ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" червня 2011 р. Справа № 3/86-10
Вищий господарський суд У країни у складі колегії судд ів:
головуючий суддя : Ходаківська І.П.
судді: Данилова Т.Б., Муравйов О.В.
розглянувши матеріали ка саційної скарги публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" в особі Сумської облас ної дирекції
на постанову Харківського апеляційно го господарського суду від 10 .01.2011р.
у справі
господарського суду №3/86-10
Сумської області
за позовом публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" в особі Сумської облас ної дирекції
до 1) ТОВ "Ангровідем"
2) ТОВ "Еліт Технології"
3) ТОВ "Укрдекорпласт"
про
та за зустрічним позовом
до
про
за участю
представників сторін:
позивача -
відповідача 1 -
відповідача 2 -
відповідача 3 - визнання недійсними дого ворів
ТОВ "Укрдекорпласт"
публічного акціонерного т овариства "Райффайзен Банк А валь" в особі Сумської обласн ої дирекції
визнання права власності
пр. ОСОБА_1 - дов. №2/11 від 06 .01.11р.
пр. ОСОБА_2 - дов. №94/10/18-Н ві д 11.08.10р.
не з'явився
не з'явився
не з'явився
Розпорядженням №03.08-05/308 від 03.06.2011р. змінено склад колегії с уддів у справі №3/86-10, призначен ої до розгляду у складі: голов уючий суддя Першиков Є.В., судд і Данилова Т.Б., Ходаківська І. П., утворено колегію суддів у н аступному складі: головуючий суддя Ходаківська І.П., судді Данилова Т.Б., Муравйов О.В.
В С Т А Н О В И В :
У липні 2010 року публічн е акціонерне товариство "Рай ффайзен Банк Аваль" в особі Су мської обласної дирекції зве рнулось до господарського су ду Сумської області з позово м про визнання недійсними до говору купівлі-продажу облад нання №129-04/10 від 29.04.2010р., укладеног о між товариством з обмежено ю відповідальністю "Ангровід ем" та товариством з обмежено ю відповідальністю "Еліт-Тех нології" та договору поставк и від 05.05.2010р., укладеного між тов ариством з обмеженою відпові дальністю "Еліт-Технології" т а товариством з обмеженою ві дповідальністю "Укрдекорпла ст", керуючись ст.ст. 16, 203, 215 ЦК Укр аїни.
Обґрунтовуючи свої позов ні вимоги позивач вказав, що з а оспорюваними ним вищевказ аними договорами було відчуж ене обладнання (виробнича лі нія повного циклу для виробн ицтва виробів з полівінілхло риду методом екструзії в кіл ькості 1 штука), яке було перед ано товариством з обмеженою відповідальністю "Ангровіде м" публічному акціонерному т овариству "Райффайзен Банк А валь" в особі Сумської обласн ої дирекції в заставу за дого вором застави №1280 від 12.06.2007р., а 19.06. 2007р. про обтяження було внесен о запис №5165145 до Державного реє стру обтяжень рухомого майна . За таких обставин згідно п.2.8 д оговору застави та ст.17 Закону України "Про заставу" товарис тво з обмеженою відповідальн істю "Ангровідем" не мало прав а відчужувати заставлене май но без згоди публічного акці онерного товариства "Райффай зен Банк Аваль" в особі Сумськ ої обласної дирекції (застав одержателя).
Заперечуючи проти первіс ного позову, товариством з об меженою відповідальністю "Ук рдекорпласт" подало зустрічн ий позов до публічного акціо нерного товариства "Райффай зен Банк Аваль" в особі Сумськ ої обласної дирекції про виз нання за ТОВ "Укрдекорпласт" п рава власності на рухоме май но, придбане у товариства з об меженою відповідальністю "Ел іт Технології" за договором п оставки від 05.05.2010р., а саме на: 1) ви робничу лінію повного циклу для виробництва виробів з по лівінілхлориду методом екст рузії, що складається з: міксе ра DERMAK - модель DMIX V 100 - 1од., чіллера US SAN MAKINA-1 од., подріблювача Coshan MAKINA SAN VE мо дель CMS 4027 - 1 од., екструдера двошн екового Alpi Makina - 1 од., калібруваль ного столу - 1 од., тягнучого при строю - 1 од., відрізувального п ристрою - 1 од., фасувального ст олу - 1 од., пакувального столу - 1 од., інструмента для виробниц тва пластикової панелі Н-100, дв оречний - 1 од., інструмента для виробництва пластикової пан елі Н-200, одноречний - 1 од., інстру мента для виробництва пласт икової панелі Н-250, одноречний -1 од., компресору REMEZA № 153519-1 од.; 2) вир обничу лінію повного циклу д ля виробництва виробів з пол івінілхлориду методом екстр узії , що складається з: екстру дера двошнековий Alpi Makina - 1 од., кал ібрувального столу - 1 од., тягн учого пристрою - 1од., відрізув ального пристрою - 1 од., фасува льного столу - 1 од., пакувально го столу - 1 од., інструмента для виробництва аксесуарів: ста ртової полоси - 1 шт., кута внутр ішнього - 1 шт., кута зовнішньог о - 1шт., F-образного профілю - 1 шт. , плінтусної полоси - 1 шт.; уголк а 25х25 - 1 шт.; 3) бетоноперемішувач LITEK 120 л. - 1 од.
Ухвалою господарського су ду Сумської області від 04.10.2010р. зустрічну позовну заяву това риства з обмеженою відповіда льністю "Укрдекорпласт" було прийнято до розгляду.
Рішенням господарського с уду Сумської області від 08.11.2010р . (суддя Левченко П.І.), залишени м без змін постановою Харків ського апеляційного господа рського суду від 10.01.2011р. (голову ючий суддя Погребняк В.Я., судд і Слободін М.М., Шевель О.В.) зуст річний позов задоволено в по вному обсязі: визнано право в ласності товариства з обмеже ною відповідальністю "Укрдек орпласт" на рухоме майно, прид бане у товариства з обмежено ю відповідальністю "Еліт Тех нології" за договором постав ки від 05.05.2010р., а саме на: першу та другу виробничу лінію повно го циклу для виробництва вир обів з полівінілхлориду мето дом екструзії, що складаютьс я з наведеного вище обладнан ня та бетоноперемішувач LITEK 120л .
В задоволенні первісного позову публічного акціонер ного товариства "Райффайзен Банк Аваль" в особі Сумської о бласної дирекції до товарис тва з обмеженою відповідальн істю "Ангровідем", товариства з обмеженою відповідальніст ю "Еліт Технології" та товарис тва з обмеженою відповідальн істю "Укрдекорпласт" про визн ання недійсними договорів ві дмовлено.
Не погоджуючись з рішенням и судів попередніх інстанцій , публічне акціонерне товари ство "Райффайзен Банк Аваль" в особі Сумської обласної дир екції звернулось до Вищого г осподарського суду України з касаційною скаргою, в якій по силаючись на порушення судам и норм матеріального та проц есуального права, просить ск асувати рішення і постанову та направити справу на новий розгляд до суду першої інста нції.
Заслухавши пояснення прис утніх в судовому засіданні п редставників сторін, перевір ивши наявні матеріали справи на предмет правильності юри дичної оцінки обставин справ и та повноти їх встановлення в рішенні і постанові та дово ди касаційної скарги, колегі я суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволе нню.
Переглядаючи у касаційном у порядку судові рішення, кас аційна інстанція на підставі встановлених фактичних обст авин перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріальног о та процесуального права.
Як встановлено судами попе редніх інстанцій та вбачаєть ся з матеріалів справи, 11.06.2007р. м іж відкритим акціонерним тов ариством "Райффайзен Банк Ав аль" в особі Сумської обласно ї дирекції (правонаступником якого є публічне акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль" в особі Сумської облас ної дирекції) та товариством з обмеженою відповідальніст ю "Ангровідем" був укладений к редитний договір №012/15-12/2771 про на дання товариству з обмеженою відповідальністю "Ангровіде м" кредиту в сумі 1 010 000,00грн. строк ом до 23.05.2014р. зі сплатою 17,5 % річних .
12.06.2007р. між відкритим акціоне рним товариством "Райффайзен Банк Аваль" в особі Сумської о бласної дирекції та товарист вом з обмеженою відповідальн істю "Ангровідем" було укладе но нотаріально посвідчений договір застави №1280, відповід но до якого в забезпечення зо бов'язань за кредитним догов ором №012/15-12/2771 від 11.06.2007р. товариств о з обмеженою відповідальніс тю "Ангровідем" передало в зас таву банку виробничу лінію п овного циклу для виробництва виробів з полівінілхлориду шляхом екструзії в кількості 1 штука.
19.06.2007р. було внесено запис №5165145 про обтяження відповідно до вказаного вище договору зас тави до Державного реєстру о бтяжень рухомого майна, із за значенням об'єкта обтяження: "Інше майно виробнича лінія п овного циклу для виробництва виробів з полівінілхлориду шляхом екструзії в кількості 1 штука".
Відповідно до приписів ста тті 7 Закону України "Про забез печення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень", у право чині, на підставі якого або у з в'язку з яким виникає обтяжен ня, повинен визначатись опис предмета обтяження. У разі ві дсутності опису предмета обт яження чи якщо існуючий опис не дозволяє ідентифікувати предмет обтяження, таке обтя ження є недійсним.
Правовий аналіз наведеної норми вказує на безумовну об ставину недійсності (нікчем ності) обтяження (застави) чер ез відсутність опису предмет а обтяження або неможливост і ідентифікувати предмет обт яження за допомогою існуючо го опису.
Як встановлено судами попе редніх інстанцій та вбачаєть ся із матеріалів справи, ні в д оговорі застави №1280 від 12.06.2007р., н і в Державному реєстрі не виз начено ознак, які б дозволяли ідентифікувати предмет обтя ження, не зазначено, зі скільк ох об'єктів (складових) та з як их саме об'єктів складається саме та виробнича лінія, яка п ередана в заставу, не зазначе но назв об' єктів (складових виробничої лінії), назва, яка міститься в договорі застави та в Державному реєстрі, є лиш е загальною назвою такого ро ду виробничих ліній, які вклю чають різну кількість складо вих різної назви різних виро бників, різних моделей тощо, н е зазначено заводський номер лінії.
Наявний в матеріалах справ и акт (звіт) перевірки стану та наявності застави від 26.09.2007р. м істить інші характеристики ( ознаки, склад) предмету заста ви та інші кількісні показни ки його складових, які відріз няються від тих, що були предм етом договору купівлі-продаж у №129-04/10 від 29.04.2010р., укладеного між товариством з обмеженою від повідальністю "Ангровідем" т а товариством з обмеженою ві дповідальністю "Еліт-Техноло гії".
Відповідно до ч.2 ст.215 ЦК Укра їни недійсним є правочин, якщ о його недійсність встановле на законом (нікчемний правоч ин). У цьому разі визнання тако го правочину недійсним судом не вимагається.
За таких обставин, з урахува нням нікчемності договору за стави, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновком су дів попередніх інстанцій щод о відсутності підстав для ви знання недійсним договору ку півлі-продажу обладнання №129-0 4/10 від 29.04.2010р., укладеного між тов ариством з обмеженою відпові дальністю "Ангровідем" та тов ариством з обмеженою відпові дальністю "Еліт-Технології" т а договору поставки від 05.05.2010р., укладеного між товариством з обмеженою відповідальніст ю "Еліт-Технології" та товарис твом з обмеженою відповідаль ністю "Укрдекорпласт", за умов ами якого була здійснена пос тавка останньому двох виробн ичих ліній повного циклу для виробництва виробів з полів інілхлориду методом екструз ії, що складаються відповідн о з 13 та 12 одиниць індивідуальн о визначеного обладнання, а т акож бетоноперемішувача LITEK 120л , оскільки зміст цих правочин ів не суперечить Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства.
Окрім того, під час розгляду справи у суді апеляційної ін станції ні позивачем у матер іалах справи, ні представник ом позивача у судовому засід анні не було наведено правов их підстав для визнання неді йсним договору поставки від 05.05.2010р. в частині другої виробни чої лінії повного циклу для в иробництва виробів з полівін ілхлориду методом екструзії , а також бетоноперемішувача , не зазначено, в чому саме пол ягало порушене право позивач а щодо відповідної частини с пірного договору.
Доводи скаржника щодо нев рахування судами попередніх інстанцій, при винесенні оск аржуваних рішень та постанов и, вироку Ковпаківського рай онного суду та проведену в ме жах кримінальної справи експ ертизи, колегія суддів Вищог о господарського суду Україн и відхиляє з огляду на те, що с удом апеляційної інстанції п ід час розгляду справи були д осліджені надані представни ком позивача незасвідчені ко пії вироку та експертизи, а та кож надана їм відповідна пра вова оцінка, відповідно до як ої спірні правовідносини по даній справі не були предмет ом розгляду у кримінальній с праві, а тому висновок суду ап еляційної інстанції про відс утність необхідності у витре буванні належним чином засві дчених копій відповідних док ументів, є вірним.
Разом з тим колегія суддів В ищого господарського суду Ук раїни не погоджується з висн овком судів попередніх інста нцій, що позов про визнання не дійсним вищевказаних догово рів не є вірним способом захи сту порушеного права позивач а та в даному випадку, не спрям ований на захист порушеного права, наслідком його розгля ду не може бути відновлення п орушеного права, внаслідок ч ого суди попередніх інстацій дійшли висновку про необґру нтованість позову.
Посилання судів попередні х інстанцій про адекватний с посіб захисту порушеного пра ва у вигляді звернення позив ача з віндикаційним позовом про витребування майна із чу жого незаконного володіння ( за наявності підстав, встано влених статтею 388 ЦК України) к олегія суддів відхиляє з огл яду на наступне.
Статтями 387, 388 ЦК України регу люється захист права власнос ті. В даному випадку власник м айна пред'являє віндикаційни й позов про витребування май на від добросовісного набува ча. Умовою звернення з віндик аційним позовом є відсутніст ь між позивачем і відповідач ем зобов'язально-правових ві дносин. Підставою такого поз ову є обставини, які підтверд жують правомірність вимог по зивача, факти, що підтверджую ть право власності на спірне майно, вибуття його з володін ня позивача, перебування у ві дповідача та інше. При доведе ності правомірності вимог по зивача і обставинах, зазначе них в ч.3 ст.388 ЦК України, власни к має право витребувати своє майно у всіх випадках. Доброс овісний набувач не позбавлен ий можливостей захисту своїх інтересів, адже він може звер нутися з відповідним позовом (залежно від підстав придбан ня майна) до особи, яка відчужи ла майно власника.
Як встановлено судами попе редніх інстанцій та вбачаєть ся із матеріалів справи, у дан их правовідносинах публічне акціонерне товариство "Райф файзен Банк Аваль" в особі Сум ської обласної дирекції є ли ше заставодержателем, а не вл асником зазначеного майна, в наслідок чого повноважень на витребування майна не має.
Колегія суддів Вищого госп одарського суду України пого джується з висновком судів п опередніх інстанцій про наяв ність обґрунтованих підстав для задоволення зустрічного позову товариства з обмежен ою відповідальністю "Укрдеко рпласт" до публічного акціон ерного товариства "Райффайзе н Банк Аваль" в особі Сумської обласної дирекції про визна ння за ним права власності на рухоме майно, придбане у това риства з обмеженою відповіда льністю "Еліт Технології" за д оговором поставки від 05.05.2010р.
Як встановлено судами пода ння зустрічного позову викли кане тим, що публічне акціоне рне товариство "Райффайзен Б анк Аваль" в особі Сумської об ласної дирекції оспорює в да ній справі правомірність пра вочину - договору поставки ві д 05.05.2010р., за яким товариство з об меженою відповідальністю "Ук рдекорпласт" придбало у това риства з обмеженою відповіда льністю "Еліт Технології" рух оме майно, а отже банк оспорює правомірність набуття товар иством з обмеженою відповіда льністю "Укрдекорпласт" прав а власності на придбане ним з а відплатним договором рухо ме майно.
В обґрунтування зустрічни х позовних вимог товариство з обмеженою відповідальніст ю "Укрдекорпласт" послалось н а ст.392 ЦК України, відповідно д о якої власник майна може пре д'явити позов про визнання йо го права власності, якщо це пр аво оспорюється або не визна ється іншою особою, а також у р азі втрати ним документа, яки й засвідчує його право власн ості.
Згідно ст.204 ЦК України право чин є правомірним, якщо його н едійсність прямо не встанов лена законом або якщо він не в изнаний судом недійсним.
Під час розгляду справи суд ами попередніх інстанцій, по зивачем за зустрічним позово м було належними доказами пі дтверджено право власності н а спірне майно, в силу ст.204 ЦК У країни договір, за яким позив ач за зустрічним позовом при дбав спірне майно, є правомір ним, оскільки його недійсніс ть прямо не встановлена зако ном та він не визнаний судом н едійсним, а відтак, висновок с удів попередніх інстанцій пр о правомірність набуття това риством з обмеженою відповід альністю «Укрдекорпласт» пр ава власності на рухоме майн о, яке є предметом цього догов ору і має індивідуальні озна ки, зазначені в його розділі 2 "відомості про товар", є обґрун тованим та підтвердженим мат еріалами справи.
Статтею 1117 Господарс ького процесуального кодекс у України передбачено, що пер еглядаючи у касаційному поря дку судові рішення, касаційн а інстанція на підставі вста новлених фактичних обставин справи перевіряє застосуван ня судом першої чи апеляційн ої інстанції норм матеріальн ого і процесуального права.
Касаційна інстанція не ма є права встановлювати або вв ажати доведеними обставини, що не були встановлені у ріше нні або постанові господарсь кого суду чи відхилені ним, ви рішувати питання про достові рність того чи іншого доказу , про перевагу одних доказів н ад іншими, збирати нові доказ и або додатково перевіряти д окази.
З огляду на викладене, колег ія суддів Вищого господарськ ого суду України дійшла висн овку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги публічного акціонерн ого товариства "Райффайзен Б анк Аваль" в особі Сумської об ласної дирекції, оскільки до води касаційної скарги зводя ться до переоцінки доказів, а судами попередніх інстанцій було повно та всебічно з'ясов ано обставини, що мають значе ння для даної справи, їм надан о належну правову оцінку та п рийнято рішення і постанову з дотриманням норм матеріаль ного та процесуального права , що дає підстави залишити їх б ез змін, але з інших правових п ідстав.
Враховуючи наведене, та ке руючись ст.ст.1115, 1117, 111 9, 11111 Господарського процесуального кодексу Укра їни, Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу публічного акціонерно го товариства "Райффайзен Ба нк Аваль" в особі Сумської обл асної дирекції залишити без задоволення.
Постанову Харківського а пеляційного господарського суду від 10.01.2011р. у справі №3/86-10 зал ишити без змін.
Головуючий І. Ходаківська
Судді Т. Данилова
О. Муравйов
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2011 |
Оприлюднено | 29.06.2011 |
Номер документу | 16461788 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Вищий господарський суд України
Данилова T.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні