Рішення
від 09.06.2011 по справі 31/68пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАР СЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Д онецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

09.06.11 р. Сп рава № 31/68пн

Суддя господарського суд у Донецької області Ушенко Л .В. при секретарі судового зас ідання Новікової В.Р., розглян увши позовну заяву

ОСОБА_1, м. Харків

до відповідача1 Приватне пі дприємство „Ксена-75”, м. Макії вка

відповідача2 Товариства з додатковою відповідальн істю „Страхова компанія „Ава нгард”, м. Одеса

третя особа ОСОБА_3, м. Ха рків

про визнання недійсним ріш ення загальних зборів учасни ків ТДВ „СК „Авангард” від 29.03.2 011р. про застосування відповід них положень Податкового код ексу щодо порядку сплати под атку на прибуток страховиків починаючи з 01.01.2012р.

За участю представників ст орін:

Від позивача: не з' явився;

Від відповідача 1: не з' яви вся;

Від відповідача 2: не з' яви вся

третя особа: не з' явився

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, м. Харків з вернулася з позовом до Прива тного підприємства „Ксена”, м. Макіївка, третя особа1 ОСО БА_3, м. Харків, третя особа2 Товариство з додатковою ві дповідальністю „СК „Авангар д”, м. Одеса про визнання недій сним рішення загальних зборі в учасників від 29.03.2011р. про заст осування відповідних положе нь Податкового кодексу щодо порядку сплати податку на пр ибуток страховиків починаюч и з 01.01.2012р.

Ухвалою Господарського су ду Донецької області від 31.05.2011р . виключено зі складу третіх о сіб та залучено в якості друг ого відповідача Товариств о з додатковою відповідаль ністю „СК”Авангард”, м. Одеса

Господарський суд зазнача є, що відповідно до ч. 3 ст. 17 ГПК У країни, справа, прийнята госп одарським судом до свого про вадження з додержанням прави л підсудності, повинна бути н им розглянута по суті і в тому випадку, коли в процесі розгл яду справи вона стала підсуд ною іншому господарському су ду.

В обґрунтування позовних в имог позивач посилався на те , що рішення учасників Това риства з додатковою відпов ідальністю „Страхова компан ія „Авангард” від 18.02.2011р. про за стосування відповідних поло жень встановлених Податкови м кодексом щодо порядку спла ти податку на прибуток страх овиків було прийняте з поруш енням чинного законодавства , а саме застосовувати вказан і зміни починаючи з 01.01.2012р. відп овідно до Закону України „Пр о систему оподаткування”, а н е з 01.07.2011р., як передбачено Подат ковим кодексом України.

Позивач в судові засідання не з' являвся, надав клопота ння, в якому просив розглянут и позов без його участі в судо вому засіданні.

Відповідач 1 надав відзив н а позовну заяву, в якому вказа в, що рішення загальних зборі в від 29.03.2011р.винесено відповідн о до порядку та вимог, встанов лених законодавством, у зв' язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних ви мог. Відповідач 1 зазначає, що до прийняття Податкового код ексу України питання відноси ни щодо оподаткування регулю вав Закон України „Про систе му оподаткування”. На його ду мку, заборона змін до податко вого законодавства пізніше, ніж за шість місяців до почат ку бюджетного року згідно За кону України „Про систему оп одаткування” стосується без посередньо змін в оподаткува нні страховиків.

Відповідач 2 письмових пояс нень по справі не надав.

Третя особа письмових пояс нень по справі не надала, в суд ові засідання не з' являлась .

На підставі наявних даних в матеріалах справи господарс ький суд вважає можливим при йняти рішення по даній справ і.

Технічна фіксація судовог о засідання не здійснювалася .

Розглянувши матеріал и справи, господарський суд в становив наступне.

Відповідно до Статуту, затв ердженого загальними зборам и ТДВ „Страхова компанія Ава нгард” (Протокол № 6 від 14.12.2010р.) Товариство з додатковою ві дповідальністю „Страхова ко мпанія „Прогрес” є юридичною особою (п.1.3.).

Учасниками Товариства з додатковою відповідальні стю „Страхова компанія „Аван гард” є: Приватне підприємст во „Ксена” з часткою у статут ному капіталі 99,998 %, гр.. України ОСОБА_3 з часткою у статутн ому капіталі 0,001%, ОСОБА_1 з ч асткою у статутному капіталі 0,001% (п. 3.2.).

29.03.2011р. відбулись загальні зб ори учасників Товариства з додатковою відповідальні стю „Страхова компанія „Аван гард”, затверджені протоколо м №7, з наступним порядком денн им: 1. Про обрання голови та сек ретаря зборів; 2. Про визначенн я часу застосування змін в по датковому законодавстві до с трахових компаній.

Всі учасники товариства бу ли присутні.

За результатами проведени х зборів було прийнято рішен ня, зокрема, про „Зобов' язан ня директора та головного бу хгалтера товариства застосу вати зміни, що відбулись в под атковому законодавстві Укра їни стосовно оподаткування п рибутку страхових компаній, починаючи з 01.01.2012р.”, за результ атами голосування (голосувал и “за”- 99,999% голосів), рішення, пе редбачене порядком денним, б уло прийнято.

Позивач вважає, що рішення є неправомірним, з приводу за стосування в часі положень П одаткового кодексу України, який прийнято Законом Україн и від 2 грудня 2010 р. № 2755 VІ.

Статтею 98 Цивільного кодекс у України, встановлено, що заг альні збори учасників товари ства мають права приймати рі шення з усіх питань діяльнос ті товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними з борами до компетенції викона вчого органу.

Як вбачається із протоколу загальних зборів та інших ма теріалів справи, загальні зб ори учасників товариства від 29.03.2011р., були проведені з дотрим анням вимог діючого законода вства щодо порядку повідомле ння учасників про збори, при н аявності кворуму.

Стосовно відповідності зм істу прийнятого на зборах рі шення вимогам законодавства , суд зазначає наступне.

Розділом ІІІ Податкового к одексу України, визначається загальний порядок сплати по датку з прибутку підприємств , зокрема, статтею 156 встановле но особливості оподаткуванн я страховика.

Пунктом 1 Підрозділу 4 Перех ідних положень Податкового к одексу України встановлено, що розділ ІІІ цього Кодексу з астосовується під час розрах унків з бюджетом починаючи з доходів і витрат, що отримані і проведені з 1 квітня 2011 року, якщо інше не встановлено цим підрозділом.

Згідно п. 2 Підрозділу 4 Перех ідних положень Податкового к одексу України, з дати набран ня чинності розділом ІІІ цьо го Кодексу платники податку на прибуток підприємств скла дають наростаючим підсумком та подають декларацію з пода тку на прибуток за такі звітн і податкові періоди: другий к вартал, другий і третій кварт али та другий - четвертий квар тали 2011 року.

Особливості сплати податк у з прибутку страховиків вст ановлено п. 8 Підрозділу 4 Пере хідних положень Податкового кодексу України, згідно яког о, за результатами діяльност і протягом одного року з дня н абрання чинності розділом ІІ І цього Кодексу страховики, я кі отримують доходи від пров адження страхової діяльност і, крім діяльності з виконанн я договорів довгострокового страхування життя та пенсій ного страхування у межах нед ержавного пенсійного забезп ечення відповідно до Закону України "Про недержавне пенс ійне забезпечення", а також ві д діяльності, що не пов' язан а із страхуванням, обчислюют ь та сплачують податок на при буток таким чином: протягом з вітного податкового року стр аховики щокварталу сплачуют ь податок за ставкою 3 відсотк и суми страхових платежів, ст рахових внесків, страхових п ремій, отриманих (нараховани х) страховиками ? резидентами протягом звітного періоду з а договорами страхування, сп івстрахування та перестраху вання ризиків на території У країни або за її межами; за рез ультатами звітного року стра ховики розраховують розмір п одатку на прибуток, що обчисл юється від оподатковуваного прибутку у порядку, встановл еному статтею 156 та підпунктом 134.1.1 пункту 134.1 статтi 134 цього Коде ксу, але не сплачують його.

Таким чином, Податковим код ексом України встановлено но вий порядок сплати податку з прибутку підприємств, порів няно з попереднім порядком, я кий визначався Законом Украї ни “Про податок з прибутку пі дприємств”, а також встановл ено особливий термін набранн я чинності цим порядком, зокр ема, відносно сплати податку з прибутку страховиків.

Принципи побудови системи оподаткування в Україні, под атки і збори (обов'язкові плат ежі) до бюджетів та до державн их цільових фондів, а також пр ава, обов'язки і відповідальн ість платників, на час прийня ття Податкового кодексу було встановлено Законом України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII (із зм інами та доповненнями).

Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону , зміни і доповнення до цього З акону, інших законів України про оподаткування стосовно надання пільг, зміни податкі в, зборів (обов'язкових платеж ів), механізму їх сплати внося ться до цього Закону, інших за конів України про оподаткува ння не пізніше, ніж за шість мі сяців до початку нового бюдж етного року і набирають чинн ості з початку нового бюджет ного року. Це правило не засто совується у випадках зменшен ня розміру ставок податків, з борів (обов'язкових платежів ) або скасування пільг з опода ткування та інших правил, які призводять до порушення пра вил конкуренції та створення податкових переваг окремим суб'єктам підприємницької ді яльності або фізичним особам .

Це положення закону встано влює загальний порядок змін в оподаткуванні, який надає п латникам податків можливіст ь своєчасно, не пізніше ніж за шість місяців до внесення зм ін до законодавства, застосо вувати необхідні заходи, спр ямовані на вчасну сплату под атків та уникнення можливих порушень податкового законо давства.

Важливість цього принципу було підтверджено в Податко вому кодексі України, згідно п.п. 4.1.9 якого до числа принципі в податкового законодавства віднесено стабільність - змі ни до будь-яких елементів под атків та зборів не можуть вно ситися пізніш як за шість міс яців до початку нового бюдже тного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки . Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не мо жуть змінюватися протягом бю джетного року.

На час прийняття Податково го кодексу України, тобто 2 гру дня 2010 року, порядок оподаткув ання страховиків визначався пп. 7.2.1. п. 7.2. ст.. 7 Закону України “ Про оподаткування прибутку п ідприємств”№ 334/94-ВР від 28 грудн я 1994 року (із змінами та доповне ннями), згідно якому дохід від страхової діяльності юридич них осіб - резидентів не підля гає оподаткуванню за ставкою , встановленою у пункті 10.1 стат ті 10 цього Закону, та оподатко вується: за ставкою 0 відсоткі в - при отриманні доходу внасл ідок виконання договорів з д овгострокового страхування життя та пенсійного страхув ання у межах недержавного пе нсійного забезпечення у разі виконання вимог до таких дог оворів, визначених пунктом 1.37 та пунктом 1.42 статті 1 цього За кону; за ставкою 3 відсотки - пр и отриманні доходу внаслідок виконання договорів з інших видів страхування.

Для цілей оподаткування ст рахової діяльності під опода тковуваним доходом слід розу міти суму страхових платежів , страхових внесків, страхови х премій (далі - сума валових в несків), одержаних (нарахован их) страховиками-резидентами протягом звітного періоду з а договорами страхування і п ерестрахування ризиків на те риторії України або за її меж ами, зменшених на суму страхо вих платежів (страхових внес ків, страхових премій), сплаче них страховиком за договорам и перестрахування з резидент ом.

Таким чином, Податковим код ексом змінено порядок оподат кування страховиків та механ ізм сплати податку, що відпов ідає принципу обмеження щодо введення в дію таких змін тер міном шість місяців до почат ку бюджетного року.

Відповідно до ст. 3 Бюджетно го кодексу України від 08.07.2010 № 2456 -VI, бюджетний період для всіх б юджетів, що складають бюджет ну систему, становить один ка лендарний рік, який починаєт ься 1 січня кожного року і закі нчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державни й бюджет України до 1 січня не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.

Відповідно до Конституції України бюджетний період дл я Державного бюджету України за особливих обставин може б ути іншим, ніж передбачено ча стиною першою цієї статті.

Особливими обставинами, за яких Державний бюджет Украї ни може бути прийнято на інши й, ніж передбачено частиною п ершою цієї статті, бюджетний період, є: 1) введення воєнного стану; 2) оголошення надзвичай ного стану в Україні.

Таким чином, дата, встановл ена Законом України “Про сис тему оподаткування”, щодо зм ін у податковому законодавст ві та механізмі сплати подат ків, які можуть відбуватися н е пізніше ніж за шість місяці в до початку нового бюджетно го року і набирають чинності з початку нового бюджетного року, для 2011 року означає “не п ізніше 1 липня 2010 року та набира ють чинності з 1 січня 2011 року”, а в даному випадку означає “н е пізніше 1 липня 2011 року та наб ирають чинності з 1 січня 2012 рок у”.

Щодо посилання позивача на скасування чинності Закону України “Про систему оподатк ування”пп. 1 п. 2 Прикінцевих по ложень Податкового кодексу, суд зазначає наступне.

Скасування чинності Закон у України “Про систему опода ткування”Податковим кодекс ом України не може мати зворо тної дії та поширюватись на ч инність закону до моменту йо го скасування.

На час прийняття Податково го кодексу України, Закон Укр аїни “Про систему оподаткува ння”був чинним, тому його сил а поширювалась на усі законо давчі акти у сфері податково го законодавства, в тому числ і, на Податковий кодекс Украї ни.

Суд також приймає до уваги, що вищевикладений висновок відносно набрання у часі чин ності змін у податковому зак онодавстві знаходиться у сис темному зв'язку з певними пол оженнями Бюджетного кодексу України.

Зокрема, відповідно до ч. 3 ст . 27 Бюджетного Кодексу, закони України або їх окремі положе ння, які впливають на показни ки бюджету (зменшують надход ження бюджету та/або збільшу ють витрати бюджету) та які пр иймаються після 15 липня року, що передує плановому, мають н абирати чинності не раніше п очатку бюджетного періоду, щ о настає за плановим.

Згідно п. 10 підрозділу 4 Пере хідних положень Податкового кодексу України, встановлен о ставку податку на прибуток з 1 квітня 2011 року по 31 грудня 2011 р оку включно - 23 відсотки, тоді як згідно п. 10.1. ст.. 10 Закону Укра їни “Про оподаткування прибу тку підприємств”, прибуток п латників податку, включаючи підприємства, засновані на в ласності окремої фізичної ос оби, оподатковується за став кою 25 відсотків до об'єкта опо даткування.

Таким чином, Податковий код екс, який було прийнято після 15 липня 2010 року, що передує бюдж етному 2011 року, містить положе ння, які впливають на показни ки бюджету, зокрема, зменшуют ь надходження до бюджету вна слідок зменшення ставки пода тку на прибуток, тому положен ня, що стосуються податку на п рибуток, згідно ч. 3 ст. 27 Бюджет ного кодексу, мають набирати чинність не раніше початку б юджетного періоду, що настає з 1 січня 2012 року.

З огляду на викладене, пози ція відповідача1 щодо початк у застосування змін, передба чених Податковим кодексом Ук раїни відносно оподаткуванн я прибутку підприємств, почи наючи з 1 січня 2012 року, є такою, щ о відповідає законодавству У країни, натомість правова по зиція позивача, який вважає, щ о ці норми слід застосовуват и з 1 січня 2011 року, є помилковою , та такою, ще не відповідає ім перативним приписам законод авства.

При цьому, суд зауважує, що в позовній заяві позивач жодн им чином не навів тих негатив них наслідків, внаслідок при йняття оспорюваного рішеня, які мають значення для реалі зації ним корпоративних пра в, як учасника Товариства з додатковою відповідальні стю „Страхова компанія „Аван гард”, а отже суд не вбачає пор ушень прав позивача, за позов ними вимогами.

Також, господарський суд вв ажає безпідставними вимоги п озивача, про визнання недійс ним рішення загальних зборів учасників Товариства з д одатковою відповідальністю „Страхова компанія „Авангар д” від 29.03.2011р., до Приватного під приємства „Ксена”, оскільки зазначена особа не є належни ми відповідачем за предметом позову.

Враховуючи вищевикладен е, суд відмовляє в задоволенн і позовних вимог позивача, пр о визнання недійсними рішенн я загальних зборів учасників Товариства з додатковою відповідальністю „Страхова компанія „Авангард” від 29.03.2011р ., оскільки вони є безпідставн ими та необґрунтованими.

Судові витрати покладають ся на позивача в порядку, пере дбаченому ст. 49 Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни.

Керуючись ст. ст. 22, 33, 43, 49, 77, 82-85 ГП К України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовн их вимог ОСОБА_1, м. Харків д о Приватного підприємства „К сена-75”, м. Макіївка та Товар иства з додатковою відпові дальністю „Страхова компані я „Авангард”, м. Одеса, третя о соба ОСОБА_3, м. Харків про в изнання недійсним рішення за гальних зборів учасників ТДВ „СК „Авангард” від 29.03.2011р. про з астосування відповідних пол ожень Податкового кодексу що до порядку сплати податку на прибуток страховиків почина ючи з 01.01.2012р.- відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

Вступну та резолютивну час тину рішення долучити до мат еріалів справи.

Рішення господарського су ду може бути оскаржене до Дон ецького апеляційного господ арського суду протягом десят и днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лиш е вступну та резолютивну час тину рішення, зазначений стр ок обчислюється з дня підпис ання рішення, оформленого ві дповідно до статті 84 цього Код ексу.

Рішення господарськ ого суду набирає законної си ли після закінчення строку п одання апеляційної скарги, я кщо апеляційну скаргу не бул о подано. У разі подання апеля ційної скарги рішення, якщо й ого не скасовано, набирає зак онної сили після розгляду сп рави апеляційним господарсь ким судом.

Суддя Ушенко Л.В.

Повний текст складений та підписаний 14 червня 2011р.

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення09.06.2011
Оприлюднено02.07.2011
Номер документу16466429
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —31/68пн

Рішення від 09.06.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Ушенко Л.В.

Ухвала від 29.04.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Ушенко Л.В.

Рішення від 01.03.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна О.М.

Ухвала від 08.02.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна О.М.

Ухвала від 19.01.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна О.М.

Ухвала від 19.11.2010

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна О.М.

Ухвала від 10.11.2010

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна О.М.

Ухвала від 29.10.2010

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна О.М.

Постанова від 04.10.2010

Господарське

Вищий господарський суд України

Ковтонюк Л.В.

Ухвала від 20.09.2010

Господарське

Вищий господарський суд України

Ковтонюк Л.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні