ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИ Й АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2а/0270/182/11
Головуючий у 1-й інстанції : Чудак О.М.
Суддя-доповідач: Курко О. П.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2011 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний ад міністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Курка О . П.
суддів: Голоти Л. О., Совгири Д. І.
при секретарі: Погребняк О.Ю .
за участю представників ст орін:
позивача (апелянта): Кудел ьського А.А., Павлюк О.С., Крикливого Ю.П.
відповідача: Вознюка В.В. , Роздобудька П.В.
прокуратури: Батенко Д.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляцій ну скаргу приватного підприє мства "Укрвінхім" на постанов у Вінницького окружного адмі ністративного суду від 24 бере зня 2011 року у справі за адмініс тративним позовом приватног о підприємства "Укрвінхім" до державної податкової інспек ції у м. Вінниці про скасуванн я податкових повідомлень-ріш ень , -
В С Т А Н О В И В :
Приватне підприємств о "Укрвінхім" звернулось в суд з позовом до державної подат кової інспекції у м. Вінниці п ро визнання протиправними та скасування податкових повід омлень-рішень від 10 січня 2011 ро ку №0000032310/0 про нарахування пода ткового зобов' язання з пода тку на додану вартість в зага льній сумі 2724886 грн., з яких основ ний платіж - 2179909 грн., штрафні с анкції - 544977 грн., та №0000022310/0 про на рахування суми податкового з обов' язання з податку на пр ибуток підприємства в загаль ній сумі 3284079 грн., з яких основни й платіж - 2627263 грн., штрафні сан кції - 656816 грн.
Постановою Вінницького ок ружного адміністративного с уду від 24.03.2011 року в задоволенні даного позову відмовлено по вністю.
Не погоджуючись з прийняти м рішенням, позивач подав апе ляційну скаргу, в якій просит ь скасувати постанову суду п ершої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог ПП "Укрвінхім " в повному обсязі. В обґрунтув ання своїх доводів посилаєть ся на порушення судом першої інстанції норм матеріальног о та процесуального права, не відповідність висновків суд у обставинам справи, що призв ело до неправильного її вирі шення.
В судовому засіданні пред ставники позивача підтримал и апеляційну скаргу з відпов ідними доповненнями до неї т а просили її задовольнити.
Представники відповідача проти доводів апеляційної ск арги заперечили. У поданих су ду письмових запереченнях за значили, що суд першої інстан ції зробив обґрунтований вис новок про безтоварність гос подарських операції ПП "Укрв інхім" з його контрагентами, щ о зумовило безпідставне форм ування позивачем податковог о кредиту та валових витрат. П росили апеляційний суд залиш ити апеляційну скаргу без за доволення, а постанову суду п ершої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповіда ча, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апе ляційної скарги та дослідивш и матеріали справи, колегія с уддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підляг ає задоволенню, а постанова с уду першої інстанції - скасув анню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи посадовими особами Д ПІ у м. Вінниці проведена виїз на планова документальна пер евірка ПП "Укрвінхім" з питань дотримання вимог податковог о, валютного та іншого законо давства за період з 14.05.2009 року п о 30.09.2010 року, за результатами як ої складено акт № 4481/23/36474252 від 30.12.2010 року.
Даним актом перевірки вста новлено порушення ПП "Укрвін хім" п.3.1 ст.3, п.п.5.3.9 п.5.3 ст.5, п.п.8.7.1 п.8.7 с т.8, п.п.11.3.1 п.11.3 ст.11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.1997р. №283/97-ВР, в результаті чого занижено по даток на прибуток за період з 14.05.2009 р. по 30.09.2010 р. на 2627263 грн.; та п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України "Про под аток на додану вартість" від 03 .04.1997 №168/97-ВР, п.5.10, п.5.11 розділу 5 Поряд ку заповнення та подання под аткової декларації з податку на додану вартість, затвердж еного наказом ДПА України ві д 30.05.1997р. №166, в результаті чого за нижено податок на додану вар тість за період з 14.05.2009р. по 30.09.2010р. на 2179909 грн.
Згідно зазначених висновк ів акту перевірки 10 січня 2011 ро ку ДПІ у м. Вінниці були прийня ті податкові повідомлення - р ішення №0000032310/0, яким позивачу на рахована сума податкового зо бов' язання з податку на дод ану вартість в загальній сум і 2724886 грн., з яких основний платі ж - 2179909 грн., штрафні санкції - 544977 грн.; та №0000022310/0, яким позивачу н арахована сума податкового з обов' язання з податку на пр ибуток підприємства в загаль ній сумі 3284079 грн., з яких основни й платіж - 2627263 грн., штрафні сан кції - 656816 грн.
Аналізуючи характер спірн их правовідносин та досліджу ючи їх обставини, колегія суд дів відзначає, що спір склавс я з приводу формування валов их витрат обігу та виробницт ва, а також податкового креди ту, які формувались позиваче м від вартості отриманих тов арів (мінеральних добрив), пос луг по оренді складських при міщень, послуг по зберіганню , прийманню та завантаженню м інеральних добрив від контра гентів (постачальників).
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції мотивував своє рішення безп ідставним завищенням позива чем валових витрат у зв' язк у з їх не підтвердженням нале жними первинними документам и, а також недоведеністю това рності та реальності здійсне них господарських операцій з контрагентами.
З зазначеним висновком кол егія суддів погодитись катег орично не може, оскільки при в ирішенні спору судом першої інстанції невірно застосова ні приписи Закону України "Пр о оподаткування прибутку під приємств".
Так, з дослідженого в судово му засіданні акту перевірки встановлено, що ПП "Укрвінхім " у перевіреному періоді отри мало товари (мінеральні добр ива), послуги по оренді складс ьких приміщень, послуги по зб еріганню, прийманню та заван таженню мінеральних добрив в ід постачальників, які вказа ні в акті перевірки. У своїй го сподарській діяльності пози вач співпрацював із наступни ми контрагентами: СТОВ "Аквав іка", ТОВ "Контакт ЛС", ПОГ "Селес та", ПП Агрофірма "Серпень", ТОВ "Мілком", ТзОв "Екплон Україна ", ТОВ "Украгроком", ТОВ "Агрон", Т ОВ "Інтертрейд", ТОВ "Торговий Дім "Агроімпорт ЛТД", ПП "Тасма н", ТОВ "Маріс-2005", ПП АФ "Лани Поді лля", ПП "Арлеон-Захід", іншими. П ри цьому у здійснених господ арських операціях ПП "Укрвін хім" виступало в ролі посеред ника між трейдером та відпов ідними контрагентами та діял о наступним чином: підприємс тво отримувало товар у трейд ера за переховані покупцем т рейдеру кошти, а потім продук ція через контрагентів транс портувалася сільгоспвиробн ику.
На думку окружного адмініс тративного суду товарність у сіх вказаних операцій пов' я заних з рухом продукції та по слуг, зокрема їх транспортув анням, не підтверджена позив ачем належними первинними д окументами, а саме, товарно-тр анспортними накладними та ін шими перевізними документам и, які відсутні у ПП "Укрвінхім ".
З цього приводу слід зазнач ити що відповідно до підпунк ту 5.2.1 пункту 5.2 ст. 5 Закону Украї ни "Про оподаткування прибут ку підприємств" N 334/94-ВР (в редакц ії, чинній на час виникнення с пірних правовідносин) до скл аду валових витрат включають ся суми будь-яких витрат, спла чених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з п ідготовкою, організацією, ве денням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і ох ороною праці, у тому числі вит рати з придбання електричної енергії (включаючи реактивн у), з урахуванням обмежень, уст ановлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї с татті.
А згідно з абзацом четверт им підпункту 5.3.9 пункту 5.3 статт і 5 Закону N 334/94-ВР не належать до складу валових витрат будь-я кі витрати, не підтверджені в ідповідними розрахунковими , платіжними та іншими докуме нтами, обов'язковість веденн я і зберігання яких передбач ена правилами ведення податк ового обліку.
Аналіз наведених норм дає п ідстави зробити висновок, що Закон України "Про оподаткув ання прибутку підприємств" с тавить в залежність включенн я сум валових витрат лише з їх підтвердженням відповідним и документами.
Єдиною умовою не включення до складу валових витрат згі дно пп. 5.3.9 цього Закону є не під твердження будь-яких витрат відповідними розрахунковим и, платіжними та іншими докум ентами. Жодних інших підстав Закон не передбачає.
Згідно з п. 2.7 Положення про д окументальне забезпечення з аписів у бухгалтерському обл іку, затвердженого наказом М інфіну України від 24.05.95 № 88, перв инні документи складаються н а бланках типових форм, затве рджених Мінстатом України, а також на бланках спеціалізо ваних форм, затверджених мін істерствами і відомствами Ук раїни.
Типові форми єдиної первин ної транспортної документац ії, зокрема товарно-транспор тну накладну, затверджено сп ільним наказом Мінтранспорт у України, Мінстату України "П ро затвердження типових форм первинного обліку роботи ва нтажного автомобіля" від 29.12.95 р . № 488/346 (зі змінами та доповнення ми) і введено в дію з 1 січня 1996 р. Відповідно до п. 2 зазначеного наказу ведення зазначених ф орм первинного обліку всіма суб'єктами господарської дія льності незалежно від форм в ласності є обов'язковим.
Пунктом 11.1 Правил перевезен ь вантажів автомобільним тра нспортом в Україні визначено , що основними документами на перевезення вантажів є това рно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного авт омобіля. Отже, товарно-трансп ортна накладна відноситься л ише до основної первинної тр анспортної документації.
Враховуючи зазначене, у раз і відсутності первинної тран спортної документації, що пі дтверджує отримання послуг з перевезення вантажів автомо більним транспортом, платник податку не має підстав відне сти витрати по отриманню пос луг з перевезення вантажів д о складу валових витрат.
В свою чергу суд першої інст анції не звернув увагу, що поз ивачем здійснено віднесення до складу валових витрат не в артість придбаних транспорт них послуг, які повинні бути п ідтверджені транспортною до кументацією, а вартість прид баних ТМЦ.
Колегією суддів встановле но, що позивачем до матеріалі в справи надані всі первинні документи підтверджуючі вик онання господарських операц ій, зокрема видаткові наклад ні які мають всі необхідні ре квізити первинного документ у бухгалтерського обліку, об ов' язковість яких встановл ена ч.2 ст.9 Закону України "Про б ухгалтерський облік та звітн ість в Україні" та п.2.4 Положенн я про документальне забезпеч ення записів у бухгалтерсько му обліку № 88 від 24.05.1995 р.
Тобто, відсутність у позива ча ТТН не може бути підставою для не включення до складу ва лових витрат вартості придба них ТМЦ. Крім того, правилами в едення податкового обліку не передбачено обов'язковості ведення і зберігання ТТН на п еревезення вантажів автомоб ільним транспортом для підтв ердження обставин щодо право мірності віднесення до склад у валових витрат вартості пр идбаних позивачем ТМЦ.
Відповідно до Закону "Про ав томобільний транспорт" та На казу Міністерства транспорт у України від 14.10.1997 року № 363 "Про з атвердження Правил перевезе нь вантажів автомобільним тр анспортом в Україні", зареєст рованого в Міністерстві юсти ції України 20.02.1998 року № 128/2568, обов 'язок щодо наявності товарно -транспортної накладної покл адено на перевізника та його водія. Позивач же до зазначен ої категорії суб' єктів не в ідноситься.
Таким чином, відсутність то варно-транспортних накладни х може свідчити лише про факт порушення правил перевезень автомобільним транспортом, що не пов' язане з дотриманн ям вимог податкового законод авства.
В статті 1 Закону України "Пр о бухгалтерський облік та фі нансову звітність в Україні" законодавець визначив понят тя первинного документу, під яким необхідно розуміти док умент, що містить відомості п ро господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Колегія суддів зазначає, що наслідки в податковому облі ку платника податків створюю ть лише реально вчинені госп одарські операції, тобто так і, що пов' язані з рухом актив ів, зміною зобов' язань чи вл асного капіталу платника, та відповідають змісту, відобр аженому в укладених платнико м податку договорах.
Ознаками господарської ді яльності у розумінні приписі в ст. 3 Господарського кодексу України, пункту 1.32 ст. 1 Закону У країни "Про оподаткування пр ибутку підприємств" є здійсн ення її суб' єктами господар ювання у сфері суспільного в иробництва; вона спрямована на виготовлення та реалізаці ю продукції, виконання робіт чи надання послуг; результат и зазначеної діяльності - про дукція, роботи чи послуги - маю ть вартісний характер і ціно ве вираження.
Про відсутність реального характеру відповідних опера цій можуть свідчити підтверд жені доказами доводи податко вого органу, зокрема, про наяв ність таких обставин:
- неможливість здійснення п латником податку зазначених операцій з урахуванням часу , місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсі в, економічно необхідних для виробництва товарів, викона ння робіт або послуг, нездійс нення особою, яка значиться в иробником товару, підприємни цької діяльності;
- відсутність у платника под атку необхідних умов для дос ягнення результатів відпові дної підприємницької, економ ічної діяльності в силу відс утності управлінського або т ехнічного персоналу, основни х коштів, виробничих активів , складських приміщень, транс портних засобів;
- облік для цілей оподаткува ння тільки тих господарських операцій, які безпосередньо пов' язані з виникненням пр ава на податковий кредит або бюджетне відшкодування, якщ о для даного виду діяльності також потрібне здійснення і облік інших господарських о перацій;
- здійснення операцій з това рно-матеріальними цінностям и, які не вироблялися або не мо гли бути вироблені в обсязі, з азначеному платником податк у в документах обліку.
Колегія суддів вважає, що за значені обставини відповіда чем не доведені.
Відсутність же документів , що підтверджують фактичне о тримання (переміщення, транс портування) товару на переко нання колегії суддів не є обс тавиною для визнання операці ї безтоварною, оскільки відп овідно до пункту 6 статті 267 Гос подарського кодексу України договором може бути передба чено відвантаження товарів в антажовідправником (виготов лювачем), що не є постачальник ом, та одержання товарів вант ажоодержувачем, що не є покуп цем. З огляду на вищезазначен у норму Господарського кодек су України ПП "Укрвінхім" в гос подарських операціях не є ва нтажовідправником, не є кінц евим одержувачем товарів, то му в товаротранспортних доку ментах (залізничних накладни х) позивач не може бути зазнач ений як вантажовідправник аб о вантажоодержувач, оскільки метою купівлі-продажу товар ів був подальший їх продаж ін шим контрагентам.
Посилання відповідача на в ідсутність вказаних докумен тів як обставину, що свідчить про безтоварність господарс ьких операцій є безпідставни м і необґрунтованим. Укладен і позивачем з його контраген тами договори виконані в пов ному обсязі, що підтверджуєт ься наданими до матеріалів с прави первинними та господар ськими документами, такі дог овори є чинними та в судовому порядку недійсними не визна вались. Відсутність у ПП "Укрв інхім" товаросупровідних док ументів та товарно-транспорт них витрат не може спростову вати факт придбання ТМЦ за го сподарськими операціями, в р езультатами здійснення яких позивач сформував валові ви трати.
Висновок податкового орга ну про невикористання у госп одарській діяльності позива ча складських приміщень у ТО В "Контакт ЛС" та СТОВ "АкваВік а" на думку колегії суддів є пр ипущенням, не підтвердженим відповідними доказами. Суд п ершої інстанції не надав жод ної правової оцінки укладени м 01.07.2009р. між ПП "Укрвінхім" та заз наченими суб' єктами догово рам оренди та доказам їх факт ичного виконання за весь пер іод використання об' єкта ор енди. Посилання в постанові с уду на відсутність товару на складах не може бути доказом його невикористання в госпо дарській діяльності позивач а.
В процесі розгляду справи в апеляційній інстанції позив ачем в повній мірі підтвердж ено реальність здійснених го сподарських операцій з контр агентами належними первинни ми документами, а тому виснов ок суду першої інстанції щод о протилежного є помилковим.
Так як виявлені актом перев ірки порушення позивачем вим ог Закону України "Про оприбу ткування прибутку підприємс тва", що на думку податкового о ргану зумовило безпідставне включення до валових витрат витрати на отримання товарі в (мінеральні добрива), послуг по оренді складських приміщ ення, послуг по зберіганню, пр ийманню та завантаженню міне ральних добрив, у зв' язку із безтоварністю операцій, поз бавили позивача правових під став на збільшення податково го кредиту за проведеними оп ераціями, тому наступний вис новок про завищення ПП "Укрві нхім" податкового кредиту з П ДВ і порушенню положень Зако ну України "Про податок на дод ану вартість" теж є безпідста вним.
Податковий кредит згідно п ункту 1.7 статті 1 Закону Україн и від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР "Про п одаток на додану вартість" - це сума, на яку платник податків має право зменшити податков е зобов' язання звітного пер іоду, визначена згідно з цим З аконом.
Відповідно до підпункту 7.4.1. пункту 7.4 статті 7 Закону про ПД В податковий кредит звітног о періоду визначається вихо дячи із договірної (контракт ної) вартості товарів (послуг ), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна цін а на такі товари (послуги) відр ізняється більше ніж на 20 відс отків від звичайної ціни на т акі товари (послуги), та склада ється із сум податків, нарахо ваних (сплачених) платником п одатку за ставкою, встановле ною пунктом 6.1 статті 6 та статт ею 8-1 цього Закону, протягом та кого звітного періоду у зв'яз ку з придбанням або виготовл енням товарів (у тому числі пр и їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяль ності платника податку.
Згідно з підпунктом 7.4.5 пункт у 7.4 тієї ж статті не підлягают ь включенню до складу податк ового кредиту будь-які витра ти зі сплати податку, які не пі дтверджені податковими накл адними чи митними декларація ми, а у разі імпорту робіт (пос луг) - актом прийняття робіт (п ослуг) чи банківським докуме нтом, який засвідчує перерах ування коштів в оплату варто сті таких робіт (послуг).
А вимоги до податкової накл адної визначені у п.п. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону про ПДВ.
Таким чином Закон України "П ро податок на додану вартіст ь" визначає лише один випадок не включення до складу подат кового кредиту витрат по спл аті податку - відсутність под аткової накладної. Інших під став для не включення до скла ду податкового кредиту витра т по сплаті податку зазначен ий Закон не передбачає.
Враховуючи, що у перевіряєм ий період ПП "Укрвінхім" відне сло до складу податкового кр едиту суми податку на додану вартість, сплачену у вартост і отримання товарів (мінерал ьні добрива), послуг по оренді складських приміщення, посл уг по зберіганню, прийманню т а завантаженню мінеральних д обрив, на підставі належним ч ином оформлених податкових н акладних, тому висновок відп овідача про заниження податк у на додану вартість на суму 21 79990 грн. за липень 2009 року, з верес ня по грудень 2009 року та з січня по вересень 2010 року є безпідст авним.
Будь-яких інших беззапереч них та достатніх доказів, які б могли свідчити про неправо мірність включення підприєм ством відповідних сум до скл аду валових витрат та формув ання податкового кредиту в м атеріалах справи не міститьс я та відповідачем не надано, а згідно ч. 2 ст. 71 КАС України сам е на нього покладено обов' я зок по доведенню правомірнос ті прийнятого ним рішення.
Таким чином перевіривши юр идичну та фактичну обґрунтов аність висновку відповідача і прийнятих на підставі тако го висновку спірних податков их повідомлень-рішень від 10 сі чня 2011 року №0000032310/0 про нарахуван ня податкового зобов' язанн я з податку на додану вартіст ь в загальній сумі 2724886 грн., та № 0000022310/0 про нарахування суми под аткового зобов' язання з под атку на прибуток підприємств а в загальній сумі 3284079 грн. на ві дповідність вимогам ч.3 ст.2 КА С України, колегія суддів зна ходить підстави для їх скасу вання.
Згідно зі ст. 159 КАС України с удове рішення повинно бути з аконним і обґрунтованим. Зак онним є рішення, ухвалене суд ом відповідно до норм матері ального права при дотриманні норм процесуального права.
З урахуванням вищевикладе ного, колегія суддів прийшла до висновку про те, що адмініс тративний позов ПП "Укрвінхі м" є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, а пост анова суду першої інстанції скасуванню.
Відповідно до ч. 3 ст. 198 КАС Укр аїни за наслідками розгляду апеляційної скарги на постан ову суду першої інстанції су д апеляційної інстанції має право скасувати її та прийня ти нову постанову суду. А згід но пунктів 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС Україн и підставами для скасування постанови або ухвали суду пе ршої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідн ість висновків суду обставин ам справи, а також порушення н орм матеріального або процес уального права, що призвело д о неправильного вирішення сп рави або питання.
Судова колегія вважає, що су д першої інстанції невірно з астосував норми матеріально го права, у зв' язку з чим пост анова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухвале нням нової постанови про зад оволення позовних вимог. А по несені позивачем та документ ально підтверджені витрати п о сплаті судового збору як за подання позовної заяви так і апеляційної скарги в сумі 5,1 г рн. згідно ст. 94 КАС України під лягають присудженню на корис ть останнього з Державного б юджету України.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205 , 207, 212, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу при ватного підприємства "Укрвін хім" задовольнити.
Постанову Вінницького окр ужного адміністративного су ду від 24 березня 2011 року у справ і за адміністративним позово м приватного підприємства "У крвінхім" до державної подат кової інспекції у м. Вінниці п ро скасування податкових пов ідомлень-рішень скасувати.
Прийняти нову постанову, як ою адміністративний позов пр иватного підприємства "Укрві нхім" задовольнити.
Визнати протиправними та с касувати податкові повідомл ення-рішення ДПІ у м. Вінниці в ід 10 січня 2011 року за № 0000032310/0 та № 0000 022310/0.
Присудити з Державного бюд жету України на користь ПП "Ук рвінхім" 5,1 грн. у відшкодуванн я судових витрат по сплаті су дового збору
Постанова суду набирає зак онної сили з моменту проголо шення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідн о ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в п овному обсязі "21" червня 2011 р.
Головуючий /підпис / Курко О. П.
Судді /підпис/ Голота Л. О.
/підпис/ Совгира Д. І.
З оригіналом згідно:
секретар
Суд | Вінницький апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.06.2011 |
Оприлюднено | 01.07.2011 |
Номер документу | 16486867 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький апеляційний адміністративний суд
Курко О. П.
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Чудак Олеся Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні