рецензії на звіт про оцінку майна: споруд ставків та приміщення насосної станції, що належить ЗАТ «Жовтень», вважає, що вони істотно вплинули на оцінку майна ЗАТ «Жовтень», яке було реалізоване на цільовому аукціоні з продажу майна, що перебуває у податковій заставі та належить ЗАТ «Жовтень» та призвели до порушень у визначені вартості майна.
Також під час розгляду справи судом встановлено, що згідно витягу з протоколу цільового аукціону з продажу майна, що перебуває у податковій заставі об'ктом продажу були споруди на трьох штучних ставках (заг. пл. 155,4 га) та приміщення насосної станції, що належить ЗАТ «Жовтень».
Згідно п. 4.2 звіту про оцінку майна, здійсненого експертно-правовим підприємством „Укрспецексперт” об'єктами експертизи були споруди нагульного ставку на площі 74 га, споруди вирощувального ставку на площі 11,4 га, споруди нагульного ставку на площі 70 га та насосна станція.
Таким чином на аукціоні здійснювався продаж споруд на трьох ставках, а оцінка проводилась споруд ставків. Зазначене свідчить, що об'єкти які були продані на аукціоні і щодо яких здійснювалась попередня експертна оцінка мають різну назву.
Таким чином посилання Відповідача про те, що процедура організації та проведення аукціону повністю витримана з урахуванням норм чинного законодавства України не відповідає обставинам справи.
До того ж відповідач та третя особа 3 не довели належними доказами підстав для опису та реалізації частини цілісного майнового комплексу позивача на суму 428979 грн. при наявності податкового боргу лише на суму 3607,36 грн. (податкові вимоги №1/17 від 09.10.2001р., №2/189 від 13.11.2001р.) про що Державна податкова інспекція у Вишгородському районі Київської області вказала у відзиві №10317/05/10 від 24.07.2007р. та відзиві від 16.04.2008р.
Відповідно до ст.203, 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину актів цивільного законодавства.
Таким чином дії, пов'язані з реалізацією вищезазначених активів ЗАТ «Жовтень»на цільовому аукціоні з продажу майна ЗАТ «Жовтень»слід вважати незаконними у зв'язку з відсутністю законних підстав для вчинення цих дій.
Враховуючи вищенаведене позовні вимоги є правомірними і підлягають задоволенню повністю.
Витрати за розгляд справи, відповідно до ст. 49 ГПК України та витрати за інформаційно–технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст.44 ГПК України покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним продаж майна Акціонерного сільськогосподарського риболовецько-промислового товариства закритого типу «Жовтень», що перебувало у податковій заставі, а саме споруди на трьох штучних ставках –заг.площею 155,4 га, рік забудови –1978, та приміщення насосної станції –1980р. забудови, які розташовані за адресою: Київська область, Вишгородський район, с. Толокунь, вул. Леніна, 52, здійсненого Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області на аукціоні, проведеного ВАТ «Київська універсальна біржа»18 червня 2004 року шляхом визнання недійсним договору №13-108/04 від 27.05.2004р., укладеного між Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване підприємство «Укрспецсервіс»; визнання недійсним протоколу цільового аукціону з продажу майна, що перебуває у податковій заставі та належить ЗАТ «Жовтень»від 18 червня 2004 року; визнання недійсним цільового аукціону з продажу майна, що перебуває у податковій заставі та належить ЗАТ «Жовтень», який відбувся 18 червня 2004 року.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціалізоване підприємство «Укрспецсервіс»(м. Б.Церква, вул.. лева невського, 28, код 32326638) на користь Акціонерного сільськогосподарського риболовецько-промислового товариства закритого типу «Жовтень» (Вишгородський район, с. Тол окунь, вул.. Шевченка, 30, код 02797907) судові витрати 85 (вісімдесят п'ять) грн. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2008 |
Оприлюднено | 27.05.2008 |
Номер документу | 1629964 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський міжобласний апеляційний господарський суд
Ткаченко Б.О.
Господарське
Київський міжобласний апеляційний господарський суд
Ткаченко Б.О.
Господарське
Київський міжобласний апеляційний господарський суд
Ткаченко Б.О.
Господарське
Господарський суд Київської області
Наріжний С.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні