Справа №4-555/09
ПОСТАНОВА
05 серпня 2009 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Іванов В.В., при секретарі Мариной Х.В., за участю прокурора Мамедова Г.А., адвоката ОСОБА_1, розглянувши в судовому засіданні в м. Одесі скаргу заявника ОСОБА_2 на постанову заступника прокурора Приморського району м. Одеси ОСОБА_3 від 27.07.2009 року, про порушення кримінальної справи №058200900168 стосовно невстановлених осіб за фактом організації фіктивного підприємництва, а саме організації та створення суб’єкту підприємницької діяльності ПП «Альянс Південь» з метою прикриття незаконної діяльності за ознаками злочину, передбаченого ст.ст. 27 ч.3, 205 ч. 2 КК України та за фактом організації умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах з використанням ПП «Альянс Південь» за ознаками злочину, передбаченого ст.ст. 27 ч. 3, 212 ч.3 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_2 звернувся до Приморського районного суду міста Одеси зі скаргою на постанову заступника прокурора Приморського району міста Одеси ОСОБА_3 про порушення кримінальної справи, посилаючись на те, що 27 липня 2009 року було порушено кримінальну справу №058200900168, за фактом організації фіктивного підприємництва, а саме - організації та створення суб’єкту підприємницької діяльності ПП «Альянс Південь» з метою прикриття незаконної діяльності за ознаками злочину, передбаченого ст.ст. 27 ч.3, 205 ч. 2 КК України та за фактом організації умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах з використанням ПП «Альянс Південь» за ознаками злочину, передбаченого ст.ст. 27 ч. 3, 212 ч.3 КК України.
В своїй скарзі ОСОБА_2 зазначає, що ПП «Онікс-Трейд» (ЄДРПОУ 35302803) директором якого він є, мало господарські взаємовідносини (надавало податковий кредит на підставі відповідних поставок ТМЦ) з ПП «Альянс Південь», яке, на думку заступника прокурора, відноситься до фіктивних суб’єктів підприємницької діяльності. Відображений ПП «Альянс Південь» у власній декларації податковий кредит в липні місяці не є порушенням чинного законодавства України. Таким чином, необхідні приводи та підстави до порушення даної кримінальної справи відсутні, постанова про порушення справи була винесена без повного, усестороннього, об’єктивного вивчення усіх матеріалів справи, протизаконно та необгрунтовано.
З огляду на викладене, заявник просить суд постанову заступника прокурора Приморського району міста Одеси ОСОБА_3 від 27.07.2009 року, про порушення кримінальної справи №058200900168 стосовно невстановлених осіб за фактом організації фіктивного підприємництва, а саме, організації та створення суб’єкту підприємницької діяльності ПП «Альянс Південь», з метою прикриття незаконної діяльності за ознаками злочину, передбаченого ст.ст. 27 ч.3, 205 ч. 2 КК України та за фактом організації умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах з використанням ПП «Альянс Південь», за ознаками злочину, передбаченого ст.ст. 27 ч. 3, 212 ч.3 КК України - скасувати.
В судовому засіданні адвокат заявника ОСОБА_1 вимоги скарги підтримав, просив суд задовольнити скаргу та скасувати оскаржувану постанову про порушення кримінальної справи, оскільки на підставі податкової накладної, яка була складена в 28 травня 2008 року, та внесена в податковий звіт в липні місяці 2008 року, вони відобразили податковий кредит у податкової звітності.
Прокурор в судовому засіданні вимоги скарги не визнав, пояснив, що кримінальна справа порушена обгрунтовано, на підставі фактичних обставин, встановлених у ході перевірки та при наявності достатніх приводів та підстав, а також правомочною особою, тобто будь-яких порушень вимог ст.ст. 94, 95, 97-98 КПК України при порушені кримінальної справи допущено не було.
Заслухавши думку учасників судового розгляду, ретельно вивчивши матеріали скарги та надані суду матеріали, що були приводом та підставою для порушення кримінальної справи, вважаю, що скарга обґрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Скарга на постанову органу дізнання, слідчого, прокурора про порушення кримінальної справи щодо конкретної особи чи за фактом вчинення злочину може бути подана до суду особою, інтересів якої стосується кримінальна справа, її захисником чи законним представником, з достатнім обґрунтуванням порушення прав та законних інтересів відповідної особи.
Суд приймає до розгляду скаргу на постанову про порушення кримінальної справи протягом усього часу перебування справи у провадженні органу дізнання, слідчого, прокурора до моменту закінчення досудового слідства.
У відповідності з ст.ст. 94, 98 КПК України, кримінальна справа може бути порушена тільки у тих випадках, коли є достатні дані, що вказують на наявність ознак злочину.
Кримінальна справа може бути порушена тільки при наявності реальних приводів та підстав, які прямо б вказували на наявність складу злочину визначених осіб.
Згідно з вимогами ч.1 ст. 98 КПК України, прокурор, при порушенні кримінальної справи, зобов’язаний вказати приводи та підстави до її порушення.
Виходячи зі змісту ст.ст. 94-97 та ч. 13 ст. 236-8 КПК України, суд першої інстанції, здійснюючи судовий контроль за законністю порушення кримінальної справи, має перевірити чи є приводи та підстави, які вказують на ознаки злочину, чи достатньо даних для того, щоб розпочати процедуру досудового слідства та чи немає обставин, передбачених ст. 6 КПК України, які виключають провадження в кримінальній справі.
При цьому, на стадії досудового слідства, суд не повинен розглядати та вирішувати заздалегідь ті питання, які мають вирішуватися при розгляді кримінальної справи по суті.
Згідно до ст.. 236-7 КПК України, скарга на постанову органу дізнання, слідчого, прокурора про порушення кримінальної справи за фактом вчинення злочину може бути подана до суду особою, інтересів якої стосується порушена кримінальна справа, її захисником чи законним представником з достатнім обґрунтуванням порушення прав та інтересів відповідної особи.
Відповідно до вимог ст. 236-8 КПК України, суддя, розглядаючи скаргу на постанову про порушення кримінальної справи щодо конкретної особи, повинен перевірити, чи були у прокурора приводи та підстави для винесення зазначеної постанови, законність джерела отримання даних, що послугували підставою для прийняття рішення про порушення кримінальної справи, а також додержання при цьому вимог ст. 94, 97, 98 КПК України. Одночасно, цей закон забороняє суду розглядати і заздалегідь вирішувати ті питання, які маються вирішуватися судом при розгляді справи по суті.
Як вбачається з матеріалів, що стали підставою та приводами для порушення кримінальної справи, згідно висновку економічного дослідження №2314 від 10.03.2009 року до ДПІ у Приморському районі міста Одеси ПП «Альянс Південь» було подано декларацію з ПДВ за липень 2008 року (вх. №26280/10 від 20.08.2008) та додаток №5, згідно яких ПП «Альянс Південь» віднесло до складу податкового кредиту ПДВ у розмірі 4 885 823 грн., який виник у результаті взаємовідносин з ПП «Онікс-Трейд», свідоцтво платника ПДВ якого було анульовано 02.07.2009 року. Однак, з розглянутої в ході судового засідання податкової накладної №264 від 26 травня 2008 року, вбачається, що на час здійснення господарських відносин, ПП «Онікс-Трейд» було платником ПДВ та, відповідно, мало законне право видавати податкову накладну.
Відповідно до пп. 7.2.6 п. 7.2. ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість" податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. А згідно із пп. 7.5.1 п 7.5. цієї ж статті датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Кримінальна справа може бути порушена тільки за наявності достатніх підстав, на основі яких встановлюються об’єктивні ознаки скоєного злочину. Достатніми даними, що вказують на наявність таких ознак, вважається фактичне існування доказів, які підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини здійснення злочину).
При розгляді скарги на постанову про порушення кримінальної справи, суддя вправі з’ясувати лише такі питання: чи були наявними на час порушення справи передбачені ч.1 ст.94 КПК України приводи; чи мала особа, яка порушила справу, достатньо даних, що вказували на наявність ознак злочину (ч.2 ст. 94 КПК України); чи компетентна особа прийняла рішення про порушення кримінальної справи; чи було додержано нею встановлений для цього порядок порушення кримінальної справи (ст. 98 КПК України).
Як встановлено в судовому засіданні, матеріали справи, як і відповідно описово-мотивувальна частина постанови про порушення кримінальної справи №058200900168 від 27 липня 2009 року, не містять достатніх фактичних даних, що вказують на наявність об’єктивних ознак конкретного злочину.
Таким чином, з наданих матеріалів вбачається, що кримінальна справа №058200900168 була порушена всупереч нормам кримінально-процесуального законодавства.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.94-96, 236-7, 236-8 КПК України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу ОСОБА_2 на постанову заступника прокурора Приморського району міста Одеси ОСОБА_3 від 27.07.2009 року, про порушення кримінальної справи №058200900168 стосовно невстановлених осіб за фактом організації фіктивного підприємництва, а саме організації та створення суб’єкту підприємницької діяльності ПП «Альянс Південь» з метою прикриття незаконної діяльності за ознаками злочину, передбаченого ст.ст. 27 ч.3, 205 ч. 2 КК України та за фактом організації умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах з використанням ПП «Альянс Південь» за ознаками злочину, передбаченого ст.ст. 27 ч.3, 212 ч.3 КК України - задовольнити.
Скасувати постанову заступника прокурора Приморського району міста Одеси ОСОБА_3 від 27.07.2009 року, про порушення кримінальної справи №058200900168 стосовно невстановлених осіб за фактом організації фіктивного підприємництва, а саме організації та створення суб’єкту підприємницької діяльності ПП «Альянс Південь» з метою прикриття незаконної діяльності за ознаками злочину, передбаченого ст.ст. 27 ч.3, 205 ч. 2 КК України та за фактом організації умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах з використанням ПП «Альянс Південь» за ознаками злочину, передбаченого ст.ст. 27 ч.3, 212 ч.3 КК України.
Матеріали кримінальної справи №058200900168 стосовно невстановлених осіб за фактом організації фіктивного підприємництва, а саме організації та створення суб’єкту підприємницької діяльності ПП «Альянс Південь» з метою прикриття незаконної діяльності за ознаками злочину, передбаченого ст.ст. 27 ч.3, 205 ч. 2 КК України та за фактом організації умисного ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах з використанням ПП «Альянс Південь» за ознаками злочину, передбаченого ст.ст. 27 ч.3, 212 ч.3 КК України -направити прокурору Приморського району м. Одеси для проведення додаткової перевірки.
На постанову судді прокурором, особою, яка подала скаргу, адвокатом, протягом семи діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Апеляційного суду Одеської області.
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2009 |
Оприлюднено | 30.06.2011 |
Номер документу | 16404096 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Приморський районний суд м.Одеси
Іванов В. В.
Кримінальне
Самарський районний суд м.Дніпропетровська
Сухоруков Андрій Олексійович
Кримінальне
Центрально-Міський районний суд м.Макіївки
Єрьомін Дмитро Олександрович
Кримінальне
Центрально-Міський районний суд м.Макіївки
Єрьомін Дмитро Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні